ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2015
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 27.01.15
MAR-2010

Donkey Shoe Cottage – un bed & breakfast minunat din Clovelly

Am petrecut o noaptea in Clovelly (vezi impresii) si am ales sa stam la acest bed & breakfast traditional si fermecator.

Pentru £30/persoana pe noapte, cu mic dejun inclus, ne-am bucurat de o camera curata si frumos aranjata, cu un pat suficient de mare si o mica chiuveta disponibila in camera. Ne-am incalzit cu ajutorul unui calorifer electric, fiind luna martie, era destul de racoare, insa sub asternuturi ne-a fost mult mai bine.

Dimineata am coborat la parter, unde am fost intrebati ce am dori sa servim la micul dejun, daca avem vreo preferinta privind ouale. Am mancat un full english breakfast, foarte bogat, pe care l-am completat de o ciocolata calda si de un ceai englezesc cu lapte. Servirea a fost foarte prompta, iar camera din fata unde am luat micul dejun avea semineu si o masuta langa fereastra, cu vedere spre straduta principala. Era cald si bine, iar camera era tare frumos decorata si pastrata de cei care administrau intreaga locatie, niste persoane cumsecade si foarte saritoare cu invitatii.

Daca doriti, puteti folosi si salonul principal, pentru a va uita la televizor (camerele nu au TV), pentru a citi sau a schimba impresii cu gazdele. Noi nu prea am folosit aceasta camera; am preferat sa ne plimbam.

Acest bed & breakfast este situat pe aleea principala, la cateva minute de port (oricum, satul fiind foarte mic, distantele parcurse sunt foarte scurte!). Mancarea a fost proaspata, din belsug si pregatita la cerere de catre gazde. In cazul in care micul dejun englezesc (apropo, stiati ca mai este numit si "heart attack"? :D) nu va face cu ochiul, gazdele va pot oferi cereale si mic dejun continental.

Daca ar fi sa revin in Clovelly, as alege sa stau tot pentru o singura noapte in acelasi loc, aceeasi camera. Un loc in care ti-a placut te atrage sa revii cu drag si data viitoare si, de ce nu, sa-l recomanzi si prietenilor!

P.S: Aici gasiti site-ul celor de la Donkey Shoe Cottage click aici . Observ ca preturile nu au crescut intre timp.

Trimis de Cucu Bau in 13.02.15 16:50:53
Validat / Publicat: 14.02.15 08:40:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 1878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cucu Bau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Donkey Shoe Cottage.
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterX [14.02.15 08:38:12] »

Fiind vorba despre un set de impresii de cazare şi un sejur mai vechi de 3 ani, în conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B, pct. 4), articolul se publică fără PMA std (fără "votul saitului"), el putând fi votat doar simbolic, cu +/-1.

Notă: prevederile punctului mai sus menţionat se aplică doar impresiilor de tip "de cazare"; în cazul articolelor de călătorie se aplică punctul 4b.

webmaster70 [14.02.15 09:42:04] »

@Cucu Bau - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

dorinakiss [14.02.15 17:41:43] »

@Cucu Bau - Buna ziua!

Doresc sa ajung in aceasta frumoasa locatie, dar toate agentiile au oferte numai pentru Londra. Cum pot sa ajung acolo (ce agentie) direct din Bucuresti?

Cu stima, Dorin.

Cucu Bau [15.02.15 18:27:14] »

@dorinakiss - Nu stiu sa existe vreo varianta organizata de o agentie, ma indoiesc sa existe.

Te sfatuiesc sa faci acest lucru pe cont propriu, astfel vei evita si comisionul unei agentii:

Bilet de avion pana in Londra sau alt aeroport mai apropiat, gen Bristol (dar nu stiu sa existe zbor direct din tara), apoi cu trenul pana in Barnstaple si cu autobuzul 319 pana la Clovelly, asa cum am mentionat aici

Alta varianta ar fi cu masina inchiriata, pentru a evita schimbarea atator mijloace de transport.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Cucu Bau [15.02.15 18:41:57] »

@webmaster26 - Intr-adevar aceastea sunt coordonatele, dar nu se poate ajunge cu masina pana la locatie. Nu se circula cu masina decat pana la intrarea in sat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

dorinakiss