Amalfi Hotel

înscris/ă în 09.01.15
MEMBRU: PREMIUM
FEB-2015
255euro

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Hotel Amalfi 3* - excelent

Una din variantele oferite de catre agentia de turism pentru mini-vacanta spontana in Roma a fost Hotel Amalfi de 3*, care a fost si castigatorul.

Hotelul se afla la ~10 minute de Gara Termini, la adresa: Via Merulana, 27800185 Roma, Italia, langa Basilica Papale di Santa Maria Maggiore

Am ajuns joi dimineata in jurul orei 9, cu o mica grija ca nu vom putea face check-in-ul. Din fericire n-au fost probleme si ne-au dat camera imediat. Hotelul dispune si de lift, mic ce-i drept, dar e bun pentru bagaje.

Am primit camera la etajul 1, "la strada", nu inainte de a primi un instructaj despre ce trebuie sa vizitam in Roma. Venisem cu lectiile invatate de acasa, dar n-au stricat sfaturile primite.

Camera este in L, cum se intra in camera, este in hol, iar imediat in stanga se gaseste baia (mare spatiosa si foarte curata) urmand camera cu patul dublu (foarte buna salteaua), un sifonier, o masa plus oglinda. si televizorul lcd (fara programe romanesti).

Asternuturile ni le-au schimbat la 2 zile, iar prosoapele zilnic.

Camera era destul de calduroasa, iar seara necesita caldura. Aceasta nu functiona in timpul zilei, decat dupa 6 seara si noaptea. Suficient din punctul meu de vedere al unei persoane friguroase.

Totodata, n-am avut probleme cu galagia de la strada, exceptand intr-o seara cand a trecut o ambulanta/politie pe la 3 dimineata cu sirenele pornite, dar o trec la exceptii.

Micul dejun simplu, asa cum ma asteptam. Sunca, salam, cascaval, cateva feluri de prajituri si pateuri, salata de fructe, etc. nimic iesit din comun, dar ok, nimic de comentat.

Concluzii:

Hotelul e bine asezat, dupa zona de oameni dubiosi din jurul garii Termini. Este aproape de principalele obiective, mai putin de Vatican, unde pentru a ajunge noi am folosit transportul in comun, in rest am mers pe jos.

Este o alegere buna atat pt un city-break cat si pentru o vacanta mai lunga.

Poze nu am facut pentru ca nu sunt diferente intre cele postate pe booking si realitate.

Impresii încărcate de Sindrom in 16.02.2015 16:04:29

Validat / Publicat: 16.02.15 17:15:32

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  13250 PMA (din 16 voturi) nota2

[16.02.15 16:25:21]

Mutat în rubrica "Amalfi Hotel, ROMA" (nou-creată pe sait)

- titigeolgau
    [11.05.16 11:15:02]

or fi 3-4 metri diferenta stanga dreapta dar e bine. Si la micul dejun mai aveau un fel de pancetta prajita un pic, o nebunie. In rest subscriu la tot ce a scris autorul. Recomand 100% acest hotel pt. un city-break.

[11.05.16 11:25:24]

@titigeolgau - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

• Citi- break la Amalfi (Feb.2016) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 11.05.16 de titigeolgau din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
    • Amalfi, de neuitat (Dec.2007) - punctaj satisfactie: 9.62 (scris in 11.07.15 de scubi din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.0762000083923 sec