ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2015
ÎNSCRIS: 25.06.13
FEB-2015
single

Liniste si pace la Schitul Ostrov

Locuiesc la 18 km de Calimanesti si in fiecare vara imi petrec cateva zile pe malul Oltului la Caciulata si nu ratez o vizita la Schitul Ostrov.

Am observat ca toate fotografiile de pe internet prezinta aceasta zona pe timp de vara cand explozia vegetatiei este in toi. Intr-una din zile m-am hotarat sa merg si sa vad cum arata iarna pe insula din mijlocul Oltului.

Am plecat din Rm. Valcea intr-o dimineata de februarie (ora 7,30), o dimineata intunecata de o ceata densa. Era frig si copacii erau acoperiti de chiciura. Am ajuns in Calimanesti dupa vreo 30 de minute si pana la insula aveam de trecut un pod peste raul Olt. Deodata, ca prin minune, un soare stralucitor a strapuns ceata si a luminat intreaga Vale a Oltului. Se infaptuise o minune! Am pasit pe insula unde totul era incremenit! O liniste binefacatoare plutea in jur.

Am strabatut aleea principala a parcului ce inconjura schitul si am intrat in curtea manastirii tocmai cand incepea slujba si doar sunetul cristalin al unui clopot a spart pentru un minut tacerea.

Schitul Ostrov a fost construiti in sec. XV de catre Neagoe Basarab. Dupa moartea sa - sotia, Despina Doamna, s-a retras aici unde s-a calugarit luandu-si numele de maica Platonida si a trait 33 de ani. Manastirea Ostrov este considerata prima manastire de maici din Romania. Tot aici a trait o perioada si mama lui Mihai Viteazul - maica Teofana - ingropata la Manastirea Cozia. In 1980, cand s-a construiti hidrocentrala de la Turnu si cand in toata tara se demolau biserici, o minune de la Dumnezeu a facut ca aceasta manastire sa fie salvata. Insula a trebuit inaltata cu 6 metrii. In manastirea care are hramul: Nasterea Maicii Domnului se afla o icoana facatoare de minuni a Sfintei Fecioare.

Marturisesc ca in general nu obisnuiesc sa stau la slujbele bisericesti. Aglomeratia, "foiala" enoriasilor, chiar si cantarile din care nu inteleg un cuvant, ma determina sa ies repede. Ei, bine! Am gasit aici o liniste deplina! Noua maicute erau in biserica si vreo 4 persoane particulare. Nu se auzea decat vocea preotului si in rest: liniste si pace! Veniti la Schitul Ostrov! Cu totii avem nevoie uneori de asemenea momente.

Dupa slujba, am iesit in curtea si parcul manastirii unde am facut cateva fotografii si de unde nu ma induram sa plec. Parcul este plin de troite, bancute, suporturi pentru flori confectionate din crengi uscate de copaci, iar la intrarea in curtea schitului se afla o fantana ridicata in semn de respect pentru medicii de la Spitalul Fundeni - Bucuresti, care au realizat primele transplanturi de ficat din Romania. Am ajuns la concluzia ca iarna nu stirbeste cu nimic din frumusetea acestui loc in care va doresc tuturor sa ajungeti la un moment dat. Un loc binecuvantat, unde linistea si pacea va vor ajuta sa va incarcati bateriile si sa plecati spre case poate ceva mai linistiti si mai buni!

Trimis de bica adriana in 21.02.15 10:24:06
Validat / Publicat: 21.02.15 12:23:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Valea Oltului in toata splendoarea ei

[21.02.15 12:23:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Schitul Ostrov [Călimănești, VL]" (deja existentă pe sait).

crismis
[21.02.15 15:24:04]

@bica adriana: Mi-era dor de optimismul si echilibrul din review-urile dvs! Ma bucur mult ca ati revenit!

[21.02.15 15:28:40]

@bica adriana - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

zlatna
[14.11.15 23:43:46]

Foarte bun articolul. Aveti dreptate Schitul Ostrov este un loc unde se gaseste linistea. Dupa parerea mea este cel mai linistit loc din Calimanesti -Caciulata. Cum treci podul spre schit si intri in parc parca este alta lume. Si noi am fost de multe ori la acest schit dar niciodata iarna. O liniste mai profunda decat aici dupa parerea mea se gaseste la Manastirea dintr-un lemn.

Va doresc calatorii placute.

crismis, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂSchitul Ostrov [Călimănești]: