ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2015
DE rmnk
ÎNSCRIS: 25.06.14
DEC-2014

Paradisul Acvatic - loc de relaxare

Intr-o zi friguroasa de iarna, in Bucuresti, ne-am adus aminte de beneficiile inotului, sau in cazul meu, al balacitului, si am optat pentru Paradisul Acvatic. Fiind luni, am ajuns in complex la 14.20, aproape imediat dupa deschidere. Parcarea mare (incep sa cred ca am o adevarata problema cu spatiul de parcare :)) ) si goala.

Am platit biletele: 55 ron de adult si 25 ron (parca) de copil, cu conditia ca cel mic sa nu depaseasca 130 cm. Dupa aceasta inaltime, kinderul devine brusc adult. Si cum am purtat o discutie pe aceasta tema cu doamna de la bilete, iar kinderul a fost pe faza, sa vedeti ce bucuros a fost ca dupa ce depaseste 130 cm in inaltime devine adult :)). Bineinteles, ca am stiut sa ii stric bucuria repede, ca o mama adevarata ce sunt :)).

Am luat cardurile de acces in primire, bratara cu cheia aferenta dulapiorului (de altfel tare spatios), si am plecat spre vestiare. Schimbat de haine, dus facut si incepe distractia. Stiind de pe AFA, ca loc la jacuzzi, nu prea se gaseste, am profitat ca eram cam singurii din complex (la acea ora), si ne-am putut bucura timp de vreo 15 minute de unul.

Kinderul s-a plictisit insa repede de el, asa ca am plecat la piscina cea mare.

Cum despre aceasta locatie s-a scris tot ce se putea, mie nu imi mai ramane mai nimic de adaugat, decat poate cateva lucruri care eu le consider negative :

- desii e scris mai peste tot, ca este indicat ca persoanele de gen feminim sa intre cu parul prins, in piscina, aceasta regula nu este pe deplin respectata si nu mi se pare frumos, ca inotand sa imi ramana printre degete un pumn de par, de la ceilalti

- salvamarul pus sa stea in fata bazinului pentru tobogane, evita sa intre in apa (apa fiind cam rece in acest bazin) pentru a ajuta vreun copil, si in cazul exceptional in care o face, ii va spune rastit copilului ca nu mai are voie

la tobogan decat insotit, chiar daca copilul stie sa inoate (a mers pentru cateva luni bune la inot, si poate face o tura de bazin olimpic fara pauza). Ce e drept, la iesirea din tobogan, a cam cazut la fundul bazinului, dar si-a revenit repede.

- mult clor, dar mult clor. Ma usturau ochii si nasul la maxim, iar kinderul a avut greturi si ameteli, care au culminat cu voma. Ca sa ne mai revenim, ieseam la piscina exterioara sau in restaurant.

- va sfatuiesc sa va luati prosoape de acasa, sau sa aveti mai multi bani la voi, caci inchiriatul unui prosop costa 10 ron, plus garantia de 50 ron.

In schimb, am fost multumita de mancarea din restaurant, cu o pizza ok, ceafa destul de mare si facuta bine, iar inghetata delicioasa, preturile normale.

Am parasit complexul in jur de ora 21.30, si inca era plin de persoane dornice de distractie.

La cererea kinderului, am revenit la o saptamana, doar noi doi, pe data de 24 dec, dupa amiaza, dar nu am ramas decat vreo 3 ore, deoarece acesta inchidea in acea zi la ora 18.00.

In concluzie a fost frumos si o sa ne mai intoarcem, tot iarna, evident, in lipsa de alte locuri de distractii si relaxare de acest gen, in Bucuresti.

Trimis de rmnk in 12.03.15 21:39:54
Validat / Publicat: 12.03.15 22:46:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 2368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rmnk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O balaceala in aer liber, la -5 grade celsius.

• Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Paradisul Acvatic: