ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
MAR-2015

Camara Boierului... intre da si nu

Am fost de curand la Camara Boierului si trebuie sa recunosc ca mi-a fost putin teama din cauza ca citisem destul de multe impresii negative de acolo. Cu toate acestea, am decis sa ii dam o sansa din cauza ca venisera niste cunostinte din Germania in vizita si isi doreau foarte mult sa manance ceva traditional romanesc (in special sarmale).

Zis si facut. Am facut rezervare, am anuntat oamenii, iar marti seara la ora 20:00 ne-am prezentat la restaurant. De obicei imi place sa incep cu lucrurile pozitive atunci cand povestesc despre ceva, asa ca voi incepe cu ce mi-a placut.

In primul rand, felul in care este amenajat locul. Aspectul este intr-adevar foarte traditional. La acest capitol, se „bate” cu restaurantul Dobrun (ladobrun.ro) si cu Crama Sibiana (cramasibiana.ro/index.php). Asadar, are un plus.

In al doilea rand, seful de sala s-a purtat exemplar cu noi. Servirea a fost de nota 10. A fost atent cu toata lumea, a vorbit cu prietenii nostri in germana, a glumit. Jos palaria!

Alt aspect de luat in seama a fost faptul ca pentru aperitiv puteam alege sa comandam un platou pregatit de ei saaaau sa mergem noi intr-o incapere alaturata de unde sa ne alegem ce dorim sa mancam. Am gasit acolo carnati de toate felurile, zacusca, jumari, untura etc. Mi-a placut asta deoarece ne-a dat mana libera sa alegem exact ceea ce doream sa mancam si in ce cantitati doream.

Vinul rose ce l-am baut a fost foarte foarte bun. De asemenea, din cate am inteles de la ceilalti meseni, tuica a fost foarte buna.

A venit si randul aspectelor mai putin placute, insa nu grave. Bineinteles ca parerile mele sunt subiective si nu general valabile. Mancarea nu mi s-a parut deosebita. Aperitivul a fost bun, insa felul principal nu m-a impresionat. Nu a fost rau. Dar am mancat si mai bine (de exemplu, la Crama Sibiana). Eu am avut Bulz ciobanesc. A fost facut doar cu branza, nu si mezeluri. Repet: a fost destul de bun, dar nu extraordinar. Nemtii au fost multumiti de sarmale, dar ca sa fiu putin carcotasa, trebuie sa amintesc ca nu au avut termen de comparatie.

Per total a fost o experienta placuta. Daca as recomanda acest loc? Da si nu. Da, pentru ca e traditional si pentru ca servirea a fost de calitate. Nu, pentru ca la Crama Sibiului cred ca se poate manca mai bine si e chiar in centrul orasului. Daca ar fi sa aleg ori una, ori alta, as alege Crama.

Trimis de AleDia in 17.03.15 15:03:59
Validat / Publicat: 17.03.15 16:05:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 3069 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 27 voturi)

Rodel
[17.03.15 16:46:44]

Față de alte localuri tradiționale din Sibiu, aici găsești acea cămară cu „bunătăți de la bunica” în care intri și-ți iei ce și cât dorești: cârnați, slănină, jumări, brânză, zacuscă, ceapă, compot, dulceață, pâine și or fi și altele pe care nu mi le amintesc acum. E un fel de bufet suedez cu specific românesc. Cred că acesta este punctul forte al restaurantului, pe lângă aspectul de han vechi, din care nu lipsesc baloții de paie. Am fost de câteva ori, dar ultima dată prețurile au fost deja prea mari, mult prea mari ca să-i mai trec pragul.

Pentru turiștii veniți în Sibiu și dornici să mănânce la Cămara Boierului, precizez că se află în Dumbrava Sibiului, la Hotelul Hilton, făcând parte din rețeaua lui de restaurante.

AleDiaAUTOR REVIEW
[17.03.15 17:12:55]

@Rodel - Asa este. Multumesc pentru completari.

AleDia, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: