ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2015
ÎNSCRIS: 19.04.13
FEB-2015

Valentine’s Day la Crama Seciu

Casa Seciu este o locatie unde noi ne simtim foarte bine si am fost mirata sa constat ca nu-i mai place nimanui. Nu-mi vine sa cred ca plimbaretii care scriu/citesc pe AFA nu au ajuns in drumurile lor si aici, sau daca da, cum de nu a fost mentionata. Este oarecum aproape de Bucuresti, foarte aproape de Ploiesti (13 km) si in drumul catre Valeni, Cheia, Brasov. O sa va prezint locatia ca pe una de cazare pentru ca s-a intamplat ca in acest week-end (14-15 februarie) sa si dormim acolo, dar noi mergem la Casa Seciu, in general, pentru petrecere si ca sa mancam.

Anul trecut, de ex, am fost de trei ori: o data cand o buna prietena a fost ceruta in casatorie si sotul ei (acum) a ales Casa Seciu pentru atmosfera de acolo si pentru faptul ca s-a putut ajuta cu formatia pentru surpriza pe care i-a facut-o si de 2 ori am trecut sa mancam venind spre casa de la Cheia sau Slanic. De cum da caldura iesim in week-end, chiar si pentru o zi, ca sa facem putina miscare si cum trebuie sa si mancam ne oprim in diverse locuri. Pe traseul Bucuresti-Cheia, ne oprim aproape intotdeauna la Casa Seciu, mai ales dupa ce se deschide terasa exterioara si mai ales toamna cand e buna pastrama. Trebuie sa va mai spun ca sunt de prin locurile acestea si ca este un motiv in plus pentru care ajung mereu in zona, la frati/parinti.

Si fiindca nu stiti de Casa Seciu, de fapt Complexul Turistic Casa Seciu, sa va spun cate ceva. Este o locatie asezata pitoresc în regiunea cunoscută sub numele de Drumul Vinului, la aproximativ 3 km de oraşul Boldeşti-Scaeni. Nu se poate ca mergand spre Slanic, Valeni sau Cheia, sa nu fi vazut imediat cum iesiti din centura Ploiestiului si mergeti spre Blejoi, uitandu-va in dreapta, un conac cocotat chiar in varful dealului. Locatia se vede din soseaua principala si ca sa ajungi la ea din Boldesti-Scaeni (chiar unde este indicatorul ca s-a terminat localitatea), faci dreapta, pe strada Petrolistilor, treci printr-o zona de blocuri, magazine mici, o piateta cu un monument, toate apartinand orasului Boldesti-Scaeni si iesi din localitate urcand pe deal pe o sosea foarte buna, asfaltata, unde o sa ametiti din cauza serpentinelor. Eiii, nici chiar asa, sunt aprox 2-2.5 km pana in varful dealului. Cum intri in Boldesti-Scaeni sunt indicatoare, nu se poate sa ratati.

Acolo, in varful dealului este Casa Seciu, o locatie primitoare, care are cramă, un restaurant a la carte şi grădină. Parcare privată gratuită suficienta. Sunt 5 saloane, cel principal si cel mai mare si frumos, Regal Ballroom, si apoi Ambasad’or, Select, Vanatoresc, terasele (interioara si exterioara)... sper sa nu incurc vreunul, cu toate ca odata, la prima vizita, cineva din partea casei ne-a facut un tur si ni le-a prezentat pe toate. Terasa interioara este un salon si ea. Aaaa, mai este crama cu salonul de degustare de vinuri unde cunoscatorii spun ca ai parte de o experienta nemaipomenita. Gasesti in crama o vasta colectie de vinuri: Riesling, Feteasca Alba, Feteasca Neagra, Saugvinon Blanc, Pinot Gris etc. dar mai ales vinul casei, un pelinel care se face prin luna mai si care este un vin deosebit de bun dupa parerea mea de nebautoare dar nu numai a mea. Am mers cu mai multi prieteni de-a lungul vremii si parerea este unanima in ceea ce priveste pelinelul. Degustare de vinuri n-am facut, dar este pe lista.

Stim de la prezentarea de care am avut parte, ca locatia a fost construita pe la 1970, pe locul unei crame mai vechi care a apartinut boierului Ratiu, dupa un proiect al arhitectului Ion Bocianu si imbina stilul traditional romanesc de cula boiereasca cu stilul modernist.

Numele “Seciu” ii vine de la un deal cu copaci batrani si seci ce au fost taiati. Poate din ei au fost facute minunatele sculpturi in lemn existente aici si care te intampina inca de la intrare, afara, pe veranda, pe marginea scarilor, in hol, chiar si in sala mare.

Autorii lor sunt Vasile Chiva, un mester lemnar din comuna Alunis si fiul sau Petre Chiva. Tema sculpturilor este vanatoarea si o sa vedeti vulturi, veverite, caprioare, berbeci iar in crama de jos au sculptat butoaiele cu ornamente de frunze de vita si ciorchini de strugure. In salonul vanatoresc sunt expuse trofee si blanuri de animale salbatice.

Inainte vreme, (inainte de revolutie) aveai acces la Casa Seciu numai cu interventii asidue. Dupa redeschiderea sa, lucrurile nu au mai stat deloc asa. Restaurantul oferă atât mâncăruri româneşti, cât şi internaţionale iar oferta gastronomica este impresionanta, felurile de mancare fiind stropite cu licori de la Valea Calugareasca si nu numai.

De cand stim noi, aici au loc mereu diverse festivitati si receptii: chiar intalniri oficiale cu oameni foarte importanti (noi am ajuns prima data dusi de cineva care ducea astfel de oameni acolo), artisti, se organizeaza nunti, botezuri, onomastici, aniversari, revelioane impresionante, conferinte, team buidinguri. Atmosfera este insufletita de tarafuri de muzica populara, 2 dintre ele pe care le stim si noi, chiar foarte bune. Se mai organizeaza aici serate taranesti in cele 5 casute din lemn aranjate in stil rustic, cu mancaruri si preparate traditionale romanesti, cu protap de vitel, de berbecut, preparate din vanat, tuica de Valeni in jurul focului de tabara, toate acestea desfasurandu-se intr-o atmosfera plina de voie buna si veselie.

Asta stiam despre Casa Seciu pana la momentului acestui week-end petrecut aici. Sa va spun deci, ce experienta am avut de Valentine’s Day, cand ne-am si cazat.

In februarie avem 2 sarbatoriti in grup si se face ca taman in week-end-ul acesta cu Valentine’s Day ne-am propus sa-i sarbatorim. Cum stiam ca la Casa Seciu sunt in general petreceri dedicate tututot zilelor importate sau specifice Romaniei, am zis sa impuscam 2 iepuri dintr-un foc: sa ne sarbatorim si prietenii si sa avem parte si de o petrecere cu surprize, muzica live, cereri in casatorie in direct, etc. Am facut rezervarile de acum vreo luna pentru ca stim ca locatia este cautata pentru petrecerile ei si tot cam pe atunci am rezervat si camerele pentru ca acestea sunt putine si de data asta stiind ca avem o noapte grea ne-am gandit sa si ramanem. Cu toate ca am mancat si am petrecut de mai multe ori la Casa Seciu nu am dormit niciodata pana acum si am avut emotii. Am vazut camerele pe net si ele arata bine, chiar foarte bine, preturile fiind 120 si 150 lei fara MD. Doamna cu care am tot vorbit si pe care am intrebat-o de ce este o diferenta de pret ne-a spus ca unele camere erau renovate si altele nu. „Ce inseamna nerenovate? ” „ Pai au ramas asa de prin anii 90”. Atunci i-am spus ca nu intelegeam pretul care ni se parea cam mare in conditiile astea. Cu 150 de lei ai parte de o cazare buna in Romania, chiar cu MD. Cum nu a contat insa foarte tare pentru ca scopul nostru era petrecerea si nu altceva, ne-am tiganit un pic sa obtinem si noi o reducere de pret mai ales ca eram grup si ocupam 9 camere, dar n-a fost chip. Doamna nu si nu, asta este pretul la ei si nu discuta nici un leut. Asa ca noi am luat aproape toate camerele, am fost 18 persoane iar Casa Seciu are 11 camere si un apartament. Nici nu imi dadeam seama unde sunt plasate si ne gandeam ca trebuie sa fie deasupra saloanelor unde aveau loc petreceri si daca vrei sa te retragi mai devreme n-o sa fie chip din cauza galagiei. Aici n-am nimerit-o. Corpul cu camere este total izolat de saloane, are intrare separata si nu am auzit nici musca de acolo. Dar o logica n-am gasit la camerele astea. Am avut toate camerele de la parter si acolo s-au instalat primii care au sosit. Camere mari, chiar foarte mari, cu mocheta din aceea mai groasa, curate, unele cu baie nerenovata, intr-adevar, dar nu va imaginati vreo porcarie. Au gresie, faianta si cabina de dus cu perdeluta. Toate au si balcon de unde ai o vedere superba asupra Ploiestiului, a dealurilor cu vii nobile dimprejur, a vaii Teleajenului si chiar a Masivului Caraiman daca este timp frumos. Balconul bun pentru panorama si pentru fumatori, altfel nu era aranjat pentru a petrece timp acolo iar corpul de cladire are un aspect de vechi din afara, nu este prea prietenos. Este si o camera tripla si una cu 4 paturi. La etaj erau camere renovate (camera dar nu si baia), mult mai mici la 150 de lei. D-aia zic ca nu prea am inteles cum s-a facut diferentierea de pret, dar nu a mai contat. In schimb camerele de sus dadeau intr-un hol unde erau 2 fotolii, o masa mare cu scaune, chiar si o canapea, un loc unde te puteai strange daca aveai nevoie. Altfel, foarte, foarte curat, cald si bine. Nu am de facut nici un repros. Nu m-a deranjat nici ca baia nu era modernizata. Era curat, apa la dus se scurgea bine, nu a fost nici un miros pe acolo, nu am ce sa zic. Am gasit si niste articole de toaleta, foehn, prosoape albe, albe. Lenjerie impecabila, asa cum imi place sa gasesc peste tot, indiferent de alte conditii din jur: din damasc, albe, imaculate, nu stiu daca apretate dar fosneau bine. Paturi bune, niste piese de mobilier vechi, deosebite, reconditionate.

Internet absolut peste tot, in camera, la restaurant, pe terasa, in fiecare salon, care functioneaza impecabil.

Daca tot am fost la o petrecere sa va spun putin si despre ea. Cum spuneam Casa Seciu organizeaza tot felul de evenimente. Chiar si fara ceva organizat in week-end poti petrece o seara agreabila, alaturi de formatiile care canta la ei. Mancarea ne-a placut absolut intotdeauna iar preturile sunt mai bune decat in Bucuresti (de ex un platou romanesc de 3.5 kg cu traditionale reci si calde pe care nu l-am putut dovedi 6 persoane, asta vara, 200 de lei. M-am uitat in meniu si la fel era si acum). Initial stiam de organizarea din salonul principal Regal Ballroom, acolo unde am rezervat si noi, dar cand am ajuns am constatat ca sunt 4 saloane in care se petrecea, toate pline pana la refuz. Saloanele decorate frumos cu baloane, inimioare, totul imbracat in rosu, de, ca pentru aceasta sarbatoare. N-am trecut prin celelalte saloane dar amicii nostri spuneau ca spre dimineata se strangeau instrumente de peste tot ceea ce ne-a facut sa credem ca muzica live a fost in toate saloanele. Petrecerile care se organizeaza cu ocazia anumitor evenimente impun o consumatie. De data aceasta a costat 100 de lei de persoana si asta a inclus o gustare cu tot felul de denumiri care aveau legatura cu indragosteala, un fel principal si un desert, si ele cu denumiri sofisticate de dragoste, 2 cafele si open bar. Mancarea a fost buna, asa cum eram obisnuiti, dar bauturile au fost din cele mai slabute ca, na, asa se intampla in general la mese festive, patronii aleg sa scape de ce au mai nasol prin casa. Aveai de ales la aperitiv intre o tuica buna dar slabuta si pentru fete, murata casei, bunuta. Vinurile au fost unul alb si unul rosu dar nu pelinelul nostru si apa, fanta, cola, la discretie. Programul artistic a fost sustinut de una dintre formatiile foarte bune pe care o intalnesti la ei, Narcis Grup, niste baieti tineri, de nota 10 si de o trupa care nu stiu cum se numeste care au avut 4 momente de dans de societate, sportiv si cabaret, dupa fiecare repriza antrenand lumea la dansuri de grup. Momentele sunt foarte haioase, ii stim pe baieti si fete de la revelioanele de la Magura, tot ei ne-au anturat si acolo. Au fost si 2 cereri in casatorie in direct, cu cupidoni, una mai timida iar alta pregatita foarte atent. Baiatul a avut o coregrafie cu trupa de care spuneam si cu care s-a antrenat 2 luni, i-a cantat iubitei „Sa nu-mi iei niciodata dragostea” si apoi i-a facut o declaratie de dragoste, plina de emotie. Ce frumos!!!

Petrecerea a inceput la ora 20 si putin dupa 3 dimineata am plecat. Sa trag si o concluzie.

Imi place Casa Seciu si o sa revin permanent. Imi place mancarea, atmosfera, terasa exterioara vara, toamna, imi place cum este amplasata, imi place minigradina zoologica pe care o are in parculetul domeniului, imi place amabilitatea ospatarilor si pelinelul, sa nu-l uit.

Ce nu mi-a placut de data aceasta:

Fir-ar sa fie de treaba cum isi da romanul cu stangul in dreptul! Salonul in care am fost noi, Regal Ballroom, are o capacitate de 300 de locuri si cred ca am fost 500 de persoane (sper ca nu exagerez asa rau). Mesele sunt mari, rotunde, nu am fost inghesuiti la masa ci sala a fost arhiexploatata. A fost masa langa masa, nu am mai vazut niciodata salonul atat de aglomerat. Ringul de dans a devenit absolut neincapator. Era plin si daca te uitai in sala aveai senzatia ca toata lumea sta la masa. Noi am fost norocosi pentru ca am avut mese langa ringul de dans si daca am vrut ne-am gasit locsor, dar probabil ca au fost persoane care ar fi vrut sa danseze dar au renuntat din lipsa spatiului. Bila neagra pentru asta. Pentru un castig temporar s-ar putea sa pierzi oameni care nu mai sunt amatori sa-ti calce pragul la astfel de petreceri, cu toate ca nu prea sunt reprosuri de facut din alte puncte de vedere.

Putin dupa ora 3 s-a dat o dedicatie de manea (eu, una, n-am mai auzit manele aici cand am mai fost) si puteam sa trec peste asta. Era atata lumea acolo, atatea gusturi, se facuse aproape dimineata, n-aveam o problema. Dar ele nu s-au mai terminat si nu parea ca se mai schimba ceva, asa ca am plecat. Nici cu asta n-am fost de acord, sa lasi manelele sa curga daca sala era aproape plina. Inteleg sa fie acest gen de muzica daca acolo ramane o majoritate care agreeaza. In fine, petrecusem destul, n-a fost o problema sa ne retragem.

Deci, va recomand Casa Seciu pentru mancare, pentru a va marca evenimentele importante si pentru cazare, daca este vorba doar de o noapte, pentru ca altfel nu prea aveti ce sa faceti acolo. Neaparat treceti vara sau toamna sa mancati in gradina locatiei, o sa fiti incantati.Sper ca si pozele sa va ajute sa va faceti o idee despre loc.

Trimis de Aurici in 18.02.15 20:40:36
Validat / Publicat: 18.02.15 22:04:48

VIZUALIZĂRI: 5138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 Va spuneam ca locatia are un parc frumos si o minigradina zoologica. Vara sunt mai multe "exponate"
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

[18.02.15 22:03:59]

Mutat în rubrica "Complex Turistic Casa Seciu [Boldești-Scăeni PH], PLOIEȘTI" (nou-creată pe sait).

[18.02.15 22:30:28]

@webmaster - Perfect

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [18.02.15 22:33:43]

@Aurici-

Uite că trebuie să crezi. Eu locuiesc foarte aproape de acest complex turistic (Ploiești) și deși am fost de câteva ori aici, nu m-am gândit să scriu un review.

Acum, după ce am citit excelenta ta descriere, nici nu mă mai gândesc să o fac.

Felicitări!

[18.02.15 23:01:33]

@traian. leuca - Eu zic ca merita un review, nu este chiar o locatie oarecare. Se intampla lucruri frumoase acolo si cred ca oamenii trebuie sa stie.

Multumesc pentru apreciere.

[18.02.15 23:27:06]

@Aurici -

Ei bine, io unu' m-am plictisit de câte ori (nu) am fost acolo. De ce (nu)? Simplu: e satul natal al tatălui meu! Casa bunicilor e cam pe la ieșirea din sat, spre Gâlmeia. Având așadar unde să dorm, să mănânc și să beau produse mai bune și mai naturale decât ce se oferă acolo, de ce m-aș fi oprit la ei?!?

Să mai spun și că mergeam prin acel loc încă dinainte să fie construcția actuală? Care, apropo, se vede chiar și de pe DN1, la ieșirea din Ploiești (pe la Metro) spre Câmpina, o bună bucată de drum!

Iar de menționat, mă tem că am menționat-o odată, când într-o noapte a perseidelor (toamna) am ales platoul din curba de la baza pantei spre cramă drept loc de observație a stelelor căzătoare.

... urcand pe deal pe o sosea foarte buna, asfaltata...

Apropo de drum - NU e chiar așa bun cum îl lauzi, are parte de alunecări de teren permanente iar traficul greu al vehiculelor utilitare ale schelei de foraj nu-l cruță de loc. Chiar în acest moment sunt vreo două porțiuni unde dacă nu cunoști bine drumul poți rupe mașina fără nicio problemă. Și iarna, după o ninsoare, poate fi chiar o problemă să urci panta finală până la parcarea cramei fără lanțuri la roți. Prin decembrie am cam tremurat puțin până am urcat-o, deși nu prea era multă zăpadă și am și cauciucuri de iarnă bune.

Există și o variantă a drumului care urcă direct din Scăieni și e ceva mai scurt, dar are o porțiune de câteva sute de metri nemodernizată (dar bună): goo.gl/xhnM3i.

Aș mai spune și vreo două vorbe despre localitate - Boldești-Scăieni. Nu cred că a auzit multă lume despre ea - e de fapt o invenție de-a lui nea Nicu. Erau de fapt două localități vecine: Boldești (cea dinspre Nord, lipită de Lipănești) și Scăieni. Ei, de ăsta ar fi trebuit să auziți, pe la școală... Falansterul de la Scăieni - prima experiență comunistoidă (mai exact - socialist-utopică) practică... înființat de Teodor Diamant... Este un monument dedicat inginerului chiar peste drum de gara CF Scăieni.

Așaaaa... despre sat. Seciu. Habar n-am de vreun deal cu copaci uscați defrișat. Nu spun că n-o fi așa, dar o defrișare cam lasă urme, ori aici nu prea se văd. Dimpotrivă, pădurea e bine-mersi la locul ei, pe partea nordică a dealului, spre Lipănești și Podeni. Din câte spuneau bătrânii satului, numele provine din faptul că zona e foarte secetoasă. Și de multe ori am văzut cum ploi torențiale, care au inundat Ploieștiul, nu lăsau pe dealul nostru nici măcar un strop! Așadar, dealul a fost botezat „Seci”. Cu „i” scurt la final, care în grafia de sfârșit de veac XIX a primit un „u” mut imediat după el. Dar peste o sută și ceva de ani, nimeni nu mai citește numele cum era pe vremuri, ci simplu - Seciu, așa cum e scris el acum.

Biserica din sat are peste două sute de ani, placa votivă e scrisă cu chirilice:

Acest titlu a fost la uşa bisericii de când s-au ridicat de la marele cutremur, acum găsindu-se de cuviinţă să se stremute în faţa de afară în 1862, iunie 16. Această sfântă şi Dumnezeiască biserică ce se prăznuieşte sub hramul Sfintei Treime, leat 1802 octombrie 14, dărâmându-se până jos de marele cutremur, s-au ridicat din te (melie) în zilele prea înălţatului Domn Io Constantin Alexandru Ipsilante Vvd şi ale Prea Sfinţiei Sale Părintelui Mitropolit al Ungro-Vlahiei (fără nume), de osârdie cu silinţa şi cu cheltuiala Părintelui Arhimandrit şi egumen, Kir Ioachim Mărgineanu - 1808, Iunie 8.

(Cristian Petru Bălan „MONOGRAFIA ORAŞULUI BOLDEŞTI-SCĂIENI” Ed. Premier, 2007, Ploiești; ISBN 978-973-740-062-8)

Deși mică, e foarte frumoasă. Acolo odihnesc toți ai mei - la umbra teilor bătrâni: străbuni, bunici, părinți, unchi și veri... Unul dintre acești unchi a fost decenii la rând preotul acestei bisericuțe.

Aș mai avea ce scrie, dar... nu prea mai sunt la topic, nu?

Să revin deci. Să mai spun că până în 1990 acolo se țineau desfrâurile vârfurilor comuniste ale județului (și nu numai)? Că după aia, cam tot aceiași oameni vin acolo? Plus ceva nume noi (cum ar fi răposatul Dan Iosif și alții)...

Satul fiind mic, am cunoscut și o parte din personalul ce lucrează acolo, permanent sau ocazional. Sincer, după ce am auzit de la ei, io nu mi-aș da banii acolo, mai ales la prețurile cerute!

PS - și ar fi fost frumos să menționezi și sursa de unde ai preluat text, așa se practică pe AFA...

[19.02.15 09:45:29]

@Dragos - In primul rand, bravo pentru completari. Fiind un om al locului vii cu amanunte pe care eu nu aveam de unde sa le stiu si nu faci decat sa lamuresti mai bine oamenii cu privire la zona respectiva.

Pentru ca eu nu am

si pentru ca m-am simtit bine de cate ori am fost la Casa Seciu, eu si prietenii mei, am ales sa tot revenim. Am marcat evenimente importante pentru noi acolo si am platit pentru asta un pret mai mic decat la alte carciumi similare din Bucuresti.

Daca ai citit, ai vazut ca si eu sunt de pe undeva din zona. As putea sa ma duc sa mananc si sa beau acasa dar ce sa fac daca ne place si sa ne mai reunim regulat si sa ne intalnim in locuri in care nimeni sa nu fie gazda? Plus ca suntem petrecareti si dansatori de felul nostru, este un mod de a ne destresa, iar acest lucru nu il poti face asa bine acasa.

Tonul interventiei tale este cam aspru, nu crezi? Ma certi parca, pentru ca mi-am exprimat o opinie despre un loc pe care tu il stii mult mai bine decat mine. Asa, si? Orice completare nu poate decat sa ne lamureasca si mai bine asupra unor lucruri dar nu suntem intr-o competitie aici despre cine a fost primul care stie despre un loc.

Referitor la drum, d. p. m. d. v. este unul foarte bun. Este un drum secundar si asa cum se vede in pozele pe care le-am atasat este in panta dar nu are gropi, nu este rupt pe nicaieri. De data aceasta am coborat din masina la baza dealului si am facut drumul pana sus pe jos. A fost o plimbare frumoasa si pentru un drum secundar care duce in varful unui deal nu am nici un repros. Ce sa mai zic atunci de drumurile din Bucuresti care intr-adevar mi-au facut masina praf?

Si ce legatura vezi tu intre desfraurile varfurilor comuniste si faptul ca locatia este ACUM cautata pentru niste petreceri reusite? De ce crezi ca ar trebui sa ma intereseze pe mine ca

Dan Iosif si altii

si-au facut de cap acolo daca eu am experimentat pe pielea mea si m-am simtit foarte bine acum, in zilele noastre?

Si nu in ultimul rand: care parte din review-ul meu ti se pare ca a fost preluata de undeva? Ti-am spus ca am avut parte de o prezentare la prima vizita si atunci pe masura ce ne plimbam dintr-un salon in altul, persoana respective ne-a spus cateva cuvinte si despre povestea locatiei. Stiind ca o sa scriu un articol pe AFA, cand am fost acum, n-am facut decat sa o mai intreb o data pe o doamna de acolo acele amanunte pentru ca nu mi le mai aduceam asa bine aminte. Povestea este si pe site-ul locatiei dar nu am facut decat un rezumat de 2 fraze. In rest este experienta mea, scrisa cu cuvintele mele, nu e vorba de copy-paste, daca asta ai vrut sa insinuezi.

Si un ultim aspect. Eu as fi fost mandra sa am asa o locatie in satul meu indiferent cine si-ar fi facut veacul in ea, varfuri comuniste sau oameni de rand. Faptul ca la o petrecere importata, nici macar a noastra, a romanilor, au ales sa petreaca acolo 5-600 de oameni, poate mai mult, nu iti spune nimic?

alinaro
    [19.02.15 10:34:45]

@Aurici - Imi place acest tip de petreceri, si mi-ar placea sa dau si eu de un loc de acest gen pe undeva pe aici. Ca sa nu mai zic de cererile alea originale, he, he. Vreau si eu!

Local de trecut pe lista pentru cand oi reusi si eu sa ma plimb pe-acasa...

[19.02.15 11:10:49]

@Aurici -

OK. Dar fraza de mai sus

este sau nu este copy paste (aproape integral) după

Inainte vreme, numai cu interventii asidue puteai sa ai acces la interioarele Casei Seciu. Dupa redeschiderea sa nu mai este nevoie de interventii pentru a face un tur al Casei si cramei Seciu. Complexul Turistic Casa Seciu dispune de o impresionanta oferta gastronomica, feluri de mancare stropite cu “licori derutante” de la Valea Calugareasca si nu numai...

de aici? Poate că nu mi-ar fi sărit în ochi, dar asta a fost exact fraza care m-a făcut să scriu motivul pentru care era așa de greu să fi avut cineva din afara nomenklaturii acces acolo. Și poate pe tine nu te interesează, dar poate sunt unii care nu îi au la inimă pe foștii (și adesea actualii) nomenklaturiști. Și mi se pare firesc să informăm publicul despre toate aspectele. Nici mie nu mi-ar face plăcere să nimeresc din întâmplare într-un bar de swing-eri, de exemplu - doar pentru că a fost prezentat frumos de către cineva și a uitat să precizeze și acel mic amănunt. Așadar, poate cuiva care a avut de suferit din cauza sistemului dinainte de 1989 nu i-ar pica tocmai bine să vină aici și să dea peste persoane care nu i-au prea vrut binele pe vremuri... Ca să nu mai spun că încă mai se practică acolo „întâlniri” de tip vechi, doar cu gașca lor, cu bodyguarzi la intrare etc. Mă bucur că voi ați avut mereu parte de un tratament bun și asta v-a făcut să reveniți. E drept că poziția este una privilegiată și de excepție, dar cred în continuare că lumea e bine să știe și de bune, și de cele mai puțin bune.

Revenind la „preluarea” de conținut - chiar nu am căutat cu lupa ce, cum, cât și de unde ai împrumutat (relativ puțin, asta e evident și pentru cei mai cârcotași!), dar întotdeauna când citesc un text unde e amestecat scrisul cu și fără diacritice am semne de întrebare în privința originalității pasajelor „minoritare” (din p. d. v. al grafiei).

În privința mândriei - mă rezum la monumentele eroilor din Boldești și din Scăieni, la pomenita statuie a lui Teodor Diamant din spatele gării Scăieni, la mica biserică bicentenară din vârful dealului... Să mă mândresc cu Crama Seciu ar fi pentru mine echivalent cu a mă mândri cu închisoarea de la Sighet (evident, păstrând totuși proporțiile!) E acolo, e oarecum bună că asigură niște locuri de muncă pentru câțiva localnici, dar nu - pentru mine NU e nimic de mândrie din păcate.

Îmi pare rău că tonul pare aspru și îmi cer scuze - nu îmi place să cert fără motiv pe nimeni și nu asta era intenția. Iar aici, ce motiv aș fi avut? Exact cum spui, nu suntem în nicio competiție.

Bun, o fi el pe vreo 80% din lungime, dar la fel - să spunem și despre lucrurile mai puțin bune: are și zone proaste! Una dintre ele este aici; poza e din oct. 2012, imediat după ce o alunecare de teren care avea deja ceva vechime și adâncimea cam cât de-o bordură fusese reparată. Din păcate, terenul lucrează permanent acolo și azi locul e iar denivelat. Din fericire, semnele de circulație au rămas - respectați-le!!!

Și mai sunt câteva zone - probabil merg în acest week-end să văd ce mai e pe-acasă și o să vin cu niște poze proaspete.

PS @alina, mă ofer voluntar să-ți fiu ghid!

[19.02.15 11:22:10]

@alinaro - Daca nu esti un om pricinos si te duci undeva ca sa te simti bine fara sa dai importanta faptului ca ospatarul nu te-a servit pe dreapta, ci pe stanga, sau invers, sau nu are manusi... si mai stiu eu ce, poti sa alegi, Alina, Casa Seciu. Oamenii sunt draguti si daca doresti iti fac un tur prin toata proprietatea. Te plimba din salon in salon, iti spun povestea lui si ce oameni importanti i-au trecut pragul. O sa-ti placa crama cu salonul de degustare, pentru ca nu este ceva ce vedem in fiecare zi si noua ne-a placut salonul vanatoresc. Nu am o problema daca vara sau toamna cand stam la terasa din gradina si abia gasesti o masa, deci inevitabil astepti un pic mai mult pana ti se aduce comanda. Intotdeauna ospatarii ne-au spus timpul pe care il avem de asteptat si isi cer scuze pentru asta. Ma plimb prin parculet, pe la casutele de lemn, ma uit la animale/pasari si nu ma enervez pentru nimic. Iar daca esti amator de petreceri, ele sunt reusite.

Da, si eu am fost impresionata de declaratia baiatului si ca mama de fata, nu-mi doresc decat ca si fata mea sa traiasca asa ceva. Partea haioasa a fost ca la eveniment au participat si parintii din ambele parti si era o jale acolo de nu mai stiai ce sa faci, sa razi si tu sau sa plangi alaturi de ei, de emotie.

[19.02.15 11:50:05]

@Dragos - In continuare nu mi se pare relevanta insinuarea ca as fi scris articolul preluand de undeva textul. Sunt unele informatii pe care nu poti sa le prezinti decat ca atare, asa cum sunt mentionate pe undeva. In cazul acesta ele nu apartin vreunui autor, este o prezentare pe site-ul respectiv de care m-am folosit pentru ca era o informatie exacta, nu stiu cum as fi putut sa spun acelasi lucru, cu alte cuvinte. Exagerezi rastalmacind o singura fraza care vezi bine ca are aceleasi informatii dar ca am reasezat cuvintele cat de cat, tocmai ca sa nu para un copy-paste dar informatia sa ramana. N-am gasit un alt mod de a spune exact acelasi lucru, mi se pare o exagerare sa marsezi pe asta.

In alta ordine de idei mi se pare trist sa traiesti asa in trecut si sa pastrezi asa o ranchiuna. Nu ma regasesc deloc in modul tau de a pune problema. Nu ma duc nicaieri cu idei preconcepute si chiar daca

acest aspect pe mine nu ma intereseaza si nu ocolesc o locatie unde mi-a fost bine pentru ca fac scenarii cu ce se intampla pe din dos.

Recunosti ca drumul este 80% bun, un drum secundar, care duce in varful unui deal. Dar mie mi se pare asta destul de bine pentru Romania. De ce sa caut un nod in papura daca nu este cazul? Noi n-am avut chiar nici o problema de acces, asa ca n-as pune asa problema, cu alunecari de teren si denivelari... din care oamenii sa inteleaga ca este foarte greu sa ajungi acolo. Pentru noi a fost de fiecare data, foarte, foarte usor. In fine... cred ca am polemizat prea mult pe tema asta, ajunge.

[23.02.15 12:18:13]

Revin așa cum am promis. Am anexat o poză pentru porțiunea de drum „rupt” despre care vorbeam ceva mai sus. Mai sunt și alte denivelări și gropițe, dar pentru alea nu merita să pierd vremea - se pot totuși ocoli.

Vestea bună este că de obicei, înainte de Sf. Paște, cam în fiecare an, se obțin fonduri și se cârpesc părțile cele mai avariate, exact ca să poată veni „mărimile lor” la chef, de Înviere.

[23.02.15 12:45:55]

@Dragos - Dragos, eu vorbeam de drumul asta ca despre unul bun, facand comparatie cu alte drumuri secundare de pe la noi. Trebuie sa recunoastem ca nu este nici o problema sa ajungi sus, nu este un pericol pentru masina. Nici din poza asta nu mi se pare ca ar fi atat de rau cum am perceput eu din mesajul tau initial. Mi s-a parut ca alungi lumea spunand ca drumul este rau, dar de fapt cred ca tu ai o problema cu locatia, ceea ce este cu totul altceva. Aici este vorba despre gusturi si prejudecati si deja stim ca noi, oamenii, suntem diferiti si e normal sa nu ne placa aceleasi lucruri, in aceeasi masura. Eu transmiteam doar ca mie mi-a placut.

Si ma bucur pentru vestea buna. Ce bine ar fi, daca dintr-un motiv sau altul, s-ar lua asemenea decizii, peste tot. Ar beneficia de rezultate nu numai "marimile lor" ci si noi, muritorii.

[16.08.15 08:48:56]

Mă aliniez la ecoul scris de Traian Leuca, iar reviewul tău este atractiv. Și eu am fost acolo, în caliate de invitat la o nuntă, dar nu știam că este atât de amplu. In altă ordine de idei, îți mulțumesc pentru toate vizitele și voturile tale.

[16.08.15 14:59:48]

@Aurici + Dragos. Hei, fraților, terminați cu cearta. Oi fi eu mai tânăr pe acest sit, dar în viață lucrurile stau altfel. Hai, împăcați-vă, că așa este frumos.

[16.08.15 15:16:08]

@Mihai18 - chiar nu mă cert. Iar porțiunea respectivă din drum este acum cam cu un metru și ceva mai la vale decât în ultima poză pe care am urcat-o aici pentru exemplificare (și am și poze care dovedesc lucrul ăsta, da' nu le mai urc, să creadă lumea că vreau să sperii pe careva). Și mai sunt și alte denivelări.

Opinia autoarei că aș avea ceva cu „locația” (poate localitatea...) mi se pare chiar deplasată, având în vedere că am specificat destul de limpede că e vorba despre satul natal al tatălui meu; cum ar putea cineva să nu iubească locul unde a petrecut o parte din copilărie cu bunicii, la țară?!?

Mă rog, dacă nu mă „trezeai” cu ecoul tău, chiar nu vroiam să mai răspund celor de mai sus - dovadă că nici n-o făcusem, până adineauri.

[16.08.15 17:37:22]

@Dragos - Haideți să privim și jumătatea plină a paharului. Adevărul este că dv. ați descris lucruri frumoase și interesante despre zonă. Intr-o zi de vară am fost în localiatea Gâlmeia cu probleme de serviciu și am și acum imaginea unei poiene care era foarte frumoasă. Frumoasă este și zona. Am citit mult din ce ați scris și mai ales ecourile, unele simpatice. Este adevărat că uneori „gândiți cu glas tare” și astfel unele sunt cam acide, dar pe acest sit nu trebuie nimeni să se supere. Amintindu-mi de unele ecouri ale dv. am ajuns la concluzia că o persoană nu este bine să abordeze cu dv. discuții cu caracter tehnic pentru că nu are nici o șansă să facă față. Este clar, dv. ați absolvit politehnica. Cu bine.

[16.08.15 18:27:49]

@Mihai18 -

Nimic mai fals! Dacă vine cu argumente solide, susținute cu dovezi palpabile (poze, link-uri etc.) e foarte posibil să aibă câștig de cauză. Nici eu nu-s „Mafalda” sau Pithia să le știu chiar pe toate - om sunt și pot să mai și greșesc.

Iar când o fac, știu să recunosc asta și, dacă e cazul - îmi cer și scuze pentru orice neplăcere aș fi provocat expunând informații greșite sau incomplete.

În loc de PS - nu e cazul să fiu luat cu Dv. - consider pe toți membrii saitului ca pe niște prieteni virtuali cu care nu pot decât să mă tutuiesc.

Scuze de off-topic.

[16.08.15 21:39:11]

Am înțeles. Să trăiți. De acum, înainte, eu sunt Mihai 18, tu ești Dragoș.

[24.08.15 18:57:58]

@Mihai18 - Multumesc si eu ca ai citit la mult timp dupa ce am scris acest articol. De atunci am mai fost la Seciu, eu sau prierenii mei, tot pentru petreceri si ne-a placut la fel de mult. Singurul repros este aglomeratia. Ne-am dat seama in timp ca locatia este cautata pentru petrecerile reusite dar cine administreaza nu se poate limita la capacitatea salii si mai adauga cateva mese (uneori prea multe) in plus. Deh, traim in Romania!

alinaro, Aurici, Mihai18
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Casa Seciu [Boldești-Scăeni PH]:
    • Apr.2019 Recomand — scris în 06.06.19 de Oana.P. din BRAGADIRU [IF] - RECOMANDĂ

• pagină generată în 0.53331089019775 sec