ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2008
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.06.08
JUN-2008
[?] AD. + 1 COPII

Un resort care iti ofera tot ce-ti doresti

Buna ziua tuturor! Astazi m-am intors din Antalya, si desi nu mi-am revenit inca, va impartasesc cateva impresii, de la Su Sesi - Belek ( 5* UAI).

Hotelul este super! Am stat 10 zile si nu am reusit sa ajung prin toate cotloanele. Arata foarte bine, de la intrarea impunatoare, pana in camerele cu sea view - noi acolo am stat - foarte mari, spatioase, cu pat super dublu, de nu te-ntalneai cu prietenul(a) de pat decat intamplator, o baie superba, cu cada, spoturi, un perete de sticla mata, AC reglabil, plasma, balcon mare cu masuta si scaune... Noi am stat la etajul 4 si urcam cu un lift "tare", cum zicea fii-miu, cu vedere exterioara si viteza mare.

Fantani peste tot - "SU" inseamna apa in limba turca- gradini superbe cu mii de flori pe terase amenajate (unele se mai amenajau inca de catre o armata de oameni care nu se aratau turistilor decat arareori, nu stiu cum faceau asta, dar tot respectul meu pentru munca lor!), palmieri peste tot si pe insulitele din cadrul piscinei principale, piscina care ducea pe sub pasarelele hotelului si catre acele Lake Houses (vile cu iesire directa in piscina). Mai era langa piscina cu insulite de palmieri si o alta piscina mare, gen olimpica, plus alta unde se juca volei de apa sau polo, un colt cu vreo 6-7 tobogane nu foarte periculoase, accesibile si copiilor mai maricei, un "Kinder-club" unde-ti puteai lasa copilul gratis, de la 10 la 17, cu tobogane mici de apa, leagane, sala de fitness pt copii, masa, piscina interioara si exterioara, sala de mese separata.

Noi am fost in perioada 31.06-10.07 (10 nopti), am plecat de pe Otopeni cu intarziere de o ora, din cauza ca nu se putea ateriza pe aeroportul din Antalya - era aglomerat - cu Tarom-ul, cu un Airbus 318 plin ochi, si ne-am intors astazi tot cu Tarom (Boeing 737) 16 persoane. Zborurile au fost line, doar cateva goluri de aer la ducere deasupra muntilor, pilotii foarte buni!.

De la aeroport din Antalya, ne-a preluat imediat agentia partenera din Turcia (trebuie sa va interesati la agentia din Romania care este agentia partenera care va va prelua pt transfer la hotel), am mers cu un autocar foarte modern catre hotel, timp in care ghida ne-a impartit rapid pliante cu excursiile oferite de ei in zona. Organizarea a fost OK la ducere, in schimb pentru intoarcere, a trebuit sa sunam in disperare la acea agentie ca sa aflam cand va veni cineva sa ne conduca spre aeroport - o tipa de la receptie ne recomanda sa chemam un taxi-pana la urma am aflat ora, dar am avut ceva emotii. Agentia turca este 3ETravel - relatia cu Rezeda - daca aveti de a face cu ei, fiti hotarati si cereti-le exact ce doriti, fiindca dupa ce ne-au luat banii pe excursiile pe care le-am facut prin ei, nu i-am mai gasit la telefonul pe care ni l-au dat. Va recomand acest lucru, fiindca noi am mers prin ei in excursia de la Pamukkale, care dupa ce ca era lunga, si stiam asta, au mai lungit-o si ei cu preluatul unei ghide de prin orasul Antalya care era foarte aglomerat, si cu transportul acesteia acasa seara, inainte sa duca turistii la hotel.Aveti grija ( mai ales cu copiii) ca la noi a durat 16 ore acea excursie, fiindca au mai cuplat-o ei pe drum cu o vizita la un magazin de confectii, si la un atelier de prelucrare ONIX ! Aproape ca nu am mai gustat privelistea unica de la Pamukkale si piscina Cleopatrei, datorita oboselii!

Daca tot sunt la acest capitol, o sa va spun ca am mai facut inca 2 excursii , una de scufundari si una de rafting. Ca preturi, la Pamukkale a costat 50 euro /adult, 35 euro/copil (copil e considerat pana in 12 ani) cu 2 mese si se pleaca foarte dimineata (6:30), scufundarile au costat 60 euro/adult si 35 euro doar croaziera, fara scufundare, cu o masa de peste si fara bauturi, iar rafting-ul a fost 40euro/pers cu o masa, intre orele 9:30 si 17:00. Pentru excursii, daca doream puteam anunta la receptie si ne dadeau pachetele de hrana pentru fiecare.

Pozele inca nu le-am descarcat dar sper sa o fac cat de curand. De mancare nu va spun decat ca am venit cu cate 4 kg in plus la purtator (ne-am cantarit in aeroport pe banda de bagaje, dupa modelul celui mic..). Doar ca este de neimaginat cate feluri si aranjamente pot face bucatarii de la Su sesi, in fiecare seara era alt specific, chinezesc, japonez, turcesc, ... cu muzica de rigoare, terase printre fantani, si... mult prea multi rusi! 60-70% sunt rusi, in ultimele zile am tot auzit si romani pe-acolo.

In fiecare seara, ma rog, pana sa-nceapa campionatul de fotbal, au fost spectacole superbe, cu dansatori de toate natiile, cu artificii, o super atmosfera! Totul e la superlativ! Staff-ul foarte amabil si serviabil, nimic de reprosat! Curatenia de exceptie, peste tot ! In schimb, in apa sunt pietre, si adancimea se mareste brusc de la mal!

Deocamdata cam atat , daca va intereseaza mai multe, va pot raspunde dupa ce ma mai adun si-mi revin la cruda realitate! Gule, Gule!

Trimis de diliul in 11.06.08 13:09:09

VIZUALIZĂRI: 3592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diliul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Diving - excursie de 1 zi cu plecare din Kemer
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 190.00 EUR pe cameră

alice80
    [29.07.09 16:24:53]

Imi poti spune cu ce agentie ai fost? Merci!

grigorescu
    [20.06.11 14:08:22]

cat te-a costat?

te intreb ca am fost anul trecut la Susesi, e mult peste alte hoteluri dar parca nu isi merita banii, pentru o vacanta, intra-devar, in plin sezon, de 7 nopti am dat aproape 3000 euro, cu toatae taxele incluse, sunt mici aspecte care conteaza la suma asta, dat fiind faptul ca asteptarile sunt foarte mari, ramai putin dezamagit, repet, ma refer la raportul calitate-pret, in rest isi merita cele 5* dar la suma asta pot sa fiu putin rautacios...

alice80, grigorescu
    Alte impresii din această RUBRICĂSusesi DeLuxe & Spa Hotel: