ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2015
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO

Gânduri după Întâlnirea AFA 2015

AFA - comunitatea turistică AmFostAcolo - a împlinit 7 ani, deci nu mai este un copil mic. Întrunind peste 50000 de membri, a devenit puternică şi - prin articolele noastre, dar şi cu ocazia întâlnirilor organizate periodic - îşi face glasul tot mai auzit. Întâlnirea AFA 2015 care a avut loc în zilele de 27-29 martie la Hotel Belvedere Predeal, a fost încă un prilej ca spiritul AFA să se manifeste deschis, să ne cunoaştem prietenii virtuali şi să-i reîntâlnim pe cei cunoscuţi anterior.

Despre întâlnirea de la Predeal s-a scris deja. @Michi, respectabila doamnă octogenară, a fost prima care şi-a descărcat preaplinul sufletului relatând amănunţit despre festivitatea de premiere. Au urmat alte articole semnate de alţi dragi colegi care ne-au dezvăluit înaltele lor trăiri de la Predeal.

Eu sunt la a treia întâlnire AmFostAcolo. Din momentul deschiderii listei de participare, am tremurat continuu la gândul că nu voi putea ajunge sau că bunul şi dragul meu soţ nu mă va putea însoţi, dar - ca de fiecare dată - Dumnezeu a ţinut cu mine.

Vineri, 27 martie. Am plecat din Bucureşti pe o vreme mohorâtă, iar şantierele capitalei şi ploaia care ne-a însoţit permanent, au făcut să ajungem la Predeal mai târziu decât promiseserăm. La Hotel Belvedere - Predeal, locul în care urma să celebrăm cei 7 ani de existenţă AmFostAcolo, am fost întâmpinaţi de trei dintre inimoşii organizatori: @roth, @krondia şi @urjanclaudiu. Le mulţumim pentru primirea călduroasă!

Focul de tabără, o bucurie devenită obişnuinţă la întâlnirile AmFostAcolo, ne-a reunit în jurul lui pe toţi. Scânteile jucăuşe care săreau din butucii învăluiţi de flăcări, paharul cu vin fiert bine aromatizat şi potrivit de dulce, discuţiile amicale purtate sub ceaţa care cobora încet-încet pe vale, au dat farmec serii la focul de tabără.

Tombola, eveniment tradiţie la întâlnirile anuale AmFostAcolo, prilej de a oferi şi de a primi la rândul nostru cadouri simbol din ţinuturi îndepărtate, a fost cea care a precedat cina. Mulţumesc @doina_c24 pentru darul tău deosebit şi inspirat!

Cina festivă, în restaurantul hotelului, a fost prima ocazie de a ne vedea cu toţii, de a ne reîntâlni cu mai vechile cunoştinţe şi de a-i cunoaşte pe noii veniţi. Dumnezeu, printr-o mână terestră, nevăzută, a făcut ca pentru al treilea an să fiu la aceeaşi masă cu @Michi, venerabila doamnă pe care oricine şi-ar dori-o ca partener de dialog, cu @grecudoina, o altă inimoasă doamnă, călătoare înfocată, cu @msnd, distinsul domn, mare admirator al Egiptului antic, precum şi cu @dganea, @koko48 şi @violeta leanca, doamne pe care le-am cunoscut cu această ocazie.

Mai este necesar să spun că dansul, muzica şi voia bună s-au prelungit mult în noapte?

Sâmbătă, 28 martie. Şi afară plouă, plouă… dar nici că ne pasă nouă…

O ceaţă groasă, acoperind crestele cu vălul ei lăptos, apoi o ploaie mocănească transformată în lapoviţă, au caracterizat - meteorologic - cea mai importantă zi a întâlnirii noastre. Dar cui îi mai păsa de vreme când atmosfera în hotel era atât de încinsă? Povestiri din călătoriile trecute, planuri turistice de viitor, glume, jocuri, râsete, cafele şi ţigări arse până la capăt… iată atmosfera AmFostAcolo!

Momentul cu cea mai mare încărcătură emoţională a zilei a fost întâlnirea oficială a membrilor AmFostAcolo. În sala de conferinţe aflată la subsol, prezidaţi de inimosul nostru Cornel şi de ajutoarele sale, @krondia şi @Andox, ne-am cunoscut cu toţii, am primit diplome şi premii, ne-am îmbrăţişat, am mulţumit, ne-am fotografiat, ne-am emoţionat şi am încercat să nu dăm frâu prea liber sentimentelor noastre lacrimogene. Aş fi lipsită de modestie dacă aş mărturisi că plasarea mea pe podiumul premianţilor, alături de alte două doamne ale scrisului pe AFA, precum şi premiul special oferit m-au bucurat peste măsură? Mulţumesc şi pe această cale tuturor celor care încă îmi mai citesc şi îmi mai apreciază impresiile de călătorie!

Cina festivă care a urmat, cu program artistic, cu dans şi multă voioşie, a culminat cu un "Mulţi ani trăiască!" pentru AmFostAcolo şi pentru toţi cei ce-l duc mai departe, cântat în jurul marelui tort aniversar. Confetile zburau pe deasupra noastră în timp ce noi cântam, aplaudam, ne bucuram.

Surpriza oferită de gazdele noastre, Hotel Belvedere - Predeal, a fost programul susţinut de o trupă de dans. Mulţumim! Cu toate acestea, spiritul de observator AFA din mine, cârcotaş de cele mai multe ori, nu-mi dă pace. Trebuie să menţionez că dansul cadânelor - în special partea finală, desfăşurată printre mese, când fetele îşi scuturau ostentativ franjurii aşteptând mulţumiri strecurate în decolteu - ar fi putut fi ceva mai scurt.

Muzica şi dansul au continuat mult după miezul nopţii, ringul dovedindu-se de cele mai multe ori neîncăpător pentru noi. Încet, încet, petrecăreţii s-au retras la odihnă. Cei mai rezistenţi au continuat cu karaoke şi ce-o mai fi fost. Epuizaţi, noi "am predat armele" la 2.30. Duminică, la micul dejun (un mic dejun întârziat, fireşte), cei care au petrecut până în zori puteau fi recunoscuţi de departe. Ochii injectaţi, glasurile stinse şi feţele lor prelungi mărturiseau totul.

Începea o nouă zi, duminică, ziua despărţirii. După micul dejun, sesiunea de fotografii (şi fotografia de grup AmFostAcolo), au urmat îmbrăţişări, sărutări, cuvinte de bun rămas şi promisiuni de revederi viitoare.

"Ţertificatul", documentul oficial care atestă că "Prin prezenta rămâne drept cert, în istorie că @iulianic a participat, de şi cu bună voie, la Întâlnirea AmFostAcolo 2015, la hotel Belvedere Predeal" şi că s-a simţit "vedetă pentru o clipă", a cântat "într-un colţ", a dansat "îmbrăţişat" şi "neîmbrăţişat", că a băut "doar apă", dar s-a pupăcit "la greu", a fost semnat la despărţire de însuşi Cornel, mentorul AmFostAcolo.

Curând, una câte una, maşinile au început să plece. La Hotel Belvedere - Predeal liniştea munţilor din jur cobora încet, încet, peste ecoul glasurilor noastre.

Cu regretul că timpul a fost atât de scurt, că nu am avut răgazul să relaţionez cu toată lumea, mulţumesc tuturor pentru această sărbătoare minunată! Mulţumesc lui Cornel şi echipei implicată în organizare, de asemenea mulţumesc gazdelor noastre de la Hotel Belvedere Predeal!

Un mare "Mulţumesc!" tuturor colegilor care au lăsat acasă grijile cotidiene, care au uitat micile replici tăioase (care ne mai scapă uneori în comentariile on line) şi au făcut din Întâlnirea AmFostAcolo o sărbătoare de suflet, o sărbătoare de neuitat.

Trimis de iulianic in 30.03.15 12:35:33
Validat / Publicat: 30.03.15 18:38:21

VIZUALIZĂRI: 1796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Întâlnirea AFA 2015 - Este cineva care încă n-o cunoaşte? Este @balasa violeta sufletul tuturor petrecerilor noastre.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22057 PMA (din 57 voturi)

[30.03.15 18:44:00]

Bine măi... tot io sunt divină... și de voi, și de Michi...

La mai multe!

urjanclaudiu
[30.03.15 19:53:20]

... trei dintre inimoşii organizatori: @roth, @krondia şi @urjanclaudiu.

Deocamdată duc lipsă de timp liber, aşa că probabil postarea unui articol propriu va mai avea ceva de aşteptat. Drept urmare, cu scuzele de rigoare, aş dori să intervin aici şi pe scurt să lămuresc un anumit aspect referitor la organizatorii Întâlnirii – de menţionat că deşi mai sunt câteva persoane în numele cărora aş putea vorbi, aşa cum e corect, mă limitez strict la persoana mea.

E drept că în perioada premergătoare Întâlnirii am încercat să ajut cu informaţii, ce să mai zic despre faptul că la Predeal am încercat să mă implic atât cât am putut pentru ca lucrurile să iasă cât de cât bine, însă toate astea au fost înţelese greşit de către mulţi dintre cei prezenţi la Întâlnire. Foarte mulţi m-au catalogat drept „Organizator” deşi nu a fost vorba decât despre un ajutor dat organizatorilor.

Fiind de-al casei şi poate având, după întâlnirile anterioare (care la rândul lor au avut parte de alţi astfel de „organizatori”) oarece habar despre cum se desfăşoară lucrurile, am fost rugat de către adevăraţii organizatori în a-mi oferi ajutorul şi binenţeles că nu am ezitat să accept, lucru care sunt sigur că foarte mulţi dintre cei de aici l-ar fi făcut şi cu siguranţă îl vor face la Întâlnirile viitoare, atunci când va fi nevoie (şi) de ei. Contribuţia mea a fost însă minimă şi s-a rezumat la informaţii, indicaţii, primirea invitaţilor şi alte chestii de acest gen, nicidecum de organizarea în sine a evenimentului. Trebuie să recunosc că la un moment dat, mi-era şi jenă că primeam fel de fel de întrebări/solicitări - de altfel, corecte şi perfect justificate pentru un organizator (referitoare la cazare, masă, programul festivităţilor şi alte cele) la care nu aveam vreun răspuns/vreo rezolvare, informaţiile mele limitându-se doar la cele deja apărute pe sait sau la răspunsurile primite după ce la rândul meu îi întrebam pe cei care erau în măsură să cunoască acele detalii. Eu defapt ar fi trebuit să fac mai mult pe ghidul în eventualele plimbări de sâmbătă însă cum prognoza meteo ne-a zădărnicit planurile chiar înainte de a ne întâlni la hotel, mi-am „redirecţionat” şi eu ajutorul pe unde a fost nevoie.

Nu are rost să mai lungesc acest ecou, cred şi sper că s-a înţeles ce am vrut să spun. Vă mulţumesc pentru cuvintele frumoase dar consider că nu sunt îndreptăţit să primesc nici laudele şi nici poate criticile referitoare la organizarea acestei Întâlniri. Aşa cum am mai spus, eu (şi nu numai) doar am ajutat cu ce şi cât am putut şi nu îmi pot asuma nimic din ceea ce nu a avut legătură cu mine, indiferent că e de bine sau de rău.

P. S.: Doar aşa, hai să zicem pentru conformitate, dacă cineva s-a gândit vreo clipă că „probabil ne-a ieşit şi nouă ceva”, nu contează dacă sunt sau nu crezut dar aş vrea să se ştie CLAR (pentru acum şi pentru cei care în viitor poate se vor implica în astfel de activităţi) că tot ajutorul nostru a fost oferit TOTAL NECONDIŢIONAT – nimeni nu ne-a obligat să ne implicăm şi nimeni nu ne-a oferit nimic. Ce am făcut am făcut doar din plăcere şi din dorinţa de a ajuta şi sper din tot sufletul ca şi data/dăţile viitoare să se găsească persoane care să procedeze ca noi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
irinad
[30.03.15 20:35:57]

@iulianic - Multumim pentru aceste ganduri frumoase de la "numarul unu"AFA, referitoare la acest weekend, pe cat de incarcat, pe-atat de placut. De asemenea, multumesc pentru fotografia de la festivitatea de premiere in care apar si eu cu diploma mea, foarte pretioasa pentru mine! Apreciez din toata inima comentariul din josul ei, a fost o onoare pentru mine sa avem drumul comun in Serbia, la vila Dunavski Raj!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[30.03.15 21:10:34]

@urjanclaudiu -

... nimeni nu ne-a oferit nimic.

Aici, dragul meu coleg, permite-mi să fiu în total dezacord cu tine: ai primit de la toți, împreună cu ceilalți voluntari, stima și îmbrățișările noastre, atât virtuale, cât mai ales reale!

urjanclaudiu
[30.03.15 21:51:26]

... ai primit de la toți, împreună cu ceilalți voluntari, stima și îmbrățișările noastre

@Dragos - Mă bucur foarte mult şi îţi mulţumesc atât ţie cât şi celorlalţi, colegi, prieteni, toţi cei care au fost prezenţi la Întâlnire, oameni care m-au făcut să mă simt (şi mai) mândru că fac parte din această frumoasă comunitate.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Alex_Macedo
[30.03.15 23:48:53]

@urjanclaudiu -

... dacă cineva s-a gândit vreo clipă că „probabil ne-a ieşit şi nouă ceva”, nu contează dacă sunt sau nu crezut dar aş vrea să se ştie CLAR (pentru acum şi pentru cei care în viitor poate se vor implica în astfel de activităţi) că tot ajutorul nostru a fost oferit TOTAL NECONDIŢIONAT

Eh... nu-ţi bate capu'! zice o vorbă ardeleană... Abia aştept să măcăne cineva, apropó: "Lasă frate, că ne-am scos!". Personal, voi ieşi în decor, ca răspuns la replici, celor ce au gânduri aferente, ... "scosulu-i", încât sigur, voi fi banat... sau ceva cartonaşe...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Alex_Macedo
[31.03.15 00:30:06]

@iulianic

Scuzată-mi fie intervenţia, la plăcerea de citit, a impresiilor tale. Off-topicul, nu a fost cu intenţie si îmi cer scuze!... Eh... ştii tu, că mai plimb galoşul câteodată...

Respect, Iulia!

msnd
[31.03.15 00:53:53]

@Dragos - Cum pot să fac să votez acest ecou?

[31.03.15 01:48:09]

@msnd - dacă te referi la al meu - nu poți. E prea scurt și programul nu l-a marcat pentru a merita puncte. Dar și ecoul tău are pentru mine aceeași valoare. Mulțam,

[31.03.15 10:27:27]

@Dragos - Da, tot tu eşti "di vinî" şi în cazul meu. Dacă voiai să fii "divină" trebuia să te îmbraci altfel. Mulţumesc pentru vizită şi ecou!

@urjanclaudiu - Toţi cei care fac ceva pentru buna desfăşurare a unei acţiuni de acest gen sunt - în opinia noastră - organizatori. Nu contează cât de mult s-au implicat, contează că ne-au fost de ajutor. Tuturor, vă mulţumim şi pe această cale!

@Alex_Macedo - Mulţumesc pentru vizită! On-topic sau off-topic… ce mai contează acum?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
TraianS
[31.03.15 21:55:25]

"Ţertificatul", documentul oficial care atestă că

Tare asta cu "Ţertificatul". Mi-e ciuda ca nu s-a aplicat si la intalnirile mai vechi.

Daca aveam unul, cine stie cat ar fi valorat acum pe piata neagra!

Mi-e frica insa de coada de "ţertificarea a Ţertificatului". Trebuie sa fi fost mai ceva ca la lansarea cartii lui Johannis!

Fain scris. Elegant, echilibrat etc.

Cum ne-ati obisnuit.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[31.03.15 22:21:14]

@TraianS - Da, a fost coadă la semnarea "Ţertificatului", dar aşteptarea a fost plăcută. Tot povestiri, tot poze, tot... toate cele ce se cuvin în ultimele momente ale unei întâlniri.

N-am pus poză cu "Ţertificatul", dar dacă vrei să vezi cum arată unul şi ce variante de bifare aveai, sunt poze pe aici. Mi se pare că @Marian Preda a ataşat documentul lui doveditor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[07.04.15 10:06:47]

Tardiv, dar sunt datoare cu o completare. Soţul meu, citind cele scrise de mine, m-a apostrofat că nu am menţionat faptul că şi el s-a simţit extraordinar de bine în marea comunitate AFA. Participă pentru a treia oară alături de mine la întâlnirile anuale AFA şi a declarat că - deşi a fost prezent la multe şi felurite întruniri (de serviciu, de sport, mai sobre sau mai vesele) - s-a simţit minunat printre noi, membrii AFA cu ecuson. A fost întâmpinat cu prietenie de la bun început şi nu s-a simţit nici o clipă discriminat. Chiar dacă lipsa de timp şi programul lui de viaţă nu-i permit să fie membru AFA, cu sufletul este şi va fi întotdeauna alături de noi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Yolanda
[27.04.15 08:35:04]

Buna ziua,

abea astept sa va cunosc la întâlnirea AFA Izgrev Hotel Spa din Macedonia!

Am fost doar la o singura întâlnire AFA cea din Delta Dunarii împreuna cu sotul meu. A fost de vis!

Am citit acest review pentru a vedea atmosfera acestei întâlniri: SUPER! Sper sa fie la fel de frumos si la Izgrev.

Nu am putut participa din cauza unui eveniment dureros din familia mea si eram in faza a treia (negare, furie, negociere, depresie si acceptare)... pâna in august sper sa ajung în ultima faza. Sa ne vedem cu bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[27.04.15 09:19:26]

@Yolanda - Sunt flatată şi vă mulţumesc pentru interesul manifestat faţă de persoana mea. Întâlnirile anuale AmFostAcolo, care adună laolaltă cei mai mulţi utilizatori (în ultimul timp tot mai mulţi) este un bun prilej de a ne cunoaşte, de a ne reîntâlni cu vechi cunoştinţe, de a relaţiona în mod direct şi nu numai prin mesaje scrise.

Întâlnirea AFA Izgrev Hotel Spa din Macedonia este şi pentru mine o premieră pe care o aştept cu nedisimulată emoţie. Va fi nu doar o întâlnire, ci şi o vacanţă. Sper ca totul să fie bine şi să petrecem o săptămână minunată împreună.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Alex_Macedo, hlli, irinad, iulianic, msnd, Yolanda
Alte articole din această RUBRICĂ2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal: