Descoperă Varșovia și împrejurimile

DIN popesti leordeni
înscris/ă în 03.09.14
MAR-2015

3 zile în Varsovia

Anul acesta ne-am ales sa facem excursia de primavara in Varsovia, Polonia. Din pacate insa nu prea am gasit informatii in limba romana despre ce e de vizitat in Varsovia si cum se ajunge de colo-colo, insa cand am cautat in limba engleza am gasit destule. M-am gandit ca asta inseamna ca romanii nu prea merg sa viziteze Varsovia, asa ca am mers noi ca sa putem spune si altora :) Apropo, chiar nu am vazut decat 1 grup de turisti romani in Varsovia, Poate au fost mai multi, dar nu i-am observat eu.

Am calatorit cu LOT si biletele au fost 140 euro/pers/dus-intors, pe care le-am cumparat de pe site-ul lor. Plecarea a fost vineri la 5.55 si intoarcerea a fost duminica la 22.30, deci am avut 3 zile pline. Ne-am cazat la Hotel Ibis Stare Miasto si am dat 75 euro/camera/2 nopti de cazare. Micul dejun nu a fost inclus, dar l-am platit acolo la receptie, 36 pln/pers si pot spune ca a meritat.

De la aeroport am mers cu autobuzul 175 (21 statii) si apoi am luat 116 (vreo 7 statii) care ne-a lasat fix in fata hotelului (Statia Muranovska). Cu 116 ajungeam in cca 10 min centrul turistic unde ne-am petrecut mare parte din timp.

In prima zi am mers de la hotel pe jos pana in centru, am vrut sa descoperim orasul si ni s-a parut foarte interesant. Am vizitat Palatul Regal care este in centru, intrarea a fost 20 pln. Este extraordinar cum au reusit polonezii sa reconstruiasca palatul de la 0 dupa ce a fost pus la pamant de nemti in al doilea razboi mondial. Restul zilei am petrecut-o plimbandu-ne prin centru, pe strada Krakowskie Przedmieście unde sunt muzee si numeroase magazine si restaurante. Meniurile sunt si in limba engleza.

Sa nu uit: o portie de mancare costa cca 26-32 pln care continea un preparat din carne + garnitura + salata. Berea in jur de 8-9 pln si un suc 6-8 pln.

A doua zi am mers la palatul Wilanow cu 116, in directia Wilanow (palatul este la capat de linie). Dupa ce cobori din autobuz mergi putin in fata, cam 100 m, pana dai de un cimitir pe dreapta. Trebuie sa o iei in stanga, traversezi strada si mergi in fata pana ajungi la un mic parc si acolo este si palatul. Intrarea costa tot 20 pln/pers si este foarte frumos. Apoi am fost la stadionul national, unde era o expozitie de fitness.

A treia zi am mers dimineata in parcul Muzeului Lazienki (cu 116 pana la statia Lazienki). In parc erau statui interesante, erau veverite, rate si pauni frumos colorati. In muzeu nu am mai intrat (20 pln/biletul), dar este interesant si parcul. Am mers apoi la Zoo (am luat tramvaiul 18 de la Muranovska), intrarea tot 20 pln/pers (parca era pretul universal pt intrari). Gradina zoologica a fost interesanta, puteti intra pe site-ul lor sa vedeti ce animale au.

Referitor la transport, am mers doar cu autobuze si tramvaie. Reteua de transport este impartita in 2 zone, insa tot ce am vizitat a fost in zona 1, inclusiv aeroportul. Pentru vineri am luat un abonament de 1 zi pt zona 1 care a costat 15 pln/pers. Pentru sambata si duminica am luat un abonament de week-end de grup (pt max 5 pers) care a fost 40 pln (valabil de vineri ora 19.00 pana luni dim la ora 8.00).

Varsovia este un oras curat si frumos, am ramas placut impresionata. Mai trebuie sa lucreze insa la capitolul turism, sa puna mai multe afise in engleza si indicatii despre locatiile de vizitat.

Impresii încărcate de idenisssa in 30.03.2015 22:12:03

Validat / Publicat: 30.03.15 23:15:37

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în POLONIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (idenisssa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12350 PMA (din 18 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de idenisssa? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

pagină generată in 0.0804920196533 sec