ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2015
DIN: Montreal
ÎNSCRIS: 08.03.15
DEC-2012
single

Despre cubanezi (partea a II-a)

Lipsa de punctualitate a cubanezilor este greu de acceptat pentru multi dintre noi; dar in Cuba, timpul curge altfel, atunci cind nu s-a oprit complet ca si in Habana Vieja iar eu am fost oarecum surprins cind prima data m-am lovit de chestia asta. Dar poate ca intr-o alta viata am fost shi eu cubanez pentru ca am constata ca e relativ usor sa ma acomodez si sa ma adaptez. Constiinta mea de 'occidental' (in fine, occidental vopsit, loll) ma mustra cind vede ca sunt slab si cedez tentatiei de a face ca ei... adica uneori nimic, doar sa stau pe o terasa si sa ma uit in jur la lumea care trece. Dar sincer, ce naiba, parca nu pot sa fac alta data ce mi-am propus sa fac azi? Claro que si!

Si iata de ce, odata in plus ma simt 'cubano de corazon'.

De cite ori (ah, de cite ori, grrrr) cind aveam cite o intilnire cu unul sau altul (sau cu Madam) imi venea sa... in fine, cind vedeam ca e in intirziere de 10-20 de minute... pina am priceput si am zis, ok no mas la ora fixa, ci sa zicem (asa, foarte aproximativ) intre ora... si ora...

Lipsa de formalism a cubanezilor si simtul umorului, ca si lipsa de jena a unora ma fascineaza; imi amintesc cind a doua oara in Cuba eram cazat la Presidente si ca sa-mi schimbe camera, i-am dat receptionistei un ceas. Dupa vreo doua ziile, m-a intrebat daca nu cumva mai am unul ca l-a vazut colega ei si ar vrea si ea unul. Poate in alte imprejurari as fi considerat asta ca pe o forma de tupeu si lipsa de bun simt, dar ciudat, in acest caz l-am considerat ca pe o dovada de incredere caci tipa isi asuma un risc cerindu-mi asa ceva; ori avind incredere in mine, stia ca nu voi merge sa ma pling la directie. Am adoptat totdeaune o atitudine amicala cu ei si i-am simtit totdeauna aproape de mine; si cred ca ei la fel. O afirm ca urmare a exeprienteleor pe care le-am avut atit cu tot felul de particulari cit si cu tot felul de oficialitati, atit la Consulatul cubanez cit si la Inmigracion in Havana; in urmatorul 'articol' va voi povesti experientele cu oficialitatile... asa ca stati pe aproape, ca in 1001 de nopti (sherezada), hahaha. Cit despre receptionista de la Presidente, nu mai aveam ceasuri, asa ca a ramas colega fara ceas, hahaha.

Cit despre formalism, ei bine, cind poporul il trateaza pe ferocele dictator care conduce tara cu 'tu' si Fidel (nu Companero Fidel sau Senor Fidel), ne intelegem ca nu prea exista.

Dar asta nu inseamna ca nu exista respect si oricum in spaniola 'dumneavoastra' se foloseste extrem de rar

Am un simt analitic si critic destul de dezvoltat si o experienta de viata destul de vasta, asa ca putine chestii ma mai impresioneaza; dar s-a intimplat ceva care m-a impresionat intr-adevar.

Nevasta-mea a avut la un moment dat nevoie de o transfuzie de singe, si in spital nu aveau grupa ei (cred ca are o grupa rara); i-a donat singe un medic din echipa medicala care se ocupa de ea. Nu am mai vazut asa ceva, si nici nu am auzit, nici intr-un caz aici, in Canada.

In Africa de Vest a fost (mai este?) epidemia de Ebola; cubanezii au trimis o echipa de vreo 300 de medici si infirmieri voluntari, selectzionati printre 15000 de Voluntari...

Medic in Cuba e o profesie? nu, este mult mai mult; cine se face medic in Cuba, nu o face sa cistige bani nici ca sa aiba o pozitie sociala; cine vrea sa faca bani in Cuba se face chelner sau sofer de taxi.

Probabil ca medicii cubanezi sunt o specie pe cale de disparitie care inca mai cred in ceea ce spun cind depun juarmintul lui Hypocrat

Trimis de cian in 21.03.15 03:40:59
Validat / Publicat: 21.03.15 09:16:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5014 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cuba:

• pagină generată în 0.036314010620117 sec