ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2015
ÎNSCRIS: 01.02.15
MAR-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Roma - o destinatie pentru toata lumea

La inceputul lunii martie am fost in familie la Roma. Dintre destinatiile de top ale turistului iubitor de arta, istorie si umblat aiurea am lasat-o mai la urma. Au fost 4 zile super cu de toate. De remaracat ca nu ne-a costat foarte mult fata de alte locuri vizitate prin Europa. Am plecat din Bucuresti cu Blue- Air cu bilete cumparate cu cateva luni inainte 940 lei patru bilete dus-intors. O decolare ca la carte si o aterizare foarte lina. Felicitari comandantului! (cu Air France sau Lufthansa experientele au fost de genul " adunarea in cabina"). Pentru recuperarea bagajelor de cala a trebuit sa alergam putin de la o banda la alta pana ne-am prins ca banda unde ne veneau bagajele era trecuta pe afisierele instalate din loc in loc pe partea dreapta.

Uitandu-ne la ceas ne-am felicitat ca am facut rezervare la autobuzul catre centrul Romei dupa o ora de la aterizare. Rezervarea am facut-o la Terravision pe internet : 4 euro de persoana pe segment. Trebuie sa aveti la dvs rezervarea scanata si sa va prezentati la peron la ora planificata. (Daca doriti un taxi va costa 48 euro pana in centrul Romei daca nu aveti prea multe bagaje). Cum iesiti din aeroport peronul este la dreapta (100-200m). Cand autobuzul parcheaza sa deschid automat usile la compartimentele de bagaje. Un sfat : nu ramaneti printre ultimii care isi intorduc geamantanele! De la aeroport pana la Gara Termini drumul dureaza 30-45 min (adica 30 min la dus si 45 min la intors in cazul nostru). Zona Garii Termini este destul de pestrita si cu multi infractori. Nu e de speriat dar e nevoie de atentie.

Ajungem la Gara Termini, se deschid automat usile la bagajele. Ne ducem sa la luam printre ultimii... Greseala! Unul din bagaje lipsea. Ne uitam in stanga, ne uitam in dreapta, ne mai uitam prin compartimentul bagaje... Apare un individ cu o fata dubioasa tragand dupa el bagajul nostru. Ramanem stupefiati. Individul ne intreaba daca e bagajul nostru. Noi dam sa punem mana pe el. Numai ca dubiosul scoate o legitimatie de carabinier si ne spune ca a recuperat bagajul de la un individ (marocan cum aveam sa aflam la sectie) care statea pe niste scari cu catuse la maini. Carabinierii s-au purtat exemplar

Dupa ce am vizitat primul edificiu al Romei (sediul carabinierilor din Gara Termini) ne indreptam spre statia taxi. Locatia unde trebuia sa ajungem nu era departe dar avand in vedere ca deja era ora 21.00 am apelat la acest mijloc de transport. Ca informatie : pornirea la taxi este 3 euro si 10 centi. Atentie la ceasul de marcat pentru ca au tendinta sa ceara mai mult. Daca nu ar fi " pretul de pornire" taxiul in Roma ar fi rezonabil. De la Gara Termini la Piata Navona - 10 euro (se ocoleste destul de mult datorita sensurilor). Ajungem la cazare. Un Apartament cu doua camere, doua bai amenajat in stil sicilian, cu tablouri foarte multe, intr-un "bloc" de locuinte unde statuse si Rossini (scria pe o placa de marmura) 340 euro trei nopti cu tot cu taxa de oras si cea de curatenie. Pentru cei interesati cautati Cecilia Suites - Leutari 34. Merita. Ne-am cazat si tusti la o pizza sau paste dupa cum a vrut fiecare si un pahar de vin rosu la Pizzeria Pasquino de pe str Guverno Vecchio. Cu 12 euro de fiecare am plecat supermultumiti.

Zilele ce au urmat am tot vizitat. Fiind in centru am mers pe jos de la un obiectiv la altul. Era clar ca nu puteam vedea tot. Din ce ne planificasem doar Vila Borghese si Basilica Santa Maria Maggiore nu le-am vazut. Ultima zi a plouat de dimineata pana spre pranz si ne-a incurcat ceva programul. Daca vrei sa faci un tur cu autobuzele turistice : 20 euro/ pers / zi. De mancat e bine sa mananci intre orele 12 si 14 meniu turistic si nu chiar langa obiectivul turistic. 12- 15 euro de persoana. Intrebati daca se percepe taxa de masa sau terasa de la inceput ca sa nu va treziti cu surprize. Inghetata e 2 euro cupa cam peste tot. Puteti gasi de imbracat mai ieftin ca la noi. Supermarketuri express cam peste tot cu preturi putin mai mari ca la noi diferenta fiind calitatea. Apa plata foarte ieftina 65 centi sticla de 1,5 l la supermarket. Nu am riscat la fantani. Suveniruri luati de pe strazile principale la distanta de obiectivele turistice la pret de cel putin doua ori mai ieftin decat langa. Toate obiectivele turistice in Roma au farmecul lor. Recunosc ca am ramas impresionat de Basilica San Pietro, Muzeul Vatican si peisajul de la Trinita dei Monti ce se afla la capatul Treptelor Spaniole. Ma asteptam la altceva la piata " Campo dei Fiori". In apropiere de Campo dei Fiori este un palat ce adaposteste inventiile lui Leonardo Da Vinci. Intrarea este 9 euro de persoana. Si uite asa au trecut cele 4 zile

La intoarcere sa nu uitati cand ajungeti in Gara Termini sa luati autobuzul spre aeroport sa va duceti la ghiseul firmei unde prezentati documentul scanat si primiti un cartonas in baza caruia urcati in autobuz. Si sa nu uit: mare atentie la bagajele de mana in privinta incadrarii in dimensiunile si greutatile cerute de Blue Air

Trimis de Laurmar in 28.03.15 21:11:54
    Validat / Publicat: 29.03.15 08:48:37
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3122 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laurmar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 coada mare dar merge repede

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: