ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2015
DIN: Balş [OT]
ÎNSCRIS: 09.01.13
SEP-2014

Cu curaj la drum prin Turcia

Daca tot m-am virusat cu Turcia si am ramas cu atatea noduri la batista, cum bine zicea un coleg pe sait, hai sa ma tratez un pic!

Si am inceput am calculit, am calculot... am scazut, am adaugat, am intrebat, am citit (pa AFA bineanteles) pritre randuri, pe sub randuri, peste randuri. Apoi munca de lamurire cu sotul ca nu..., ca el vrea... ma rog... in alta parte. O colega mai tanara de pe sait mi-a dat un pont cum este cu saiturile englezesti si in functie de reperul ei am fixat un traseu si reperele turistice aferente.

Gata! Am pus gps pe masina si plecarea dimineata la prima ora spre Giurgiu, unde am ajuns cu bine, dupa ce ne *rataciram*pe la Caracal ca na stiti voi cum e cu Caracalul!

Am trecut cu bine vama, am luat vigneta, am alimentat cu cardul si tine-o cale lunga pana la vama cu Turcia. Traseul ales Veliko, Stara Zagora, Svilengrad proasta alegere, desi Ioana nu dorea pe acolo noi nu si nu, Ulterior si dupa povestea de la Caracal am zis gata, e clar ca ea a fost pe aici si stie mai mult decat noi si am ascultat-o pana acasa fara niciun regret,

Intrarea in Turcia impresionanta! Trecerea prin vama rapida, controlul bagajelor... haine? zice turcul... haine zicem noi si gule, gule!

Popas mare in Edirne. Am vizitat Moscheea Selimyie, am pozat, ne-am plimbat prin centru, am mancat ceva, ne-am hidratat. E pacat pentru cine trece prin zona sa nu viziteze orasul si mai ales moscheea! In multe situatii cred ca pozele vor vorbi (ne-am dotat cu aparat foto mai bun) si nu pentru ca nu as gasi cuvintele ci pentru ca nu-si au rostul. Un nod la batista parfumurile de la parfumeria din centru de langa ceas... am primit o mostra de la fata si atunci nu am reactionat... mai tarziu am realizat c -am ratat si ca pret si calitate. Sotul meu s-a indragostit... nu... nu de fata frumoasa de la parfum ci de Edirne zice el... Oricum aromele de pe strazile orasului te inebunesc oricat ai fi de satul... nu le-am mai simtit in alta parte a Turciei e drept nu am fost inca la Stambul.

Nu am ramas sa dormim in Edirne ca sa ajungem la mare si cum prima noapte nu aveam rezervare, am pornit la drum ca vedem noi... si ne-a prins noaptea pe drum (nu ne place sa conducem noaptea adica sotului) si am ramas in Gelibolu unde am gsit camera langa ferry. Un hotel insipid, incolor si slava cerului si inodor dar la cat eram de obosita am vazut patul ca pe un baldachin de lux si dupa o plimbare in port si o briza in plamani, un dus bun si o gura de bere din dotare am cazut rupta. Intr-adevar Gelibolu este mai aglomerat din cauza camioanelor dar am observat ca asta se intampla mai ales noaptea, cand se circula foarte mult dar pe de alta parte drumul de la Lapseki la Canakkale este mult mai bun decat pe malul celalalt.

Dimineata odihniti am pornit la drum si pana la Selcuk unde avem rezervare am mai adastat prin statiunile ce intindeau de-a lungul tarmului iar drumul a fost o placere!

Un alt nod la batista Izmirul pe care l-am traversat cu ajutorul Ioanei -fara nu stiu cum se poate reusi si desi eu am insistat sa traversam orasul fiindca in vacanta nu suport centurile si conduc si eu mi s-au inmuiat picioarele ca nu zic mai mult

Am ajuns destul de devreme in Selcuk si cu toate ca aveam rezervare a doua zi, am primit camera la acelas pret. Despre cazare o sa scriu separat cu toate ca nu prea imi place, mai ales daca nu este ceva iesit din comun.

Selciuk merita postari speciale! Eu m-am ghidat dupa postarile unui coleg si am ramas acolo pentru lniste, relaxare, atmosfera, costuri si pentru ca este muult mai ieftin si mai comod sa vizitezi in zona,

In ziua in care am ajuns am plecat in recunoastere si orientare. A doua zi dimineata dupa micul dejun la hotel am luat-o la picior spre Efes, pe un drum de circa 30 minute (citisem eu pe undeva cum o persoana de 75 de ani dojenea cititorii ca discuta despre mijloace de transport spre cetate si am zis ca eu sunt junioara pe langa el) pe sub coroanele unor copaci ingrijiti si racorosi... o placere.

Efesul l-am vizitat la urcare pe dreapta si la coborare tot pe dreapta adica nu am iesit pe la poarta dinspre deal unde lasa autocarele turistii ci ne-am intors pe unde am intrat iar la intoarcere am luat un dolmus fiindca era destul de cald. Foarte multi turisti, lumea luminata... grupuri organizate, particulari cu ghizi personali dar si mai multi ca noi cu traista in spate... parca... batrani imobilizati in carucior si tineri multi tineri mai ales asiatici, ordonati, civilizati, dotati cu tehnica. electronica... ne-a impresionat un grup de tineri chinezi care s-au aliniat cate doi cand am fost anuntati ca soseste dolmusul... copii cuminti cum eram noi odata... Despre Efes e scris tot pe sait... pozele mele vorbesc... si duceti-va sau sub nicio forma nu ratati o cazare in tranzit spre luxul Antaliei! Imi pare de neconceput sa treci cu masina spre un hotel de lux, sa pozezi camera, mancarea, sezlongul si tot ce vrei si sa ratezi asa ceva!! Nu iti trebuie studii de istori artei ca sa afli si tu... ma opresc!!! dar undeva pe drum am intalnit o familie cu o masina buna care se grabea sa ajunga sa se cazeze ca aveau all si aveau si un copil maricel cu ei...

A doua zi am vizitat Casa fecioarei cu masina personala. Da... e de vazut nu de povestit!!

La Sirince am fost cu dolmusul foarte convenabil mai ales ca am participat la o prezentare de vinuri alaturi de un grup de maghiari din Ungaria dar si din Oradea. La fel vezi foto si te du...

Dupa amiaza am urcat la cetate, m-am inchinat la mormantul sf Ioan, am admirat paronama zonei, Ca fapt divers... am vazut poze cu zona de prin anii70... acolo erau sandramale, era o mahala... si ce vezi acum!!! am terminat

ziua cu o plimbare la batrana moschee unde ne-am odihnit si racorit,

Ziua urmatoare a fost bazar, Stiam eu asta de la prietena mea maria55. !!! Cu o seara inainte am mutat masina fiindca era parcata chiar in zona pietei... oare daca nu stiam eu ce-am fi facut fiindca cei de la hotel au uitat ca noi suntem cu auto si daca la miezul noptii era liniste dimineata toate strazile erau amenajate cu tarabe. La piata... ca la piata! de toate pentru toti cele mai mici preturi am impresia... pentru amatorii de cumparaturi aflati in zona merita... este sambata,

Concluzie... nu ratati Edirne si mai ales Selciuk pentru aerul lui patriarhal cu seri linistite, cu oameni saritori si calzi, cu pozitia sa ce-ti permite sa explorezi zona,

Ps foarte important... am gasit oferta transport pana la capadochia dus intors 2 persoane 90tl la autogara Selcuk dar pe noi ne astepta Marmarisul... aveam rezervari...

Ne mai auzim... ma rog scriem... urmeaza...

Trimis de viorica in 20.02.15 17:27:00
Validat / Publicat: 20.02.15 18:32:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 EFESUS

Carmen Ion [20.02.15 18:40:36] »

@viorica - Da, ideea cu cazarea în Selciuk e interesantă. Mulţumesc pentru pont.

webmaster13 [20.02.15 19:00:44] »

viorica [20.02.15 19:16:41] »

@webmaster13

multumesc mult! astept septembrie!!

puiutea [20.02.15 19:54:53] »

Foarte bun review-ul, frumoase pozele! Felicitări!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.02.15 19:59:38] »

@viorica,

felicitari! Pt. ce?! Pt faptul ca ai stiut cum sa-ti dozezi vacanta! Pt. ca ai stiut sa te opresti acolo unde trebuia, fara graba aceea de a poza asa cum spui" camera, mancarea, sezlongul"...

Ai vazut?! Nu e greu, nici stresant, chiar daca nu nimeresti centura de ocolire a Izmirului...

De Troia ai uitat?! Sau despre asta am omis sa vorbim? Tot e bine ca ai retinut faza cu bazarul din Selciuk!!!

Astept impresiile despre Marmaris!

viorica [20.02.15 21:53:37] »

Multumesc tuturor!

@maria55 am mai omis unele, la altele nu am putut sa ajungemsi nu este adevarat ca am retinut numai faza cu bazarul, a fost cam toata increderea cu care am pornit

cloverina [21.02.15 00:29:33] »

Mi-am amintit de vizita mea de acum... 8 ani (Doamne cât a trecut!) de la Efes și de la Casa Fecioarei Maria. La Efes am prins o ploaie îngrozitoare, ne venea să plângem de supărare, dar lacrimile ne-ar fi încurcat mai rău

La Casa Fecioarei am fost puțin pe repede înainte și chiar este "mai mult de simțit decât de povestit". Știi că acolo este un loc unde lumea își trece o dorință pe un bilețel pe care îl leagă de gard. Sunt foarte supărată că nu îmi amintesc ce mi-am dorit...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [21.02.15 10:00:33] »

@cloverina -

Tot acum opt ani am ajuns și eu prima dată la Efes, pe niște călduri îngrozitoare deși era trecut de 15 septembrie. Tu ai fost nemulțumită de ploaie, în timp ce eu mi-aș fi dorit măcar un norișor, puțină umbră. Am făcut greșeala să plecăm fără șepci și cu doar o sticlă mare de apă, care s-a dovedit insuficientă.

Sunt foarte supărată că nu îmi amintesc ce mi-am dorit...

La Casa Fecioarei Maria, Meryemana, am ajuns doi ani mai târziu. Ne-a întâmpinat o răcoare plăcută, nu ne-am grăbit deloc, dar nici nu aveam ce face prea mult timp pe acolo. Am pus și eu un bilețel printre celelalte mii ale altor pelerini anteriori. Știu exact ce dorință am scris și care nu mi s-a îndeplinit nici până acum, deși am făcut tot posibilul să „ajut” la realizarea ei.

adryana [21.02.15 11:25:28] »

frumoasa prezentare si sunt convinsa ca aveti niste amintiri minunate. Sunt multe locuri frumoase de vazut si ai dreptate cand spui ca la Selcuk merita sa stai macar o noapte. Citind randurile tale m-au rascolit amintirile-Sirince, Meryemana, Selcuk, si imi amintesc cu drag de drumul spre Sirince pe dealurile acelea inalte si pline de maslini. De Sirince am auzit si eu de la altii, am vazut apoi la tv o prezentare a vinurilor intr-o bodega de acolo si exact dupa o saptamana eram si eu chiar la acea bodega, impreuna cu familia mea. Am fost foarte fericita.

Recomand tuturor o vacanta la Kusadasi si mai ales doresc tuturor cat mai mult timp liber si sa vizitati toate obiectivele turistice mai importante care chiar merita vizitate.

viorica [21.02.15 11:43:31] »

@adryana

multumesc mult!

in Sirince am stat pe o bancuta sa ne odihnim, la umbra si am nimerit langa un mic magazin de vinuri unde vindeau trei frati, copii, cel mare in jur de 16 ani. Ne-au tot ispitit ei despre Romania, foarte curiosi, ce nu ne-au intrebat... iar la plecare cel mic i-a sarutat mana sotului si a dus-o la frunte... totul a fost asa de repede ca nici nu am avut timp de reactie... eu mai vazusem prin filme asta dar sotul a fost socat... cu sentimentele astea in suflet am parcurs miile de km ce au urmat!!!

irinad [21.02.15 12:43:58] »

@viorica - Felicitari pentru acest review, din cate inteleg, premergator vacantei din Marmaris! Este interesanta ideea cu mai multe opriri pana la destinatia finala, de regula eu si sotul meu facem una singura, dar mai ales, ideea cu Selcuk pe care noi l-am "tratat" asa, din mers, acum sapte ani cand am fost in Kusadasi! Efesul, Casa Fecioarei Maria imi starnesc mari emotii si acum! Abia astept sa citesc ce vei posta despre Marmaris pe care sper sa-l revad si eu anul acesta, dupa sase ani!

adryana, Carmen Ion, cloverina, irinad, maria55, nicole33, viorica
Alte impresii din această RUBRICĂTurcia, altfel: