Cu avionul spre Roma și transfer aeroport

17.02.2015
Avatar Sindrom
înscris/ă în 09.01.15
MEMBRU: PREMIUM
FEB-2015

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Aeroport Ciampino- Roma (Gara Termini)

In online, am gasit putine detalii despre transferul de pe aeroportul din Ciampino spre Roma, asa ca pentru a veni in ajutorul doritorilor o sa descriu posibilele variante.

Cum WizzAir si-a mutat zborurile pe Ciampino, ce-i ce calatoresc cu ei, odata ajunsi pe aeroport au urmatoarele variate:

- prima varianta este cu autocarul. Sunt cateva firme de transport ce merg spre Roma, mai exact la termini. Dupa ce iesiti din zona unde a-ti ridicat bagajele in stanga si drepta puteti vedea 2 chioscuri ale firmelor de transport (Atral, Terravision si mai sunt cateva, dar nu le-am retinut numele) de unde puteti cumpara bilete.

Pretul unui bilet este intre 3,50 si 4Euro/persoana.

Din ce am inteles, timpul petrecut pe drum intre Ciampino si Termini este de minim 30-35 min, in functie de trafic.

Din ce am vazut puteti achizitiona si bilete tur-retur.

- a 2-a varianta este cu trenul din gara Ciampino. Din aeroportul Ciampino, cum iesiti din zona unde a-ti luat bagajul se face stanga si se ajunge in statia de autobuz. Aici in zona 2 ajunge autobuzul ce merge spre gara. Biletele le cumparati la urcarea in autobuz de la sofer. Din momentul in care va urcati in autobuz, in 10-15 min in traficul infernal de dimineata sunteti in fata garii. Ajunsi in gara, luati bilete de la automatele din statie si asteptati trenul. Nu m-am uitat pe program pentru ca la dus a venit imediat. Durata pana in Termini a fost de 15 min.

La intoarcere din Termini spre Ciampino, se cumpara bilete din Termini din gara de la automat cu destinatia Ciampino. ATENTIE. Nu veti primi un nr de tren pentru ca sunt 3 ce au destinatii diferite dar trec si prin Ciampino (Albano, Veretti, iar pe ultimul nu-l mai stiu). Dupa ce a-ti cumparat bilete va uitati pe panourile din gara unde sunt afisate destinatiile si linia trenului. Sa nu uitati sa taxati biletul la taxatoarele de pe peron, inainte de urcarea in tren.

Dupa, ajuns in gara Ciampino se ia autobuzul catre aeroport din aceasi statie de unde a-ti coborat la sosire.

Ca si costuri, pentru 2 persoane plus bagaje mari 6.5E. Numai stiu fiecare pret in parte.

- a 3-a varianta este taxi-ul, costa 30E.

Noi am ales varianta cu trenul din ratiuni de trafic, pentru ca am ajuns la 8.30 dimineata in plin trafic.

Impresii încărcate de Sindrom in 17.02.2015 16:38:05

Validat / Publicat: 18.02.15 07:54:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  13250 PMA (din 16 voturi) nota2
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Sindrom? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[18.02.15 07:54:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Roma" (deja existentă pe sait)

- Dabator
    [18.02.15 08:06:28]

@Sindrom: Bună idee, informații extrem de utile.

- Iliescui
    [11.03.15 16:25:47]

@Sindrom - Sunt curioasa sa stiu cum se numeste autobuzul respectiv (eu am citit ceva de COTRAL) si cat costa calatoria (am inteles ca 1.1 euro de pe site-ul lor).

As vrea sa stiu deasemenea, daca in afara de cel pe care l-am gasit mai exista si altul (in cazul in care nu ne incadram si pierdem autobuzul lor) si pana unde te duce exact acest autobuz. Pe site-ul celor de la Cotral scrie ca pana la statia de metrou Anagnina, insa tu vorbesti de o anumita gara...

[27.01.16 09:02:51]

Mutat în rubrica "Cu avionul spre Roma, ROMA" (nou-creată pe sait)