ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2015
ÎNSCRIS: 04.03.08
FEB-2015

Kenya – episodul 1, sau cum era sa nu ajungem acolo…

Ideea unei vacante in Kenya a venit pe neasteptate, cam cum vine iarna la romani in luna decembrie… si pentru ca iarna nu-i ca vara, am zis ca nu ne-ar strica putin bronz natural in februarie. Dupa cateva cautari, remarc ca un sejur all inclusive in Kenya e mai ieftin decat varianta lui dominicana, fara a lua in calcul Maldive si Sri Lanka, care sareau din buget precum broasca din lac.

Vazut, placut, platit… acum asteptam aventura. Cum ne hotarasem cu vreo 10 zile inainte de plecare, nici gand de vaccinuri, pastile antimalarie sau alte fineturi din astea; am bagat 2 tuburi de Autan in geanta si cu Dumnezeu inainte.

In dimineata zilei cu pricina, ne trezim pe la 7 dimineata, baut cafeaua si luam taxiul spre aeroport. Biletele de avion erau Bucuresti - Istanbul, o escala de vreo 8 ore la turci, dupa care Istanbul – Mombasa, cu Turkish Airlines, compania noastra aeriana preferata. Ce poate merge rau?? Deja ma vedeam pe plaja alba, cu picioarele scaldate de Oceanul Indian…. dar sa nu ne grabim cu concluziile.

Ajungem la Otopeni, iar eu, din obisnuinta, imi arunc ochii direct pe tabela cu zboruri… am impresia ca nu vad bine: zborul de Istanbul era ANULAT; scria mare, cu litere portocalii, iar eu vedeam deja stele verzi. Repede, spre biroul celor de la Turkish… unde erau doua cozi de toata frumusetea, pentru ca se anulasera doua avioane in acea dimineata. De ce? Iete… pentru ca zapada si vantul, total neobisnuite in februarie, nu-i asa? inchisesera ambele aeroporturi din Istanbul, atat Ataturk cat si Sabiha Gocken. Sun la agentie… trebuie sa asteptati sa va reruteze cei de la Turkish, pentru ca plata cazarii este nerambursabila! A?? Adica daca nu plec cumva, adio si banuti si vacanta la soare…

Stiti povestea cu Greuceanu care astepta in fata portilor zmeului 3 zile pana venea asta de pe la club de pe unde era plecat cu treaba?? Asa am stat si noi, de la 9 dimineata pana la 1 si jumatate la birourile Turkish, iar cand ajung in fata si vede functionarul Mombasa pe biletele noastre, face niste ochi de parca ne-am fi dus pe luna… Cauta un minut, cinci, zece… “nu zboara nimic spre Mombasa, doamna! Va restituim banii pe bilete! ” Parol?? Cat statusem la coada, ma jucasem pe Skyscanner, incercand sa simulez un zbor Bucuresti - Mombasa in conditiile date; ii spun domnului de la birou ca se zboara, dar cu 3 escale: Viena, Addis Ababa (Etiopia!!!), Kilimanjaro si Mombasa. Cum?? Verifica din nou... da, OK, Bucuresti – Viena seara, la 6 si jumatate, cu Austrian Airlines, stam 2 ore pe Viena, la 10 jumate seara decolam spre Addis Ababa cu Ethiopian Airways (acum am aflat atat de existenta lor, cat si de faptul ca sunt membru Star Alliance, ca si Turkish), ajungem acolo a doua zi dimineata pe la 6 jumatate, stam in Etiopia vreo 4 ore, dupa care decolam tot cu ei spre Kilimanjaro, escala 2 ore, apoi la Mombasa (ajungeam a doua zi la 2 si jumatate dupa amiaza) …

Asta e, daca ai intrat in hora, joci! Ne luam biletele si mai cucaim prin aeroport, unde o masa de pranz la impinge tava ne-a golit buzunarele de 150 de lei si am mancat mai prost decat la McDonald’s.

In sfarsit, se face ora de check-in pentru Viena, mergem la ghiseu, prezentam biletele si bagajele, din nou stupoare: Mombasa?? Dar ce cautati acolo?? Pai, mi-a lasat o matusa mostenire vreo 3 hectare de savana, si ma duc repede, pana nu incepe scandal cu retrocedarile si pe acolo…. Ma duc in vacanta, ce-i asa ciudat?? A, OK, va luati bagajele de pe Mombasa, dar mai intrebati si prin aeroporturile pe unde aveti escale, sa nu fie vreo surpriza…

Bun, zborul austriecilor pleaca la timp, zboara lin si peste o ora si jumatate ne depune pe Viena… Of, cat mi-am dorit eu sa vad Viena, dar nu intre doua avioane. Pierdem doua ore pe un aeroport foarte mare, cumparam cativa magneti, doua tricouri cu maneca scurta (sa avem de schimb la caldura) si hai sa vedem ce-i cu Ethiopian Airways.

La imbarcare, o gramada de adolescenti britanici, pensionari nemti si italieni, cativa localnici si noi, care ne intrebam deja ce naiba cautam acolo. Avionul, un Airbus 310 care vazuse si vremuri mai bune, decorat in culorile nationale ale Etiopiei: galben pal, verde si rosu. Perne si paturici pentru noapte, cotcodaceala generala vag isterizata a pustilor britanici si o decolare cu emotii: desi botul avionului se ridicase de pe pista, coada refuza cu incapatanare sa-l urmeze, reusind intr-un final care mi s-a parut lung cat o eternitate, sa-si ia pozitia de zbor. O masa de seara servita rapid, in conditii impecabile, unde am mancat cel mai gustos orez de pana acum: cu pui, scortisoara, stafide, sofran si alte mirodenii neidentificate, o simfonie de arome pe cerul gurii; o ceasca de ceai cald si la somn! Dormi daca poti, cu un regiment de adolescenti care deja se credeau in jungla… intr-un final somnul ii doboara pe toti si picotim, care cum putem, pana dimineata, cand aterizam fara incidente pe Bole International Airport din Addis Ababa, un aeroport deschis, fara prea multe geamuri, dar cu o paza impresionanta.

Daca mi-ar fi spus cineva acum cateva saptamani ca o sa ajung in Etiopia de buna voie, i-as fi zis sa-si faca un control la cap… pentru mine Etiopia a ramas pierduta prin geografia dintr-a saptea, cand invatam despre tarile comuniste prietene in curs de dezvoltare… realitatea era insa mult mai dura decat imaginatia. In primul rand masurile de securitate pe aroporturile din Etiopia si Kenya sunt mult mai dure decat in Europa: filtre peste filtre, scannere, militari inarmati pana in dinti… Aici ne-au confiscat brichetele uitate in bagajul de mana, europenii nu le vazusera. Plus ca am trecut prin control de Ebola, cu termometre digitale si scanner corporal…

Din ce am vazut noi, in Etiopia nu cumperi viza de la aeroport, daca nu vii cu ea, nu intri. Pe aeroport erau o gramada de paturi unde cei in tranzit dormeau fara grija, iar pe geam vedem militarii care pazeau tot ce misca prin imprejurimi. La imbarcarea pe cursa de Kilimanjaro – Mombasa, am vazut cel mai destept sistem de acces in avion: biletele erau repartizate pe grupuri, in functie de loc, iar accesul se facea incepand cu grupul de locuri de la coada avionului, pentru a evita blocajele si imbulzeala.

Avionul, de data aceasta unul mult mai mic decat cel cu care venisem, decoleaza lin si peste 2 ore aterizam pe Aeroportul International din Kilimanjaro, cu escala de o ora pentru alimentare. Majoritatea turistilor au coborat aici, banuiesc ca pentru a vizita rezervatia Masai Mara… n-am avut norocul sa zarim muntele Kilimanjaro, ascuns intr-un strat de nori grosi.

Ultima etapa a calatoriei noastre de peste 30 de ore a pornit de la Kilimanjaro si s-a sfarsit pe Moi International Airport din Mombasa. Aici, 30 si ceva de grade si multa umezeala, alt control corporal, pliante despre cum sa ne ferim de Ebola si formulare de completat pentru viza. 2 de fiecare! Viza, contra cost, cu chitanta si bon fiscal, 50 de dolari de caciula (nu stiu daca au si ei loteria bonurilor, n-am intrebat). Ajunsi la banda de bagaje, cu multa bucurie ne-am recuperate trolerele care strabatusera 2 continente in 3 avioane si ne-am indreptat spre iesire, unde ne astepta Peter, soferul nostru, sa ne duca la Southern Palms Beach Resort, in aventura noastra pe pamant african, dar despre asta in episodul viitor.

Trimis de Kyandra in 08.03.15 00:00:28
Validat / Publicat: 08.03.15 07:32:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 5262 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Aeroportul International Kilimanjaro

robert
[08.03.15 08:28:27]

Felicitari pt review! Astept cu interes continuarea.

gabitza76
[08.03.15 08:35:32]

Felicitari pentru perseverenta! Astept cu nerabdare continuarea aventurii.

Larissa
[08.03.15 10:22:09]

@Kyandra - Nu vorbesc acum de destinaţie că urmează în episodul II dar te felicit pentru scrisul tău frumos, cursiv şi simţul umorului bine dezvoltat.

Mi-a plăcut foarte mult povestirea! Dacă ai avansa şi preţul plătit la agenţie pentru sejur ar fi perfect!

[08.03.15 11:43:13]

Pretul per vacanta a fost 2500 euro all inclusive cu zbor din Bucuresti... vroiam sa-l mentionez oricum la descrierea hotelului

[08.03.15 12:00:30]

@Kyandra - Am dat cu superbonus, chiar era culmea sa nu imi pice mie, care te asteptam cu sufletul la gura sa vii din Kenya :-) !

Ei, acum ca ne-ai introdus in atmosfera, te asteptam cu adevaratele impresii.

Si... la multi ani!!

makuy*
[08.03.15 17:33:37]

Genial!!!

buterfly*
[08.03.15 19:08:24]

Wow! Abia astept continuarea!

Larissa
[08.03.15 21:34:44]

@Kyandra - Am citit şi impresiile despre hotel şi m-ai făcut extrem de curioasă, abia aştept continuarea, mai ales că şi @cristina65 a descris bestial excursia în Kenya, pare că e cam acelaşi traseu şi la acelaşi preţ, foarte tentant, de altfel...

[08.03.15 21:55:11]

@larissa2015 - La mine a fost ceva mai ieftin, prima oara 725 euro (iti amintesti :-)? "Fericirea costa 725 de euro"), iar a doua oara 1090, dar a fost demipensiune, nu AI cum a avut Kyandra... Oricum, supertentant pretul in ambele dati.

In rest, exact la fel cu deosebirea ca eu n-am avut ghinionul de la zborul de la dus...

Asteptam continuarea!

[09.03.15 00:45:59]

@cristina65 - adevarul ca dupa ce am citit impresiile dvs mi-a venit ideea cu Kenya, care a fost aranjata pe repede inainte ) O sa-mi fie greu sa fac interesante aceleasi lucruri, dar promit sa-mi dau toata silinta )

[09.03.15 07:20:29]

@Kyandra - Multumesc!

Ma bucur foarte tare ca ceea ce am scris te-a inspirat, asta e unul din scopurile site-ului, dar si un "instrument" de masurare a utilitatii review-ului, mare aducator de satisfactii pt cel ce posteaza!

Sunt sigura ca vei scrie cel putin la fel de interesant, scrii foarte frumos, curgator si vad ca ai mai multa rabdare decat mine, sa le "diseci" :-) Asa ca, la treaba!

P. S. Chiar m-ai citit? Eu nu m-am prins :-)))

[14.03.15 10:13:35]

Împreună cu la fel de eeeexcelente-i continuări, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

Dan&Ema
[14.03.15 21:16:40]

Ce start palpitant spre Kenya! Miroase deja a aventura de neuitat! Sunt curios ca si eu am Kenya pe agenda

[15.03.15 13:08:30]

pretul include 2 persoane si all inclusiv? Pt ca eu sunt singura si as vrea sa stiu daca as putea contacta locatia pe care ai avut-o pt a merge fara agentie, iar cu ei acolo sa-mi fac programul excursiilor. Eu atat in Brazilia, cat si in Costa Rica, am fost fara agentii, organizat de mine plecarea, iar acolo restul. Acum pt. luna nov 2015, pregatesc o plecare in Thailanda, pe cont propiu si cu ruperea biletului, pt 3 zile la intoarcere, la Doha-Qatar, unde am transfer, este mai usor drumul si apoi tot am ajuns in Doha. Deja am facut rezervarile de camere, care pot fi anulate modificate gratuit pana la sfarsitul lui octobrie. Cine e interesat ma poate contacta sau sa vina cu lectia facuta la intalnirea de la Predeal. Perioada 30 oct-15 nov. Nu am uitat sa continui rw-rile cu Costa Rica, am facut doar o pauza pt aceste interesante locuri, care ma atrag si pe mine ca un magnet. Diseara mai incarc unul, pe care acum incerc sa-l finalizez. Eu nu scriu atat de frumos, scriu mai incisiv, inginerul din mine nu se desminte.

[15.03.15 13:20:10]

@Dan&Ema - pt. cand o ai pe agenda? poate o organizam impreuna, dar nu anul acesta pana in aprilie 2016, pt. ca agenda mea e plina, la toamna Thailanda, ian-aprilie 2016, partea a 2-a Costa Rica, coasta de este, apoi reantoarcerea pe Marea Caraibelor pana in Miami, 1 sapt in Miami, unde e posibil sa fiu cazata fara costuri, de o cunostinta, iar la mijlocul lui martie sa ma opresc la fiul meu in NY. In Costa Rica, voi merge acum cu o prietena, care nu are viza de USA, asa ca plecarea e din Madrid cu Iberia, pt ea excursia se sfarseste in Costa Rica si se reantoarce pe acelas drum. Pana in Madrid vom zbura cu un low-cost, stam o noapte la hotelul aeroportului, iar pretul pe segmentul Madrid-Costa Rica e sub 900 euro dus intors. Aviz amatorilor

[15.03.15 13:45:47]

@grecudoina - Pretul a fost pentru doua persoane all inclusive, insa agentia poate organiza excursia si pe varianta single (de fapt, tipul asta de excursii ti-l organizeaza cum vrei tu, ei le numesc tailor-made). Se poate contacta direct locatia, fara probleme, insa aveti grija sa va rezervati din tara transferul de la aeroport la hotel si retur (nu-i deloc sigur cu taximertistii de la fata locului, plus ca ajungi si pleci noaptea, cand nu-i deloc recomandabil sa mergi pe strazi, alb fiind)... hotelul poate asigura si el transfer la cerere.

Succes!

Dan&Ema
[15.03.15 14:26:56]

@grecudoina: Planificarea e pentru decembrie 2016 sau prima parte din 2017.

[15.03.15 16:41:51]

@Dan&Ema - super! , mai bine ramane decembrie 2016, acolo o sa petrecem un revelion pe cinste. Si in Africa de Sud am fost perioada 26 dec-10 ian., a fost minunat. O sa va trimit tel meu prin mesaj privat, iar in primavara lui 2016, incep organizarea si contacte, am un frate care numai asa calatoreste, este cetatean suedez din 1987 si imi ofera consultatie gratuita, mai vedem, poate marim gasca.

[15.03.15 17:00:57]

@Kyandra - eu intodeauna cand ajung prima data intr-o tara aranjez cu transfer obligatoriu de la aeroport. Asta e prima conditie pe care trebuie sa mi-o asigure hotelul, chiar daca nu au transfer, le cer acest lucru platind extra, plus le cer sa vina la iesire cu cartonas pe care sa fie scris numele meu. Asta am facut si in CR, o tara mult mai sigura, dar acolo, dupa cum am vazut, mai bine nu o faceam, pt. ca individul m-a pus sa stau cu el pana ii venea o anume masina, un aranjament de al lui, timp in care disparusera din aeroport toti calatorii. Cand am ajuns la hotel, i-am intrebat daca nu au gasit pe cineva mai destept, ca dupa ce nu aveam nici bagaj si am iesit printre ultimii din aeroport, credeam ca nu mai plec din acel loc., dupa cca 23 h, de cand am parasit patul. Multumesc mult, iar daca ai vreo carte de vizita, te rog pastreaz-o, poate apelez la ea, dupa cum vezi e posibil sa plecam mai multi.

[15.03.15 20:08:15]

@grecudoina - Revelionul e mult mai scump, atat avioanele, cat si hotelurile profita de eveniment si umfla preturile, nu numai in Kenya, bineinteles, ci peste tot in lume, dupa cum se stie... Iar la Dan si Ema, ei fiind 4, chiar ca o sa se cunoasca diferenta :-)...

Eu am fost in prima jumatate a lunii decembrie, dupa cum am scris si eu acum o luna, in cazul in care nu ati apucat sa cititi, iar de revelion acelasi lucru pe care l-am facut eu era... de 3 x mai scump!!

Vorbim la Predeal, dna Doina, unde de abia astept sa ne revedem, si va pot da si eu multe tips-uri!

Ideea era sa evitati totusi revelionul...

tatiana_m
[25.07.16 02:27:25]

Din lipsa de ocupație am ajuns sa citesc întreg review-ul in seara asta si pot spune ca nu regret nicio clipa! Mi-a placut enorm toata povestea (recunosc, mai putin aventura de inceput) si cred ca mi-a încolțit o idee (sper ca nu prea târzie) pentru concediul de anul acesta . Imi poti lasa te rog mesaj cu agenția prin care ati rezervat minunatul sejur? Oricum, superbe poze si la cat mai multe vacante faine!

[05.10.16 16:51:21]

@Kyandra: Cred ca nu te superi daca asa cu intarziere (bine ca nu cu anulare precum avioanele tale) mai e cate un ratacit ca mine care citeste de abia acum aceasta serie. Ce pot spune, primul episod minunat, astept continuarea si va cam dura sa ajung la zi cu seria ta de articole, dar mai e timp.

Am intalnit si eu intr-un aeroport (nu mai stiu insa unde) aceeasi situatie, erau imbarcati intai cei din spatele avionului si apoi cei din fata tocmai pentru o gestionare mai buna a inghesuielii la imbarcare.

Mi-a placut ce am citit, votat cu placer, merg mai departe.

calatorul
[11.11.16 19:43:24]

@Kyandra: Curajoasa excursie si putin riscanta cu Autanul care tine loc de vaccinuri, le consider obligatorii si stiu bine de ce, cunosc oameni care umbla cu treaba asa si nu capata ok de plecare nevaccinati. Si indrazneata si solutia de deplasare, cu atatea avioane, escale si aeroporturi, pe care eu nu reusesc inca sa le asimilez si de cate ori sunt inevitabile ma revoltez. Ce locuri, ce lume, le mai vad pe Discovery si in rest imi vad de drumurile mele, felicitari pentru reusita.

buterfly*, calatorul, cristina65, Dan&Ema, gabitza76, grecudoina, Kyandra, Larissa, makuy*, mishu, robert, tatiana_m
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind #Kenya: