ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2015
ÎNSCRIS: 15.04.10

O seara de Oscar

Predeal, 28 martie 2015. Orele 17.30. Sala de festivitati a hotelului Belvedere. Plina, arhiplina. Aproape 200 de oameni asteapta festivitatea de premiere, unii cu emotie, altii din curiozitate, altii pentru ca afara e o vreme cainoasa, cu burnita si ceata. La masa juriului Cornel si Krondia care aranjeaza in ordine diplome si tablouri cu diplome inramate. Pe masa stralucesc trei statuete cu marimi descrescatoare. Ele sunt Oscarurile noastre. Sunt facute cu gust si “iau ochii”.Lumea este punctuala si in momentul in care incepe sa vorbeasca Adminul nu se mai aude nici musca (de unde musca pe frigul asta? Preferati sa zic liniste mormantala? Suna ca dracu’, ramanem la musca). L-am ascultat pe Cornel tinand spiciuri si la celelate doua intalniri la care am participat, adica Odorheiul Secuiesc si Moeciu. O voce calma echilibrata, cu viteza banateana (ceva intre regateana si ardeleana), spunand in putine cuvinte tot ce e de spus. (Nu, nu va ganditi ca-l periu, pentru ca ce a fost de dat s-a luat si pana la anu’ sa fim noi sanatosi...) Ce am aflat si ar fi bine sa stie si cei care n-au venit fie ca au ramas in localitatile de bastina, fie mai pe aproape dormind in camera de hotel? Ca in saitul nostru sunt inscrisi cca 50000 useri si dublu, triplu ca numar de vizitatori care intra ocazional pentru informatii. Ca este unul din cele mai bune saituri de turism (spune Cornele, cel mai bun, ca asa e) si in orice caz cel mai serios si cel mai elevat. Ca adminul nu a urmarit in cei sapte ani de cand l-a infiintat o afacere super profitabila ci un ghid serios pentru amatorii de drumetii. Ca stie ca suntem o mare famile dupa bucuria pe care o manifestam cand ne intalnim. Dupa ce Cornel si-a incheiat discursul urmeaza decernarea diplomelor. Stiam ce punctaj aveam, ar fi trebuit sa nu fie surpriza si totusi cand m-am auzit strigata m-am simtit emotionata si fastacita. Luat tabloul cu diploma, primit si un premiu de 7 zile in Rhodos, pupat Cornel, pupat Andox, Pepsi, Dragos si cine mai era pe acolo - asta mi-a iesit din prima - dar cand a fost sa leg cateva cuvinte parca nu mai aveam verbul la mine. Cred ca idea principala a fost legata de multumirile aduse tuturor celor care au avut rabdare sa ma citeasca si sa ma voteze cu toate ca uneori poate-i plictisesc cu amintirile mele din prima si a doua jumatate a secolului trecut.Cea mai importanta idee este sa nu va prinda batranetea fara un hobby, fara o preocupare care sa nu va lase timp sa ganditi ca in mare viata a trecut, ci dimpotriva si la 80 de ani cu bataie mai exista provocari. Inafara de evenimente intr-adevar ireparabile, exista solutii pentru orice si din fiecare zi trebuie scoasa o bucurie chiar de ar fi s-o cautati cu lupa. A urmat premierea lui Iulianic, singura userita care a obtinut locul I trei ani la rand si singurul nostru Consul care in 2014 a depasit 7000000 puncte. Stiti ce inseamna asta? Cca 8000 de aprecieri a 900 puncte. Buterfly este o tanara speranta sosita de un an jumatate pe sait si care ne-a uimit cu impresiile deosebite despre Nepal si Islanda. Traian Leuca ne-a incantat cu reviewurile sale de elita din diverse tari ca si din Romania. Nu sunt eu in masura sa fac aprecieri asupra fiecarui user dar citind multe reviewuri mi-am dat seama ca fiecare are un anumit stil de abordare care devine inconfundabil. Cred ca Ariciu sau/ si Le Maitre nici n-ar mai trebui sa semneze, atat de particular e scrisul lor. Nu este timp de citit tot ce se scrie de calitate pe afa dar eu, probabil si altii, am facut multe excursii sau m-am cazat exclusiv pe baza informatiilor de aici. Fiecare nominalizat a primit aplauze, cei mai populari urale (v. Violeta Balasa), a fost o atmosfera de nedescris, de asteptare si entuziasm. Nu pot fi uitati organizatorii evenimentului si a intalnirii in general, care prin munca lor tacuta si discreta au putut face posibila aceasta reusita. Banuiesc ca din ei fac parte Krondia, Roth, Andox dar probabil mai sunt si altii carora le multumesc.

Si pentru ca ceeace am scris sa nu fie o discriminare pozitiva, am atasat pozele in ordinea strigarii, cu rugamintea sa scuzati calitatea lor.

Trimis de Michi in 29.03.15 17:33:15
Validat / Publicat: 29.03.15 20:25:17

VIZUALIZĂRI: 2636 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P56 Cea mai cu vino'n coa userita, Vio Balasa
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22097 PMA (din 97 voturi)

Zoazore [29.03.15 20:50:47] »

Ce să mai spun eu? Nici eu n-am verbul la mine! Ecou la postarea mamei Michi?

Sărut dreapta, DOAMNA!

iulianic [29.03.15 20:53:54] »

@Michi - Doamna Michi, mă uimiţi cu articolul dumneavoastră. Spontan şi la obiect!

Eu, recunosc, sunt atât de copleşită de tot ceea ce s-a petrecut la Predeal încât am nevoie să mă liniştesc un pic, să-mi revin, ca să pot lega măcar câteva cuvinte. Da, voi scrie şi eu deşi vineri, în drum spre Predeal, mi-am spus că de astă dată nu voi scrie nimic despre întâlnire. Îmi doresc nespus să citesc şi impresiile celor veniţi pentru prima dată alături de noi.

Vă mulţumesc pentru cuvintele elogioase la adresa mea. Mă voi strădui să le merit întotdeauna!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
msnd [29.03.15 21:13:55] »

Sărut mâna Distinsă Doamnă.

Sunteți incredibilă, de o energie greu de imaginat.

Eu nici nu mi-am tras bine sufletul, abia am avut timp să schimb ora la ceasurile din casă, și dumneavoastră ați și încărcat un articol, și cu peste 50 de fotografii. De aceea sunteți acolo sus.

Și de acea sunteți și așa iubită. Ca dovadă, în mai puțin de jumătate de oră ați avut peste 50 de vizionări și 17 voturi.

Sunt fericit că am avut ocazia să stau lângă dumneavoastră la masă.

Vă mulțumesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Dan&Ema [29.03.15 21:38:59] »

Sarut mana, Doamna!

Scriu cu lacrimi de emotie (sincer) sa va multumesc de aceasta postare. Imi pare atat de rau ca a trebuit sa ne retragem dupa ce ne-am inscris, dar asa a fost sa scriem prioritatile zilei de sambata aceasta.

Ma bucur ca am vazut chipurile marilor animatori ai AFA si

ma simt dator fata de cei cu care interactionez virtual si care nu m-au vazut in carne si oase.

Ma bucur de bucuria degajata de toti inca din faza de inscriere dar mai ales acum cand incep sa curga ecourile si reviewurile. Felicitari Cornel pentru priceperea de a organiza o zuper-intalnire ca aceasta.

Felicitari @Michi pentru premiu. Respect si multa sanatate!

Imi doresc din suflet sa nu mai existe vreun obstacol sa debutez cu prezenta la urmatoarea intalnire.

Numai de bine si multe reviewuri!

Dan

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Michi [29.03.15 21:45:42] »

@Dan&Ema - Si mie mi-a parut rau ca nu ati putut veni pentru ca v-am indragit de cand ati venit pe sait.

zuftim [29.03.15 22:23:56] »

Stimata si distinsa Doamna,

Sunt inca pe drum spre casa. Inca fiind sub influenta emotiei ce m-a cuprins cunoscandu-va la Intalnirea AFA pe Dumneavoastra, precum si pe colegi, aceasta emotie s-a insutit citind acest articol. Nu stiu daca as putea sa rezum in cateva cuvinte tot ceea ce simt citind aceste randuri proaspat scrise de Dumneavoastra. Longevitate? Vitalitate? Forta? O inima vesnic tanara ce bate in ritmul acestui sait minunat? Voi zice asa, imprumutand putin din titlul articolului Dumneavoastra: sunteti o Doamna de Oscar. Chiar daca e ''doar'' Oscar AFA, e cu atat mai valoros, pentru ca inglobeaza toata dragostea, stima, admiratia si pretuirea noastra a colegilor, pentru Dumneavoastra.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
kmy [29.03.15 22:37:02] »

Stimata doamna, stati linistita ca ati avut ,,verbul la purtator". Dovada o veti vedea si auzi imediat pe FB.

adri-nico [29.03.15 22:45:23] »

Jos palaria!

roth [30.03.15 00:12:15] »

Mama Michi... daca mai e ceva de spus pai cred ca ar suna cam asa...

sa ne traiti inca multa vreme, sa ne onorati cu prezenta dumneavoastra distinsa si cu intelepciunea imensa pe care o aveti fiindca multa inspiratie sunteti pentru noi.

nu cred ca exista user sa nu va admire si pe ascuns sa nu va invidieze pentru ceea ce sunteti si faceti...

sarumana ca existati si ne bucurati si pe noi cu acest lucru.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
le_maitre [30.03.15 04:14:53] »

@Mama Michi - O descriere aproape "live" a momentului scrisă "par et avec coeur" de o Doamnă atât de specială!

Mes hommages, toujours!

Floria [30.03.15 09:33:01] »

Aşa cum v-am spus şi la Predeal îmi este greu să găsesc cuvintele potrivite care să exprime dragostea şi admiraţia mea pentru dumneavoastră. Nu pot spune decât- Vă iubesc din tot sufletul, Mama Michi! Să vă dea Dumnezeu multă sănătate şi tot binele din lume!

Michi [30.03.15 09:35:49] »

@kmy - Daca reusesti sa-l postezi, distribui-l si mie ca altfel eu nu-l gasesc. Mersi.

ANILU [30.03.15 11:55:37] »

@Michi - Sarut mana DOAMNA!

Da, aveti dreptate, a fost o seara de Oscar.

Sunt fericita ca am avut ocazia sa va cunosc personal.

Sunteti de-o energie debordabila.

Va doresc sa fiti sanatoasa, sa mai faceti excursii si pentru noi sa scrieti rew-uri.

Va admir si va imbratisez.

dianamea [30.03.15 22:36:08] »

Va multumesc ca ati postat festivitatea de premiere, pe care, din pacate, am ratat-o, pentru ca datorita vremii de afara, m-a prins somnul, mea culpa. Am participat pentru prima oara la intalnire si am fost emotionata de atmosfera de prietenie si incredere dintre oameni. Dvs ati fost sufletul petrecerii, v-am admirat ce bine dansati si cata energie aveti. Indiferent de trecerea anilor, sufletul ramane tanar. Sa traiti la multi ani cu sanatate, noroc si fericire si sa ne incantati cu povestirile dvs. Imi pare rau ca nu v-am cunoscut mai bine, poate data viitoare sau poate intr-un sejur unde sa mergem impreuna.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
wolf2001* [31.03.15 06:18:04] »

@Michi - Felicitari! Uff, chiar imi pare rau ca nu am putut ajunge. Sper ca la anul sa fiu prezent si sa va cunosc pe toti, cei care ne-ati incalzit sufletele cu review-uri atat de minunate!!

TraianS [31.03.15 21:41:56] »

P06 Nu m-am cenzurat desi sunt caraghioasa dar sa vedeti ca omul se bucura la orice varsta.

Toate pozele sunt frumoase, dar cea mai frumoasa e Poza 06! Am zis!

Mama Michi va iubim! Multumim ca existati!

De palarii, respecte, alea alea... nu mai zic, ca se stie.

ileanaxperta* [01.04.15 19:37:21] »

@Mama Michi, sunt onorata, fericita si ma simt pur si simplu privilegiata ca am reusit sa va cunosc, sa vorbesc cu dv. sa va privesc live! Precum v-am si spus-o cand am facut cunostinta, dv. ati fost unul dintre motivele care m-au determinat sa vin la aceasta intalnire. Ma bucur enorm si pt. mine ramaneti un exemplu de admirat dtpdv! Va doresc tot binele din lume, va imbratisez cu drag si astept sa ne revedem... oriunde si oricand!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, ANILU, Dan&Ema, dianamea, Floria, hlli, ileanaxperta*, iulianic, kmy, Michi, msnd, roth, wolf2001*, Zoazore, zuftim
Alte articole din această RUBRICĂ2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal: