ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2015

Good morning Viet Nam - Episodul 5: Dalat (prima zi)

Cu ceva emotii in dimineata plecarii din Mui Ne catre Dalat, facem check-out, primim drept suvenir 4 magneti cu Vietnam din partea celor de la Minh Anh Garden (vezi impresii), si ne intrebam daca va veni cineva dupa noi, sa plecam catre urmatoarea destinatie Dalat! La 7,30 cei de la agentia Sinh cafe au sunat sa confirme plecarea noastra, asa cam ne-am linistit - vom pleca dimineata, asa cum ne-am dorit!

Apare un bus dragut, ceva intre autocar si minivan, pe care era scris alt nume, si nu cel al Sinh cafe - pe noi ne cautau, asa ca, ne-am urcat, ne interesa sa ajungem in Dalat si mai putin numele companiei. Am apreciat faptul ca, desi ei nu au strans suficiente persoane pt a pleca dimineata, (ne sunasera sa ne propuna plecare dupa-amiaza si am refuzat, ) au gasit un partener si ne-au trimis dimineata, cum voiam noi!

Acum, ridicarea din fata hotelului vine cu avantajul timpului si al banilor, daca trebuie sa te deplasezi cu taxi la locul de plecare, dar si cu un dezavantaj - ultimii veniti, ultimele locuri in autocar!

Nu foarte rau, si nici incomod, doar ca scaunele erau undeva mai sus decat celelalte si la orice balans, noi saream din scaune, si reveneam la loc, mai rau ca hopa mitica!! Pe parcursul drumului care a fost foarte rau, plin de gropi, dar plin, nu exagerez (cred ca nu au existat 10 m fara o groapa, cel putin) mi-a zburat cartea din mana de cateva ori, sticla de apa, noi, a fost haois intr-un fel, ca iti luai ochii de la drumul extrem de prost!

Drumul in sine a durat 4 ore si jumatate, cu pauza de rigoare dupa 2 ore de calatorie, intr-un loc dragut, cu cafea buna, fructe si hamace pt odihna)), si a fost printr-un peisaj extrem de diferit si de atragator : plantatii de bananieri, de cafea, palmieri, munti inalti, multe lacuri si cascade, mult mult verde, e o tara foarte verde!

Cand am ajuns in Dalat, nu am fost lasati la cafeneau Sinh cafe, ca doar nu eram cu ei, si nici in centru, cum era normal, am fost lasati pe o straduta ingusta, la un hotel, unde cei de acolo au incercat sa agate turisti cu oferta de cazare - nimeni nu a ramas acolo, desi unii nu aveau cazare!

Pe drum, trecusem printr-un sens giratoriu mare, am banuit ca acolo e centrul, si nu era departe, asa ca am plecat pe jos catre el, si imediat dupa 2 minute am ajuns intr-o statie de taxi, am luat un Mai Linh, am platit 30000 vnd si in alte 2 minute eram la hotel, Dalat 24 guesthouse, cea mai ieftina cazare a noastra, dar de departe cea mai buna raport calitate-pret!

Cum am coborat din taxi, a aparut zambitor un domn foarte dragut, care vorbea o engleza foarte buna, d-l Tuan, propietarul hotelului (tot ce am citit despre acest domn este adevarat, este o persoana cu adevarat deosebita)

Ne-am cazat imediat, am facut un dus, ne-am schimbat si am coborat pentru a obitne informatii si a explora orasul!

D-l Tuan era acolo, ne astepta cu o harta pregatita, ne-a intrebat ce vrem sa vizitam, ce ne intereseaza, ne-a desenat traseele pe harta, ne-a spus ce putem face pe jos, cum ne place noua, ne-a recomandat cateva restaurante rezonabile pt turisti, dar si zona pt localnici daca ne intereseaza, am intrebat noi ce excursii organizeaza (el nu ne-a presat in nici un fel, nici nu ne-a intrebat, noi am intrebat).

Cu tolba plina de informatii am plecat in explorarea orasului primaverii eterne din Vietnam - Dalat, numit asa pt ca temperatura este intre 15 ° C (minim mediu zilnic) până la 24 ° C (maxim mediu zilnic). Efectiv Dalat are două anotimpuri - uscat (decembrie - martie) și umed (aprilie - noiembrie). Chiar și în sezonul umed, diminețile rămân în mod normal uscate - permite timp pentru vizitarea obiectivelor turistice înainte de a începe potopul.

Orasul se afla la o altitudine de 1500 m deasupra nivelului marii si este suficient de mic pentru a rămâne fermecător, iar peisajul înconjurător este binecuvantat cu lacuri, cascade, păduri veșnic verzi și grădini, de multe ori ai impresia ca esti in Alpii francezi primavara!

Dalat este deosebit prin padurile de pin care il inconjoara (a fost numit initial orasul celor o mie de pini) si recunoscut pentru gradinile de legume si fructe (capsuni, mure), flori (mai ales hortensii superbe), care sunt vândute peste tot sudul Vietnamului, pentru cafeaua foarte aromata si pentru vinul de Dalat pe care il gasesti in toate restaurantele din toata tara (e clima propice pt podgorii, doar aici am vazut zeci de hectare cu vita de vie)

Dar cea mai mare contribuție la economia este turismul: mai mult de 800,000 de turiști interni și apr 80,000 de străini vizitează Dalat în fiecare an.

Este locul preferat al țării pentru luna de miere și încă mai păstrează ultimul cuvânt în kitsch-ul vietnamez (am vizitat si noi Valley of Love

Cu toate acestea, Dalat este un oras in care influenta franceza se vede peste tot: francezii au construit vile în aer curat de munte pentru a scăpa de căldura și umiditatea de pe coasta și din cea din Saigon (în prezent Ho Chi Minh City).

Au dotat orașul cu vile si bulevarde, terenuri de golf, parcuri, scoli, exista chiar si un Tour Eiffel, care este de fapt antena radio! (sa nu-l cautati in alta parte, ca antena este turnul Eiffel, am castigat un pariu cu al meu barbat pe tema aceasta))

Peste tot in oras exista un mijloc de deplasare, asa numitii ' xe-om', sunt oameni cu motorete care te pot duce peste tot, unde doresti, pt cativa dolari, evident ca totul se negociaza - nu e nevoie sa ii cauti prea mult, sunt aproape la orice colt de strada! Dalat este recunoscut pentru tururile cu 'easy rider ', grupuri de motociclisti, majoritatea vorbitori de limba engleza, care iti ofera experiente unice prin calatoriile de la un capat la altul al tarii (poti merge 2-3-5-10 zile, doar cu ei (

Noi nu am fost, pt ca nici atat de mult timp nu am avut la dispozitie, nici nu am fost cu rucsaci (nu prea poti pune geamantul cu tine, in spatele motocicletei :)), nici nu suntem atat de curajosi! Am intalnit multi oameni care au fost si care au spus ca e o experienta grozava, dar aveti grija ca sunt multi easy rider in Dalat, documentati-va bine inainte de a alege!

1) Primul obiectiv al zilei a fost CRAZY HOUSE (Hang Nga Crazy House”) – o constructie ciudata, deosebita, in stilul lui Gaudi, neterminata, inca se construia, o constructie inspirata si din povestea lui Alice in Tara Minunilor (bilet intrare 40000 vnd de pers, deschisa pt vizitare intre 9-19). Aici se pot inchiria camerele tematice, la preturi substantiale (in jur de 50 -60 dolari/noapte), eu personal nu as sta aici, ziua e galagie, oamenii incearca sa intre in camere, chiar daca unele sunt inchise, sau e deschis livingul, dar dormitorul nu, si-n plus, camerele mi s-au parut mici, dar e doar o parere!

Fiecare camera te surprinde si astepti cu nerabdare sa vezi ce ti-a mai pregatit arhitecta-e vorba despre o doamna, doamna Hang Nga (numele casei) fiica unui inalt demnitar, tatăl ei, Truong Chinh, a fost succesorul lui Ho Chi Minh, servind ca al doilea președinte al Vietnamului de la 1981 până la moartea sa în 1988. Există un altar pentru el în salonul de la parter.

Casa este un labirint de tunele precare, pasarele și scări, nici o fereastra nu este rotunda sau dreptunghiulara, acoperisurile sculptate par amenintatoare, casa are si doua animale gigantice o girafa, un paianjen, e o nebunie totala, in jurul unui copac urias!

Are o gradina draguta, unde poti bea un fresh, o cafea, cumparate dintr-un bar care arata ca o casuta de povesti! A fost placuta vizita, ne-am distrat!

Dupa ce am plecat din Crazy house, am iesit in dreapta, apoi am facut prima la stanga si si tot inainte, printre vile in stil art deco si multe flori, am trecut pe langa alte obiective ale orasului catedrala, posta, turnul Eiffel, ne-am odihnit si am mancat capsuni intr-un parc frumos. Pe langa posta am facut prima la dreapta si am ajuns la

2) HO XUAN HUONG LAKE, un lac superb aflat in centrul orașului. Nu exista taxă de intrare, platiti doar dacă doriți să inchiriati o barcă sau o faimoasa lebada. Avand aproximativ 5 km în diametru, acest lac a fost făcută după ce două baraje pe râul Camly au fost distruse în timpul unei furtuni în anii 1930. Acum, Xuan Huong lac este una dintre principalele atractii din Da Lat, și am vazut multi vietnamezi in luna de miere fotografiindu-se pe lac, plimbandu-se la apus de soare cu lebada sau admirand peisajul de pe una din băncile ce inconjoara lacul sau cinand la unul din restaurantele de pe lac. Lacul a fost drenat în 2010, dar acum este umplut din nou. Tot in jurul lui am vazut multi oameni alergand, de la copii pana la oameni in varsta, de dimineata pana seara!

In N-E lacului, mergand cativa km buni, am admirat terenul de golf, pinii racorosi, apa si soarele (am avut soare in Dalat, a fost o vreme grozava!!) am ajuns la celebrul

3) DALAT CITY PARK sau mai bine cunoscuta sub numele de FLOWERS GARDEN (30000 vnd de pers) - o gradina botanica impresionanta, foarte multe specii de flori, arbusti, ornamente, ghivece, si ajungang pe la 15 am avut norocul sa fie putina lume, astfel incat am putut admira fiecare alee in liniste, si nici vanzatorii ambulanti nu prea mai erau, asa ca nimeni nu ne-a agasat cu nimic!

Cu inimile 'inflorite si colorate ', am pornit inapoi la plimbare pe cealalta parte a lacului, ne-am oprit la o terasa unde am baut o bere si un fresh, ne-a prins seara prin centru, asa ca, evident nu puteam rata o plimbare prin

4) PIATA DIN DALAT o imensitate impartita in zona de mancare umpluta cu specialități locale: gem de căpșuni, fructe confiate, capsuni avocado, anghinare si zona de imbracaminte : n-am vazut in viata mea atitia km de haine, 3 la pret de 1, o nebunie totala!! Am ametit invartindu-ne pe acolo, ne-am ratacit de cateva ori, ca intram pe undeva si nu mai stiam pe unde sa iesim))

4) NIGHT MARKET pentru turisti, se afla pe bulevardul ce are intr-un capat turnul Eiffel, si merge drept, de-o parte a lui se afla tarabele cu suveniruri, iar pe cealalta restaurantele, care, desi sunt in piata, nu mi s-au parut prea ieftine, ca pt o piata, asa cum gasisem in celelalte orase vizitate! Tarabele pe la orele 19 se strang, practic nu e chiar night market, care, in mod normal la 19 se deschide (asa cum a fost in celelalte orase vizitate)

Tot strabatand la pas fiecare strada si straduta, am gasit un restaurant local, unde mirosul imbietor de pho ga, ne-a facut sa ne asezam la o masuta si sa mancam cate o supa buna plus o clatita cu legume, si obositi, dar incantati, ne-am indreptat catre hotel, cu ganduri pt a doua zi!

Ajunsi la hotel, am mai povestit cu d-l Tuan, am baut o bere, o apa, cumparate de la hotel la preturi mai bune ca pe strada (cam peste tot in Vietnam, preturile la hotelurile mici, guesthouse-uri, pt aceste bauturi sunt ca la magazin, sau mai mici)

Deja ne hotarasem ce mai vrem sa vrem si pt ca timpul nu era fara limita, am hotarat sa luam de la el un city tour, pt ca avea tot ce mai voiam sa vedem, fara sa mai avem grija transportului - e adevarat ca in grup depinzi de ceilalti si ai timp limitat la obiective, dar pretul a fost foarte bun 150000 vnd de pers, am fost un grup mic (si am fost un grup grozav, ne-am distrat mult) si am avut ghid care vorbea bine engleza si am aflat multe lucruri interesante!

Cu planul stabilit, am plecat la culcare incantati de ceea ce vazusem in Dalat pana atunci si asteptand cu nerabdare urmatoarea zi!

Trimis de andreea72 in 16.02.15 20:07:44
Validat / Publicat: 16.02.15 21:59:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIETNAM.

VIZUALIZĂRI: 4447 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 peisaje intre mui ne si dalat

luciaoradea
[16.02.15 23:21:49]

Inca un episod interesant din serialul Vietnam! Multumesc!

andreea72AUTOR REVIEW
[17.02.15 06:55:19]

Cu placere@luciaoradea:

buterfly*
[17.02.15 09:11:35]

Ehei, te asteptam cu noua poveste! ma bucur ca nu ai intarziat prea mult! superba destinatie!

horachira
[18.02.15 10:29:22]

Chiar daca sint destul de umblat, cred ca m-as gindi ceva pina sa pornesc in asa o expeditie. Deh, taur!

maxime felicitari, astept continuarea

Spune-ne te rog banii erau pe carduri sau la purtator?

sint bancomate?

multam

andreea72AUTOR REVIEW
[18.02.15 13:30:54]

@horachira: drumurile sunt bătătorite. E ok! Sunt bancomate peste tot. noi nu am avut valuta cash. am scos de la bancomate bani! Cu placere

andreea72, buterfly*, horachira, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Vietnam: