SUS

60 $ ( 30$ per noapte)

la PMM* = 15 USD

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Minh Anh Garden - o bijuterie ascunsa

In Vietnam cred ca exista un sistem de acordare a stelelor hoteliere foarte drastic, pentru ca aproape toate cazarile noastre au avut 1-2 stele, si credeti-ma, dotarile au depasit cu mult aceste stele! In toate comentariile pe alte site-uri de specialitate unde am scris, am subliniat faptul ca sunt subevaluate!

Minh Anh Garden a fost locul unde ne-am simtit ca acasa la noi (si ne place acasa)

Am descris-o ca pe o bijuterie ascunsa pentru ca de afara, de pe strada, cu greu iti poti da seama ca acolo exista un hotel, in nici un caz nu te gandesti ca se ascunde o oaza de liniste si frumusete!

Am fost putin indecisi daca sa alegem o locatie aflata la cativa km buni de orasul principal, gandindu-ne ca poate vom gasi mai greu cazare, mancare, etc, numai ca review-urile despre acest hotel, notele incredibile si pretul foarte bun pentru zona respectiva, plus proximitatea obiectivelor turistice, au fost hotaratoare si decizia luata! O decizie foarte foarte buna, a fost locul care ne-a placut cel mai mult, pentru ce a oferit, pentru cum a oferit, pentru modul in care am fost tratati si pentru marea calda si plaja linistita de care am avut parte!

Dupa calatoria cu peripetii in sleeping bus, taxiul ne-a adus in fata hotelului - scria Minh Anh garden, deci trebuia sa fie hotelul nostru si stiam ca propietarii detin si un magazin, asa ca am intrat in magazin, asta se vedea din strada!

In spate era un birou care aducea a receptie, am vazut scris sus Minh Anh garden hotel, a aparut zambind de sub birou un domn, care ne-a salutat si a zbughit-o pe langa noi cu viteza!! N-am apucat sa ne intrebam unde se duce, ca a si aparut cu doua cutii de coca-cola de la frigider pe care ni le-a intins zambind cu gura pana la urechi - mister dezlegat!! Era propietarul, era un dar de bun venit pentru noi, ne astepta -agoda? da, agoda, aratam rezervarea, apare o doamna la fel de draguta care ne arata cheia si ne face semn sa o urmam!

Inainte de a ne caza, i-am rugat frumos daca pot suna la agentia Sinh cafe sa le spuna ca am ajuns acolo si nr camerei, pt a fi ridicati la plecarea catre Dalat, si zambind, au cerut nr telefon si au sunat - o noua surpriza, desi vorbisem cu 10 minute inainte la agentie, ca vrem plecarea de dimineata, cu seating bus, etc, d-ra ii spune domnului daca vrem sa plecam dupa-amiaza!! Noroc ca doamna vorbea mai bine engleza, si ne-a inteles ca NU, nu dorim sa plecam dupa-amiaza, si noroc ca vorbea vietnameza (hi, hi) pt a o face pe d-ra de la agentie sa inteleaga ca dorim sa plecam peste doua zile, dimineata, asa cum ne-am inteles!

Cu speranta ca ne-am inteles si ca vom pleca dimineata, am plecat catre camera.

Curtea este foarte mare, ingrijita, cu flori, palmieri, cocotieri, si e impartita cu un alt hotel si cu un club karaoke, dar nu am avut nici un fel de problema cu galagia, a fost liniste, chiar daca asiaticii iubesc la nebunie sa cante si, cu iertare, talentul s-a impartit in alta parte! Ziua mai existau cateva mici tentative, ale familiilor de acolo cred, dar se auzea incet,numai cand treceai pe langa incaperea respectiva si nici nu stateam prea mult pe acolo ziua, astfel incat nu a fost nici o problema!

Am urcat cateva trepte si o terasa lunga si extrem de curata, cu cate o masa si doua scaune in dreptul fiecarei camere, ne-a condus la camera noastra.

Camera arata mult mai bine decat in pozele de prezentare - este foarte foarte curata, imaculata, spatioasa, are doua paturi duble, spatiu suficient in camera, aer conditionat si ventilator, LCD, frigider cu 2 sticle apa gratuite si un cos plin cu fructe, tot gratuit- banane, mere, fructul pasiunii, fructul dragonului, plus fierbator si ceai, cafea, o punga plina de 250 g!

Are si lampa de urgenta, atunci cand cade curentul electric, s-a intamplat o data, seara, dar a durat 2 minute!

Wi-fi din camere, de pe terasa, merge grozav, au mai multi receptori, nu doar unul!

Baia este curata, mare, cu acelasi dus situat intre chiuveta si toaleta, dotata cu periute si pasta de dinti, pieptane, sapun, sampon, gel de dus, personalizate cu numele hotelului - sa nu uitam ca este un hotel mic, care are o stea!

Desi spun ca nu servesc micul dejun, e adevarata doar partea cu 'nu servesc ei', dar iti pun la dispozitie o bucatarie dotata cu tot ce vrei, plus cele necesare micului dejun, zilnic, proaspete - baghete, oua, rosii, castraveti, salata, ceapa, unt, gem, iaurturi, fructe, cafea si ceai, acestea din urma pe tot parcursul zilei!

A fost grozav pentru noi, ne place sa gatim dupa gustul nostru, tot ce trebuia era sa lasi totul curat in urma ta!

Cafeaua vietnameza este grozava, are o aroma foarte puternica, (mie imi place cafeaua calda, nu cea rece, traditionala in Vietnam) si pe terasa plina de flori si cocotieri, era grozav sa o savurezi!

Preturile din magazin sunt mai mici decat in oras (o bere Saigon era 8000 vnd, fata de 10000 in oras, apa 1,5 l era 5000 vnd, cafea 500g era 75-8000 vnd, cacao 500 g era 65000 vnd, etc

Desi nu vorbesc foarte bine engleza, mai mult doamna decat domnul, sunt extrem de draguti si amabili, la plecare, chiar daca stai o noapte primesti un cadou traditional - noi am primit 4 magneti cu Vietnam, un gest foarte dragut!

De asemenea, iti poti spala hainele, gratuit, au masina de spalat la dispozitia turistilor!

Au si tururi la preturi foarte bune, noi am avut o excursie cu jeep-ul, am povestit in episodul 3 (vezi impresii) despre costuri, obiective, etc si am primit si doua sticle cu apa pt excursie, desi le-am aratat ca avem apa la noi, si nu e nevoie, sticlele au ajuns, zambind, in rucsacul nostru - multumim!

Ei locuiesc acolo, sunt mai multe familii, au si copii mici, extrem de draguti, ne-am distrat cu cea mai mica, care, de cate ori era la receptie, si cineva cumpara ceva, pana sa fie platit era 'sustras' de cea mica, si incepea un joc plin de rasete de ambele parti!

Daca ii nimereai la masa si voiai ceva, erai si tu invitat acolo, cu inima deschisa si mereu cu zambetul pe buze!

Ne-a placut enorm la acest hotel si il recomandam din toata inima!

Impresii încărcate de andreea72 in 14.02.2015 10:59:59

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 14.02.15 / 12:25:32

VIZUALIZARI: 2429

Nu a fost singura vizită/vacanţa în VIETNAM.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12800 PMA (din 14 voturi) nota2

[14.02.15 12:22:52]

- gabitza76
[14.02.15 14:59:34]

E clar. Bifez pe lista mea un loc de neratat! Un review atat de bogat in informatii obiective incat nu are cum sa-ti scape vreun detaliu

curatenie - check

confort (mancare, apa, cafea) - check

ieftin - check

Ieftin - check

- Rodel
[14.02.15 20:37:02]

Mi-a plăcut atât de mult, încât am început să visez.

- adri-nico
[15.02.15 08:39:49]

fataaaaaaaaaaa! ce mi-ai facut? cu fructele alea??? de unde sa iau si eu un dragon, sa il plantez si sa-mi iasa fructe delicioase?

am o patanie foarte haioasa cu fructul dragonului. odata, intoarsa dintr=o calatorie asiatica, am adus cu mine citeva raritati de fructe printre care si astea ale dragonului. am gasit copilul mic bolnav si l-am trimis la doctorita cu bona. i-am dat drept plocon un fruct in ala, ma gindeam eu ca bomboane si cafea primeste des. vine bona acasa si imi zice "dna doctor era foarte speriata, ca ce e ala, ca daca e otravitor... " si uite-asa am stricat eu orzul pe giste!

[15.02.15 09:40:29]

E okbmaster21: e ok

[15.02.15 09:42:35]

E b]Rodel: e un inceput...

[15.02.15 09:49:31]

@adri-nico: Aoleu, si eu caut raspuns pt intrebarea cu dragonul pusa si de puiul meu de 3 anisori, dar nu l-am gasit inca... Asteptam salvatori! Cam asa se intampla cu ceva nou. daca persoana nu facut inainte cunostinta cu ceva-ul, mai bine pas!

1. PMA = Puncte Mulţumire-Apreciere = sistem de notare a contribuţiilor la informarea comunităţii. Vezi detalii aici TOP

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[16] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Minh Anh Garden Hotel [Phan Thiet]Foto VOTATĂ de mine!
P01 [JAN-2015] vedere din curte, terasa si camera noastra

P02 [JAN-2015] masa noastra de pe terasa
# [50 PMA, +BONUS]

P03 [JAN-2015] terasa seara, lampioane si brazi de craciun impodobiti, in ianuarie

P04 [JAN-2015] camera foarte mare si imaculata
# [50 PMA, +BONUS]

P05 [JAN-2015] dotari- lcd nou, ventilator (este si aer conditionat), frigider, flori, fructe, ceai, cafea, ceainic, servetele

P06 [JAN-2015] si lampa de urgenta, e haioasa si functioneaza
# [50 PMA, +BONUS]

P07 [JAN-2015] feon, periute de dinti, pieptene, sampon, gel de dus, betisoare pt urechi, dotari de 4-5 stele
# [50 PMA, +BONUS]

P08 [JAN-2015] bun venit!

P09 [JAN-2015] baia impecabila

P10 [JAN-2015] bucataria