ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 28.11.14
single

Târgul de turism - TOP Travel

Între 20 şi 22.03.2015 se desfăşoară Târgul Regional de Turism - TOP Travel, în una din sălile de expoziţie ale celei mai noi clădiri de birouri/expoziţii din oraş Oradea Trade Center, singura care oferă spaţii de birouri din clasa A, în oraşul nostru.

Odată ajuns în parcarea clădirii de expoziţii, situată lângă cel mai important mall din Oraş - Lotus Center, am observat că parcarea centrului de expoziţii este extrem de mică, cu greu am găsit un loc, dar maşina poate fi lăsată în parcarea mall-ului sau a magazinului Lidl, situate în imediata apropiere.

Pe platoul din faţa spaţiului de expoziţie am găsit expuse vreo 5 maşini de teren, ale unui club auto cu specific off-road, a căror prezenţă acolo, la un târg de turism nu am prea înţeles-o (poate vroiau să ilustreze faptul că, în zonele de munte se poate ajunge cu un astfel de auto?).

La intrare am plătit biletul de acces (3 lei) şi am primit pe lângă bilet, un talon de tombolă, care odată completat permite accesul la extragerile cu premii (1 bilet/oră ce oferă acces gratuit la AquaPark President Băila Felix şi 1 mare premiu reprezentat de o vacanţă gratuită în Paralia Katerini, pentru 2 persoane - transport şi cazare - oferită de o agenţie din Oradea, parteneră a agenţiei... cu manguste :)) :)) :)) ).

Odată intrat în spaţiul expoziţional am fost extrem, extrem de dezamăgit.

Cu toate că târgul este la a 6-a ediţie, că se desfăşoară într-un spaţiu expoziţional foarte bun, el nu este nici pe departe un târg de turism regional :(Cu greu poate fi considerat unul local :)

În fond, am găsit acolo vreo 4-5 agenţii din Oradea, un stand al hotelului Rudolf din Hajduszoboszlo (cunosc personal hotelul - unul de 3 * - pe care nu îl recomand), un stand al celei mai mari agenţii de turism din Transilvania, un stand al judeţului Bekes - Ungaria, un stand al ANTREC - Bihor şi un stand al agenţiei de publicitate Duran's.

Am fost dezamăgit deoarece municipiul Oradea & Băile Felix s-au ştiut promova la târgurile de turism de la Viena, Budapesta şi Bucureşti pe mulţi euro, dar acasă nu au putut participa pe bani mai puţini cu un stand.

M-a dezamăgit şi Consiliul Judeţean care nu a fost prezent la târg pentru a ne dezvălui ce putem vedea prin judeţ. Şi ar fi avut ce: Peştera Urşilor, Parcul Naţional Apusenilor, Câmpia Crişurilor cu anticele cetăţi de la Biharea (de pământ), Sălard, etc., Ţara Beiuşului... Locuri interesante chiar şi pentru orădeni.

Dar să revenim.

Standurile agenţiilor de turism orădene au fost în principal axate pe prezentarea ofertelor cu early-booking de până la 35%, ale principalelor agenţii naţionale tur-operatoare, dar am găsit şi o agenţie care prezenta oferta unei agenţii din Ungaria.

Doar, cea mai mare agenţie de turism din Transilvania, cea care are sloganul "Compania de Călătorii", a avut oferte de reduceri speciale, valabile pe parcursul târgului.

Standul judeţului Bekes - Ungaria, unul din cele mai mari din târg, m-a dezamăgit, deoarece l-am considerat slab pregătit pentru acest eveniment. Asta deoarece, în afara unei broşuri de prezentare a judeţului în limba română (iar acest judeţ este situat chiar la graniţa cu România) şi a broşurilor unui hotel, în care erau 2 pagini în limba română, toate celelalte obiective erau prezentate extensiv şi obsesiv/ostentativ în limba maghiară. Cu greu am găsit ceva în limba engleză... Eu înţeleg că în Oradea sunt mulţi minoritari maghiari, dar dragii mei, sunt mult mai mulţi români ce nu înţeleg limba maghiară!!!

Hmmm... am fost foarte dezamăgit de faptul că standul ANTREC Bihor era gol. Deci, în programul de vizită... standul era gol, expozanţii, probabil, aveau ceva mai bun de făcut :(

Dar, ca să încheiem într-o notă optimistă, mi-a plăcut tare mult expoziţia de fotografie turistică ale orădeanului Ovidiu Pop, cu fotografii extrem de faine/artistice din o groază de locuri din ţară şi străinătate. Precum şi standul agenţiei sale, Duran's - care a lansat şi este deja la a 6 - a ediţie a Monografiei Judeţului Bihor, o lucrare grafică de excepţie, în care sunt prezentate toate localităţile din judeţ cu text şi foto, lucrare care se poate cumpăra de la târg.

În concluzie, AmFostAcolo (m-am întors acasă cu o mulţime de pliante de studiat), am să mai merg şi la anu' şi vă recomand şi vouă să mergeţi dacă sunteţi în zonă. Azi, TOP Travel este deschisă între 10.00 şi 18.00.

P. S.: După cum vedeţi, am încercat şi am reuşit (cu greu) să nu aduc în discuţie nume de agenţii, ca să nu încalc regulamentul saitului :))

Notă pentru webmaster : fiind o manifestare cu caracter temporar şi fără un interes turistic deosebit, vă rog să retrageţi punctele acestei scrieri. Mulţumesc!

Trimis de bogumil in 22.03.15 07:34:14
Validat / Publicat: 22.03.15 08:14:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA.

VIZUALIZĂRI: 1764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogumil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Târgul de Turism TOP Travel - clădirea Oradea Trade Center unde s-a desfăşurat târgul.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[22.03.15 08:11:51]

... vă rog să retrageţi punctele acestei scrieri

Rezolvat.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.03.15 08:34:48]

@bogumil - Știi ce mi-a plăcut cel mai mult?

Faptul că, deși ai avut oarece (mai multe) dezamăgiri referitor la faptul că evenimentul nu a fost chiar unul conform așteptărilor, tu închei într-un mod super-optimist, dai note *de trecere* evenimentului și (asta am simțit eu printre rînduri) tragi nădejde că de la anul lucrurile se vor schimba în mai bine .

Asta înseamnă atitudine pozitivă, mi-aș dori să am în jurul meu numai oameni ca tine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
bogumilAUTOR REVIEW
[22.03.15 08:48:18]

@johnnyredlabel

Este adevărat că aveam aşteptări mai mari, mai mulţi expozanţi şi implicarea autorităţilor.

Dar, acest târg se desfăşoară, doar datprită eforturilor unui organizator de expoziţii încăpăţânat (DJ al unui post de radio orădean şi MC la multe evenimente - Mihai Dacin), care sunt ferm convins că nu are cine ştie ce câştig, mai ales că, am uitat să spun în articol, vizitatorii au fost foarte puţini

Însă, ai dreptate. Dacă de obicei sunt un optimist temperat, când vine vorba de turism... sunt incurabil )

Vă las acum, pentru că am planificată o vizită în Debrecen, la Gădina Botanică, Aquaticum şi la prânz, o masă la Paripa Csarda Despre care am să vă povestesc cândva

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.03.15 10:30:05]

Spre deosebire de ăsta, TTR de săptămâna trecută din capitală mi s-a părut ceva mai animat. Și parcă o idee mai bine organizat, pe standuri și pavilioane. Evident, am plecat de acolo și noi (că am fo' cu iubi) cu o traistă plină de documentație. Apropo de

care la Oradea are cel puțin justificarea unei populații - „țintă” multietnică, pe mine mă surprind în fiecare an, aici, reprezentanții HarCov (așa-numită „Țară secuiască”) care vin cu standul plin de fițuici scrise tot așa, aproape exclusiv în limba maghiară, pe care doar ei o pricep!

Îți urez un studiu plăcut și alegeri fericite!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
danoradea
[22.03.15 15:27:48]

@bogumil eu am spus „pas” anul acesta târgului, am preferat o ieșire în natură, chiar dacă vineri după-amiază am fost tentat să le fac o vizită.

În anii trecuți am observat și eu o scădere a interesului manifestat de agențiile de turism, dar și a vizitatorilor față de această manifestare, cel puțin față de ediția inaugurală ceilalți ani mi s-au părut mult mai slabi. Probabil e devină și puterea de cumpărare a românilor din ce în ce mai mare în ultimul timp , dar și lipsa unor oferte adevărate. Eu cel puțin, prefer ca pentru vacanțele externe să apelez direct la proprietari sau la agențiile germane sau engleze de turism, unde prețurile sunt mult sub cele practicate de români, dar sunt și alte avantaje.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
bogumilAUTOR REVIEW
[22.03.15 22:24:56]

Am revenit şi eu de prin ţări străine. Am reuşit să văd Grădina Botanică şi să mănânc la Paripa Csarda (am scris deja review aici).

Dragoş, TTR-ul clar îi altceva. La noi, cu toate declaraţiile c-ar fi regional, târguleţul asta este cum este. Bine că este

Cât despre broşuri, încă nu le-am frunzărit pe toate...

Dan, perfect adevărat tot ce ai spus. Eu, eram în zonă şi am fost atras mai ales de locul unde a avut loc evenimentul, respectiv clădirea Oradea Trade Center, care-i altceva, trebuie să recunosc.

Mulţumesc tuturor pentru vizită şi aprecieri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

danoradea
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente de interes turistic restrâns: