ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2015
DIN: Năvodari [CT]
ÎNSCRIS: 12.06.11
FEB-2015

Barcelona, mai putin cunoscuta

Am fost acolo si as vrea sa mai ajung acolo!

Inainte de a vizita aceasta locatie mi se parea imposibil ca un om sa isi poata pune amprenta in asemenea masura asupra unui oras asa cum a facut-o Antoni Gaudi, acest vizionar avangardist chiar si pentru vremurile noastre. M-as bucura daca s-ar putea indeplini dorinta catalanilor ca la implinirea a 100 de ani de la moartea arhitectului Barcelonei, Sagrada Familia sa fie finalizata in 2026.

In randurile care vor urma, vreau sa va prezint modul in care am reusit sa bifam cateva obiective mai putin cunoscute si evident mai putin aglomerate ale Barcelonei, dupa ce le-am trecut in revista pe cele stiute de toata lumea.

Am plecat de dimineta spre Montjuic, Muntele Evreilor cu gandul de a vizita castelul. Cand am ajuns in locul din care se putea lua funicularul sau telefericul spre castel, am constatat cu surpriza ca acestea nu functionau pentru urmatoarele trei saptamani, banuiesc ca din cauza unei revizii. In apropiere era un taximetrist care vana surprinsi ca noi si ne-a propus ca pentru 2 euro de caciula (eram 4 persoane) sa ne duca la castel. Cum picioarele noastre protestau deja dupa primele doua zile de utilizare intensa am acceptat oferta taximetristului. Pe drum acesta ne-a spus ca urma sa se intalneasca cu un grup de turisti carora urma sa le faca un tur al orasului la obiective mai putin cunoscute pe o durata de 3-4 ore contra sumei de 100 euro, un pret mai mic decat 4 bilete la bus-ul turistic. Tot el ne-a indrumat catre un mic restaurant pentru niste tapas-uri veritabile. Cu o zi inainte mancasem pe Rambla niste porcarii de tapas si o paella de toata jena. Restaurantul se numeste Taktika Berri si este la intersectia dintre Carrer de Valencia si Carrer de Muntaner. Un tapas costa 1.5 euro si platesti la sfarsit in functie de cate scobitori ai in farfurie. De precizat ca ar trebui sa fiti la ora 13.00 fix acolo, pentru ca atunci deschide si in 5 minute nu mai ai loc de localnici.

O alta locatie pe care o recomand pentru pranz este Restaurant Giardineto de Gracia, situata la intersectia Carrer de Sant Lluis si Carrer de Joan Blanques. Un pranz cu paella, pizza, mix gril, desert si sangria pentru patru persoane a costat 85 de euro si a fost absolut delicios.

Pentru ca omul ne-a castigat increderea cu recomandarile lui pentru servit masa, care si-au atins scopul l-am solicitat si pentru turul discutat. Acest tur a fost deliciul vacantei, omul sa dovedit o minienciclopedie ambulanta, stia tot despre orice obiectiv pe langa care treceam, vorbea castiliana, catalana, engleza franceza si italiana si era taximetrist de 31 de ani in Barcelona!

Am vazut case construite de Gaudi si care erau acum locuinte particulare sau scoli, Poarta cu Dragon a lui Gaudi, manastirea Santa Maria de Pedralbes, spitalul Sant Pau, gara feroviara, catedrala Santa Maria del Mar, Palau de la Musica, Portul Olimpic, Parcul Ciutadela, Arcul de Triumf, etc. La fiecare obiectiv am coborat, am facut poze, ne-a explicat ce si cum si la bifat pe harta in cazul in care doream sa il vizitam in amanunt in zilele urmatoare. Aceasta metoda mi sa parut foarte buna pentru ca apoi am putut vizita exact ce ne-a placut, scutind astfel o groaza de timp.

Barcelona mi-a placut foarte mult, vremea a fost OK pentru februarie cu temperaturi in jur de 10 grade, de aceea va invit sa o vedeti sau sa o revedeti!

Calatorii frumoase va doresc!

Trimis de danup in 14.02.15 12:47:10
Validat / Publicat: 14.02.15 13:28:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danup); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Taktika Berri, intersectia Carrer de Valencia cu Carrer de Muntaner

crismis
[16.02.15 18:41:32]

@danup: Foarte interesanta prezentare, am fost de mai multe ori in Barcelona, de 2 ori in scop pur turistic si, in afara de Spitalul Sant Pau, pe care l-am vazut doar pe dinafara (deci cred ca nu se pune), in rest n-am vizitat niciunul din obiectivele prezentate de tine. Cat despre "mancatorii", ce sa mai zic?!...

Nu-i nimic, data viitoare! Multumesc de ponturi!

crismis
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: