ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2015
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 27.01.15
JAN-2015

Bistro de l’Arte – gastronomie cu stil, bauturi alese si arta

Acesta este un review special pentru mine deoarece se centreaza pe o locatie culinara draga sufletului meu (si stomacului, fara indoiala :D). Oricand am drum prin Brasov, este imperios necesar sa ma opresc la Bistro de l’Arte, un loc foarte drag mie.

Restaurantul acesta mic si cochet (deschis inca din decembrie 2000) se afla pe strada Piata Enescu, nr. 11 bis, intr-o zona retrasa si linistita, departe de zarva de pe artera pietonala principala. De pe Strada Republicii se poate intra pe strada Michael Weiss si apoi stanga pe straduta cu pricina. Eu prefer sa intru pe sub un mic gang dinspre Piata Sfatului si apoi sa continui la dreapta, pana dau de restaurant. Restaurantul este deschis de luni pana sambata intre orele 9:00 si 1:00. Duminica deschid la pranz si ii puteti calca pragul, la fel ca in restul timpului, pana peste miezul noptii (1:00).

Meniul (drive.google.com/file/d/0 ... 29hSHFfTlE/view) si oferta speciala (drive.google.com/file/d/0 ... TRYTlloUjg/view) se pot consulta online, anterior vizitei.

Tot ce va pot asigura, cu mana pe inima chiar, este ca aici puteti manca cea mai buna supa de ceapa din lume, nu numai din Romania. Pe aceasta delicatesa (frantuzeasca la origini), am testat-o si degustat-o de fiecare data cand am trecut pe aici, asa ca va asigur de calitatea si gustul ei desavarsit. Si vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca am incercat-o si la mama ei acasa unde nu m-a impresionat prea mult. O bila alba pentru Bistro de l’Arte pentru reteta deosebita si inca o bila alba pentru nealterarea ei de-a lungul anilor. Uneori mi se intampla sa gust ceva deosebit, sa suspin apoi dupa felul/desertul respectiv, iar cand revin, dupa ceva timp, dornic sa incerc din nou ceea ce mi-a placut, remarc, cu deziluzie, ca reteta a fost schimbata sau ca bucatarului nu i-a mai iestit la fel… Dar la Bistro suntem scutiti de aceasta deziluzie, papilele sunt la fel de extaziate, la fiecare vizita.

Supele crema sunt la fel de gustoase si pline de arome imbietoare. Merg bine combinate cu bruschettele proaspete si delicioase. Am mai incercat clatitele bretone din faina neagra, gratinate cu emmentaler si umplute cu crema de spanac – un fel tare fin si delicios imbinat cu smantana de pe deasupra. De asemenea, la fel de gustoase au fost si pappardelle cu ragu de ciuperci de padure si branza romaneasca maturata de capra. Recomand si faimosii escargots cu ierburi si usturoi care, hélas, nu au mai ajuns pana la "sedinta foto"!

La capitolul deserturi nu prea am avut ocazia sa incerc prea multe fiindca, de fiecare data, felurile de mancare consistente si delicioase nu mai lasau loc si pentru ceva dulce. Insa recomand din tot sufletul vestitul croquembouche (cunoscatorii stiu ca acesta este un tort frantuzesc servit de obicei la nunti). L-am comandat din timp pentru a sarbatori o aniversare si o dorinta mai veche, iar delicatesa aceasta a fost un succes colosal! Am luat din micile choux-uri pana nu am mai putut. A trebuit sa revenim pentru masa de seara (iar chelnerul a fost destul de dragut si ni l-a pastrat la frigider) si chiar si atunci a trebuit sa-l luam la pachet fiindca nu am fi putut sa-l dam gata dupa inca o runda de supa de ceapa si clatite cu spanac.

Toate aceste bunatati culinare se vor insotite de un cocktail pe masura. Si aici cocktail-urile de fructe precum Pear Affair sau Jasmine Smash sunt ca o adevarata simfonie pentru papilele gustative. In urma cu ceva timp, pe timp de vara, am degustat un cocktail delicios si racoros cu blue curacao si nuca de cocos. Imi pare tare rau ca l-au scos din oferta, l-as fi comandat de fiecare data.

Pentru un adevarat festin culinar Bistro de l’Arte poate ameti orice papile gustative. Cunoscatorii stiu de ce! Il recomand tuturor gurmanzilor inraiti. Preturile sunt accesibile si, tinand cont de calitatea mancarii, nu am niciun punct de obiectie.

Pe langa delicatesele care se pot gusta aici, la Bistro de l’Arte se organizeaza si evenimente menite sa incurajeze arta. Daca doriti sa luati parte la un astfel de eveniment, puteti consulta programul pe website-ul lor: http://bistrodelarte.ro/events.php. Pe peretii restaurantului se afla cateva tablouri, iar la unele mese se pot admira bijuterii. De asemenea, daca va aflati miercurea intre 20:00 si 22:00, veti asista la concert de vioara si acordeon, iar de joi si pana sambata (in acelasi intervar orar), la concert de pian.

Singurul lucru care imi displace aici este zona nedelimitata pentru nefumatori. Daca soliciti o masa pentru nefumatori, esti directionat catre cele din dreapta, dinspre bar, insa la masa de langa (la nici 10 cm distanta) se fuma tigara dupa tigara. Imi pare tare rau ca aici este permis fumatul (inteleg ca nu este loc suficient pentru amenajarea unor locuri speciale, separate) fiindca am vazut si parinti care au venit cu copii aici si nu mi se pare in regula ca persoanele ce nu sunt fumatoare sa fumeze totusi pasiv. As vrea sa dau un review mai bun, insa pentru acest lucru il voi depuncta. Un alt lucru care mi s-a parut nepotrivit este ca, ultima oara cand am fost aici, una din persoanele care se ocupa de primirea clientilor si ajuta uneori la aducerea farfuriilor la mese, statea langa bar si impaturea servetelele pentru masa in timp ce tusea in mana. Am observat-o facand asta de mai multe ori si mi s-a parut un gest iresponsabil. Daca tot trebuie sa tusesti si pui mana pe servetele, macar tuseste folosing bratul (asa numitul stranut vampiresc, datorita pozitiei bratului care acopera gura).

Dar sa nu inchei totusi intr-o nota negativa un review de suflet; din punctul meu de vedere, Bistro de l’Arte este unul dintre cele mai bune restaurante de pe Valea Prahovei!

Trimis de Cucu Bau in 11.02.15 19:51:54
Validat / Publicat: 12.02.15 08:13:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 3803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cucu Bau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Centrul orasului Brasov, intrarea George Enescu, spre Bistro de l'Arte.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 27 voturi)

krondia* [12.02.15 08:45:00] »

Bistro de l'Arte este renumit pentru savoarea preparatelor şi meniul de aici este într-adevăr deosebit. Deşi mi-aş fi dorit, eu nu am mai revenit recent tocmai din cauza lipsei unei delimitări adecvate a spaţiului alocat nefumătorilor. Seara şi mai ales când au loc concertele la pian fumul este foarte supărător. Într-o vreme declaraseră ziua de luni anti-fumat, nu mai ştiu dacă au păstrat iniţiativa.

Referitor la ultima afirmaţie, permite-mi, totuşi, să fac o corecţie. Bistro de l'Arte şi implicit Braşovul nu se găsesc pe Valea Prahovei...

Cucu Bau [12.02.15 09:05:28] »

@krondia - Ai dreptate, multumesc! Sa vad cum rectific...

alinaro [12.02.15 12:22:57] »

@Cucu Bau - Bine ca sunt la ora gustarii, ca pozele m-au omorat!

Cris [13.02.15 06:02:53] »

@Cucu Bau - Am acest local pe listă de foarte mult timp, dar până acum, din diverse motive, nu am reușit să ajung să iau masa aici.

Felul în care ai prezentat acest restaurant m-a convins că e cazul să grăbesc această vizită, iar pozele m-au ajutat să știu și ce vreau să mănânc: va fi supa de ceapă, clar. .

P. S. Te-aș sfătui să folosești funcția ,,SESIZEAZĂ", aflată sub textul scris de tine, pentru a modifica Valea Prahovei de acolo, e păcat să rămână așa, totuși.

AleDia [04.03.16 10:23:03] »

@Cucu Bau - Pozele arata divin! Mi-ai deschis apetitul pentru ciorbe, iar eu mananc foarte fooarte rar. Felicitari!

AleDia, alinaro
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: