ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
NOV-2014

Cetatea Fagaras

De la Carta, dupa ce am vizitat Abatia Cisterciana, ne-am indreptat spre Brasov cu gandul de a ne opri si la cetatea Fagarasului, pe langa care am tot trecut de multe ori, dar nu gaseam timp sa o vizitam.

Acum eram hotarati sa oprim, dar nu stiam daca mai prindem deschis, ora fiind destul de tarzie, era ora 15:15 cand am plecat din Carta, aveam de facut vreo 35km, iar ultima intrare la cetate era in aceasta perioada din an la ora 15:45.

Am ajuns in parcarea din fata cetatii, la ora... 15:40 iar la ora 15:45 eram in fata ghiseului pentru a procura biletele de intrare :)

Privind-o pe exterior cetatea mi se pare impunatoare.

Dupa plata biletului de intrare (15 lei/persoana) am purces si la inspectarea pe interior a acestei frumoase cetati.

Trecand dintr-o incapere in alta, dintr-o expozitie in alta, ni s-a dezvaluit lunga si vechea istorie si evolutia acestei cetati, dar si a acestor locuri.

Muzeul cuprinde în patrimoniul său un număr de 20 de colectii, de: arheologie, arme, numismatică, cahle, carte veche, documente, lapidarium, sticlarie, artă decorativa şi plastica, ceramică populara, port popular, tesaturi, obiceiuri, icoane pe sticla, arta lemnului, mestesuguri.

Constructia acestei cetati incepand in 1310, pe locul unei si mai vechi fortifcatii de pamant si lemn. Rolul ei era de aparare. A trecut pe rand prin mainile mai stapani, ajungand in posesia lui Ioan Corvin, fiul lui Matei Corvin, apoi a domnitorului Stefan Mailat in 1566, in posesia lui familiei Bathory, a fost cucerita de Mihai Viteazul in 1599, apoi reintra in posesia principelui Gabriel Bathory, ajunge prin Gheorghe Rakoczy. Din 1662 ii revine lui Mihail Apafi, ramanand in posesia acestei familii pana in 1696, trecand apoi in posesia coroanei austriece.

Intre 1738-1765 este in proprietatea cancelarului Gabriel Bethlen, fiind donata Universitatii Sasesti pentru 99 ani.

Din 1918 intra in proprietatea statului roman, fiind pana in 1948 garnizoana a armatei.

A servit ca inchisoare pentru detinuti politic, intre 1948-1960. Dupa 1960 a fost dezafectata incepand lucrari de reparatii, conservare si restaurare.

Inca mai sunt zone ale cetatii in care se mai lucreaza la restaurare, fiind schele montate.

Comparand cu alte cetati din tara vizitate (Cetatea Sucevei, Cetatea Neamtului, Rupea, Sighisoara, Rasnov, etc) pot spune ca, in topul nostru personal, aceasta ocupa un loc fruntas in acest clasament.

Trimis de Testosu' in 18.02.15 21:24:29
Validat / Publicat: 19.02.15 04:52:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FĂGĂRAȘ [BV].

VIZUALIZĂRI: 1685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

danup
[19.02.15 15:40:17]

la "o ora mai tarzie" avem parte de lumina mai buna pentru fotografie!

danup
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Făgăraș: