ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.03.2015
MAR-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

La Verdi - nu la operă, ci la hotel

Cadoul meu pentru 8 Martie al anului trecut a fost un sejur la Veneția, un sejur minunat, dar atipic, despre care voi scrie curând, mai ales că se încadrează de departe în categoria experiențelor trăite si povestite zilele acestea de @costi si @grecudoina.

Cazarea am avut-o pe țărmul Mării Adriantice, în superba stațiune Lido di Jesolo, un adevărat magnet pentru turiștii de pretutindeni, mai ales în lunile sezonului estival. Noi am ajuns într-o dimineață senină, dar friguroasă, de început de martie, aveam roiuri de fluturași în stomac, era prima mea întâlnire cu mirifica mare, cu nume atât de feminin, Adriatica. Stațiunea era aproape pustie, puțin mă interesa, primul meu gând a fost sa ajung mai curând pe mal, să aud foșnetul mării, să-i văd culoarea azurie, sa-i ating apele reci, cu irizări cristaline si bobițe de mărgean... iar graba mi-a fost răsplătită, am admirat chiar de pe faleză, un splendid răsărit. Eram încântată, extaziată. De aceea eventualele minusuri ale cazării alese de agenția de turism, prin care am făcut minicircuitul Croația - Italia, chiar nu mai contau. Eram cucerita, nu a mai contat că baia era minusculă, iar micul dejun și cina se potriveau mai mult, în perioadele în care cineva se decide să țină cură de slabire... :)

Localizarea

Autocarul ne-a lăsat pe una dintre stăduțele parelele cu marea, la cca. 2,3 minute de mers lejer, pe jos, până pe faleză. Localizarea exactă: Via Giuseppe Verdi la numărul 20. La prima vedere hotelul mi-a plăcut, o detinut de doi frați gemeni, mi-am dat seama dintr-o intamplare destul de ilară, micul dejun ne era servit de către un bărbat, imbrăcat normal, fără ținută specifică unei astfel de munci, i-am remarcat pantofii maro, frumosi, tipic italienesti. Nu mică ne-a fost mirarea, mie și prietenei mele, când cafeaua ne-a fost oferită, de același sarmant domn, doar că de data aceasta, ne-au sărit în ochi pantofii lui, de culoare visinie... măi să fie... oare și-a schimbat pantofii? Pentru ca trăsăturile feței erau identice... curând ne-am ostoit curiozitatea, am aflat de la ghida noastră care mai fusese acolo și cu alți turiști că erau doi domni, frați gemeni. Unul dintre ei e căsătorit cu o româncă, poate tocmai de aceea, cele mai multe grupuri din extrasezon, am înteles ca sunt de români. Mie cazarea nu mi-a placut în mod deosebit, nici nu mi-a displăcut, eram doar cu prietenele mele, o excursie de trei zile, ceva simplu, dar dacă aș fi fost cu familia, în vacanța de vară, de exemplu, e clar că nu mi-ar fi plăcut. Hotelul e micuț, are trei niveluri, la parter e recepția, lobby-ul, la subsol restaurantul, iar la etaj sunt camerele.

Camera

Am primit o cameră la retajul al doilea, există și lift, în cazul în care cineva dispune de bagaje mai numeroase. Camera noastra, a mea si a prietenei mele era cvadruplă :), un pat matrimonial, un pat single si un pat etajat, nedesfăcut. Lenjerie curată, pastelată, pleduri peste pat, colorate, dar destul de vechi. In cameră, două noptiere, corpurile de iluminat postate deasupra lor, mobilierul clasic, cu dulap, masută de toaleta cu funcție dublă și de birou, deasupra acestui scrin era televizorul, nici nu mai stiu ce canale erau, cred ca doar italienesti, Wi-Fi, pe jos parchet de lemn. Ce nu mi-a plăcut a fost faptul că nu au pregatit deloc camera pentru sosirea noastră, în dulapuri umerașele negre de obicei erau albite de praf, iar căldură ce venea prin convector a fost pornită doar în momentul în care am ajuns noi, în camera era destul de frig, oricum, in cca. o oră am plecat, dar totuși pe mine, m-a deranjat frigul. Camera dispune de un balcon stil terasă, foarte mare, cu vedere la strada principală. Frigider nu era, pt. noi nici nu a fost nevoie, am dormit aici doar două nopți, dar mă gândesc că în sezon ar cam fi nevoie de așa ceva.

Baia este minusculă. Cineva mai mult decât rotofei, de-abia ar putea intra. O cabină de duș micuță, dar funcțională, chiuveta tot micuță, este însă uscător, si noi am primit două săpunuri. Cam atat. De curat, era curat aici și lipseau mirosurile. Geam la baie nu există, iar ușa e culisantă, sigur din raționamente de spațiu insuficient.

Recepția mare, pe birou tronează un Verdi din gips alb, o palidă copie a ilustrului compozitor, așa cum, după părerea mea și hotelul ce îi poartă numele e unul mediocru. Însă și prețul sejurului a fost foarte mic. Aici se află un lobby larg, decorat cu celebrele măști venețiene, iar dincolo de fotoliile de pluș, in care se poate aștepta ceva timp până să fie gata formalitățile de cazare, în capătul opus e o motocicleta pentru decor, pe care noi, fetele am folosit-o pentru a realiza fotografii... cu mască! Pereții sunt decorați cu oglinzi somptuoase, venețiene și tablouri cu specific marin. Într-un cuvânt, nu arată rău.

Restaurantul

Noi am avut cazarea in sistem demipensiune, chiar în recepție e afișat programul pt. colazione – mic dejun între orele 7,30 și 10 si cena – cina între 18 și 19. Sala de mese e destul de mare, mese de patru persoane, cu scaune tapițate roșii. Nu mi-a plăcut foarte mult sistemul lor de servire al mesei, ni s-au adus porțiile la masă și nu greșesc cu nimic numindu-le porții... mici! Mâncarea a fost puțină, cafeaua tot la porție, servită din ibric. Nu știu daca asa e cutuma, sau așa am fost tratați noi, în hotel la ora respectivă erau exclusiv români. Micul dejun a fost frugal, 4 chifle la o masă de patru persoane, 4 felii de șuncă, indoielnică calitativ, ceva cașscaval, puțină margarină :), gem și cam atat... din ce-mi aduc eu aminte. Puteai opta între ceai și cafea. Cina a fost diferiă în cele două seri, paste, simple, dar gustoase, apoi ceva fripturică cu legume si ca desert un fruct, măr și un dulce italienesc, ambalat, așa cum am observat în alte peregrinări de-ale mele prin Italia că mănâncă ei cu cafea, la micul dejun. Seara si un pahar cu vin. Bun! Mai ales după ce am venit in cea de-a doua seara din Veneția uzi până la piele și înghețați de frig până în măduva oaselor.

Diverse

De alte facilități, eu nu am mai avut parte, am înțeles că in sezonul estival oferă o porțiune de plajă proprie, ceea ce e excelent și parcare gratis.

Ca locație e foarte bine poziționat,aproape de mare, dar fără vedere directă, condițiile sunt destul de bune, dar aspectul camerei, așa cum am mai spus, e mediocru. În rest, e ok, dacă nu ai prea multe pretenții.

Hotelul are terasă, unde vara funcționează o pizzerie, în apropiere sunt multe magazine de suveniruri, alimentare, cu mărfuri industriale, la ora aceea toate închise. Stațiunea mi-a plăcut, marea m-a fermecat, hotelul a fost ok pentru două nopți, dar dacă ar fi să imi petrec o vacanță acolo, nu as merge, poate datorită aerului său învechit și mai ales poate, datorită faptului că m-a dezamăgit calicia patronilor.

În altă ordine de idei, hotelul poate fi un excelent punct de plecare pentru a vizita Padova, Verona și Veneția, ceea ce am reușit și noi să facem, dar... cu peripeții... Va urma :) !

Trimis de sunflower in 10.03.15 19:41:55
    Validat / Publicat: 10.03.15 21:47:06

VIZUALIZĂRI: 3322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P20 Hotel Verdi - în lobby, eu... cu mască :)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[10.03.15 19:46:25]

@sunflower - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

sunflowerAUTOR REVIEW
    [10.03.15 20:07:40]

@webmaster26 - da, e ok!

Dan&Ema
    [10.03.15 21:54:56]

Se vede cat iti place marea si vraja ei!

sunflowerAUTOR REVIEW
    [11.03.15 11:51:22]

@webmaster, vă rog să atașați următoarea piesă:

Mulțumesc!

[11.03.15 13:40:45]

@sunflower - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

Larissa
    [11.03.15 17:07:56]

@sunflower - Frumos review şi o destinaţie în care nu am ajuns (Veneţia) dar trebuie, pe viitor! (Incredibil, avem şi un look asemănător!!!)

Dan&Ema, Larissa, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂVerdi Hotel: