ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.02.2015
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 17.04.12
SEP-2013

Curat, liniste si cu priveliste deosebita

In 2013 am hotarat cu sotul sa vizitam faimoasa insula de smarald, dupa mai bine de 5 ani de vizitat grecia continentala.

Dupa indelungi cercetari, ne-am hotarat asupra statiunii Skala Potamia, ca fiind echilibrul perfect de locatie nu prea mica si izolata dar nici oras in toata regula. Statiunea ca si plaja, au parut si s-au dovedit a fi perfecte prntru ceea ce ne doream.

Ca orice turist care se respecta si merge intr-o asemenea locatie, am incercat sa gasim o cazare convenabila ca pret, si daca pentru conditii nu cautam decat curatenie si liniste la ceas de seara, acum ne-am dorit mult sa putem savura marea nu doar de pe plaja ci si din confortul camerei/balconului.

Dupa un pic de sapaturi, am reusit sa dam peste Vila Dimitra (tot prin recomandari ale co-cetatenilor nostri). Avea tot ceea ce ne-am dorit:

- Nu foarte departe de plaja (se poate merge pe jos fara probleme)

- Liniste perfecta pentru relaxare, fiind departe de forfota de pe promenada

- O vedere extraordinara asupra golfului Golden Beach

- Preturi foarte, dar foarte OK, completate de flexbilitatea proprietarului

Odata ajunsi am gasit o cladire cu parter si etaj. La parter locuiesc proprietarii, etajul fiind rezervat turistilor. Vila este inconjurata de o gradina superba si foarte bine ingrijita, o zone de parcare suficienta pentru toti locatarii, si daca nu ma insel existat si o zona cu gratar (noi nu am investigat in detaliu intrucat am fost prea ocupati sa gustam deliciile restaurantelor si tavernelor din zona).

Camera, foarte curata, suficient de mare pentru a nu te simti intr-o cutie de chibrituri, cu utila chicineta facatoare de mic dejun :) si cafea, si balconul... balconul cu privelistea care ne bantuia fiece moment petrecut in camera. Foarte bine de stiut ca balconul are si folositoarea prelata extensibila tipica grecilor - ne-a folosit in momentele cu soare maxim, si am avut grija sa o starngem cand am prins furtuna (da am prins furtuna in concediul acesta de 2 ori! Cine ar fi crezut ca in Grecia mai si ploua... :))

Ca sa fiu exacta, noi am avut chiar prima camera pe dreapta, si cred ca cea care are privelistea cea mai completa.

Curatenia s-a facut OK (la 2-3 zile), prorietarii erau intotdeauna prin preajma (locuind acolo) dar fara a incomoda in vreun fel, si, all in all, intentionam sa revenim.

CA sa fiu corecta, am sa dau si unicul down side pe care l-am gasit (ca sedentara ce ma gasesc). Vila este evident pozitionata sus pe deal... Mai exact, la coborarea catre plaja nu e mare problema... dar la urcat, nu va ascund ca reuseam sa consum Gyros-ul. Nu sunt de urcat efectiv mai mult de 100 metri, dar e bine de stiut mai ales pentru turisti cu copii care trebuie sa care echipamentul de distractie al picilor.

Noua ne-a prins bine urcarea zilnica de cateva ori in ideea in care, spre deosebire de alte ocazii, nu am mai revenit acasa cu 2-3 kg mai...completi (ca sa zic asa) ci ne-am pastrat greutatea initiala.

Concediu placut!

Trimis de AlexS in 19.02.15 09:49:18
Validat / Publicat: 19.02.15 11:13:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Pieria (Paralia x 2 ani), Halkidiki (2 ani), Athena, Peloponez (Nafplio), Croaziera (Santorini, Myconos, Patmos, Rodos, Creta

VIZUALIZĂRI: 4000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AlexS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.02.15 11:12:01]

La câţiva ani buni de la înscrierea pe sait, să-i spunem şi lui @AlexS, cu ocazia acestui promiţător review de debut: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[19.02.15 11:20:41]

@webmasterX - Greu cu timpul. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata

[19.02.15 11:34:46]

@AlexS - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[19.02.15 12:15:05]

@webmaster26 - Este OK

calatorul
[19.02.15 12:25:44]

Adaug si eu un vot de incurajare, meritat de relatare, asteptand alte frumoase descrieri de vacanta. Multumim si pentru poze, am recunoscut frumoasele locuri de plaja strabatute acum cativa ani si de mine. Si eu am recomandat tuturor frumoasa panorama asupra marii de la Skala Panaghia/Potamia, de pe munte. Felicitari si vacante frumoase!

[22.11.16 07:51:00]

as vrea sa va intreb unele lucruri:care a fost costul total al sejurului? cam cat cheltuiati la o masa? (noi suntem 2 adulti si un baietel). se gaseau sezlonguri pe plaja? multumesc.

maria55 †
[22.11.16 09:20:10]

@yuliansch: pt ca am fost anul acesta in Thassos, adevarat in Limenaria dar costurile la masa sunt apropiate, am sa-ti spun urmatoarele: depinde f mult si de perioada pe care o alegi! Una-i pretul in iunie sau sept. Si altul in august de exemplu! Noi tot 2 ad si un copil am fost, in iunie, iar faptul ca am ales un sejur cu mic dejun inclus a fost un mic avantaj! Pt completare exista super market, iar cina am ales sa o servim la una din tavernele statiunii, la un cost intre 7-10 euro pers! Aveam si unul doua sucuri si un pahar cu vin! Nu este nici scum nici ieftin dar fata de costul sejurului in sine, trebuie sa aloci intre 150-200 euro pt 7 zile si 3 persoane! Daca ai chicineta... poti gati! Dar...

[22.11.16 12:10:31]

@yuliansch: Costul total al sejuruli depinde de multe lucruri... La noi in anul cu pricina cred ca a urcat pe la 1200 (de la urcat in masina in fata blocului, pana la coborat, 2 saptamani mai tarziu).

Ca idee, noi inca suntem la un buget de 55 euro/zi (pentru cheltuieli de masa si conexe), 2 adulti si un copil. Anul asta am optat pentru alta locatie, dar bugetul a fost inca OK. Specific insa ca in principiu nu mancam 100% in oras. Micul dejun (o salata, un ou, un laptic/sandwich in camera. Pranzul de multe ori fast food iar cinele intercalate. Nici nu gatim dar nici nu ne facem de cap in mod extrem.

De sezlonguri, nu mai stiu, dar in mod clar noi am bantuit insula in lung si-n lat. Sunt foarte multe de vazut, si merita mers daca aveti masina la purtator. Nu tin minte in schimb sa fi avut mari probleme sau nemultumiri legate de statul la plaja

[22.11.16 13:33:22]

@AlexS: multumesc. daca o sa mai avem nelamuriri, o sa va mai intrebam una-alta...

[22.11.16 13:36:08]

@maria55: ne gandeam daca (in iulie) pentru 8 zile/7nopti ne-ar ajunge un buget de 400 euro: mancare si alte chestii marunte pe care de obicei le evitam, dar fiind un loc nou mai cumperi cate ceva...

[22.11.16 13:38:13]

din experientele avute, ati recomanda aceasta locatie? noi am vrea sa mergem cu masina si sa vedem toata insula.

[22.11.16 13:39:56]

@yuliansch: pe cel mai scurt noi am revenit in Thassos, in aceeasi statiune dupa 2 ani de la initiala. din pacate nu am prins loc la Dimitra, dar tot a fost bine.

[22.11.16 13:42:07]

@yuliansch: cu drag! 400 euro pe 7 -8 zile ar trebui sa fie OK. noi mai facem din acepasi buget (zilnic) si cate o optiune, cu conditia sa fim mai atenti la restul cheltuielilor.

[23.11.16 06:29:50]

@AlexS: multumesc. cum a fost in cealalta locatie? ati iesit mai ieftin?

[24.11.16 16:16:19]

@yuliansch: Nu tocmai, si nici camera nu a fost asa de mare, dar nu am mai prins locuri la Dimitra.

Am avut alte avantaje in schimb: fix la apa practic (plaja pietris - dar oricum tot trasee zilnice am facut), balcon de sticla cu priveliste super, fara effort fixic

[25.11.16 06:46:56]

@AlexS: dar... plaja este cu pietris? credeam ca este cu nisip. ne tenteaza Dimitra. suntem in stadiul de analiza. ne-au spus ca pentru 7 nopti ne costa 280 euro. ne puteti spune cum se face plata? cat de siguri vom fi ca isi respecta cuvantul si acolo nu o sa avem o surpriza? multumesc.

calatorul
[25.11.16 08:02:25]

@yuliansch: Skala POtamia si Skala Panaghia sunt doua statiuni litorale invecinate pe aceeasi plaja din estul insulei Thassos cunoscuta sub numele de Golden Beach, gasiti descrierea ei pe AFA.

Plaja este mai buna si mai frumoasa in zona Skala Panaghia unde statiunea se intinde sub poalele dealului din vecinatatea muntelui Ipsarion. Alaturi Skala POtamia are pensiunile rasfirate printre livezi si stufaris in teren plan, dar acolo plaja are portiuni cu pietre ca de parau.

Zona este la fel de buna, daca gasiti o pensiune care va convine, puteti face inca 100 m pe plaja pana la zona cu nisip moale si fin, apa este calda, mica si limpede. Pe plaja gasiti si un grup de copaci, plopi cred, la inceput m/am mirat ca nu i/au taiat de pe plaja, dar apoi am inteles ce umbra grozava fac la pranz, mai ales pentru cei mici care nu au rabdare sa stea sub umrbrela. Pe AFA gasiti si poze, numai eu am postat destule.

[25.11.16 08:28:15]

@calatorul: multumesc

[25.11.16 09:07:44]

@yuliansch: Sunt bucati si bucati de plaja. Acolo unde am prins data trecuta era in dreptul unei bucati cu pietris. Dar la 5 minute este si plaja de nisip.

Noi mergem de 9 ani in Grecia, din care 7 am fost 100% pe cont propriu, cu rezervari directe la proprietary.

De obicei se cere 30% din valoare avans (diverse optiuni de plata). Niciodata, dar niciodata nu am patit sa fie neseriosi grecii sau sa avem surprise neplacute, de orice fel. Ce ni s-a spus aia am gasit. De multe ori ne-am reintors la aceleasi pensiuni si am agreeat inclusive camera efectiva unde vrem sa stam.

La fel, cand a aparut bebe, am discutat cu ei pentrui patur, pentru camera usor accesibila, etc. Ce au promis, aia au facut.

Nu va faceti nici o problema pe partea asta. Oamenii sunt constienti ca turismul le adduce bani, si isi respecta businessul.

[04.01.17 17:31:09]

Bună ziua! Vreau sa știu cum este plaja și intrarea în apa... (vom merge cu un copil mic căruia ii place mult în apa) și cat timp se face de la vila pana la plaja! mulțumesc!

[05.01.17 10:10:38]

@adina. b: Vila este sus. Noi am stat acolo cand nu aveam copil si doar uneori am coborat pe jos. Nu e de distanta, dar trebuie sa recunosc - e un pic de panta, deci cardio

Intrarea in apa este ok si nisipul la fel. Bineinteles, depinde si de partea de plaja unde va opriti, dar in mod clar sunt optiuni. acum doi ani am fist si cu bebe de un an, fara problem. Am stat, in schimb in alta vila.

Atentie, oriunde va cazati, cu exceptia cazului in care e hotel pe plaja (si e plaja cu nisip), experienta mea este ca tot cu masina mergi Galetuse, carut, colacei, scutece...

[05.01.17 11:02:51]

@adina. b: in ce perioada o sa fiti acolo?

[05.01.17 12:09:23]

@yuliansch: în luna iulie.

[05.01.17 12:13:05]

@AlexS: Îmi puteti spune va rog la ce vila ati fost cazat acum 2 ani? Mulțumesc!

[05.01.17 12:40:50]

@adina. b: si noi... poate ne intalnim . ati facut rezervarea?

[05.01.17 12:51:24]

@adina. b: In 2015 am stat la Hotel Anna (studiouri). E usor de gasit pe gothassos de exemplu, dar cred ca aveau si site. Ca idee, aveau plaja in fata, dar era cu pietris = neaparat papuci de apa. Iar in pretul camerei, puteai sa folosesti sezlongurile lor de acolo.

Nu prea am utilizat acea optiune decat la somnul de amiaza a piticei, cand ma trecuram afara sa ma relaxes un pic la soare. In rest, mergeam cu masina la partile cu nisip (in capetele golfului sau alte plaje de pe insula).

Ca si pont, nu stiu cat e de mic copilul, dar noi am regretat ca am luat camera dubla. chit ca am primit patut pt ea, seara dupa ce o culcam, singura otiune sa stam la o vorba, un pahar de bere, era pe balcon. Deci nici o sansa de televizor ca sa nu o trezim.

Anul trecun am avut grija sa mergem pe varianta gen apartament cu dormitory separate (dar nu a fost Thassos)

[05.01.17 14:10:44]

@AlexS:

In 2015 am stat la Hotel Anna (studiouri)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[26.01.17 12:14:29]

@yuliansch: astăzi sau mâine voi face confirmare plății... a rămas 3-10 Iulie

[26.01.17 12:56:18]

@adina. b: noi 18-25 iulie...

[26.01.17 12:59:43]

@yuliansch: ați făcut rezervarea... cat v-a costat?

[26.01.17 13:13:05]

@adina. b: da, am trimis avansul saptamana trecuta. pentru 7 nopti ne costa 283 euro, dar am avut o mica reducere deoarece am vorbit din noiembrie.

adina.b, AlexS, calatorul, maria55, yuliansch
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Dimitra: