ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2015
SEP-2014

Prin Elvetia - Luzern (partea a II-a) - Orasul - relaxare si placere

Smooth Jazz - Smooth Jazz

continuare de aici

Elvetia in sine, cel putin partea de est, unde se vorbeste predominant germana (vest-ul Elvetiei nu l-am studiat asa mult), este fascinanta. N-am fost in multe tari, sa-mi pot da cu parerea, dar e ca si cum ai intra in alta lume.

Totul este facut sa uiti de ce este in urma, uiti de drumurile din Romania, uiti de paprikas-ul unguresc, de carnatii austriecilor si de berea si autobahn-urile nemtilor.

Ei bine, limita de 120km/h impusa pe autostrada e logica, trebuie sa admiri si peisajul, nu doar sa conduci.

Odata intrat in Luzern, nu observi mari diferente fata de orasele europene. In timpul saptamanii acelasi trafic nebunesc, asiatici peste tot, etc.

Totul se schimba in momentul in care o iei la pas prin oras, spre obiectivele principale descrise detaliat de traian.leuca, în acest review.

Lucerna este un oras destul de micut, dar destul de activ. Veti intalni foarte multi straini la munca, pentru ca in apropiere lui se afla cantonul Zug. Din ce am inteles, aici sunt cele mai mici taxe/impozite din tara si de aceea isi au sediul multe firme/corporatii.

Chiar si asa isi pastreaza din farmecul elvetian spre deosebire de Zurich.

Prima iesire in oras, a fost cu ocazia unui festival al lor, unde toata lumea se deghizeaza in fel si chip. De altfel nu e singurul de genul acesta. Oamenii ies cu familiile, cu catel, purcel etc. Au un mod frumos de a se simti bine si a se distra.

In zilele urmatoare au urmat Muzeul Transporturilor, Podul Capelei, Capela Sf. Petre, Turnul de Apa, Leul din Lucerna si foarte multe plimbari pe strazile din Lucerna.

O sa ma opresc putin la Muzeul Transporturilor.

Adresa exacta: Lidostrasse 5,6006. Site-ul oficial: verkehrshaus.ch/en

Puteti ajunge cu autobuzul/trolebus-ul sau cu masina personala. Noi am ales a 2-a varianta. Parcarea este in fata muzeului. Ve-ti avea nevoie de franci elvetieni in monezi pentru a plati parcarea. Aceasta se plateste la automatele din parcare si se face imediat cum ati ajuns si nu la plecare. Timpul estimativ de vizita al muzeului este de minim 3 ore.

Muzeul este structurat in 5 zone mari: Rail Transport, Road Transport, Navigation, Cableways si Aviation.

De preferat sa aveti la voi ceva de mancare si apa, pentru ca dureaza. Daca sunteti si cu copii mici, rezervati-va o zi plina. Au foarte multe lucruri de facut.

Daca sunteti cu copii mari, la fel, eu l-am vizitat de 2 ori si tot nu mi-a ajuns.

Pentru relaxare dupa vizita la muzeu, puteti sta in parcul din apropiere, pe malul lacului Lucerna. Sa nu uitati totusi de timpul platit pentru parcare;)

Puteti hrani lebedele, ratele, pescarusii. Va recomand totusi sa nu va lasati impresionati de frumusetea lebedelor pentru ca nu sunt cele mai prietenoase. Iar daca incercati sa le dati de mancare din palma, e posibil sa va cam doara ciupiturile :) Ratele sunt destul de fricoase si pescarusii cei mai lipsiti de bun simt.

Ca activitati de recreere puteti face o plimbare pe lac cu vaporasul (care e maricel) sau o excursie de o zi pe muntele Pilatus. Puteti achizitiona excursia din zona garii din Lucerna. De aici pleaca si vapoarele catre muntele Pilatus.

Din pacate noi nu l-am vizitat fiind restrictionati de o mica problema medicala.

Totusi, daca nu aveti probleme va recomand sa urcati pana la cei 2132m.

Despre mancare nu va pot face recomandari, pentru ca nu am incercat nici un restaurant. Cumparaturile le faceam fie de la COOP fie de la MIGROS, acestea fiind si singurele retele de supermarcket-uri intalnite. La unul din supermarcket-uri am intalnit si un sistem fain de tot, unde totul iti faceai singur, de la cumparaturi si pana la plata. Practic, te duceai singur, iti scanai produsele, plateai fie cash fie cu cardul, primeai bonul si plecai. Foarte rapid si eficient. Era si un om care isi mai arunca un ochi sa verifice daca se platea, dar nu am observat sa stea sa verifice conformitatea bonului cu ce era in punga.

Pot sa va recomand pastele carbonara de la semi-preparate. Geniale, cred cele mai bune carbonara mancate vreodata. Nici in Roma n-au fost asa bune.

Despre trafic... sunt ore de maxim, unde orasul pare blocat, dar totusi se misca. Un soc l-am avut legat de ciclisti/biciclisti. Am mai vazut prioritati in trafic pentru ei. Dar ca aici nicaieri, am mai auzit de asa ceva in Olanda. Pe scurt ei au intotdeauna prioritate, au benzile lor foarte bine delimitate in functie de directia de mers. De aceea va recomand sa va incadrati din timp pe banda corespunzatoare si sa nu faceti manevre bruste.

Legat de parcarea in Luzern e usor. Au suficiente parcari si sunt foarte bine semnalizate E bine sa va documentati inainte de a pleca la drum de aici parking-luzern.ch/de.

Noi de fiecare data am ales parcare in zona Garii cu 4CHF pe ora (Bahnhofparking P3- Frohburgstrasse 26002) Totusi, daca vreti sa parcati pe strazi gratis si stati mai mult de 5-6 zile am inteles ca ar trebui sa va duceti la primaria lor si sa platiti o taxa de parcare pe perioada pe care stati.

Localnicii, mie personal mi s-au parut foarte amabili si cei varstnici dar mai ales tinerii. Peste tot unde am interactionat cu ei au incercat cat puteau sa ne ajute. In general isi vad de treaba lor si sunt aproape la fel de reci ca cei din Germania. E posibil ca cei ce sunt mai incantati de italieni/spanioli, sa nu fie prea incantati de raceala elvetienilor.

Oricum nu va ganditi ca e lapte si miere. Au si ei ciudatii lor, dar fara sa fie deranjanti.

Per total, Luzern sau Lucerna este un oras frumos, special mai degraba. E un loc unde nu te deranjeaza nimeni, nu se uita nimeni ciudat, unde relaxarea e la ea acasa si pe nimeni nu intereseaza ce faci, atata timp cat respecti regulile bineinteles. Cred ca pentru cineva ce doreste o vacanta de relaxare este cel mai potrivit loc.

O sa urmeze si ultima parte din aventurile elvetiene cu cateva recomandari de obiective la care puteti ajunge din Lucerna...

Trimis de Sindrom in 27.03.15 22:31:49
Validat / Publicat: 28.03.15 08:57:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 5960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Lebada Lac Luzern

[28.03.15 21:15:59]

SindromAUTOR REVIEW
[28.03.15 21:50:00]

@webmaster13 - E ok. Multumesc.

Sindrom
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lucerna și imprejurimile: