ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2015
AUG-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Amintiri din Bardolino

Un sat mai mare sau poate un orasel cochet pe malul Lago di Garda, dar incantator si forfotind de localnici si calatori in vacanta in acea dupa-amiaza de vara cand l-am vizitat. Aflasem cate ceva despre el din amintirile altor calatori si ne-am dorit sa avem si noi amintirile noastre daca tot eram prin zona. Am ajuns in Bardolino cu masina din directia Sirmione (acolo am avut cazarea) si ne-am parcat undeva aproape de zona centrului vechi- am fost norocosi sa gasim o parcare fara plata, pe o straduta ce traversa parcarea cu plata si mergea ceva mai in spate in zona destinata probabil celor care locuiau acolo.

Am pornit apoi sa descoperim orasul curiosi, dar si mirati de trecatorii grabiti care aproape ca alergau sa ajunga cat mai repede pe malul lacului, explicatia am descoperit-o abia cand am ajuns si noi acolo: toti sa grabeau sa prinda apusul de soare deasupra lacului. Am prins si noi ceva, dar nu chiar tot momentul acela fermecator, pentru ca ne-am tot oprit pe straduta aceea ce ducea spre lac sa admiram diverse „obiective” care noua ne pareau interesante.

Prea multe despre obiective nu voi spune, pentru ca am vazut ca este o prezentare a lor foarte bine documentata chiar aici pe AFA, asa ca ce amintesc eu sunt doar cateva impresii personale despre cum ne-am simtit: prima oprire a fost in fata unui monument aflat chiar la inceputul strazii pe care ne-am inceput plimabarea, apoi dupa cateva opriri pentru fotografii si admirat fatadele caselor frumos decorate si incarcate de flori am ajuns pe malul lacului si am privit apusul, apoi ne-am continuat plimbarea pe faleza pana in zona unde se aflau acostate cateva barci. Am vazut si un parculet verde si bine amenajat, dupa care am revenit in zona orasului vechi si „am cascat gura” ceva timp la un spectacol estival in plina desfasurare. Am colindat pe stradute incantati de frumusetea lor, am descoperit si zone linistite lipsite de forfota din port, am intrat intr-o biserica, dar nu stiu care dintre cele doua, San Severo sau San Vito.

A fost o vizita odihnitoare si greu ne-am lasat dusi de pe malul lacului cand a inceput sa se intunece, mai ales ca inainte de plecare am avut parte si de o alta surpriza, dupa cea cu apusul deasupra lacului: pe mal erau cateva cateva lebede extrem de prietenoase care asteptau cuminti sa fie hranite de cei doritori. Au venit atat de aproape incat le puteai atinge, iar painea o luau cu gratie chiar de pe piciorul tau, intins deasupra apei. Asa mult ne-au impresionat ca „le-am tras si-n poza”.

Cu amintiri deosebite si regretul ca nu am putut sta mai mult ne-am incheiat ziua de vacanta in Bardolino si ne-am pregatit sa descoperim si alte surprize in jurul Lago di Garda

Trimis de Gabi Georgeta in 27.03.15 17:11:37
    Validat / Publicat: 28.03.15 08:54:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 la revedere, Bardolino! (poate, cine stie)

webmasterX [28.03.15 08:53:57] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă zona Lago di Garda" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lago di Garda:

• pagină generată în 0.049063920974731 sec