ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
MAR-2015

Taverna Akropolis

A trecut Craciunul, a trecut revelionul si hopa ca a venit luna „preferata” a barbatilor: luna martie. 1 martie, 8 martie, flori, martisoare, ciocolata…. o nebunie!

In timp ce barbatii se gandesc cum si ce sa faca pentru a trece vii si nevatamati prin prima saptamana a lunii, femeile se gandesc unde pot sa mearga sa se distreze si sa se rasfete putin. Iar anul acesta, alegerea noastra, a fetelor, a fost sa mergem la Taverna Akropolis (tavernaakropolis.ro)

Taverna Akropolis este un restaurant care ia avant in Sibiu. Este un local destul de aparte, cu specific grecesc care vrea sa aduca putin din aerul Greciei si la noi. Localul in sine este destul de micut, dar incapator. Peretii sunt decorati cu elemente specifice Greciei, astfel incat pentru o seara te deconectezi de rutina vietii urbane si intri intr-o atmosfera de vacanta, cu muzica si mancare greceasca.

Daca tot veni vorba de mancare, sa va povestesc cam ce s-a mancat. Eu mi-am luat Gyros la cuptor. Mancasem Gyros in Thassos vara trecuta. Ce-i drept, nu era la cuptor, dar gustul carnii il stiam. Prin urmare, eram curioasa sa compar cele 2 preparate. Impresia ce mi-a lasat-o acest gyros la cuptor a fost una asa si asa. Per total a fost bun. Insa au fost mai multe ciuperci decat carne. Prin urmare, nu am reusit sa fac comparatia ce mi-am dorit-o din cauza ca mi-au lipsit "datele problemei". Mi-a fost recomandat sa mananc acest preparat cu pita akropolis. Pita greceasca este de fapt un fel de lipie romaneasca. Mai bine zis, e undeva la jumatatea drumului dintre o lipie şi o turtă. E buna, putin sarata, ca la mama ei acasa (cel putin asa se presupune ca este o pita buna... sarata). Un pic prea sarata pentru gustul meu, dar aici nu e vina oamenilor care au respectat reteta intocmai!

Am baut un Frappe, care a fost facut ca in Grecia. Sincer? In timp il beam, mi-am amintit ca bausem unul acum 7 ani (oare chiar asa mult timp a trecut?!) in Paralia Katerini si nu mi-a placut. Atunci credeam ca locul in care l-am baut nu stie sa faca un frappe bun. Ulterior am aflat ca un Frappe grecesc nu este menit pentru a fi dulce. Dar mie cum imi plac bauturile dulci, am fost putin dezamagita de ce am ales. Regret ca nu mi-am amintit la timp ca am decis sa spun „pas” acestei bauturi facuta dupa reteta greceasca. Dar asta este. Dupa cum se spune „you win some, you lose some”.

Alt preparat preferat de fete a fost gyros la farfurie. A fost exact ca in Grecia, cu salata si cartofi prajiti, totul aranjat intr-o farfurie maaare de tot. Deja ma vedeam la taverna Irene din Potos, ascultand marea in timp ce stateam la terasa si mancam. Of... ce zile frumoase!

Revenind cu picioarele pe pamant, e timpul sa vorbim despre desert (nu recomand citirea mai departe celor care tin post). Ce recomand ca desert? waffles, Waffles, WAFFLES!!! Nici nu stiu cum sa incep sa va descriu cat de bun este waffle-ul. Procesul de comanda decurge cam asa: Doriti waffles cu ciocolata alba sau neagra? Cu banane sau capsuni? (cred ca mai erau cateva variante, nu mai tin minte). Ideea este ca din momentul in care a inceput discutia despre ele, ni s-a facut o pofta de nedescris. Eu nu mi-am comandat desert pentru ca eram satula de la gyros. Chiar nu mai puteam manca. Cu toate acestea, am gustat de la colege cate un pic si va spun ca e cel mai delicios desert din lume. Acum, amintindu-mi gustul, mi se face o gaura in stomac care poate fi umpluta doar cu un waffle cu ciocolata neagra si banane! Recomand din tot sufletul.

Chelnerii s-au purtat frumos cu noi. Ce mi s-a parut interesant a fost faptul ca atunci cand ne aduceau cate un fel de mancare sau bautura cu specific grecesc, incepeau si ne povesteau cate putin despre istoria acelui fel de mancare sau istoria acelei bauturi. Ne dadeau detalii si ne explicau cum grecii prefera sa prepare anumite feluri de mancare si de ce.

Desi mi-au parut putin suprasolicitati (ei 2, noi 35), s-au descurcat bine. La final, ca sa nu ne incurcam in nota de plata (fiind asa multe), au decis sa ne faca note de plata individuale. Ideea in sine a fost buna deoarece de multe ori intr-un grup mare cand se face nota de plata se intampla cate ceva (de obicei da cu minus). Desi ideea a fost una buna, a durat foarte mult pana am reusit sa primim toate notele de plata si sa plecam. Cel putin o ora s-a dus asteptand. Aici taverna primeste un mic minus.

Concluzia? E frumos la taverna Akropolis pentru ca este o varianta buna de a petrece o seara placuta in oras.

Trimis de AleDia in 30.03.15 13:48:55
Validat / Publicat: 30.03.15 16:25:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 3688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Wafleees!

Rodel
[30.03.15 18:49:50]

Mi-ai făcut o poftă de mâncare grecească, dar și de Grecia! Am auzit despre acest restaurant, dar nu știu unde se află. Este cumva în Piața Mică?

AleDiaAUTOR REVIEW
[30.03.15 20:24:52]

@Rodel: Este chiar langa Butoiul de Aur.

Dan&Ema
[31.03.15 14:22:16]

Daca postai saptamana trecuta, mancam si eu la Akropolis. Dar voi mai avea sansa, intrucat in Sibiu revin des si cu mare drag.

Sibiul este tot mai frumos!

AleDiaAUTOR REVIEW
[01.04.15 08:07:50]

@Dan&Ema - Cand te intorci in Sibiu, merita sa incerci. Nu uita de waffleeees!

sibian100%

Le poti distribui

Merci

La mai multe

[28.05.15 17:47:21]

@sibian100% - te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

AleDia, Dan&Ema, Rodel, sibian100%
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: