ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2009
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
OCT-2006

La plaja in Thailanda

Thomas Anders - "Paradise"

Phuket este o insula mare din sudul Thailandei. Acum 5 ani, aici au murit peste 5000 de oameni dupa ce insula a fost lovita de tsunami. Asta se intampla chiar de Craciun... Intr-un ritm incredibil, Phuket a renascut astfel ca cei care nu au auzit niciodata de nefericitul eveniment si ajung totusi acolo nu vor gasi multe marturii ale celor intamplate...

Eu am ajuns la Phuket la doi ani dupa tsunami, intr-o excursie (luna de miere) pusa la cale (daruita) de un amic. Nu am planificat eu nimic, nici nu am stiut unde o sa stam. Am luat avionul din Bangkok, apoi taxiul din aeroport si ne-am trezit in fata unui hotel nou, aflat peste strada de mare. Am dormit doua zile (diferenta de fus orar si oboseala acumulata la Bangkok) dupa care am iesit in oras si am inceput sa observam, sa punem intrebari. Hotelul nostru era nou pentru ca a fost reconstruit dupa tsunami... pretul platit pentru ca era in "prima linie", langa plaja. La fel erau majoritatea cladirilor aflate pe strada care merge in paralel cu marea, si unde se plimba toti turistii aflati in Phuket.

Cei ajunsi pe insula vor gasi pe aceasta strada de toate:

- restaurante excelente (cele mai multe servesc peste si fructe de mare, expuse pe gheata la intrare, ca sa poti alege exact ce iti doresi), magazine de haine - cele mai multe copii dupa haine de firma

- o gramada de ateliere de croitorie ale localnicilor care te imbie la tot pasul "mister, do you need a suite? " (de parca tocmai de asta ai venit in Phuket, sa-ti faci costume la comanda - desi preturile sunt foarte foarte bune)

- case de schimb valutar

- magazine alimentare

- saloane de masaj (sau, pentru cei grabiti, saloane specializate doar pe masajul piciorului)

- "agentii de turism" - desi sunt la marginea drumului si "constau" intr-un om asezat la o masa, merita luate in seama. Noi am cumparat primele 3 excursii de la hotel, neavand incredere in cei de pe strada. Credeam ca le dam banii, ne dau chitanta dupa care vor uita sa vina sa ne ia, dar nu a fost asa. Urmatoarele excursii au fost cumparate de pe strada, la preturi foarte bune, uneori negociate, si am ajuns in aceleasi locuri si in aceleasi conditii ca si cei care au cumparat excursia prin internet sau de la hoteluri. Cum se procedeaza: dupa ce platesti esti trecut pe o lista cu numele tau, numele hotelului la care stai si ti se spune o ora la care vei fi luat. Seara se aduna toate datele, dupa care a doua zi cam pe la ora stiuta vine dupa tine la hotel un microbuz, care opreste si la alte cateva hoteluri din zona (fara a face insa turul intregii insule - sunt foarte bine organizati! ) si ajungi deodata cu ceilalti turisti din Phuket la locul de plecare spre destinatia aleasa (de obicei in port)

- vanzatorii de suveniruri sunt ingramaditi tot pe aceasta strada. Au o multime de lucruri frumoase, pe care le poti gasi si in magazine la preturi mult mai mari. Pe strada pretul se negociaza, desi de multe ori parca ti-e si mila cand te gandesti la oamenii care to le vand...

- soferii de tuk-tuk te vor aborda la tot pasul, mai intai cu propunerea sa-ti faca un tur de insula, apoi sa te duca macar pana la hotel

- aici vei gasi si multi soferi de taxi, o alternativa de luat in seama daca vrei sa ajungi in zone mai indepartate. Pentru ca se conduce "pe invers" si nu peste tot indicatoarele sunt si in engleza, am preferat aceasta varianta ca sa petrecem o zi la cumparaturi. Soferul ne-a dus vreo 25 de kilometri, ne-a asteptat 3 ore (desi am insistat sa mai faca niste curse in timpul acesta sa nu piarda bani) si ne-a dus inapoi pentru ceea ce in banii nostri insemna, la vremea aceea 300. 000 de lei. E adevarat ca ne-a rugat sa oprim si la un magazin special pentru turisti, spunand ca pentru fiecare om pe care il duce acolo primeste nu stiu cata benzina

In afara de zona pietonala, cum i-am spus noi trotuarului de vizavi de mare, oamenii se ingramadesc si pe Patong Bangla, "zona rosie" a Phuketului, plina de prostituate, travestiti si mosi agatati de gatul unor minore. In prezentarile zonei spune ca ai nevoie de simtul umorului si de o minte deschisa pentru a te putea distra aici, si ca cel mai bine poti descrie ce vezi aici cu "it's nothing like home". Zona este intr-adevar aglomerata dupa ce se lasa noaptea si se da muzica la maxim in toate barurile, unde cea mai inistita distractie presupune sa-ti iei o bere si sa stai sa te minunezi de altii (sau de spectacolele erotice oferite de fete). Tot in Patong Bangla vei gasi si cateva localuri unde poti urmari spectacole de box thailandez.

Phuketul in sine nu mi-a ramas la suflet in mod deosebit. O statiune putin cam agitata, cu restaurante excelente, pe o plaja frumoasa. Spun asta probabil pentru ca o compar cu ce am vazut in cele cateva excursii in insulele din apropiere, care m-au uimit cu frumusetea lor. Si care au meritat fiecare banut dat. Tocmai de aceea recomandarea mea pentru cei care isi propun sa ajunga la Phuket este sa isi cumpere inca din primele zile excursii in insule, sau chiar sa isi programeze cateva zile pentru a lua lectii de scufundari. Iar intr-una din seri, va recomand sa mergeti la FantaSea, macar de curiozitate. Descris ca un parc tematic, la FantaSea poti face plimbari pe elefant (mie nu mi-a placut deloc...), poti face cumparaturi - suveniruri, articole de plaja - iar de la ora 20, 30 poti urmari un spectacol unde un rol important il au elefantii (care sunt si pe scena, si in sala, printre spectatori). Desi pare un pic cam kitschos, mie mi-a placut. Iar dupa spectacol, esti asteptat in restaurantul cu autoservire de 4000 de locuri (patru mii...) unde poti gusta cateva din mancarurile specifice thailandeze.

Desi poate din descrierea mea puteti ramane cu impresia ca nu merita efortul (financiar) de a ajunge la Phuket, adevarul e altul: cei care isi alegThailanda ca destinatie pentru vacanta trebuie sa ajunga la Phuket caci este de zece ori mai frumos decat Pattaya (mult mai prezent in ofertele agentiilor de turism pentru ca este putin mai ieftin). Iar cei care vor sa vada locuri atat de frumoase incat sa nu-si gaseasca cuvintele pentru a le descrie trebuie sa ajunga la Phuket iar de aici sa plece cu barca si sa cutreiere insulele din imprejurimi

Trimis de lizuk in 31.12.09 02:59:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 9643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Descoperim imprejurimile Phuketului

Cristian_h*
[01.01.10 18:56:42]

lasand deoparte idea si locatia, mi-a placut povestea de dragoste care razbate din aceste poze, felicitari lizuk, multi ani fericiti inainte,

PS - costumul de tailandeza iti sta super!

webmasterXY*
[02.01.10 10:47:28]

Nu sunt prea multe de spus dupa un asa review, asa ca va invit sa ascultam melodia propusa de Cristian.

[02.01.10 22:02:34]

Merci, Cristian. Tu ai ajuns si in Phuket cand ai fost in Thailanda?

Cristian_h*
[03.01.10 02:19:53]

Din pacate nu, ramane pentru alta data. A fost sora mea si vazand pozele ei este asa cum spui si tu, merita cu varf si indesat!

Alex_Macedo
[05.01.10 07:53:28]

... mmmmmmm... mai lizuka... ce mai pot eu spune aici?? M-am delectat cu textul si mai ales am inceput sa ma enervez ce intindere de nisip paradisiac sunt unele parti de pe Terra si cat de greu ajungi la ele!!

Iti daruiesc 100 PMA cu placere, cu promisiunea ca data viitoare sa-mi aduci un pumn de nisip alb si fin!!!

Well done!!

[05.01.10 09:34:51]

Daca vrei, pana una-alta iti pot da un pic de nisip adus din Iordania, din Wadi Rum: -) Am luat intr-o punguta si se uita ghidul la mine de nu intelegea. Cum sa-i fi spus ca mie intr-atata mi-a placut locul ala ca am vrut sa iau si acasa?

Merci de aprecieri si La multi ani!

virginia61
[18.05.10 22:53:23]

Bravo Lizuk,

Ai povestit si frumos si util si la obiect (am fost acolo si subscriu)

Si m-ai facut sa-mi fie dor de Phuket. Ai votul meu, felicitari.

[20.05.10 22:11:47]

Merci :-) Cred ca nu e om care sa fi ajuns pe-acolo si caruia sa nu i se faca dor de plaje si insule, atunci cand le vede iar in poza

Alex_Macedo, Cristian_h*, lizuk, virginia61
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Phuket: