ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2015
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 24.01.11
MAY-2014

Descopera Thassos

Thassos Limenas hotel Philoxenia.

Excursie cu autocarul aprox. 12 ore. Traversare cu Fery-boot (10 e/pers. dus-intors) 7 nopti cazare cu m. d. inclus. camera curata; lenjeria schimbata la 3 zile, tv., foen... nu lux dar conditii civilizate. Micul dejun cam acelasi (putin variat):sunca presata, cascaval, rosii, castraveti, oua (la 2 zile, alternativ cu iaurt). In schimb miera de pin e pe masa la discretie. Profitati si puneti-o in cafea (in loc de zahar, sau ca desert cu iaurt) Zona frumoasa, plaja aproape, sezlonguri gratis daca sevesti o cafea sau iei masa, . dar se poate face plaja si pe nisip. Pe plaja exista dusuri si cabine de schimb. berea 2e la terasa dar la magazine 1e. Sunt magazine si multe taverne unde se mananca f. bine si la preturi f. bune. Multe au meniuri in lb.romana, chelneri care vorbesc romaneste. Recomand: Massa Buca (in zona bazar aici se servesc mini frigarui 1e delicioase servite pe tocaator de lemn iar "farfuria" e o... coala de hartie) O coala de hartie se pune in loc de fata de masa sau peste fata de masa. Alta taverna Tassian, aproape de Fery-boot cu discaunturi de 10%pt.romani ca si Mithoss. Marea este limpede, curata, de un albastru-verzui-smarald si se adanceste treptat. Se poate vizita Amfiteatrul, Poarta lui Zeuss, Muzeul de arheologie (vis a vis de hote).

Pt. a vizita Thassosul noi am inchiriat o masina (este centru de inchirieri moto-velo si masini la preturi f. bune) si a fost o alegere f. buna.

Insula are aprox. 50-55 km. lungime si cam tot atat in latime fiind aproape rotunda. Are sosea care inconjoara insula. Capitala fiind situata in N. am luat-o spre est-sud. Am vizitat Marble Beach- (am mers pe jos-8 km. lejer o plimbare de 2 ore) "plaja de Marmura" denumita asa de la bucatile de marmura ce vin spre mare de la cariera de marmura din apropiere. Loc salbatic, nimic turistic amenajat-sa aveti apa-. Marea incredibila de limpede, verde-smarald cu luciri de safir.

Am plecat apoi spre Golden Beach statiune frumoasa, cocheta, animata. Apoi Paradis beach cu nisip incredibil de fin, ca matasea. Sezlongul costa 7-8 e. Daca bate vantul nu se poate sta pe nisip. Preturi mari.

Nu ratati Panaghia sat de munte in apropiere de Skala Potamia. Daca in statiunile de la malul marii recomand sa mancati peste proaspat sau fructe de mare (dorada si caracatita se aduc de pescari atat dimineata cat si seara) Limenas, in N si Lmenaria in S. fiind porturi la mare, in Panaghia recomand friptura de oaie sau capra facuta la protap chiar in fata Dv. Potile sunt uriase. ; si de obicei desertul este din partea casei. Vinurile locale, productie propie alb/rosu sunt acceptabile.

Peste tot in Thassos sunt palmieri, leandri infloriti, portocali, livezi de maslini.

Ne-am oprit si la Manastirea Arhanghelul Mihail unde se afla o bucata dintr-un cui cu care a fost tintuit Mantuitorul nostru IIssus.

Un loc incredibil de frumos este si GIOLA (de langa hotelulAstris) se merge pe jos sau cu masina de teren aprox. 3km. drumcu mult praf, arsita. Luati-va apa si eventual u n sandvis. Giola este o" piscina" formata in placi de gresie de catre mare, de culoare verzuie, dar care nu comunica cu marea. Nu se poate intra in piscina decat sari de sus (gresia formeaza un fel de platforma) cei mai curjosi o fac pe propia raspundere. Pe fundul piscinei sunt arici de mare, Iesirea din piscina e dificila si trebuie ca cineva de pe mal sa te ajute. Cu atentie se poate cobori pana la piscina de catre oricine. Merita pt. ca e ceva unic.

O alta statiune frumoasa e Potos. Plaja cu nisip fin, animata, recomand terasa Irene cu menu in lb.romana dorada, fructe de mare desert din partea casei. Din Potos puteti merge catre mijlocul insulei spre Theologos sat de munte, tipic grecesc cu case din piatra. Limenaria este o statiune frumoasa, cocheta... Din Limenaria intrati in mijlocul insulei, pe un drum de tara, in parte asfaltat printre livezi de maslini. La capatul lui e Maries si va "asteapta " un localnic ce vinde: miere de pin. dulceturi din fructe de padure dar si dulceata de portocale etc... facute cu miere de pin. Pt doamne are si lotiuni minune pt. ten din plante macerate in ulei de masline. Aici, coborand spre rau-lac puteti admira o superba cascada (accesul e f. dificil, pericol de alunecare) dar urmarind sagetile puteti ajunge si la "casuta piticilor" Peisajul e incantator. Exista si un foisor unde va puteti odihni. (luativa apa si ceva de mancare) Ne intoarcem si pornim spre s-v in statiunea Skala Marion f. pitoreasca. Continuam spre vest skala Sotira-camping si apoi skala Rachioniu si in sfarsit Limenas.

Trimis de viorica purdel in 27.03.15 23:16:54
Validat / Publicat: 27.03.15 23:57:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorica purdel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 MARBLE BEACH (plaja de Marmura) plaja formata din nisip f. f. fin si bucatele de marmura provenite de la cariera de marmura din apropiere. (8km. -2 ore pe jos din Limenas-drum neasfaltat dar "pavat"cu bucati de marmura. Apa se adanceste brusc. E atat de limpede incat vezi pestii inotand.

calatorul
[29.03.15 19:17:43]

Frumoasa relatare, simpatice si pozele, cam multe cu mancare dar convingatoare. Utile si indicatiile legate de accesul spre cele cateva plaje sau cascada. Pe asta din urma nu am vazut/o, in rest da, Thassos e o insula frumoasa, atat de aproape de noi, care merita vizitata, desigur cu o masina care sa iti permita sa vezi cat mai multe plaje si locuri frumoase. Insasi soseaua de la Potamia din est spre POtos prin sud catre vest este un traseu exceptional, printre peisaje mirifice. Multumim pentru ocazia de a rememora aceste locuri minunate, si un vot.

viorica purdelAUTOR REVIEW
[29.03.15 21:46:26]

@calatorul50 - Multumesc foarte mult pt. aprecieri, si pt. observatiile pertinente. Chiar nu ma asteptam.

aleex30
[14.02.16 21:45:52]

Foarte frumos, multumim, noi ne ducem anul acesta pe 28 mai... 4 iunie... am vz ca ati fost in iunie... ma intereseaza daca atunci va fi apa calda sa poti face baie..., ms anticipat

calatorul
[15.02.16 15:22:43]

@viorica purdel - Si eu multumesc pentru raspuns, desi scriu cu intarziere, cred ca ecoul asta mi/a scapat. Fiti sigura ca oamenii citesc, dar putini comenteaza si mai putini puncteaza relatarile, cifrele apar, mai estompate, la sfarsitul fiecarei relatari, iar aprecierile desigur ca le meritati.

viorica purdelAUTOR REVIEW
[15.02.16 19:09:56]

@aleex30 - Noi am fost pe 19 mai si apa era calda. Sigur puteti face plaja si baie. Vacanta placuta!

aleex30, calatorul, viorica purdel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: