ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2015
ÎNSCRIS: 09.01.15
FEB-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Roma - nu e chiar atat de rea

Povestea cu Roma e simpla. Am ocolit-o mult timp, din cauza multor review-uri negative. Nu vroiam nici in ruptul capului sa merg, dar iata ca s-a ivit ocazia si am zis ca pana nu vezi nu crezi.

Cazare+transport am luat prin agentie (prima oara, sincer am avut niste emotii...) si ne-a costat 525E cu tot cu cazare la Hotel Amalfi + zbor cu Wizz Air (+2 bagaje de cala). Am zis daca tot sunt doar 4 zile macar sa fie 4 pline si astfel am avut avion la joi 6.00AM decolarea spre Roma (aeroport Ciampino) si intoarcerea duminica cu decolare la 8.10PM.

Documentarea s-a facut bineintele pe AFA, dar si cu ajutor unor prieteni ce au stat o perioada mai lunga in Roma (foarte de ajutor mai ales cu micile chichite ale italienilor).

Drumul Ciampino-Roma l-am descris intr-un post separat, iar de la gara Termini pana la hotel, 10 min (la intoarcere, cand stiam drumul :P)

1 zi.

Sincer, mi s-a parut groaznic, se adevereau toate asteptarile mele negative. Mizerie, galagie, aglomeratie, traficul insuportabil, toate etniile lor foarte agasante si in plus 3G-ul pe telefon mergea execrabil, lucru absolut vital, pentru ca folosesc google maps (lucru neintalnit prin restul Europei, dar posibil sa fi fost vina mea). Avand avionul foarte de dimineata, am dormit destul de putin asadar dupa ce am ajuns si cazat am mers sa mancam, sa bem o cafea/bere (eu nu beau cafea, doar sotia s-a putut bucura) si dupa o binemeritata odihna pana la pranz am plecat sa cercetam orasul.

Am luat-o frumusel la pas pana la Coloseum dupa spre Columna lui Traian, am continuat pe via del Corso spre Piazza del Quirinale si dupa inapoi la hotel.

Deja parca numai era asa rau ca dimineata la sosire.

a 2-a zi

Dis de dimineata, savuram MD la hotel si dupa direct catre Vatican cu metroul, acesta fiind cam departe. Ajunsi acolo nestiind exact pe unde e intrarea am luat-o direct catre Basilica St Piedro. In capat ne-a intampinat unul din multii culegatori de turisti, explicandu-ne in fel si chip ce super mega oferta ne face. L-am refuzat politicos si am luat-o spre intrarea din Muzeul Vatican. Aici, coada imensa, dar ne-a fost de un real folos rezervarea/plata biletelor facuta online de acasa. Intrati aici, am urmarit harta ce am primit-o la ridicarea audio-guide-urilor.

Nu vreau sa intru in detalii (sunt alte persoane pe AFA ce au descris mai bine muzeu) decat cu doua aspecte unul pozitiv si unul negativ.

Cel negativ ar fi faptul ca mie, personal mi s-a parut prea amestecat, ba egipteni, ba romani, ba crestini. Putin derutant, dar macar erau asezati in ordine.

Aspectul pozitiv a fost faptul ca am fost fascinat de picturile din interior, mai ales de sala hartilor

P. S. : Sa va luati pastile de durere de cap, pt ca noi ne-am ales cu una de cat am umblat cu capul pe sus, ba in stanga, ba in dreapta.

Dupa muzeu, n-am incercat sa intram in basilica St Piedro pt ca era coada cat toata piata si nu merita sa riscam o dupa amiaza pt un obiectiv.

Asadar am facut o pauza, am mancat la restaurantul L'Insalata Ricca ce se afla in apropierea Vatican-ului. (adresa: Piazza del Risorgimento, 5-600192 Roma). O pizza excelenta si servirea la fel.

Dupa am continuat cu Castel Sant'Angelo, impresionant de asemenea si dupa am mers spre odihna. Am luat autobuzul 40 ce are un capat la Vatican si unul la Termini.

Seara am ales o plimbare pe jos pana la Pizzeria Gaudi (Via Ruggero Giovannelli, 8/1200198 Roma). O excelenta alegere fiind o pizzerie de cartier, fara prea multi turisti.

a 3-a zi

Dis de dimineata fuga la Coloseum (era obiectivul meu favorit). Ce sa zic. Impresionant e putin spus, oricum pozele nu pot reflecta nici jumatate din ce inseamna cu adevarat Coloseum-ul. Oricum inexplicabil de avansat d. p. d. v al ingineriei pentru vremurile acelea.

Dupa, aveam ca target Panteonul, dupa ce l-am bifat si pe acesta am continuat spre Piazza del Popolo, ocolind putin spre Piazza Navona. Intre timp am savurat o cafea in celebra cafenea Sant'Eustachio. Bine mai mult sotia :P

Dupa Piazza del Popolo, am continuat spre Piazza di Spagna, Fontana di Trevi, Piazza Venetia. La cea din urma ne-am oprit si am urcat cu liftul pe cladirea (pe google apare Altare della Patria) pentru a admira panorama. Cu un ultim efort am reusit sa ajungem la hotel, pentru ca tot traseul l-am facut la pas.

Seara, sincer sa fiu, numai stiu exact unde am mancat, cert e ca spre Piazza Navona intr-un restaurant. Oricum, bune pastele si buna pizza.

a 3-a zi

Am hotarat sa vedem dis de dimineata Basilica St Piedro. Zis si facut la 8.30 eram la coada, doar ca... nu se putea vizita pana la ora 13.00 din cauza slujbei. Cum timp aveam pana la 11 pentru a face check-out-ul, ne-am intors, am facut tot ce trebuia, am lasat bagajele la hotel si am plecat intr-un review si un rasfat prin Roma. Asadar sandwich-uri delicioase in Piazza Teatro di Pompeo, inghetata foarte buna in Piazza Navona, cafea buna si prajituri extraordinare langa hotelul unde am fost cazati (Cofetaria Cottini).

Cam aceasta a fost aventura in Roma. Sincer daca in prima zi eram un car de nervi, la plecare aveam ceva regrete.

Concluzii:

- italienii - tipa, urla, se agita, dar de fapt sunt foarte simpatici si de treaba

- atentie la trafic, nu va plimbati pe trecerea de pietoni ca e posibil sa va treziti cu un scuter.

- atentie la cofetarii/cafenele. Daca vreti sa stati la masa platiti in plus

- mancarea este destul de scumpa la resturant (o masa 2 persoane cu bautura in medie 25-30e)

- atentie la etniile exasperante de pe langa obiective. Nu fura, dar sunt agasanti. un simplu no, rezolva situatia. Oricum langa marile obiective in timpul programului de vizitare era mereu politie.

- daca puteti luati-va ceva bani si pentru shopping. Au niste haine... mult mai ieftine si calitative ca la noi. O camasa - 30e, o camasa la comanda 60e (de pe o zi pe alta)

- este mai curat decat m-am asteptat. MUULLTT mai curat ca Bucuresti-ul chiar si pe stradutele adiancente

P. S. : Urmeaza si pozele :D

Trimis de Sindrom in 19.02.15 16:30:29
    Validat / Publicat: 19.02.15 17:34:57
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4782 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adri-nico
    [19.02.15 17:52:07]

pentru 4 zile 2 bagaje de cala? sau ati umplut valizele la intoarcere?

noi ne-am plimbat seara si dupa miezul noptii in zona Termini si n-am auzit vreun scandal sau ceva de genul, chiar daca e un loc plin de toate natiile pamintului...

Carmen Ion
    [19.02.15 18:01:55]

@Sindrom - Cam peste tot în lume zona gării este mai "deocheată", lucru absolut de înţeles.

claudiu 71
    [19.02.15 18:31:42]

@Sindrom -

Fatalitate sau deja vu, vorbeam de lup si uite am ajuns la lupoaica (ecou Bratislava)

E clar ca ai avut dispozitie buna daca dupa asa un tur de forta, ai inca sentimente pozitive.

[19.02.15 18:37:13]

@adri-nico - Nici noi, oricum ma simteam mai in siguranta pe langa Termini decat in jurul Garii de Nord.

Cat despre bagaje... sincer vroiam sa plecam cu unul singur, dar am facut alegerea buna plecand cu doua, pentru ca n-am rezistat sa nu aduc acasa niste Peroni din acela cu eticheta rosie + mici cadouri. N-am putut sa ne abtinem.

Oricum sunt trolere medii.

LE: am adaugat si pozele.

[19.02.15 18:43:16]

@claudiu 71 - Singurele sentimente negative le-au avut picioarele care au stat in super-mega comozii adidasi luati speciali pentru astfel de aventuri.

Italienii sunt tari rau de tot. Mi-a placut de ei, asa isterici cum sunt.

Carmen Ion
    [19.02.15 20:45:40]

@Sindrom - Pot să-ţi sugerez să scrii explicaţii la poze? Multe obiective sunt arhicunoscute, într-adevăr, dar oricum n-ar strica, mai ales că fotografiile sunt reuşite.

[20.02.15 15:27:44]

@Carmen Ion - O sa pun curand. Sincer am scris pe fuga review-ul si pozele la fel au fost puse

Costi
    [02.03.15 11:21:48]

@Sindrom -

Să știi că ai fi putut vizita Basilica di San Pietro fără a mai fi necesar să stai la coadă, dacă la sfârșitul vizitei la Musei Vaticani, în loc să ieși direct, pe ieșirea de pe latura nordică a Capelei Sixtine, ai fi ales cealaltă ieșire, de pe latura sudică, ce te scoate la intrarea în Basilica di San Pietro, după punctul de control, care control nu mai e necesar, deoarece s-a făcut la intrarea în Musei Vaticani.

Mai mult decât atât, pe această ieșire este posibilă și întoarcerea la intrarea în muzeu, dacă dorești să revezi ceva...

Cât privește titlul review-ului tău, pentru mine este de-a dreptul revoltător.

Cum adică, Roma nu e chiar atât de rea?

Roma e sublimă!

adri-nico
    [02.03.15 11:27:35]

@Costi - Hahaha! De acord cu dumneavoastra!

[02.03.15 13:22:17]

@Costi -

Stiam si de intrarea aceea, doar ca nu-mi explic exact de ce am uitat de ea.

Cat despre titlu... e simplu. Auzisem atatea pareri negative incat in afara de obiectivele turistice, restul Romei parea de cosmar.

Fie erau oameni super-mega incantati, fie foarte dezamagiti.

In fiecare loc in care merg, incerc sa vad orasul dincolo de partea turistica/comerciala.

Cat despre sublim... respect parerea fiecaruia, dar ma simt mai atras de Viena, Praga, Munchen (unde cred ca as sta zilnic la BMW Welt) si partea de est a Elvetiei.

Roma, e un oras frumos, cu bune si cu rele, o experienta foarte frumoasa, dar nu pe gustul meu.

adri-nico, Carmen Ion, claudiu 71, Sindrom
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: