ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2015
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09

Finala Europa League de la București

Acum vreo două zile, într-un ecou, vorbeam cu DarCKruCS că ar fi mișto să scriem și despre eventualele stadioane pe unde-am fost. Bine, înțeleg că a merge la un meci nu-i vreun act de turism, dar, ca text, așa, de weekend, la ”Filozofări”, parcă ar merge. Așa că, mi-am luat inima-n piept și am scris aici, ceea ce, cu o oarecare aproximație am scris pe blogul meu, atunci, imediat după ce fusesem la meci.

Textul n-are nici o altă pretenție decât aceea de a vă descrie, așa cum av văzut eu, un eveniment sportiv.

Iată, deci, textul :

”Acum câtva timp, unul dintre prietenii mei a făcut o criză de mână spartă şi m-o anunţat că mi-o cumpărat belet la finala pe care-o găzduia Bucureştiul.

Iniţial, am refuzat, spunându-i că, de felul meu, sunt destul de leneş, deci, ca să-i pot plăti beletul trebuia să mă ia sclav pe viaţă, ori, în cazul ăsta, prea mare randament nu avea cu mine.

Mă rog, omu' o insistat, ba, mai mult, acu' vreo 10 zile m-a anunţat că, gata, are beletele!

În ziua finalei am plecat de acasă, io şi încă doi prieteni... ăia de la casele lor, buei, nu vă gândiţi aiurea, fumeia mea e serioasă, râde rar!

Ca să nu mă duc cu mâna goală, am luat cu mine un kil jumate de pălincă, pe care să i-l dau celui de-mi dăduse biletul.

De condus, a condus, fiind maşina lui, Marius.

Ce să vă spui, ştiţi cum e când conduce altul... io stăteam în faţă, Fane stetea în spate. Ştiu că nu pileşte, aşa că i-am lăsat, plin de încredere, sticla de pălincă.

Pe drum, Marius ne-a demonstrat de ce deţine recordul din Europa, ba nu, din lume, nu, din sistemul nostru solar, de amenzi. Toate pentru viteză! El era degajat, io mă ţineam de toate mânerele existente în maşină în acelaşi timp, şi-mi făceam cruce cu limba, iar Fane tăcea, suspect. Mai ştiu doar că în maşină a venit un damf teribil de alcool, iar Fane avea dinţii-ncleştaţi şi ochii lucioşi și refuza orice formă de dialog.

Mă rog, e mare Dumnezeu, probabil că avea planuri cu noi, altfel nu-nțeleg cum de- am ajuns sănătoşi, la Bucureşti!

Întâlnit cu Gigi, acest guru al nostru, care avea biletele. Îi dau ţuica şi o explicaţie de ce era băut binişor din ea: frate-su', Fane, machise diferenţa. Gigi acceptă explicația și ne îndeamnă să plecăm spre tăpșanul unde urma să aivă loc teribilul meci.

Pe drum găsim o minunată creaţie de civilizaţie umană, sub forma unei terase, unde mirosea a mici, ca-n oborul de cai, iar halbele erau de-un kil. Intrăm, cu multă încredere-n noi. Purtăm o agreabilă conversaţie cu un tip care pretindea că lucră pe terasa aia şi care face afirmaţia că berea e rece şi că, da, ne poate da şi nouă aşa ceva! Probăm, repede, fiecare câte o halbă, să nu se răzgândească ăla.

Am fi vrut nişte mici, da' ne era frică că nu-s proaspeţi şi facem bube după ce-i mâncăm. Gigi, fiind băştinaş din Bucureşti, se uită prin jur şi vede că nu mai era un câine şchiop, de-l ştia el că stătea, pripăşit, pe- acolo şi hotărăşte că, în cazul ăsta, mititeii de pe grătar sunt, sigur, proaspeţi. Aşa erau, proaspeţi- proaspeţi! Unul, mârâia când am vrut să bag furculiţa-n el! De bere nu ne-a fost frică, era rece!

Marius se alintă şi declară că el nu poa' să bea, că el conduce.

"In vino veritas", se zice! Ei, vă asigur că şi-n bere se piteşte adevărul ista !. Am discutat cu Marius și i-am comunicat că, eu şi cu Fane, ne declarăm satiscăfuţi despre călătoria, venit, la Bucureşti şi că ne întoarcem cu trenul. Cu oricare tren, indiferent de direcţie! Că Dumnezeu o mai avea și alte trebi decât să ne păzească pe noi de cum conduce el!

Marius, profund dezamăgit de atitudinea noastră, îşi ia şi el o bere.

Între timp, apar mititeii... vreo 20, iniţial! Când să-i mâncăm pe ăştia, unul dintre ei ne spune că i-am despărţit familia, motiv pentru care gratargiul mai primeşte o comandă, de alţi 20. Să-i întregim famelia mititelului!!!

Glojdeam cu spor din micii ăia şi macheam bere. Eu n-am voie bere, că-ngraşă, aşa c-am beut doar... nu, nu vă spui, ca Adriana mea-mi ceteşte blogul şi află secrete de astea, despre mine.

Stăteam cu toţii, la masă şi purtam discuţii inteligente, bârfind pe toţi cunoscuţii şi, mai ales, ne dădeam cu părerea despre ăia de nu-i ştiam. De fete nu ne-am luat că suntem urâţi, ca dreaq!

Brusc, pe terasa respectivă, apar tot felul de bărbaţi şi muieri, îmbrăcaţi în tricoaiele echipelor de urmau să se joace pe maidanul nost'. "Aupa Madrid! " şi "Athletic Club! " ţîpureau ăia. Poze cu respectivii, pe care nu vi le arăt, că-n felul ăsta-mi vedeţi mecla. După starea de voioşie afişată de respectivii, rezultă că terasa aia nu era prima lor oprire.

Am socializat preţ de vreo alte trei beri. Buei, fetele lor, nici prea-prea, nici foarte-foarte! Dileau şi ele, delicat, câte o bere. Măcar, nu râgîiau!

Le explicăm că mâncăm mititei, produs original românesc, dacă, inițial, nu l-or fi făcut, cumva, chinezii, din carne de câine. Nu ştiu cum se spune" câine"în spaniolă, deşi, în clasa a IV-a şi a V-a, am făcut spaniolă, la ora de matematică, sau, matematică în lb. spaniolă, că de-aia n-am înţeles, dar, i-am arătat unui spaniol cum muşcă animăluţul. Pe urmă, băieţii cu care eram, mi-au spus că ăla nu era spaniol, era doar chelnerul care voia să-i plătesc consumaţia!

După ce au aflat că-s din carne de câine, spaniolii au cerut, entuziasmaţi, cartofi prăjiţi. Dă-i în bibici, ce, ei nu mănâncă tauri omorâţi la corrida?! Ce atâtea fiţe???!!!

La un moment dat, ăia de serveau, ne-au anunţat că, din motive de poliţie, nu mai dau decât bere fără alcool. Le-am spus să şi-o toarne-n cur şi am plecat de la terasă, spre meci.

Am ajuns la stadion, prilej cu care am aflatără că, dacă voiam să pătrundem în interior, trebuia să fim filtraţi. Nu m-a speriat termenul, pen'că nu-l cunosc, aşa că, plin de încredere, am cuplat pe "înainte" şi am înnaintat, fireşte!

La filtrul ăla era mişto. Era o gaşcă imensă de băieţaşi şi fete, cu vestuţe galben-verzui, fluorescente, pe ei, puși acolo să te bâjbâie! Ei spuneau că ne constrolează dar, deh, am bănuit că le era rușine să săpuie adevărul. Am ochit o fătucă şi m-am dus, aţă, la ea, să mă bâjbîie şi pe mine. Aia mi-a zis că "Nţ! ", ea bîjbîie numa' fumei. Mă rog, nu judec io orientarea sexoasă a nimănui, dar, păcat de ea! Nu, n-a vrut să mă lase s-o bîjbîi io!

Până la urmă, m-o controlat un băiat. Delicat, chiar mi-o plăcut! M-o-ntrebat ce-am în borsetă. S-a dovedit că nu ştiam ce am, că luasem borseta lu' Marius. Am sperat, pentru câteva clipe ca el s-o fi luat pe a mea. E bine să speri, Dumnezeu făcuse o altă minune şi Marius luase borseta mea, crezând că-i a lui!

În fine, ne regrupăm pe după filtru. Plecăm spre locul faptei ce urma să se comită.

M-am zgîit, ca proasta, la o fătucă de-ncerca să vorbească c-un spaniol şi-l pusese pe unul s-o filmeze când făcea asta. Ăla s-o oprit, i-o zîs ceva la ureche ăleia de se murdărise de spaniolă la gură şi-o arătat spre mine. Nu am stat să văz ce se mai întâmplă, m-am tirat, ăla de arătase cu deștu' spre mine era cât Casa Scânteii!!

Arena Națională este sculă de tăpșan de jucat berbunca, curat, elegant și frumos! Ne-am așezat, frumos, la locurile de le-aveam, nu înainte de a socializa, abrupt, cu un tip curios ce o vrut să le vadă, iarăși, biletele. M-am gândit că vrea să copie și nu i le-am arătat decât după ce mi-a spus că, dacă nu vede biletul, eu o să văd meciul la televizor!

Am avut loc lângă galeria lu' Athletic Club Bilbao, ceea ce mi-a plăcut! Aveau nişte bojogi oamenii ăia şi cântau cu atâta bucurie !!! Ce vă spuneam eu, berea a fost bună tare și, cred că nu numai la terasa aia!!!

A început meciul, iar eu le-am explicat, ştiinţific, celor din jurul meu, de ce va câştiga Bilbao meciul. Argumentat le-am explicat, timp de vreo 7 minute. Bine, adevărul este că mă și pricep la fotbal!

În timpul ăsta, ăia de la Madrid au dat deja un gol. Pe urmă, încă unul, ceea ce m-a liniştit definitiv.

Prin repriza secundă, bascii mei or început să joace, ceea ce mi-o dat speranţe de poate-poate! Canci, o prins unul de la Atletico Madrid mingea, tot ăla de dăduse alelalte doo goluri şi s-o dus pînă-n poarta băscuţelor de ţineam io cu ele!

Bascii şi băştile (fumeile lor) au cântat, or ţîpurit şi or mai făcut ce-or vrut, că, doar aveau bilet! Nimic indecent, deşi speram. Nu sunt vreun voyeur, dar, pot încerca!

Marius a mai beut ceva bere, mie mi-au crescut ochii-n cap, ce naiba, am rate de plătit, cum ajungem noi acasă, cu ăsta beat, dar, Fane m-a liniştit, mi-o zîs că-i bere degeaba, fără alcool!

În timpul meciului am aflat, că scria acolo, pe-o sticlă de-o țineau deasupra stadionului, că, la acel meci or belit ochii 52.346 de spectatori, în tribune fiind! Hm, o fi de bine?

S-o fârșit meciul, le-o dat ălora de la Madrid vaza, or aruncat pe teren cu confetti, ceea ce e o mare prostie, a doua zi niște oameni trebuie să facă curat după dezmățul ăla! Păi?!

Mă rog, la final, am plecat, cumva mândru că-n viaţa asta a mea, de om de nimic, am putut trăi un asemenea tămbălău!

Ne-am despărţit, festiv, de Gigi. Acasă la el. Lucru bun la omu' ista, nu-i însurat! Şi are BMW seria 5, din ăsta nou. Înţeleg că de-asta nici nu se însoară, că are portofoliul de relaţii ultra dezvoltat. Maşina aia -i aspirator de fufe!

Pe urmă, am plecat spre casă. În mare viteză! Marius era în domeniul lui, atâta doar că-n timp ce conducea, lăsase volanul şi ne desena, cu mâinile-n aer, schemele de joc pe care, dacă le-ar fi jucat, Steaua Bucureşti, echipa noastră de suflet, era în finală. Şi, nici măcar nu mai aveam sticla de pălincă cu noi! Iarăşi am făcut cruce cu limba, de-am tocit şi limba şi cerul palatin.

Am trecutără şi pe lângă un accident. Am zis că, tot răul spre bine, Marius o să meargă încet, mai ales că erau o grămadă de maşini de gabori acoloşa, toate cu sclipiciurile puse în funcţiune, de-am crezut că-s pomi de iarnă. Sanchi, Marius a accelerat, spunând că-i ghinion să stai la accident.

Până la urmă, am ajuns acasă. La Marius, în Focşani. Ne-am transbordat, eu cu Fane, în maşina lui Fane şi, preţ de 15 minute, până la Mărăşeşti, am mers şi noi omeneşte, cu maşina, cu 100 la oră! Numai bine, mi-a trecut paloarea din obraji!

Am ajuns acasă, pe la ora 3,30. Culcat și dormit, pe repede-nnainte, la 6,30 trebuie să ne urcăm în trenul care ne duce spre serviciu, neaparat trebuie să-l prind și ca să mă dau mare față de colegi, că am fost la Finală! :)) ”

Haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 07.03.15 12:10:46
Validat / Publicat: 07.03.15 16:58:32

VIZUALIZĂRI: 1522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Terasa de vă spusei de ea, aia cu berea și cu spaniolii. Aia cu alb-ros erau cei de la Atletico, aia cu alb-ros-verde, Bilbao.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2036 PMA (din 36 voturi)

Larissa
[07.03.15 18:05:42]

@căpcă1 - Mici, bere, cartofi prăjiţi... mi-ai declarat război, zmeule???

Nu am fost la Arena Naţională, eu, care am bătut toate stadioanele... poate la vară când mă apuc de păscut!

crismis
[07.03.15 18:19:44]

@căpcă1 - Bre, mi-o plăcut rău, da' rău! Stai liniştit, că asta îi de bine! Nu m-am mai hlizit în halul ăsta de la "Cascadorii Râsului"!

[07.03.15 18:21:01]

@larissa2015 - Da, știi cum se spune: consumul exagerat de sare, zahăr și grăsimi garantează un chef pe cinste!

[07.03.15 18:26:28]

@crismis - Păi, da, după cum mai spuneam pe-aicea-așa : nimenea nu mă ia și pe mine-n serios!

[07.03.15 18:38:20]

Pentru doamnele și domnișoarele care citesc ce scriu io, aiceașa :Întrucât mâine este 8 martie, vă urez s-aveți parte de o primăvară frumoasă, plină de soare și zâmbete! Și, pe urmă, o vară, o toamnă și o iarnă la fel! Și, apoi, altă primăvară...

[07.03.15 19:53:56]

Excelent! Am ras copios citindu-ti reviewul. Tin sa te anunt ca am vazut si eu meciul respectiv, dar nu ca tine ci la... televizor. Bascii, pretinii tai de ocazie (sau pentru totdeauna?) au mancat atunci o bataie zdravana de la Atletico. In compensatie, te anunt, daca nu cumva stii, ca microbist sadea (se asorteaza fotbalul cu micii si berea, asa-i?) ce esti, ca tocmai acum Athletic Bilbao conduce pe Real Madrid. Apropo, ziceam: hai sa vad 5 secunde ce-a scris capca1, si citesc tot dupa aia, linistit si relaxat, dupa ce se termina meciul. Gresita socoteala! Meciul trecu pe planul doi, n-am putut intrerupe citirea cronicii tale sportivo-gastronomo-automobilistice plina de umor pana la finalul ei. Nu mai zic ''felicitari''. Sa fac eu abstractie de evolutia Realului meu drag din cauza unui review spune totul. Pe viitor nu mai risc. Nu ma mai apuc de reviewurile tale decat dupa meciuri, sau fa-le si tu mai putin interesante!

F2A1C
[07.03.15 20:15:49]

înțeleg că a merge la un meci nu-i vreun act de turism

A merge n-o fi, dar a povesti sigur e

[07.03.15 20:29:02]

@zuftim: Deci, nu se poate! Pe AFA am găsit numai susținători ai altor echipe decât alea, de țiu io! Frate, cum se poate sa scrii atât de frumos și să ții cu Real?! BARCA!!!

[07.03.15 20:31:08]

@F2A1C: păi, după chestia cu povesteala, Creangă trebuia să fie agenție de turism!

[07.03.15 20:42:11]

@căpcă1:

Eu in schimb te banuiam ca esti fan Barca, pe principiul: nimeni nu poate fi perfect, e imposibil sa n-aiba si @capca1 un defect.

DaRKruCS
[07.03.15 20:59:06]

Am râs cu lacrimi până mi s-a inundat ecranul telefonului. De-abia acum mi s-a uscat să pot scrie ceva. ???? Ar fi fost păcat ca un astfel de rew să nu fie dezvăluit si pe AFA. La mai multe!

[07.03.15 21:10:02]

@zuftim: plus că mai țin și cu Steaua!

F2A1C
[07.03.15 21:14:11]

@căpcă1 -

Și nu e? De unde crezi ca vine expresia "a umbla creanga"? Ca să nu mai zic că ne-am dus în excursie (deci turism, da?) la casa memorială Ion Creangă.

traian.leuca †
[07.03.15 21:14:35]

@căpcă1 -

Fraza asta este bestială, am râs cu lacrimi.

[07.03.15 21:51:08]

@căpcă1:

Si asta o banuiam. Dar si sotia mea este stelista, si totusi coexistam, asa ca nu-ti fa griji din partea mea pe teme de diferente la simpatii fotbalistice. Nu pot insa sa nu observ ca ti-am contabilizat deja doua defecte, asa mai vii de-acasa, devii cu adevarat uman .

[07.03.15 21:58:09]

@traian. leuca: pai, da, iti da mana, tu nu erai in masina condusa de Marius!

[07.03.15 22:04:11]

@zuftim: Te rog, spune ca nu tii cu Rapid Bucuresti! Toate le pot accepta, dar asta, nu!

[07.03.15 22:32:28]

@căpcă1:

Stai linistit. Nu tin cu Rapid in mod special. Din campionatul intern, liga 1, tin cu 17 echipe din cele 18, cam in acelasi mod, deci asa si asa. In compensatie, a 18-a, cea cu care NU TIN, e cea mai valoroasa la ora actuala dintre toate cele 18. Si mi-a produs o mare bucurie in 1986, bucurie cum probabil nici o echipa de club autohtona de fotbal nu imi va mai produce vreodata. Esti multumit cu aceste concesii ce le-am facut prin aceasta marturisire, ca sa ramana pace intre noi?

Echipa mea de suflet e sublima, dar lipseste cu desavarsire, cu alte cuvinte nu mai exista, eu nu o mai regasesc nici in varianta din Liga a 2-a, nici in cealalta, cea din Liga a 4-a. S-a numit, cat timp a existat, Politehnica Timisoara.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[07.03.15 22:58:52]

@zuftim: Iti dai seama ca nu pot sa ma cert cu cineva pentru fotbal, nu? Sincer, Poli a avut cel mai civilizat si frumos public din Liga I, ever!

[07.03.15 23:27:22]

@căpcă1

Multumesc de compliment, si eu faceam parte candva din acel public.

Hai sa-ti fac si eu un compliment, adevarat si asta:

Steaua este per ansamblu, cea mai buna echipa de club din istoria fotbalului romanesc.

P. S. Eu preferam ca realitatea sa ne fi dat prilejul sa facem complimentele invers . Dar asta este, unii cu frumusetea trofeelor, ceilalti cu frumusetea publicului (care public nici acela nu prea mai exista acum).

abancor
[07.03.15 23:40:38]

Io aș da titlul ăla tot unui public dispărut, al FC Național. Pe Cotroceni nu erai sigur dacă ești la un meci de fotbal sau la un campionat de croșetat. În Timișoara, în schimb, parcă îmi aduc aminte că era riscant să ai nr. la mașină cu AR cînd erau meciuri cu UTA. Deh, fiecare cu metehnele lui Bine, eu fac parte dintr-un public înfrățit cu Poli, așa că nu vreau să zic nimic de rău De fapt, nici n-am ce zice de rău.

Bine, cam la fel era și în Regie, dar acolo din cauză că jumătate din tribună erau nimeriți din greșeală la meci, ieșiseră de fapt la piață și lungiseră drumul înapoi spre casă, iar ceilalți 10 spectatori, galeria, erau ocupați să comunice direct, om la om, cu echipa: le adresau încurajări personale, îi criticau de mamă etc.

Finala despre care se discută mai sus am vazut-o în Herăstrău, la terase, sub forma unor spanioli consumatori de bere în cadrul unor agape prietenești.

Oricum, frumos pe stadion!

P.S.: ce ți-e și cu voturile astea simbolice de 1 punct! Am văzut că scorul se termină în 9 și m-am mirat „cine și de ce o fi dat cu minus!?”.

[08.03.15 00:24:22]

@abancor

Da, intr-adevar, e dificil de stabilit la fotbal ce inseamna un public "civilizat". Daca intelegem "civilizat" un public care sta linistit si se uita la meci ca la teatru sau la opera, in Regie si pe Progresul era cel mai civilizat public, asta in varianta ca nu venea galeria oaspete la meci .

Dar ca public care sa isi sustina in mod frenetic, cu pasiune, cu daruire, cu cantece frumoase si ingenioase, cu coregrafii impresionante inspirate din ceea ce produceau marile tifosserii ale Europei, eu zic ca Poli nu avea rivala pe vremuri, in tara. Si nu numai galeria, ci intreg stadionul isi sustinea in mod civilizat echipa. Chiar si in cazul unui dezastru de proportii, un 1-8 cu Steaua. Am fost la acel meci, si nimeni nu injura echipa, toti cantau si o sustineau cu mandrie indiferent de scor, asa cum numai englezii (+scotienii, irlandezii, galezii) mai sunt in stare sa-si sustina echipa, indiferent de situatie. Acest lucru are diverse explicatii, parerea mea este ca Timisoara si in fotbal, a fost un pic altfel. Nu am zis "mai presus", nu am zis "mai civilizata" etc. Am zis doar "altfel" (vezi si exemplul izbucnirii revolutiei).

In ceea ce priveste iesirile in petec, da: exista o mare rivalitate locala cu U. T. A. Arad. Aceasta nu s-a manifestat in mod constant prin incendieri de scaune, batai intre suporteri pe stadion etc, ci mai ales prin scandari mai... neortodoxe, din ambele parti. Desi, parca obsesia anti-timisoreana a aradenilor era mai pregnanta. Nu era meci la televizor al U. T. A-ei sa nu aud scandari anti-Poli. In schimb, "noi" ne aduceam aminte de U. T. A. doar in preajma meciului cu "ei" si in timpul lui, in rest nu prea... Aveam treaba cu Bucurestiul in general (pe plan fotbalistic), mai ales cu Dinamo, cea mai mare "prietena" a galeriei lui Poli.

Deci:galeria era anti-Dinamo mai ales dar si anti-Steaua.

Cu Rapid era relatie de infratire intre galerii, cat despre Sportul si Progresul, n-avea nimeni nici o treaba cu ele: cum ai spus, erau echipe cu suporteri civilizati si erau tratati idem.

In ceea ce ma priveste personal, poate va parea de necrezut, dupa Poli, am simpatizat mereu cu U. T. A. (din dragoste pentru zonele apropiate locului meu de bastina), cu Dinamo (deh, prima dragoste a copilariei nu se uita), cu Rapid (m-a sedus mereu prin vechimea clubului, prin caracterul de victima in istorie, nu insist pe tema asta, prin atasamentul suporterilor, prin faptul ca erau infratiti cu "ai nostri" etc) dar si alte echipe.

Singura echipa pe care nu am avut-o niciodata la suflet in disputele interne a fost, repet, Steaua. Probabil fiind cea mai buna dintre toate, i-am invidiat succesul. Asa-i cu cei buni, sunt iubiti de unii, dar si invidiati, chiar si urati de altii. Daca nu ai dusmani, inseamna ca nu existi. Iata, Poli nu cred ca are dusmani (gluma amara). Dar Steaua mi-a produs cea mai mare bucurie din fotbal, am zis asta intr-un ecou precedent. Iar cand este vorba de cupele europene, deci despre fotbalul romanesc, sunt "stelist pana in maduva oaselor". Oricum, an de an doar in ei imi pun sperante in competitiile de cluburi internationale, restul echipelor din pacate au ajuns... unde-au ajuns, bravo Stelei ca rezista. Sau FCSB?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
luciaoradea
[08.03.15 02:12:30]

Nu sunt microbista, nu mă pricep deloc la fotbal, dar review-ul mi-a plăcut grozav de mult! Mai aștept și altele. Mulțumesc frumos! :-)

Zoazore
[08.03.15 09:31:45]

@căpcă1 - Păi, da, după cum mai spuneam pe-aicea-așa : nimenea nu mă ia și pe mine-n serios! Pai nu te-a loat Adriana?

In alta ordine de idei, intai sa ma strag de pe jos, ca m-am imprastiat de-atata hlizeala si sa-ti zic... Nu-ti mai zic! Stii deja: F. util! Adica... DA!

Nici mie nu-mi plac micii care latra si berea fara alcool!

Dar si pe clisma-i pacat s-o strici! Uite, o bea Marius!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[12.03.15 10:27:01]

@luciaoradea - Stai liniștită, 90% din bărbații care vorbesc despre fotbal n-au habar despre ce vorbesc! Nici eu nu mă pricep dar și mie mi-a plăcut reviewul!!!

[12.03.15 10:30:35]

@Zoazore - lasă, bre, bine că bău din aia, degeaba, altfel ne urca pe pereți cu tot cu mașină!

[12.03.15 10:42:55]

@zuftim - Eh, aș vrea eu să am așa porniri nobile, să țin cu echipele românești în cupele europene, dar, nu pot minți, am deja destule păcate și, după ce mai și scriu cum scriu despre biserică, cum să mă mai ierte Doamne-Doamne?!

Nu, bre, eu țin cu Steaua București și atât! Nu mă interesează celelalte echipe iar dacă printre alea de se fac de râs se află Rapid București, cu atât mai bine! De Dinamo nu spun nimic, ei se fac de râs oricum!

Lăsând ”răutăcismele” astea (ave, Hagi!), sincer, am apreciat mereu galeria lui Poli Timișoara! Clar, nicio galerie de fotbal din țară nu se compară cu ea, având în vedere puterea de susținere, cu civilizație, a echipei favorite! Rapidiștii au un singur țel, ăla cu ”Nu e Steaua!”, Dinamoviștii au oareșce tentative de coregrafii dar sunt, de multe ori, puerili, Steaua nu are galerie, este cunoscut că această echipă are simpatizanți (cred că este cea mai slabă galerie din echipele cu pretenții, fără coregrafii, fără nimic altceva decât veșnicele cartonașe), Petrolul are cea mai destrăbălată galerie, mai răi decât lăcustele, care nu știu altceva decât să distrugă. Acum vreo câțiva ani a fost oprit un tren din cauza lor și se dădeau mari bărbați. Apoi, au venit mascații și și-au luat-o de s-au c... pe ei! Le-a dispărut, imediat, curajul cu care bătuseră oameni nevinovați și distruseseră câteva vagoane.

Spun așa: fiecare e liber sîă susțină ce echipă vrea, dar s-o facă la modul civilizat. Accept și chiar sunt amuzante unele ușoare ironii, dar, până-ntr-o limită a decenței.

De aceea spun, chiar dacă am scris ce am scris mai sus, a fost fără dorința de a jigni: la fotbal, ca performanțe, Steaua e numai una; în materie de galerie, răspunsul e numai unul: Poli Timișoara!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[12.03.15 10:46:36]

@abancor - După cum spuneam, ne desparte dragostea de echipe, ba, după cum cred, chiar binișor. Altfel spus, suntem uniți în diversitate, așa viața e mult mai frumoasă!

alinaro
[12.03.15 10:46:48]

@căpcă1 - Bre, cum de-am sărit eu aşa ceva adicătelea nu l-am văzut pâna acum, l-oi fi scris în weekend.

Eu sunt pro toate felurile de turism (mai puţin ăla sexual), şi acum câţiva ani povesteam şi eu de stadioanele din ţara pe unde m-am preumblat taman în anul patru, adică exact înainte de licenţă. După cine mă duceam? Cum după cine? Hai Argeşu'!!! , bre. Culorile alb violete care mă insoţesc şi aici, deşi Valladolidu' e în B anul ăsta. Cum să uit cum nişte huligani mi-au luat fularul meu cu Fiorentina si eşarfa cu Realu lângă stadionu' unde Argeşu' meu jucase cu... Naţionalu'. Îi făcusem cu mâna mea un tablou lu' Vintilă, portarul nostru preferat. Ah, ce vremuri.

Am luat o pe arătura, da mi-a plăcut Domne să te citesc. Haidi pa.

P. S. Nu le spun la spanioli ce-ai zis de ei, rămâne între noi.

[12.03.15 10:59:43]

@alinaro - Ahaaa, vorba lu'Zuftim, bine c-am descoperit că ai și tu un defect!

Hei, nu pot uita cum Argeșu'lu'matale mi-a făcut o mare bucurie prin 1979, atunci când Dobrin le-a luat un titlu din curtea lui Dinamo, bătându-i, la ei acasă, pe Ștefan cel Mare, cu 4-3, deși Otto Andreco, arbitrul meciului, le dădea dinamoviștilor 11 m de câte ori aveau nevoie!

La Valladolid a jucat și Belodedici, așa să știi!

Cât despre spanioli, numai de bine, ce, crezi că le pasă lor de mine?!

[12.03.15 11:45:26]

@căpcă1

Nu, bre, eu țin cu Steaua București și atât!

Pai da, nici eu nu ti-am zis chiar totul: Steaua este echipa romaneasca cea mai reconfortanta pentru mine, ma uit mereu cu placere la meciurile ei din cupele europene, pentru ca ma bucur mereu, indiferent ce rezultat obtine. Si sa-ti spui acuma si de ce:

-daca cumva castiga, imi aduc aminte ca este o echipa romaneasca, si ma bucur;

-daca pierde, imi aduc aminte ca e Steaua si incerc sa fac abstractie de alte lucruri, si iarasi ma bucur.

Referitor la galeria lui Poli: uita-te ce galerie are versiunea lui Poli aflata in liga a 4-a, echipa care este asimilata de galerie ca fiind continuatoarea lui Poli, si nu echipa de liga a 2-a. Numai Napoli avea asa ceva, 50000 de spectatori, chiar si cand a fost in liga a 3-a.

In week-end a fost derby-ul ASU Poli - Ripensia Timisoara (fosta mare echipa si campioana a Romaniei din perioada interbelica, reinfiintata de cativa ani). A fost o nebunie, ceva extraordinar, pentru nivelul respectiv, si pentru ceea ce se petrece acum cu fotbalul nostru intern! 6000 de spectatori la liga a 4-a! Cate echipe de liga 1 se pot mandri ca au atatia spectatori [intr-un tur intreg, sa ne intelegem, nu ma gandeam la un meci ]

Si apropo de Ripensia, Timisoara este inca orasul din "Provincie" cu cele mai multe titluri de campioana a tarii: 10 (Chinezul 6, Ripensia 4), e drept castigate toate inainte de al 2-lea razboi mondial.

balasa violeta
[28.07.15 23:51:15]

@căpcă1 - l-am citit si pe asta, mi-a placut... Haidi, pa!

[29.07.15 01:06:10]

@balasa violeta: Oups, chiar mă controlezi?!

abancor, alinaro, balasa violeta, crismis, F2A1C, luciaoradea, Yersinia Pestis, Zoazore, zuftim
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: