ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUL-2007

Albastru de Voronet

Angela Similea - "Un albastru infinit"

Alaturi de Manastirea Putna, Voronetul este manastirea mea preferata, loc vizitat de mine de multe ori in ultimii ani si unde reusesc sa imi gasesc acea liniste sufleteasca.

Manastirea Voronet este ctitorie a lui Stefan cel Mare, inaugurata fiind la 1488, iar biserica manastirii poarta hramul Sf. Gheorghe. Legenda spune ca Stefan cel Mare a ridicat aceasta manastire ca multumire adusa lui Daniil sihastrul, pentru sfaturile care au dus la victoria lui asupra turcilor.

Picturile exterioare, atat de vestite, au fost realizate gratie mitropolitului Grigore Rosca in timpul lui Petru Rares. Peretele vestic cu impresionanta scena a Judecatii de Apoi te face sa cugeti la rostul nostru pe lume.

De mentionat la o vizita facuta prin 1995, alaturi de mine se afla un grup de nemti, care veneau pentru al patrulea an consecutiv sa vada acest albastru de Voronet; si care spuneau ca aceasta splendida pictura este la fel de cunoscuta in Germania ca si Alexanderplatz in Berlin.

Din pacate picturile exterioare se degradeaza constant si incetul cu incetul se vor sterge, daca nu se va gasi o modalitate viabila de a le reconditiona.

Trimis de danoradea in 31.12.09 11:02:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VORONEȚ.

VIZUALIZĂRI: 2593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Manastirea Voronet - zidul exterior

Admin [31.12.09 13:13:21] »

Mutat impresiile si fotografiile la rubrica "Manastirea Voronet" DEJA existenta pe site.

Sters dublura introdusa de autor.

Cristian_h* [01.01.10 15:38:22] »

sincer eu cred ca aceasta este cea mai frumoasa manstire din Moldova !

danoradea [01.01.10 15:52:36] »

Asa este, totusi eu o pun in balanta cu Manastirea Putna, inca nu m-am decis in favoarea uneia dintre ele

webmasterXY* [02.01.10 10:04:04] »

Dan, pana te decizi intre cele doua minuni ale Moldovei, te invit sa ascultam melodia propusa de Cristian.

danoradea [02.01.10 20:49:56] »

cred ca pana la urma ramane Manastirea Voronet.

magdalena [26.01.10 11:08:49] »

Intr-adevar, un loc frumos, pacat ca nu puteai face fotografii decat daca plateai. Nu stu in afara cum e, dar la noi si din cate imi amintesc si aici se cerea taxa suplimentara pentru fotografii si camera.

Este un obiectiv turistic pur romanesc, iar strainii care viziteaza zona pot cumpara diverse lucruri artizanale.

Pana in 3 km de manastire este o pensiune Maria de 3 stele unde se poate manca foarte bine si are o priveliste deosebita.

danoradea [27.01.10 23:29:32] »

In privinta fotografierii in parte iti dau dreptate, in multe locuri din tara a ajuns sa se plateasca acest lucru, in special in interiorul unor manastiri sau castele, asa ca ni se pare poate ciudat sa platesti pentru cateva poze. Totusi si in afara acest lucru se plateste suplimentar in unele locuri, mai ales in muzee, dar in marea majoritate a obiectivelor unde ti se da voie sa pozezi, fara a te taxa suplimentar, au grija ca la intrare, biletul pe care-l platesti sa acopere totul, din punct de vedere al pretului...

Visan125 [28.09.10 01:03:11] »

Si totusi sunt siteuri unde fotografiatul este interzis fara exceptii; nu cred ca asta e o buna reclama pentru Romania, avem nevoie ca turistii straini sa arate si altora cele vazute in Romania, altceva in afara de mizerie (a carei fotografiere este nu numai permisa ci si gratuita)

Cristian_h*, danoradea, magdalena, ms65, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Voroneţ: