ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2015
ÎNSCRIS: 09.08.10
SEP-2014

Barlogul Cartitei

Motto:

Nimanui nu-i pasa de parerea ta.

Nimãnui nu-i pasã de locatia ta.

Nimanui nu-I pasa cat de multe lucruri stiti.

Nota: Acest review este o parodie, tratati-l ca atare.

Introducere

La momentul cand am citit review-ul aferent userului Dabator s-a produs un scurt circuit la singurul neuron viril ce ma bantuie necontenit. Pana atunci nu am considerat necesar sa scriu nimic despre hotelul Grand Ons, pentru ca nu doream sa imi reamintescaceasta experienta numita denumita Marea dezamagire Grand Ons . M-am decis, insa, acum sa scriu cateva cuvinte, pentru ca am vazut ca se poate trai foarte bine la acest hotel daca deti abilitatile necesare – hotelul este incadrat la 3 stele +.

Localizare

Grand Ons este foarte bine amplasat, în estul zonei Sultan Ahmet, zona cea mai vizitată a Istanbulului. Hotelul este pozitionat perpendicular fata de artera principala, in centru, aproape de stația celebrului tramvai T1 cu care se poate ajunge la Marele Bazar, Sf. Sofia, Moscheea Albastră sau podul Galata. Hotelul chiar destul de central fiind amplasat intr-o zona destul de comerciala.

Am ajuns in jurul orelor 24 venind din Antalya de la “minunatul” hotel Mukarnas Spa Resort, dar asta e o alta poveste, poate o sa o scriu canva. Dupa vizionarea camerelor alocate am vrut sa refuzam sa ne cazam in aceasta locatie dar am acceptat conditiile improprii de cazare, deoarece trecuse de orele 24 si practic pierdeam rezervarea, implicit banii dati anticipat.

Cazarea s-a facut imediat, in sensul ca ne-au fost repartizate camerele, insa cand ne-au inmanat cheile de la camere ne-au adus la cunostinta ca daca dorim alte camera sa le schimbam intre noi…. deoarece nu are de unde sa faca rost

Camera

Ajungem in camera, un miros pestilential ne izbeste inca de la intrare (nu se aerisise de mult timp, poate niciodata), aer inchis, miros de hazna, combinat cu o caldura infioratoare. Ne-am uitat imediat dupa o fereastra, surpriza exista, insa la deschidere dadea intr-o zona inchisa, un fel de ghena de unde veneau numai mirosuri de tigara si alte mizerii. Camera foarte murdara (par corporal foarte mult, capace de bere, ambalaje diverse, etc.), parea parasit de curand de alti turisti, cei de la curatenie nu trecuse in acea zi pe acolo, .

Camera de hotel este foarte mica si extrem de saracacioasa. In afara de cele doua paturi, nu mai incape, practic, nimic. Seamana foarte bine cu o o cuseta gen acceleratul de Husi. Camera era echipată și cu un televizor LCD montat pe perete Exista, minune mare, aer conditionat, care din pacate nu functiona la momentul respectiv, ca sa racorim camera a trebuit sa deschidem usa de la intrare vreme de 2 ore.

Baia, un fel de improvizatie nefericita cu miasmele aferente, avea toate dotările necesare, culmea dușul funcționa!!! dar (exista un dar) usa acestuia lovea in usa de la intrare. Dar dacă reușeai să intri pe ușă, cu oarecare efort, puteai folosi toate facilitățile acestuia.

Restaurant

Acesta este situat la etajul al 8-lea (ultimul nivel), practic pe terasa hotelului, acesta imparte spatiul respectiv cu o piscina, nu foarte mare, dar exista.

Micul dejun este sarac (paine, prajiturele, unt, dulceturi, iaurt, cereale, lapte, cafea, ceai, cartofi prajiti, oua, cereale, gem, un tip de branza, etc.)

Internet

Exista, semnal slab sau aproape deloc.

Parcarea

Nu exista o parcare propiuzisa a hotelului, parcare cu plata exista, chiar mai multe in zona Yenikapi si Aksaray. Trebuie doar sa traversezi Bulevardul Gazi M. Pasa la aprox 200m de hotel, in directie opusa fata de Sultanahmet. Daca doresti mai aproape de hotel, exista una…. coborand pe partea dreapta a hotelului la aproximativ 200 m pe partea stanga exista o parcare private, cam scumpa (2 zile = 50 lire) administrata de un Georgian masiv. M-am inteles de minune cu el in prima seara, era foarte bucuros sa mai vorbeasca cu altcineva in limba maternal, mi-a povestit toata viata lui (de cand a venit in Turcia -12 ani) cate neveste are, cati copii, etc. Dureros, m-a impresionat

PLUSURI:

- pretul imbatabil 60 euro / zi

- locatie buna, aproape de obiectivele turistice clasice

- -MINUSURI:

- camera si baia foarte mici,

- curatenie inexistenta,

- lipsa aerisire,

- aglomeratie mare in tot hotelul, la orice ora din zi sau noapte...

In incheiere, va doresc sa aveti concedii frumoase (cu mult soare), oriunde va aflati. Toate cele bune.

Trimis de RossoNerro in 19.02.15 15:45:39
Validat / Publicat: 19.02.15 17:05:38

VIZUALIZĂRI: 2860 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Minunata camera... dupa curatenie.

adrianbogdan
[19.02.15 17:45:53]

Buna! pretul este daca inteleg bine 4 adulti/2 camera/2 zile - 120euro sau... cum?

Bine ca nu am intrat in septembrie la Palatul Scufundat caci acolo ma (scufundaseum) si eu, m-a ferit Dumnezeu si uitandu-ma la pozele tale ma felicit.

Ati povestit de parca imi trec toate mirosurile descrise pe la nas.

De acasa stiati ca nu aveati parcare?

Vacante frumoase va doresc!

[19.02.15 18:16:09]

@adrianbogdan - Scuze, 60 euro pe noapte/camera. Da, stiam ca nu avem parcare. Multumesc pentru urari, la fel si voua.

[19.02.15 19:53:38]

@RossoNerro - Am actualizat si in caseta tehnica a review-ului.

Dabator
[19.02.15 20:35:30]

@RossoNerro: Oau, mi-a trecut glonțul pe lângă ureche.

Când ziceam că mă gândesc cu groază la P07 (din impresiile mele) la cei ce stau mai jos și au priveliștea aia, nu mi-am imaginat nimic. Aia chiar era priveliște . De multe ori realitatea bate filmul.

Chiar sunt un timp norocos! Câteodată mi-e greu să recunosc, dar deja e evident .

Culmea e că am plătit și doar 47 EUR, asta în iulie (să nu crezi că vreau să întorc cuțitul în rană). Pot spune însă că dacă nimeream în camera ta nu aș mai fi scris la sfârșit că recomand în condițiile unui cost mic. Deși până la urmă și tu nu ai stat decât 2 nopți și ai supraviețuit . Îți dai seama dacă e cineva care vrea să stea 5 nopți să viziteze Istanbulul pe îndelete?

Altfel e amplasat excelent, trebuie să recunoaștem .

Dabator
[19.02.15 20:48:21]

@RossoNerro: Scuze, că scriu alt ecou, dar pe cel vechi nu îl mai pot edita.

Mi-a trecut acum prin minte: în cazul în care stăteam într-o camera ca a ta titlul impresiilor mele ar fi avut cu totul și cu totul altă conotație. Căci ai avut o cameră concepută parcă expre pentru o cârtiță .

[19.02.15 20:57:35]

@Dabator - Sa sti ca, m-am gandit sa il reeditez {titlu'), dar nu mai avea nici un 'chichirez'. Par example.... se potriveste perfect titlul tau cu descrierea mea, deci Ziua cârtiței - partea a 2 a. Pam, pam.

cloverina
[19.02.15 23:42:27]

@RossoNerro - Mie îmi pare atât de rău pentru cei care au experienţe urâte în Istanbul, căci am impresia că le strică tot sejurul. Ştiu ce înseamnă să nu mai poţi vedea frumuseţea unui loc din cauza unei cazări proaste.

În altă ordine de idei, eu chiar aştept review-ul de la Mukarnas. L-am ochit de mult, din cauza preţului, aşa că sunt foarte curioasă de critici!

[20.02.15 05:35:32]

@cloverina - Buna dimineata,

In afara de episodul referitor la spatiile de cazare, nu am intampinat alte "rautati", asta daca nu ai "greturi" cu nisipu' plajei. Hotelu' merita toti banii dati, chiar il recomand. Multa bafta.

[20.02.15 07:50:49]

Am schimbat titlul review-ului la cererea autorului.

Buna dimineata,

Va rog respectuos, daca se poate, schimbarea titlului din "Dezamagitor" in "Barlogul Cartitei". Va multumesc anticipat

[20.02.15 08:59:44]

@webmaster26 - Multumesc pentru intelegere.

GabrielaG
[20.02.15 10:48:31]

Se pare ca l-au renovat... dar ferestrele au ramas la fel ca in 2009... pe alea nu le-au schimbat Oricum arata mult mai bine acum... mobila noua, parchet, etc.

Super interesant titlul

makuy*
[20.02.15 21:39:31]

Cele doua review-uri m-au distrat, dar m-au si pus pe ganduri...

O intrebare am, simpla si naiva curiozitate: cunoasteti limba materna a Georgianului?

[21.02.15 05:27:03]

@makuy - Care dintre ele? Svan, Laz sau Mig (reliana).

Bineinteles ca nu, am trecut direct la Rusa.

ariciu
[21.02.15 09:24:23]

@RossoNerro - Eu am dat de 900, jur! )

Recunosc, am ajuns aici intrigată fiind de ecourile de la rw colegului Dabator.

Descrierea asta mi-a adus aminte de un hotel din Sighișoara în care am stat acum... muuulți ani și care se numea Steaua (nu cred că mai există acum, așa că dragi webi, nu-mi cereți să scriu despre el!!!). Tot așa avea... fereastră spre nicăieri și niște mirosuri... brrr.

Problema a fost că nu ne-am dat seama de unde veneau mirosurile decât când ne-am băgat în pat. Offff, a fost cea mai cumplită noapte pe care am petrecut-o undeva în viața mea. Bine că a fost doar una, dar nașpa a fost că... eram în luna de miere... )

Foarte bun review! Este The Dark Side of Grand Ons Hotel...

luciaoradea
[03.03.15 14:54:38]

Felicitari pentru review! Din pacate experienta pare a fi fost una neplacuta, ca sa ma exprim frumos.

Descrierea asta, (sunt convinsa ca e adevarata) e de natura sa iti faca parul maciuca.

Am citit si eu cele 2 review-uri si ecourile aferente si trebuie sa va dau dreptate in ceea ce priveste voturile. Si eu simt acelasi lucru. Din pacate daca nu esti povestitor innascut sau nu ai o intamplare draguta cu care sa "ungi" review-ul lumea citeste, probabil ca da din umeri si nu voteaza. Trece mai departe. Dar asta este, unii trebuie sa munceasca mai mult

adrianbogdan, cloverina, GabrielaG, luciaoradea, makuy*, RossoNerro
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Ons Hotel: