ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
JUL-2013

Mallorca, Mallorca, frumoasa Mallorca

O sa continui aici, intr-un articol separat sa scriu despre Palma de Mallorca, pe care am vizitat-o pe data de 19.07.2013.

Din El Arenal (vezi impresii) am ajuns foarte simplu in capitala insulei. Sunt autobuze cu un program fix, autobuzele se numesc EMT. Circula cam la fiecare jumatate de ora, costa 1.5 euro un drum de persoana si cred ca era nr 210 daca imi aduc eu bine aminte. In jumatate de ora sunteti in Palma. Are statii bine stabilite si puteti cobori chiar langa marea catedrala La Seu.

Daca imi amintesc eu corect, am platit 6 euro de persoana pentru a intra in catedrala, dar se merita. Este spectaculoasa si are o istorie deosebita. La Seu este una dintre cele mai mari catedrale catolice din lume. Catedrala are 121 metri lungime și 55 de metri lățime.

Iată câteva fapte și cifre;

• Vasta bolta centrală este de 43m

• Gaudi adăugat bolta din fier forjat pe altarul principal în 1909.

- Constructia a început în 1230 și s-a încheiat în 1601; este o biserică gotică

- Distrusa de un cutremur in secolul al 19-lea, reconstructia fatadei introdus stiluri mixte în unele dintre elementele sale

Mie una mi-au placut la nebunie, in mod special vitraliile. Se spune ca acea fereastra cu vitralii este cea mai mare din lume. Am prins un moment potrivit al zilei si cum intra lumina si razele soarelui catedrala era iluminata in mod deosebit de aceste vitralii.

Langa catedrala este un centru de informare turistica, de unde mi-am procurat o harta gratuita care m-a ajutat mult.

Parcul din fata catedralei, Parc de la Mar este unul deosebit de frumos. Până în 1960 marea ajungea până la zidurile orașului, oferind reflexia perfecta a catedralei. Când construirea unui drum nou a schimbat toate acestea, un lac artificial a fost construit pentru a reproduce efectul.

Dupa aceea am ajuns in Passeing des Born. Este o promenada scurta, unde localnicii isi fac siesta. Copacii verzi, multe banci si bineinteles, cafenele si multe magazine fac din aceasta locatie una deosebita.

Dupa ce m-am lasat „pierduta” printre stadute, am descoperit Muzeul de Arta Contemporana Spaniola. Intrarea este gratuita. Sunt multe opere de arta si am avut norocul sa fie o colctie si de-a lui Picasso expusa la vremea respectiva.

Dupa aceea am vizitat Basilica de Sant Francesc, o biserica in stil gotic in centrul orasului. Apoi am decis ca este vremea sa mancam ceva si am oprit la restaurantul O. K. Paella si bineinteles ca am incercat vestita paella. Este buna dar nu sa dai pe spate.

Am mai descoperit Baile Arabe, unde intrarea costa cred ca 1.5 euro de persoana. Aceste bai din secolul 10 aceasta cladire este singura ramasa in stil maur. Este un paradis de pace și liniște într-un oraș plin de viață si cu siguranta merita o vizita.

Dupa ce am decis ca este de ajuns cat am vizitat (era foarte cald), ne-am oprit intr-un loc superb, la Café- Restaurante Varadero ce ofera o panorama deosebita asupra orasului si in special asupra catedralei La Seu.

Ar fi multe de spus despre Mallorca si am incercat pe cat am putut sa imi aduc amintirile inapoi. Deobicei un review trebuie scris la momentul potrivit, altfel unele detalii se pierd. Sper totusi ca am reusit sa curpind tot ceea ce am vizitat.

Trimis de GabrielaG in 23.03.15 21:29:09
Validat / Publicat: 23.03.15 23:43:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4572 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 catedrala din Mallorca si frumosul vitraliu

balasa violeta
[24.03.15 11:58:05]

Imi pare rau, putea fi cea mai frumoasa vacanta! Trebuia sa inchiriezi o bicicleta si mergeai unde te ducea pista. Oboseai, opreai intr-un punct de belvedere, faceai o baita si un pic de plaja si apoi... la drum. Intalneai biciclisti de toate varstele si nici-un obstacol pe pista.

In Arenal mergeam numai seara sa ma distrez in Mega Park, imi placea atmosfera facuta de nemti. Pentru distractie mergeam si-n Magalluf, aici predomina englezii. Ziua colindam insula, Formentor, Alcudia, Cala Millor, Santa Ponca, Soller, Valldemossa...

Majoritatea turistilor o cauta pentru "discovers", acesta este farmecul insulei.

Profitati de tinerete si nu stati intr-un loc, colindati!

GabrielaGAUTOR REVIEW
[24.03.15 12:08:31]

@balasa violeta - Despre El Arenal am scris un articol separat. In acel an eram dupa licenta... super obosita si chiar am mers pentru relaxare nu pentru a vizita. Totusi nu ne-am "inchis" intr-un resort ci am "colindat" cat am putut zona...

Am mers cu mama si ea nu stie sa mearga pe bicicleta... citisem de aceasta varianta dar din pacate la mine pica din start.

Nu are de ce sa va para rau... a fost o vacanta frumoasa, reusita... m-am odihnit si mi-am reincarcat bateriile... peisajul a fost unul deosebit...

Desigur, in viitor daca voi merge cu gasca de prieteni clar situatia se va schimba...

bogdan 75
[24.03.15 21:33:12]

@GabrielaG - Amintiri frumoase, am fost si noi acolo in2012 cred si am stat Can Pastilia inainte de El Arenal dar la hotelul El ARENAL. A fost superb pe insula si catedrala Seu incedibil de frumoasa. A contribuit si Gaudi la ea intr-o perioda iar ghida ne poveste ca in ziua de craciun lumina care patrunde prin cel mai mare vitraliu formeaza ceva... insa nu imi aduc aminte ce acum. Oricum o destinatie care mi-a ramas in suflet.

GabrielaGAUTOR REVIEW
[24.03.15 21:51:02]

@bogdan 75 - Va multumesc pentru informatiile noi. Din pacate nu am avut ghid deci documentarea o facusem de acasa si la fata locului.

Citisem pe o placuta din biserica faptul ca acel vitraliu ofera imagini spectaculoase si asa a fost si cand am vizitat eu catedrala La Seu dar de Craciun chiar nu stiu cum sau ce ar forma... Am vazut "particica" lui Gaudi... impresionanta arta sa pe care am putut admira-o si in Barcelona.

Can Pastilla este langa El Arenal... seara cand ne plimbam pe faleza luuuung ajungeam pana aproape de Can Pastilla.

Ma bucur ca si dvs ati avut o experienta placuta in Mallorca...

balasa violeta, bogdan 75, GabrielaG
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Palma de Mallorca: