APA Hotel Kodenmacho-Ekimae

înscris/ă în 26.07.12
JAN-2015

la PMM* = 5000 JPY

Călătorie în viitor

A fost primul nostru contact cu Japonia și trebuie sa spun că ne-a marcat. În primul rănd vreau să le mulțumesc tuturor care au scris despre Japonia și în special lui TraianS și dananecula. Am căutat mai mult de o lună hoteluri in Tokyo pentru această perioadă. Căutarea a fost lungă deoarece dacă undeva până la 15 noiembrie aveam multe variante în câteva zile după această dată s-au făcut multe rezervări de pe tot globul cred și mai erau opțiuni de la 650 de euro în sus pentru 5 nopți. Am tot stat călare pe booking aproape întreaga lună decembrie si am căutat si prin agenții variante mai ieftine însă fără succes. Pentru că am avut răbdare am fost răsplătit deoarece undeva după Crăciun când majoritatea rezervărilor s-au anulat și am avut iar de unde alege. Am ales hotelul si după deliberări ce au ținut peste 2 ore (cred :P ) baza mai multor criterii printre care le menționez pe cele importante pentru noi: poziționarea în oraș, apropierea de linia JR, camera de fumători și mic dejun inclus de tip japonez&vestic.

Despre cum se ajunge la stația Bakurocho pe linia JR de la aeroportul Narita a scris deja foarte detaliat TraianS (vezi impresii) și nu am ce să mai adaug.

A fost un hotel în care am avut tot ce aveam nevoie pentru o sedere plăcută. Patul a fost confortabil si suficient de mare pentru 2 persoane. Sunt hoteluri în Japonia unde se găsesc camere cu pat mai mic cu preț sensibil mai scăzut decăt cele cu pat standard. Camera cu toate că a fost de fumători nu mirosea a țigări. Baia destul de mare, foarte bine dotată cu o aerisire eficientă. Toaleta dotate cu multe setări printre care cea mai tare ni s-a părut colacul încălzit :)

Hotelul nu este situat pe un bulevard mare, insă este la câteva minute de statia de tren Bakurocho. (de aici sunt conexiuni subterane pietonale cu liniile private de metrou Toei Shinjuku și Asakausa).

La plecare cei de la hotel ne-au făcut card de membru prin care vom avea reduceri de vom mai sta la hoteluri din acest lanț.

Camera a fost totuși mică si nu am avut un dulap pentru haine. Trolerele practic au fost dulap de haine si cănd erau desfăcute abia aveai loc să treci pe lângă ele. Alt minus ar fi că hotelul nu avea scări în interior, avea un singur lift și erau perioade când așteptai căteva minute.

Din păcate nu avem poze cu hotelul... dar nici una... sincer nu ne-am gîndit deloc la acest aspect.

Recomand acest hotel pentru o ședere în Tokyo de căteva zile celor care vor cazare accesibila financiar cu poziționare ok, conexiuni bune și nu țin la vedere asupra orasului senzaționala.

Impresii încărcate de decebalus in 24.02.2015 22:48:53

Validat / Publicat: 25.02.15 00:39:14

• A fost prima sa vizită/vacanţă în JAPONIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (decebalus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10550 PMA (din 14 voturi) nota2

[25.02.15 00:37:00]

O destinație de excepție la care mulți doar visează. Așteptăm cu nerăbdare și impresiile de călătorie. :)

- TraianS CONS. ONORIFIC AFA / JAPONIA
[25.02.15 09:20:57]

@decebalus -

este la câteva minute de statia de tren Bakurocho.

Pentru mine si sotioara asta cu statia de tren a ramas un fel de motto pt. Japonia. Stii... felul cum spuneau in metrou:

"Bakuuuuruuuuuchuuuuuu!!! " =))

E greu de transmis fonetic, dar sigur stii despre ce e vorba. :)

Astept si eu reviewurile de calatorie.

- Larissa
[25.02.15 09:37:14]

@decebalus - Si eu sper sa continui cu orasul sau cu restaurantele, e o lume diferita... ai ce povesti!

- decebalus
[25.02.15 09:38:28]

@TraianS -

Traian deja duc dorul limbii japoneze si îmi doresc să revin acolo cândva. Da, denumirile stațiilor în limba japoneză sunt greu de reprodus, însă aveau un farmec anume și recunosc că și noi ne amuzam pe această tema copios :).

Azi voi posta pe seară review și despre hotelul din Kyoto si în wekend sper să îmi adun forțele și împreună cu soția să începem punem și impresii despre această țară minunată care ne-a marcat forever.

- decebalus
[25.02.15 10:12:28]

@webmaster21 -

Da, coordonatele GPS sunt Ok și aș mai adăuga faptul că hotelul avea intrare și prin strada din spate, intrare pe care o recomand pentru a se folosi deoarece este mai aproape de stația de tren.

La noi visul a început să ia contur prin luna septembrie cu decizia finală luată la început de noiembrie.

- mprofeanu
[25.02.15 13:19:48]

@decebalus - In august vom pleca eu si sotul meu in Japonia tot pe cont propriu.

Astept cu nerabdare povestile tale.

Ai dreptate cu cazarea si cu rezervarea. Am luat bilete in ianuarie prin Aeroflot si am facut deja rezervari pentru 24 august 7 septembrie. Ce vroiam noi am gasit destul de greu.

In Tokyo vom sta prima data cam prin aceiasi zona in care ai stat atat tu cat si TraianS.