ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2015
ÎNSCRIS: 20.07.12
FEB-2015
team-building

Km. ”0” al românismului - prima Școală românească

Cine a trecut prin Brașov și a avut măcar o oră liberă și nu a fost la biserica Sf. Nicolae din Șcheii Brașovului unde se află prima Școala Românescă, să știe că a pierdut un moment emoționant din viața lui. Dar dacă mai are drum prin Brașov și nu merge acolo, înseamnă că e un promotor al manelismului și inculturii.

”Eu nu mă tem de Ministrul culturii și de cultura ministrului” spune părintele Oltean, cel care este sufletul muzeului Primei Școli Românești în Șchei. Nu te poți sătura să-l asculți, să observi bucuria cu care povestește lucruri de altfel reale, cum te fascinează cu istorii despre Anton Pann, sau despre imnul național, sau despre Andrei Șaguna. Redau mai jos impresiile unei persoane care a mers acolo prima data:

”Mândră pentru că am avut ocazia să îl ascult pe Pr. Prof. Dr. Vasile OLTEAN (directorul muzeului, având o activitate de cercetare de peste 42 de ani) și să stau în prima bancă (unde stăteau copiii năzdrăvani - nu am făcut cunoștință cu Sf. Nicolae al lui Ion Creangă, decât vizual :)), într-un loc încărcat de istorie și de cultură. În schimb, am rămas cu un gust amar auzind că Ministerul Culturii nu este interesat de activitățile organizate la Prima Școală Românească, iar turiștii ocolesc acest obiectiv.

Vă invit să mergeți în Șcheii Brașovului, pentru a intra în contact cu un loc minunat și pentru a asculta povestirile pline de entuziasm ale preotului Vasile Oltean. Eu mă voi întoarce cu prima ocazie. ”

Si iata ce spune si părintele:

„Levantul, Balcanii până departe în Siria şi Egipt, au protejat prin danii lăcaşul de cultură şi învăţătură, care astăzi a devenit Complexul muzeal Scheii Braşovului. Cele aproximativ 4.000 cărţi vechi şi peste 30.000 documente precum şi numeroase obiecte muzeale stau astăzi strajă la temelia istoriei, oferind tuturor posibilitatea de cunoaştere a adevărului care se derula istoric pe aceste meleaguri”. Pr. Prof. Dr. Vasile OLTEAN

Eu ce mai am de spus, doar că nu pierd niciodată ocazia să merg acolo, cu toate că deja mă cunosc și cerșetorii de pe la poarta bisericii. Încă un amănunt interesant, în cimitirul din curtea bisericii Sf. Nicolae se află și mormântul marelui om politic Nicoale Titulescu.

Asa că atunci când am avut ocazia de a merge cu un grup acolo, am mers. Tare m-a bucurat că au plecat încântați de acolo, dar am avut și o mică tristețe aflând că unii, deși au venit des în Brașov nu fuseseră încă aici. Dar vor reveni, sunt convins.

primascoalaromaneasca.ro

Trimis de ionel64 in 19.02.15 21:23:22
Validat / Publicat: 19.02.15 22:43:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1352 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionel64); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alle4295
[22.10.15 23:21:50]

M-ai convins ca data viitoare să nu o mai ratez Am zarit-o doar în trecere şi nu am oprit că nu ştiam de ea.

alle4295
Alte impresii din această RUBRICĂBiserica Sfântul Nicolae & Muzeul 'Prima Şcoala Românească':

• pagină generată în 0.061178207397461 sec