ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2015
[rog selectati]

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 9 MIN

Transfer aeroport-Roma și, eventual, Civitavecchia

După destinațiile preferate ale românilor (Bulgaria, Turcia, Grecia), Italia (în special Roma), este probabil cea mai căutată destinație a acestora.

Sunt multe „cauze” care fac din Roma o destinație de călătorie preferată de români. Probabil, una din ele este aceea că mulți dintre aceștia au rude, sau prieteni care locuiesc în Italia. Alta este faptul că distanța este mică și sunt numeroase curse aeriene care ne pot duce rapid și ieftin acolo. Evident, Italia în general și Roma în special sunt destinații turistice de primă clasă, ceea ce reprezintă în sine un motiv de călătorie spre acele locuri. Poate și originile noastre latine ne fac să ne îndreptăm pașii spre locul unde se înalță Columna lui Traian, mai degrabă decât spre alte locuri mai puțin legate de propria istorie …

Indiferent însă de motivația ce-i aduce pe români la Roma, am constatat că nu puțini dintre aceștia întâmpină dificultăți la transferul de la aeroport spre Roma și înapoi. Iar dacă este vorba de îmbarcarea pe un vas de croazieră, care se face din Civitavecchia, lucrurile se complică și mai mult. Iată de ce am considerat util să scriu acest scurt îndrumar, care sper că va fi util celor care au ca destinație orașul ce se află, așa cum spune celebrul dicton latin (Omnes viae Romam ducunt), la capătul tuturor drumurilor.

Celor care se descurcă în engleză, le recomand acest sait, util nu numai pentru aspectele ce privesc subiectul discutat aici, dar și pentru alte informații turistice.

Roma are două aeroporturi, ambele fiind la fel de importante pentru români. Ciampino este un aeroport mai mic, dar situat mai aproape de Roma, la vreo 15 km S-E, de pe care operează avioanele aparținând Wizz Air; Fiumicino este aeroportul principal, situat la 30 km S-V, cel pe care operează Tarom, Alitalia, Blue Air și altele.

De regulă, cei care vin la Roma vor să ajungă la gara centrală, Stazione Termini. Sunt mai multe posibilități de a ajunge de la aeroportul Ciampino aici: autobuze, microbuze, taxiuri, servicii private de transfer ș. a. Toate aceste variante sunt descrise clar, aici.

Dintre acestea, cel mai ieftin este autobuzul. De exemplu, la ultima vizită la Roma, noi am luat un autobuz al firmei Schiaffini, prețul unui bilet de la aeroportul Ciampino la Termini fiind de 3,90 € (dus-întors, 6,90 €). Biletele se pot rezerva și online, dar noi le-am cumpărat direct de la șofer. Autobuzul nu a fost deloc aglomerat, de fapt nu era nici jumătate plin, dar în anumite cazuri puteți întâlni și momente mai aglomerate. Interesant este faptul că autobuzele firmei Schiaffini, care circulă și între Roma și aeroportul Fiumicino, oferă conexiune WiFi la bord.

Biletele se pot cumpăra on-line (inutil, pentru că tot trebuie să treci pe la ghișeul lor, să validezi biletul), de la ghișeul din aeroport, sau, cel mai comod, direct de la șofer.

Drumul nu e lung, dar, din cauza traficului aglomerat, poate dura până la o oră. Frecvența cu care circulă autobuzele depinde de firmă, dar plecarea este, de regulă din 30 în 30 de minute.

În afara firmei amintite, cu care am călătorit noi, mai sunt cel puțin alte trei, așa cum se poate vedea pe saitul menționat, dintre care cea mai cunoscută este Terravision, pe care o puteți întâlni și la transferul între Londra și cele patru aeroporturi ale sale, inclusiv Luton, dar și în alte orașe europene.

Autobuzul se ia din parcarea de la ieșirea din aeroport, așa cum se poate vedea și pe această hartă și are ca stație terminus punctul marcat pe această hartă. Autobuzele firmei Terravision au stația pe partea cealaltă (nord-estică) a gării Termini, acolo unde pe hartă scrie: Terracafè (e posibil să trebuiască să faceți zoom pentru a vedea marcajul cu Terracafè, alături de un cerc în care e reprezentată o ceașcă aburindă). Aceste stații sunt în același timp și stațiile de plecare în sens invers, spre aeroport (Ciampino, sau Fiumicino).

Pentru Transferul Aeroport Fiumicino – Roma Termini și retur, informații clare și complete găsiți aici.

Autobuzele de la Fiumicino spre Roma Termini, indiferent de firmă, se pot lua de la terminalul T3, care este terminalul pentru sosiri. Tot aici ajung și când vin de la Termini, așa că, dacă veniți de la Roma și vreți să ajungeți la check-in, trebuie să parcurgeți câteva sute de metri, de la terminalul T3 la terminalul T2.

Pe saitul amintit mai sus, se poate vedea că, în afară de varianta cu autobuzul (făcută de mine cu aceeași firmă, Schiaffini), de la Termini la Fiumicino se poate merge și cu trenul.

Dacă alegeți trenul local, nu este unul direct. Trebuie să schimbați trenul local FM1 cu trenul local FM5, în stația Trastevere, sau în stația Ostiense. Aceasta din urmă are avantajul că oferă legătură cu Termini și cu metroul. Există și un tren care oferă o legătură directă între aeroportul Fiumicino și Termini, este vorba de trenul Leonardo Express, care este însă mai scump (14 €, față de numai 8 € la trenul local), în schimb este mai rapid (30 de minute de la aeroport la Termini) și circulă din 30 în 30 de minute.

Dacă nu vă grăbiți, mai rentabil este însă transportul cu autobuzul, acesta fiind mai ieftin (4 €).

Gara Termini, așa cum spuneam, este gara centrală din Roma și, evident, este foarte mare. Cu toate acestea, ea arată foarte bine, este ordine și curățenie și peste tot sunt indicatoare, în italiană și engleză, spre diferite puncte de interes. Dacă vreți să aflați informații de la biroul de informații, pentru a avea acces la acesta, trebuie să luați un bon de ordine, de la distribuitorul automat din apropiere. Pe un ecran scrie când v-a venit rândul și puteți merge la ghișeu, pentru a solicita informația dorită.

Pentru cumpărarea biletelor, dacă știți deja exact ce aveți de făcut, puteți să utilizați unul din numeroasele automate. Dacă doriți să interacționați la cumpărarea biletului cu o persoană umană, puteți cumpăra biletul de la unul din ghișeele destinate acestui scop, pe care le găsiți urmând indicatorul Biglietteria (Casa de bilete). Și aici trebuie să luați un bon de ordine și să așteptați să vă vină rândul, moment anunțat pe un ecran pe care scrie numărul bonului de ordine și numărul ghișeului la care trebuie să mergeți.

Orice bilet de tren cumpărat, dacă este fără loc, este valabil pentru o perioadă de mai multe zile, înscrisă pe el, așa că, înainte de a fi folosit, el trebuie validat la un aparat verde, precum cele care se văd în această imagine, prin introducerea lui în fanta aparatului de validare cu capătul și fața în sus, pe care scrie: CONVALIDA - VALIDATION. Ca o paranteză, puteți folosi imaginea anterioară ca punct de plecare pentru o plimbare virtuală în gara Termini.

Dacă te urci în tren și ai un bilet nevalidat, este ca și când nu ai avea bilet și, evident, primești o amendă.

Pentru cei care doresc să ajungă în Civitavecchia (de obicei, pentru îmbarcarea pe vasele de croazieră), drumul de la aeroport trece prin gara Termini doar dacă aeroportul este Ciampino, pentru că, între acesta și Civitavecchia nu există legătură directă.

De la Ciampino trebuie să veniți la Termini și, de aici, se ia un tren local, până la Civitavecchia (aproximativ 80 km). Prețul unui bilet pe traseul Roma Termini – Civitavecchia, este 5 €. Trenul parcurge cei aproximativ 80 km în ceva mai puțin de o oră. Sunt multe trenuri, cele care au capăt de linie în Civitavecchia circulă din 30 în 30 minute, între orele 06 – 22, dar mai sunt și altele, care merg mai departe. Un taximetrist pe care l-am întrebat de cursa spre Civitavecchia mi-a spus că duminica nu sunt trenuri directe spre Civitavecchia și trebuie să schimb trenul în stația San Pietro, de unde să iau un alt tren spre Civitavecchia. Mai auzisem de chestia asta, dar între timp lucrurile s-au schimbat, pentru că, deși era duminică, noi am mers cu un tren direct.

Evident, în sens invers, drumul se parcurge în același mod.

Cei care vin (sau pleacă) de la Fiumicino spre Civitavecchia pot face acest lucru fără a mai trece prin Termini (se poate și trecând pe aici, dar e inutil; e un ocol și o pierdere de timp). Venind de la Fiumicino, se ia un tren local FM1 până în stația Trastevere, sau Ostiense, de unde se schimbă cu un alt tren local, FM5. Trebuie doar să treceți de pe un peron pe altul. Biletul se cumpără pe traseul direct între aeroportul Fiumicino și Civitavecchia, prețul lui fiind de 11 €.

În drumurile mele cu trenurile italiene, am constatat că și cele locale și cele regionale și cele de tip intercity sunt în stare foarte bună, chiar dacă vagoanele nu sunt întotdeauna noi. Nu am văzut geamuri sparte, scaune rupte, sau alte lucruri deteriorate. În plus, peroanele sunt mult mai bine amplasate, astfel că nu trebuie să faci eforturi deosebite ca să-ți urci valiza în tren, iar acesta este foarte silențios. De la Roma la Civitavecchia, trenul a atins chiar și o viteză de 145 km/h, fără ca acest lucru să se simtă în vreun fel.

Sosiți în gara Civitavecchia, pentru a ajunge la cheiul de îmbarcare, aveți două posibilități:

-mersul pe jos (care face bine la sănătate :))); traseul, cam 2 km, o jumătate de oră, se poate vedea pe această hartă, sau

-cu autobuzul; în acest caz, de la gară, se ia un autobuz local. Biletul costă 0,80 €, dar dacă aveți un bagaj mai mare, va trebui să-i cumpărați și acestuia bilet. Acest autobuz vă duce până la locul de unde vă veți sui în shuttle-busul care, gratuit, vă duce la locul de îmbarcare. În zilele de îmbarcare, acesta circulă din 30 în 30 de minute, ducând și aducând turiștii participanți la croazieră (nu toți se îmbarcă și debarcă aici; unii o fac în Genova).

La întoarcere, se procedează la fel, dar în sens invers. Nu uitați să validați biletul, pe care nu trebuie să-l aruncați, decât eventual după ieșirea din gară și intrarea în aeroport, pentru că el se verifică la ieşire. Dacă nu-l mai aveți, trebuie să cumpărați altul.

Acestea sunt informațiile pe care vi le pot da în legătură cu transferul de la aeroport la Roma, sau Civitavecchia. Sper că vă vor fi de folos și nu uitați: fiți bine informați, pentru că lipsa de informație se plătește!

Trimis de Costi in 11.03.15 21:30:19
    Validat / Publicat: 11.03.15 22:39:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 13166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Traversând Italia, într-o dimineață de februarie.

puiutea
    [11.03.15 22:46:04]

Felicitări, foarte util, foarte documentat, sunt amănunte care ne pot face viața mai ușoară, mai ales dacă sosim pentru prima dată în Cetatea Eternă!

adri-nico
    [12.03.15 01:07:02]

Am o singura replica pentru ultima propozitie: "si inca cum!!! "

[27.01.16 09:02:17]

Mutat în rubrica "Cu avionul spre Roma, ROMA" (nou-creată pe sait)

adri-nico, mirceabrasov
    Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul spre Roma și transfer aeroport: