ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
DEC-2014

Plimbare prin Veliko Tarnovo

Pe langa faptul ca am beneficiat, fiind cazati in Arbanasi (vezi impresii), de frumoasa belvedere asupra orasului Veliko Tarnovo sau „Orasul Ţarilor” cum mai este cunoscut si a raului Yantra pe malul caruia se intinde. Bineinteles ca am incercat sa si il vizitam un pic in cele cateva zile cat am stat in zona

Din cele trei dealuri pe care se intinde orasul: Tarevets, Trapezita si Sveta Gora, noi am vizitat in principal doarTarevets cu a lui impunatoare cetate.

Dupa ce ne-am cazat, in Arbanasi, fiind devreme, era doar ora pranzului, am plecat in plimbare usoara prin sat. Nu aveam de gand sa coboram pana in Veliko Tarnovo, doar sa admiram de sus orasul, dar cum socoteala de acasa (de la hotel :)) nu se potriveste cu cea din targ (din sat :)) cum am ajuns ma marginea satului si ni s-a desfasurat ochilor frumoasa priveliste a cetatii si a intregului oras Veliko Tarnovo am zis sa dam o raita pe jos pana in Veliko. Asa ca am plecat usurel pe jos pe soseaua care serpuia coborand destul de accentuat si care ne-a condus in soseaua principala de unde intrasem catre Arbanasi, doar ca eram la vreo 500 m mai departe si ceva mai jos. Pana in oras am socotit ca nu sunt decat vreo 3-4 km, adica usor de facut. Pana la iesirea din sat a fost ok, dar de cand am iesit in soseaua principala s-a cam schimbat problema. A trebuit sa mergem pe marginea soselei, ferindu-ne oarecum de masini, iar traficul era surprinzator de aglomerat, in ambele directii. Nu trecea mai mult de 3-4 minute fara sa nu treaca cel putin o masina, sau de obicei cate 3-4 una dupa alta.

Ochisem si o potecuta, undeva mai jos, pe langa un firicel de apa care insotea soseaua, dar nu prea ne-a convenit pe de o parte identificand vizual jos prin padurea mai multe persoane/ localnici care adunau nu stiu ce plante plus ca apropiindu-ne de Veliko se auzeau si ce latraturi de caine de pe langa niste case izolate. Asa ca am preferat a nu utiliza aceasta varianta. Nu as recomanda a se alege plimbare pe jos intre Arbanasi si Veliko Tarnovo, pe marginea soselei, ci doar varianta auto personala sau taxi sau eventual o alta poteca prin padure. :)

In Veliko Tarnovo sunt o multitudine de obiective ce merita a fi vizitate.

Am reusit si noi a vizita cateva: Cetatea Tarevets (vezi impresii), chiar in prima zi, intr-una din zile ne-am plimbat pe stradutele inguste si intortocheate din zona veche a orasului, si bineinteles pe cea mai veche strada din Veliko Tarnovo- strada Gurko, numita astfel in cinstea maresalului rus Joseph Vladimirovici Romeyko-Gurko, eliberatorul orasului Veliko Tarnovo in timpul razboiului ruso-turc din 1877-1878. Aceasta strada care parca a incremenit in timp, te teleporteaza parca inapoi in timp, apoi ne-am plimbat si pe faimoasa "Samovodska Charshia" - o strada in zona veche a orasului cu mestesugari a carei traditie se pare ca dateaza din secolul XIX si cu multe magazinase cu fel si fel de produse traditionale sau mai putin traditionale, suveniruri, ... o nebunie. :). Ne-am zgait si noi pe ferestrele mari ale diferitelor ateliere, vazand in unul cum se realizau ibricele din arama (cupru), in altul cum se realizau taitei pentru cataif, sau in altelele de sticlarie sau ceramica. Foarte frumos si interesant. Tot pe aici am dibuit si o cafenea micuta unde am baut o cafea la nisip buuuuuna, foarte buna. Este amenajata intr-o mica incapere, cu 3 masute, Tejgheaua si rafturile din spatele ei erau intestate cu o multitudine de dulciuri turcesti sau albaneze :), sau macedonene :), sau stiu eu de care :), totul fiind insotit de o muzica in surdina ce se auzea dintr-un foarte vechi radiou „cu lampi”.

Nu am reusit sa vizitam niciun muzeu, fie din motiv... de inchis cum era Muzeul Casa Sarafkina sau din lipsa de timp cum ar fi Galeria de Arta, aici admirand de aproape doar grupul statuar al fratilor Asan, dupa cum a ramas de vizitat si Muzeul Renasterii Nationale. Dar poate ca vom reusi si cand e cald afara, vara, sa dam o raita prin Veliko Tarnovo, fiind atat de aproape de Bucuresti.

Trimis de Testosu' in 19.02.15 16:09:01
Validat / Publicat: 19.02.15 17:34:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

[19.02.15 17:33:38]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile" (deja existentă pe sait)

DarkAng3L
[19.02.15 20:15:00]

Imi plac fotografiile atasate.

Tare pitoresc locul! Mai ca iti vine sa te asezi undeva si incepi sa desenezi/pictezi... noroc cu fotografia - modalitate mult mai rapida de a imortaliza frumusetile locurilor.

[19.02.15 20:46:15]

@DarkAng3L: intr-adevar este deosebita zona. In plus, cel putin pt Bucuresti si nu numai, este si o alternativa excelenta, de sfarsit de saptamana, pt deja mult prea aglomerata Valea Prahovei. De la Bucuresti pana la VT este cam aceeasi distanta ca pana la Brasov.

F2A1C
[19.02.15 22:45:18]

@DarkAng3L - Chiar am o poza cu citiva tineri asezati undeva pe strada Gurko si desenind/pictind

Era prin aprilie 2012. Am fost mai rapid decit ei

[20.02.15 08:00:12]

@F2A1C:

tata123 🔱
[20.02.15 08:48:46]

@Testosu - Un orășel care merită superbonusul. Urmăresc de câțiva ani destinația aceasta dar încă nu am reușit să ajungem acolo, deși distanța și prețurile nu sunt atât de mari.

[20.02.15 10:09:57]

@tata123: multam! merita din plin, zic eu, un sejur in zona!

iulianic
[20.02.15 12:28:40]

@Testosu - Veliko Tarnovo este o destinaţie care mă tentează şi pe mine de mai mult timp. Am mai fost acolo, mai bine zis am poposit în Veliko Tarnovo la întoarcerea dintr-un minicircuit în Bulgaria, dar atât de scurt a fost timpul încât n-am forţat nota alegând în plină caniculă până la cetate. Regret că nu am văzut cetatea şi ea este cea care mă va face să revin mai ales că - vorba ta - fiind atât de aproape de Bucureşti, nu am nici o scuză. Un weekend ar fi suficient.

Mi-au plăcut imaginile ataşate şi diavolul din P30, precum şi suratele lui din celelalte poze pentru că în general îmi plac pisicile. Dar, de ce nu faci comentarii la fiecare poză?

[20.02.15 13:13:52]

@iulianic: se pare ca Veliko Tarnovo e "patria" pisicilor. Peste tot le-am intalnit. Si blande.

Referitor la comentariile foto, am sa incerc pe viitor sa corijez problema si sa inserez si ceva explicitari

DarkAng3L, F2A1C, iulianic, tata123 🔱, Testosu'
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile: