ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2015

Către satisfăcător

Splendid si nu prea

M-am hotarat sa scriu din 2 motive:

1) ieri am venit din croaziera dar mai ales

2) pentru ca (din punctul meu de vedere) ceea ce am citit inainte de plecare pe acest site nu mi se pare intrutotul adevarat.

Traseul a fost unul care promitea mult si, in mare masura asa a si fost: Genova - Civitavecchia (NU ROMA) - Palermo - La Guolette - mare - Barcelona - Marsilia, perioada (inceputul lui martie) cam nepotrivita - prea frig pentru baie (au fost 13-15 grade), prea vant pentru puntile exterioare, perfect pentru plimbare si vizite pe tarm. Personal cred ca septembrie ar fi cea mai buna alegere.

Genova - din pacate fiind pentru noi port de imbarcare, am sosit la ora 15 (plecarea vasului fiind prevazuta pentru ora 18) iar avionul de plecare era la 12 (la 10,30 trebuie sa fii in aeroport) asa ca am ratat orice obiectiv. Pacat, ramane pe data viitoare.

Civitavecchia - Am ales sa nu incercam sa mergem la Roma din 2 motive

1. distanta foarte mare (cca 200 km dus intors care in conditiile de circulatie din Roma ar fi riscat sa ne faca sa petrecem in autocar intreaga zi)

2. Roma nu poate fi vizitata in 4 ore.

Singura solutie (cea aleasa de 2 prieteni) care si-au cumparat pe internet bilete si au mers tintit doar sa vada Capela Sixtina (pe care o ratasera intr-o vizita anterioara). Am preferat sa ne linistim dupa nebunia din ziua anterioara (2 avioane+imbarcare) si sa savuram o plimbare superba printr-un orasel-port cu multe restaurante si cu o faleza minunata,

Am mers 10 min pe jos pana la prima statie de autobuz portuar (care era gratis) si care ne-a lasat chiar pe faleza - cost 0 EURO

- Palermo - m-a surprins placut - recomand taxiurile de langa vas (au programe gata facute din care poti alege (in functie de cat timp ai) ceea ce vrei sa vizitezi (soferii sunt adevarati ghizi care te invata si cum sa eviti aglomeratia si unde poti sa iei o masa copioasa) iar pretul este unul rezonabil 20 euro de persoana pentru o intreaga zi la dipozitie (daca sunteti mai multi va recomand sa negociati (nu foarte mult insa - esti totusi in tara mafiei...)

-La Goulette - Am ales o excursie propusa de MSC - scumpa si dezamagitoare - singurul plus a fost ghidul care a reusit sa salveze ziua. Pranzul oferit nu a avut nimic traditional (poate doar cous-cous-ul uscat si fara gust) si in nici un caz nu s-a ridicat la nivelul celor 5 stele de langa sigla MSC. Cost 80 euro de persoana

Ca recomandare de negociere ar fi sa oferiti MAXIM 10% DIN PRETUL CERUT

Barcelona - MAGNIFICA - sigur revin pentru o inteaga felie (nu doar pentru o inghititura) - transfer cu bus-ul MSC - 10 euro de persoana + CITY bus-ul 27 euro/pers

Marsilia - Bouillabaisse in port langa barcile care vand peste proaspat si simti ca toata excursia a meritat... - transfer cu bus-ul MSC - 20 euro/pers

Nota maxima - cabina cu balcon, curatenia si serviciul in cabina, aspectul exterior si interior al navei.

- entertainment-as zice un 7- 8, nu ceva iesit din comun totusi ai de unde alege pentru toate gusturile

- piscine - curate dar insuficiente pentru cca 4000 de pasageri - noroc cu frigul

- mancare si bautura - 5 (cu indulgenta) - scaunele la Bora bora si Pago Pago in ultimul hal de jeg (ca la un birt de pe vremea lui raposatu), 2 automate de apa (pentru cca 4000 de pasageri), 2 automate de suc (doar dimineata), cafeaua cu un gust dubios (ar fi trebuit sa stii ce bei - o sigla de cafea ceva??!!). vesela din plastic (poate din pricina piscinei, dar totusi plastic la 5 stele???!!?)

7 zile aceeasi mancare - foarte putin peste, fructe de mare deloc (2 creveti, o langustina si 2 bucati de sepie intr-o seara) - branza aproape deloc (doar 2 tipuri de cascaval dimineata). micul dejun englezesc presupunea o tava cu mancarica de fasole (invariabil aceeasi 7 zile) niste bacon uscat (necomestibil) si un singur fel de carnaciori cu o culoare si un gust dubioase. In schimb amatorii de cartofi prajiti, hot dogi, hamburgeri si pizza vor fi fericiti...

Aceeasi mancare o veti gasi si seara, la restaurant (aranjata in farfurie de chef si cu denumiri mai pompoase).

In teorie la ora 17 (in realitate incepand cu 16.30 - si nu de putine ori am vazut oameni care au ramas cu buza (si cu farfuria goala) cand chelneri plictisiti le luau tavile cu mancare din fata) (cand de obicei revin valuri, valuri de turisti flamanzi de pe tarm) se inchid toate zonele cu mancare si incep sa se creeze cozi (revin la raposatu) la pizza si la salata de oua.

As putea sa continui inca multe randuri cu discrepanta dintre zona de food si restul navei dar voi incheia doar cu ideea ca e necesar sa fim mai critici cu ceea ce primim pentru banii nostri si ca nu doar cantitatea conteaza ci mai ales calitatea.

Bautura - prea scumpa (si sincer mi se pare mizerabila ideea de a vinde (la suprapret) apa, pe mare!!! Poate ar fi trebuit sa incaseze cu 50 euro mai mult pe croaziera si sa renunte la "pachetele de apa".

Despre pachete trebuie sa stiti ca acele bonuri se folosesc doar impreuna cu cardul de pe nava (la fiecare debarcare receptia se umple de bonuri nefolosite)

Sunt multe de spus si despre cum se "misca" pamantul atunci cand cobori pe tarm si despre pachetele de bautura. si ce sa evitati la restaurant si despre ce se mai intampla pe nava; va voi raspunde cu placere.

E o vacanta pe care o poti face exact atat de agitata pe cat o doresti.

Trimis de vasile lucian in 16.03.15 22:06:39
Validat / Publicat: 17.03.15 06:11:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vasile lucian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [17.03.15 06:11:13] »

@vasile lucian: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

bogdan 75 [17.03.15 08:06:03] »

@vasile lucian - Buna ziua, am facut acum 2 ani in noiembrie aceeasi croaziera doar ca am plecat din Civitavechia si am avut Valencia nu Palermo. Asa cum am scris atunci, totul a fost la superlativ aici fiind inclus si restaurantul Bora -Bora unde exista mancare incredibil de buna si variata. Nu stiu ce sa intamplat acum si chiar sant un pic socat de cei (37 %) procent la masa data de tine.

Noi din fericire nu am avut asemenea experienta mancarea la bufet si restaurant a fost de nota 10 am si filmat bufetul de jur imprejur pt a arata prietenilor ca ce exista acolo.

Iar mancarea la restaurantul unde eram repartizati a fost exceptionala mancarea si servirea, iar facand o comparatie intre Msc Splendida si Msc Magnifica cu care am fost in septembrie pe marea Nordului, eu zic ca Splendida este mult superioara la mancare, organizare, spectacole.

DA, excursiile de pe vas sant exorbitante insa ai posibilitatea sa ei doar transfer sau pe cont propriu. In Tunisia am luat transfer din Goullete in Tunis (15 euro) cu ghid inclus. Am vizitat cateva ore centrul capitalei (dezamagire mare) dar asta e.

Am scris pt ca sant in cautari avansate pt un alt intinerariu tot cu Msc si este bine sa mai vedem si alte pareri despre navele cu care calatorim. Nu te contrazic deloc in ceea ce ai scris insa sant mirat pt ca pe tot parcursul anului in croaziera trebuie sa fie aceleasi conditii, curatenie...

Vacante Placute in continuare!

vasile lucian [17.03.15 10:42:27] »

@bogdan 75 - am fost mai dur in aprecieri vis a vis de mancarea de la bord si poate pentru ca am un restaurant si "ochiul specialistului " a remarcat toate aceste probleme. nu trebuie sa fii expert, totusi, ca sa vezi ca se formeaza cozi (30-40 de persoane) la standul de pizza (singurul care este deschis intre 17 si 19) tocmai cand se intoarce toata lumea pe vas, ca la "make your sandwich"ai doar salata de oua si salata de varza (rationalizata de catre un chelner), ca sunt doar 2 automate de suc pentru 4000 de pasageri sau (o chestiune de bun simt) ca ar trebui sa fii informat de tipul cafelei pe care o bei de la automatul de cafea. Revin cu precizarea ca nu sunt un adept al cantitatii ci mai degraba cred ca am fost deranjat de oferta extrem de limitata oferita (te-ai astepta, ca pe mare sa ai o oferta mai bogata de peste, te-ai astepta la o oferta mai variata de branza)

Pentru corectitudinea informarii trebuie spus ca la fructe lucrurile au fost absolut OK. La TEX MEX am mancat un steak exact asa cum ar fi trebuit (facut pe loc, de calitate) si ca in afara de ziua cand am fost pe mare nu am mancat pranzul pe vas ci am mancat in oras. Tocmai de aceea (si datorita notelor foarte mari date la acest capitol in celelalte review-uri) m-am asteptat la altceva.

abancor [17.03.15 11:46:15] »

Foarte bine subliniate fix aspectele de care mă „tem” și eu cel mai mult, și care m-au făcut să nu aleg pînă acum o astfel de vacanță. Într-un asemenea spațiu limitat, evident și opțiunile (mîncare, băutură, distracție) sînt limitate, și dacă nu înțelegem bine lucrul acesta putem avea o vacanță nepotrivită cu dorințele și preferințele noastre.

vasile lucian [17.03.15 12:16:41] »

@abancor -Imi place sa cred ca nu sunt un carcotas si de aceea nu am subliniat in prezentarea initiala aspecte pe care le-am considerat "greseli omenesti" (unul din prieteni s-a trezit cu factura incarcata cu 30euro-5 ture in masina F1 cand el a facut doar una-apropo e indicat sa va verificati starea contului on line, pe televizor sau ca un altul a avut televizorul defect iar problema nu s-a rezolvat nici macar in 5 zile). Nu am mers in concediu doar ca sa mananc, dar nu poti sa nu faci comparatie cu servicii similare (la un numar egal de stele). Pe de alta parte, notele de 10+ din celelalte review-uri mi s-au parut exagerate si pana la urma detaliile sunt cele care fac diferenta. Mergi in concediu sa te simti bine, sa gasesti exact ceea ce ti s-a promis. Citesc in mod curent review-urile de pe acest site atunci cand fac o alegere de vacanta si am gasit (in majoritatea covarsitoare a cazurilor) ceea ce m-am asteptat.

Rodel [17.03.15 13:36:57] »

De data aceasta s-a postat un review mai puțin favorabil croazierelor, despre care am citit până acum doar impresii la superlativ. Așa că m-am cam dezumflat și mă voi gândi mai bine dacă merită un asemenea tip de excursie. Rezerve am avut și până acum, cu toate notele de 10 acordate.

abancor [17.03.15 13:54:51] »

Nici eu nu sînt cîrcotaș, dar am anumite preferințe, de aceea am stat pe gînduri de cîte ori mi s-a propus o croazieră, exact cum zice și Rodel mai sus, în ciuda părerii bune a multora cu care am discutat.

„Problema” mea este lipsa alegerii libere. Aș vrea să pot mînca și bea ce și cît poftesc, nu în anumite limite calitative și cantitative. Acest review îmi confirmă că lucrurile nu stau tocmai bine în privința asta. E evident că nu poți aproviziona un asemenea vas după „capriciile” fiecăruia, deci un compromis trebuie făcut, dar în anumite limite. De asta am fost reticent și la a merge la hoteluri cu toate mesele și băuturile incluse și cred că asemenea servicii sînt de ales numai dacă nu ai încotro (de pildă vizitezi o zonă izolată) sau dacă sînt evaluate la destule stele încît să poți spera la calitate.

puiutea [17.03.15 14:55:55] »

Felicitări pentru review, e bine că "suntem mulți cei cărora ne place... " nu ce spune reclama de bere, ci să ne spunem părerile - bune sau rele - despre locurile vizitate! La fel ca și colegii rodel și abancor, sunt puțin surprins și - ceva mai mult - dezamăgit referitor la această croazieră, pe care (eu, unul) o vedeam de vis!

Cu cât citim mai mult, cu atât suntem mai informați!

Ceva poze??

Alina53* [17.03.15 17:34:45] »

@vasile lucian -... și totuși cred că ești nițel cârcotaș... Doar pentru faptul că ai mâncat doar o singură dată la prânz pe vas, nu înseamnă că nu aveau în meniu pește sau fructe de mare... Eu am găsit și pește marinat și afumat, pește prăjit, somon... Iar cu privire la automatele de sucuri - NU erau doar două! Erau 6, pe ambele părți ale restaurantului bufet! Probabil că n-ai fost atent. Iar micul dejun nu ”presupunea” doar ce ai menționat... Și să ne gândim că sunt vreo 4000 de persoane care vor să mănânce în același timp... și trebuie și curățenie... la un interval scurt de timp urmează gustarea de după-amiază, apoi cina începând cu ora 18.30 Chiar nici o fotografie? Croaziere frumoase în continuare!

vasile lucian [17.03.15 22:43:20] »

@Alina53 - Am mai spus-o, nu am scris acest review decat cu ideea de a oferi o alta perspectiva (a mea) asupra acestei croaziere. O perspectiva mai apropiata de realitate decat acei 10 pe linie pe care i-am gasit pana acum aici. Nu am de gand sa intru intr-o polemica legata de numarul de automate de suc sau de cafea (oricum insuficiente pentru 4000 de oameni) dar cu certitudine nu-i voi plange pe cei de la MSC ca au de facut ordine dupa 4000 de PLATITORI! Si daca te astepti sa postez poze cu tapiteria mizerabila din Bora Bora, vei fi dezamagita, am avut alte lucruri pe care am considerat ca trebuie sa le fotografiez.

Ideea a fost cea a unei comparatii cu ceea ce primesti intr-o locatie cu acelasi numar de stele (Antalya-hotel Delphin de exemplu) si te asigur ca nu exista comparatie. Te duci in Germania si te astepti sa bei bere buna si sa mananci coaste de porc excelent facute (si asta primesti chiar intr-un birt de 2stele), te duci in Ungaria (unde apropo am avut niste experiente culinare formidabile) si te astepti sa primesti picioare de porc pane si muraturi dulci-si asta primesti am fost in Italia de patru ori si am mancat peste facut ca niciunde altundeva si nu ma vei putea convinge ca intr-o locatie de 5 stele (PE MARE) PESTELE AFUMAT, CARTOFII PRAJITI SI HAMBURGERII trebuie sa fie piesele de rezistenta ale ofertei culinare.

Ma bucur ca ai fost incantata de croaziera dar imi permit sa-ti sugerez sa mai incerci si alte locatii si apoi sa compari ceea ce primesti la aceeasi bani.

Cat despre cina, ce sa mai vorbesc:am fost "programat" la ora21 si dupa o zi de alergatura prin porturi aveai 2 variante-Bora Bora (cu cozile de la pizza si cu chelneri care-ti luau mancarea din fata) sau Tex Mex (unde un steak (foarte bine facut de altfel) costa 22 euro. Cam putin pentru o locatie de 5 stele cu all inclusiv, nu crezi?

Mai vorbim...

webmaster70 [17.03.15 22:51:52] »

@vasile lucian -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Alina53* [17.03.15 23:31:17] »

Da, probabil că ai avut ghinion în acea croazieră... Nici vorbă de polemică, am spus doar adevărul. Nici nu m-am gândit că a-i putea descărca fotografii cu ce ai spus... Dar, chiar nu ți-a plăcut nimic? Și fiindcă mă sfătuiești să încerc și alte locații, nu le înșir aici, dar află că n-ai nimerit-o cu mine. Știu ce înseamnă un hotel de 5* în Turcia, chiar în urmă cu două luni am petrecut un sejur la Delphin Imperial în Antalya, pe care-l menționai.

vasile lucian [18.03.15 00:05:51] »

@Alina53 - Probabil ca asta ar fi o explicatie:al avut parte de cele doua excursii intr-o ordine crescatoare a calitatii (consider eu), poate ai fi vazut altfel lucrurile daca ai fi fost mai intai in Antalya... Ma rog, continui sa mai ofer cate o recomandare cu fiecare postare. Pentru cine le foloseste :luati-va SCOBITORI! Nu se gasesc pe vas (Am auzit o poveste cu niste englezi care cica ar fi fost deranjati la masa si ar fi facut reclamatie... in fine, oare le-ar fi scos si pentru o reclamatie facuta de niste romani???

Daca ar fi sa fiu rautacios as spune ca au facut-o din economie...

Alina53* [18.03.15 00:51:39] »

@vasile lucian - Nu am cum să văd altfel lucrurile. Doar că nu poți compara o croazieră cu un UAI la acel hotel de 5* în Antalya. Hai să punem punct aici. Noapte bună

Costi [18.03.15 09:33:04] »

@vasile lucian -

Nu știu de ce nu sunt scobitori, dar se pare că asta este „regula”. Și pe MSC Fantasia lipseau scobitorile...

tm67bru [18.03.15 09:54:33] »

@abancor, @Rodel and alţii din categoria "to whom it may concern": eu unul, cu o lungă experienţă de Antalya în spate (hoteluri de clasă medie-superior) vă asigur că nu am simţit diferenţe majore, pe Splendida!!! Inclusiv la capitolul masă - diversitate & calitate.

E adevărat însă că nu am putea fi incluşi cu uşurinţă în categoria "gurmanzi" şi nici prea sofisticaţi nu suntem în preferinţele culinare (dac-am fi fost, am fi apelat mai des la restaurantele alacarte, care chiar sunt PESTE cele oferite în Antalia!)

Mai pe scurt: în opinia mea, cu background atât în croaziere cât şi în resorturile "antaliene", aş recomanda să nu daţi o importanţă / pondere "mai mare decât e cazul" review-ului de mai sus.

Tot în opinia mea, celelalte reviews-uri sunt mai aproape de "adevăr" — prin adevăr înţeleg aici cel ponderat, echilibrat - ca voi // FĂRĂ nicio periuţă!!!

koko48 [23.03.15 21:50:50] »

Parerea mea este ca e o mare dezinformare.

Ori nu ai mai fost pe afara ori statutul social este mult prea ridicat pentru a fi multumit pe acesta nava. Daca citesti pe Google vei vedea ca este cotata printre cele mai bune si luxoase nave de croaziera. Cel putin in Europa este cireasa de pe tort. Ai vazut multe receptii cu 72 trepte Swarovski unde numai una am inteles ca e evaluata la 30-40.000 euro.

Sa punctezi negativ un asa loc prin faptul ca nu avea scobitori mi se pare un lucru minor. E ca si cand din cauza timpului nu mai conteaza nimic altceva si vacanta e ratata. Mancare insuficienta sau proasta? eu cred ca nici nu ai trecut pe acolo. Intr-adevar era pizza si hot dog dar la ora cand se cam inchidea bufetul. In nici un caz nu era coada. Eu am fost si la ora 11 si nu a fost nicio problema. Nu ai citit programul care il primeai in fiecare seara in cabina. Acolo scrie clar cand este deschis si ce poti servi. La restaurantul a la carte mancarurile erau servite la mare arta si daca nu iti placea ceva chelnerul facea orice sa iti aduca ce doresti numai sa te multumeasca.

Nu ai amintit nimic despre zona MSC Aurea Spa, despre sala de fitness cu panorama superba asupra marii, despre spectacolele cu dansatori si cantareti destul de buni, despre echipa de animatie care la orice ora erau prezenti sa iti faca ziua senina, despre buna organizare la coborare in porturi si la debarcare. Eu cel putin nu am vazut nici-un bon valoric aruncat la sfarsitul croazierei. Fiecare le-a folosit pana la ultimul, in baruri, restaurant sau pe terasa.

Aceasta e parerea mea.

dianamea [27.03.15 06:54:58] »

Anunt: Ca urmare a atacului terorist petrecut pe 18 martie la muzeul Bardo din Tunis, in urma caruia au murit 20 de turisti aflati in croaziere pe vasul MSC Splendida si Costa Favolosa, si inca alti cateva zeci de turisti au fost raniti, (pentru toti ne exprimam parerea de rau), liniile de croaziera MSC, Costa, Princess Cruise, Holland American Line, P&O Cruise si Oceania au schimbat traseele si nu vor mai acosta in Tunisia, iar NCL Cruise deja anulase aceasta destinatie de anul trecut.

Insa la croaziera Brizele Mediteraneene cu Pullman Tour, croaziera care figureaza la agentiile de turism ca o croaziera pentru seniori, inca nu s-a comunicat schimbarea destinatiei Tunis.

Nota wm: anunt publicat si ca review la Avertizari !

GabrielaG [04.04.15 11:59:46] »

Am stat si am citit atat articolul dvs cat si ecourile. Cu unele aspecte sunt de acord cu dvs cu altele nu.

Eu am fost de curand intr-o croaziera cu MSC Fantasia. Cred si sunt sigura ca au acelasi concept.

De exemplu vesela din plastic mi s-a parut si mie de prost gust si chiar este un lucru neigienic (nu se pot dezinfecta asa cum ar trebui farfuriile din plastic).

Ati spus de mancare ca :"7 zile aceeasi mancare - foarte putin peste, fructe de mare deloc ". La restaurantul a la carte sun sigura ca aveau peste, cel putin noi am mancat in fiecare seara acolo si aveau in meniu aproape zilnic peste, calamar si asa mai departe.

Acea programare pentru restaurantul a la carte trebuia sa o faceti dvs. Pe noi ne-au intrebat de la agentia de turism cand dorim sa servim cina, daca la ora 18:30 sau la 21:00 si noi am ales in functie de cum am dorit. Si dvs puteati sa alegeti.

Oricum, eu cred ca nu trebuie sa comparam un vas de croaziera cu un hotel... sunt doua lucruri total diferite, cu concepte diferite si ar trebui luate ca atare.

In rest, numai bine si spor la... calatorii

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE [26.05.15 21:14:23] »

@vasile lucian: In primul rand scobitori exista, dar nu pe fiecare masa, ci la bar sau la bufet. Nu sunt servetele de hartie la masa, ci servete mari de carpa, dar care sunt spalate si calcate dupa fiecare utilizare. Sunt farfurii, pahare si cani de plastic la bufet, dar sunt de plastic gros, care merg spalate in masina de spalat vase, si presupun ca au ales acest material ca sa nu se sparga, bufetul fiind cu autoservire. Dar la restaurant vesela nu e de plastic. Ora servirii mesei la restaurant poate fi aleasa la MSC de cei care platesc cabine Fantasia si Aurea, cei care au cabine Bella nu au de ales. Am fost cu MSC Armonia si MSC Divina si am avut peste si fructe de mare, de asemenea si la Costa Favolosa. La micul dejun nu aveai somon la bufet decat daca mancai la restaurant. Fructele de mare la bufet erau cam cautate si se terminau repede, dar seara la restaurant au fost aproape in fiecare seara. De acord ca in toate croazierele in care am fost cafeaua de la dozator era absolut de nebaut, ceva de culoare neagra transparenta cu gust metalic, si nici daca adaugai lapte tot nu o puteai bea. Probabil ca o fac special atat de proasta incat sa cumperi pachetul de cafele sau sa comanzi contra cost. De aceea iau cu mine niste pliculete de ness. In legatura cu excursiile pe tarm, nu merita sa iei shuttle bus contra cost de la chei pana in port, de ex. la Barcelona ati platit 10 eur si autobuzul local era 1,50 eur. L Roma am luat de pe vas excursie cu autocarul dusintors, si in Roma program fiecare pe cont propriu. Acolo puteati lua autobuzul hop-on hop - off, cele cu platforma, ca de altfel si in alte orase: Palermo, Barcelona, etc. si puteati vedea destul de multe obiective in 4-5 ore, daca nu va opreati la vreun restaurant sa mancati intre timp. De acord si ca apa ar trebui sa fie gratis, nu pe bani, la pretul platit pe croaziera. Dar multa lume umple sticlute cu apa in timpul mesei ca sa aiba de baut in cabina. Eadevarat ca in fiecare an merg in croaziere in septembrie, pentru ca e inca vreme buna de plaja si baie, si pentru ca e ceva mai ieftin ca in plina vara. S-ar putea sa fie mancare mai proasta in extrasezon pentru ca pretul e mai ieftin, nu stiu.

ct64cas [06.04.19 14:38:54] »

@Costi: Vaaaai, cum nu stiti de ce nu exista scobitori a un restaurant (de lux)???!!! Pai una din regulile bunelor maniere e ca nu trebuie sa te scobesti in dinti la restaurant!!!

Offf, macar daca italienii ar fi aia bine-crescuti!!!

Apropos de review, inca o data ma felicit ca nu aleg vacante AI sau croaziere, alaturi de mii de alti turisti, ci doar cele pe cont propriu si taylor-made...

abancor, Alina53*, bogdan 75, ct64cas, dianamea, GabrielaG, koko48, Rodel, vasile lucian
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Splendida: