ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2015
ÎNSCRIS: 10.07.13
MAR-2015

Sedere placuta

Am fost cazati patru nopti la America Diamond's si pentru ca am gasit putine impresii despre aceste pe AFA am decis sa scriu si eu cateva, poate in viitor vor fi de folos si altora.

Am ajuns de la aeroport foarte comod cu autobuzul 783 (ce coincidenta-exact ca-n Bucuresti) iar statia este chiar langa hotel (intrarea in hotel de fapt este dupa colt). Cei care au bagaje mai mari trebuie sa opteze pentru Aerobus (biletul e mai scump din cate am citit; noi am avut doar bagaje mici deci nu a fost nicio problema in a utiliza autobuzul normal). Pentru cei care vor sa foloseasca metroul, acesta se ia chiar de la aeroport si trebuie sa cobori la statia Picoas (linia rosie si apoi linia galbena).

Pentru ca am ajuns seara, in jurul orei 21:00, camera era deja pregatita, de fapt era ultima ramasa si nu am mai avut de unde sa alegem. Am primit camera 201, la etajul 2, as fi preferat una mai sus pentru priveliste, baiatul de la receptie ne-a spus ca se poate rezolva sa o schimbam a doua zi de dimineta dar nu am mai intrebat deoarece desfacusem o parte din bagaje si nu am mai vrut sa ne mutam. In plus camera ni s-a parut ok plus ca avea izolatie buna chiar daca unii am citit ca se plangeau de zgomot, cu geamurile inchise nu se auzea zgomotul din strada. In schimb se auzea de pe hol zgomotul facut de alti turisti, dar pentru asta nu trebuie sa ii invinovatim pe cei de la hotel.

Programul pentru micul dejun este de la ora 7 deci si pentru cei matinali ca noi este un lucru bun. (mai ales ca era diferenta de fus orar de 2 ore).

Acesta se servea intr-un spatiu situat la etajul 7, cu o priveliste frumoasa. Nu era foarte spatios, probabil mai tarziu devenea aglomerat (din cate am observat atunci cand noi terminam deja).

Mancare calda nu era destul de variata dupa gustul meu: omleta, fasole si bacon prajit.

Apoi aveau suc la dozator, de doua feluri: portocale si mix de fructe. Am vazut un afis ca se putea cere fresh si costa parca 3 euro. Aveau aparat de cafea cu obisnitele selectii: capuccino, cafea cu lapte, expreso etc. Separat erau plicuri de ceai si il preparai tu cu apa fierbinte de la dozator. Referitor la ceai, in camera nu ai posibilitatea de a-ti prepara, adica nu este cana de fiert apa. Am citit pe lista de minibar- se comanda si costa 1,5 euro.

La micul dejun mai aveau: cascaval, sunca, apoi cutiute de unt, gem, cereale, fructe (cate2-3 din fiecare: banane, mere, portocale), compot (sincer nu era prea bun) si piesa de rezistenta: niste croissante calde foarte, foarte bune.

La plecare, baiatul de la receptie ne-a ajutat sa comandam un taxi. Am avut un zbor foarte matinal si aceea era cam singura posibilitate, night busul trebuia schimbat la gara Oriente. Pana la aeroport am platit 12 euro.

Apoi, hotelul mi s-a parut bine pozitionat, aproape de mijlocele de transport, pe un bulevard spatios si foarte aproape de Pta/rondul M. de Plombal.

Adaug si doua poze din camera, nu am apucat sa fac mai multe.

In camera in zona unde era TV-ul (LCD) era si un mic birou in care era incorporat mini barul.

Referitor la baie: prosoape curate, multe :), am obervat ca cel de picioare/dus era schimbat zilnic, la celelalte nu stiu deoarece noi le-am folisit pe ale noastre. Aveau gelul de dus, sampunul si sapunul in niste ambalaje dragute branduite cu Lisabona si se inlocuiau zilnic.

Trimis de tripyy in 25.03.15 13:27:29
Validat / Publicat: 25.03.15 14:28:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 3289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 coltul in care era un mic birou (incorporat mini barul in dreapta) si LCDul pe perete
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

laurus
    [12.03.17 10:13:54]

Spune-mi, te rog, daca iti mai amintesti, autobuzul 783 din aeroport de unde il iei? Multumesc

tripyyAUTOR REVIEW
    [20.04.17 16:45:05]

@laurus:

imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului.

Din cate imi amintesc statia era chiar langa gura de metrou. Stiu ca am coborat acolo pentru a luat tichete sau abonament de trasport si apoi ne-am intors catre statia de autobuz.

laurus, tripyy
    Alte impresii din această RUBRICĂAmerica Diamonds: