ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2009
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 07.04.09
JUL-2007

Pe urmele vulcanului

Lacul Sf. Ana, singurul lac vulcanic din Romania este situat in craterul unui vulcan stins probabil in urma cu peste 10000 de ani, denumit Ciomatu, in apropiere de Tusnad. Demn de remarcat, primul lucru care frapeaza este claritatea apei, pe care eu unul nu am mai vazut-o nicaieri in tara. Din pacate si aici au ajuns "oamenii", asa ca in apa veti gasi tot felul de urme ale civilizatiei.

Recomand celor ajunsi aici, in special vara, sa faca o plimbare cu barca pe lac, merita, de altfel si o modalitate de a explora intinsul apei pe indelete si de a admira frumusetea padurilor ce-l inconjoara. In apa nu exista nici o forma de viata, din cauza emanatiilor venite de pe fundul lacului.

Foarte frumoase legendele care stau la originea lacului*:

- conform uneia dintre legende, parintii unei fete pe nume Ana vroiau sa o marite pentru avere, dar aceasta, fiindca nu-l dorea, a fugit si s-a aruncat in apa, motiv pentru care lacul ii poarta numele. De aici si sfintirea lacului in fiecare an de hramul Sf. Ana.

- o alta legenda aminteste de doi frati orgoliosi care stapaneau doua cetati. Cel care avea cetatea pe varful Puciosul starneste invidia celuilalt cu o caleasca minunata, motiv pentru care acesta pune sa fie inhamate la o caleasca 8 dintre cele mai frumoase fete din imprejurimi, dar acestea nu reusesc sa miste caruta. Stapanul manios pune sa fie biciuite, dar una dintre ele pe nume Ana l-a blestemat, blestem care se indeplineste, o furtuna teribila distruge cetatea acestuia, in locul acesteia formandu-se un lac, caruia localnicii ii vor spune Lacul Sf. Ana.

* doresc sa specific, ca pentru legende am folosit documentatii existente pe internet, pentru a-mi completa amintirile.

Trimis de danoradea in 30.12.09 21:19:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS.

VIZUALIZĂRI: 2129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Lacul Sfanta Ana - pe debarcader asteptand excursia cu barca
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[30.12.09 21:48:41]

doua dintre pozele incarcate nu au putut fi validate -- prezentau practic cvasi-absolut-acelasi-lucru ca o alta dintre ele, validata.

[30.12.09 22:07:35]

Nici o problema, din pacate aici nu prea am facut multe poze, am preferat sa ma plimb cu barca pe lac si sa savurez frumusetea zonei.

[31.12.09 00:06:32]

Lacul Sfanta Ana merita vizitat atat vara, cand poti face plaja, gratare si te poti da cu barca, dar si iarna, cand poti avea parte de cea mai tare partida de sanius. Gasiti la cabana unde platiti taxa de acces cele mai tari sanii: cu talpi de schiuri.

Iar pentru cei care au fost doar vara, imaginati-va ca iarna, pe zapada mare, cobori de sus de la cabana pana jos langa lac fara sa faci nici o oprire si la viteza maxima. E mai greu la urcare, dar merita efortul.

Intr-un an, unii care au vrut sa scape de tras sania la deal, inapoi, s-au legat de o masina 4x4. Erau vreo 5 sanii legate, la o curba una s-a resturnat si cea din spate a venit direct peste copilul rasturnat. Au fost scene de groaza...

[31.12.09 00:10:49]

da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine in ceea ce priveste gratarele, am eu asa... o retinere cand e vorba de ele..., iar in rest perfect de acord

[31.12.09 00:17:41]

N-am zis ca eu am fost acolo la gratar - chiar n-am facut asta, cu atat mai mult cu cat am si scris pe undeva, la mine era o traditie sa merg anual si sa mananc la restaurantul "La Cetate", prin zona. Ziceam doar ca se pot face gratare, dupa ce am vazut cu ochii mei o gramada de oameni care faceau asta, iar eu, dupa o tura de volei (ca plecasem doar cu mingea la mine de sus) salivam simtind mirosul prajelilor

ileanaxperta*
[31.12.09 00:49:21]

Lacul Sf. Ana are forma unei palete ca acelea unde pictorii-si amesteca culorile. Si nu degeaba Mama Natura "l-a desenat" intr-un cadru atat de pitoresc, ca intr-o galeata naturala, in culori multe si inconjurat de muntii cu padurile sale mereu verzi si proaspete!...

Si apropo de gratare...nici eu nu sunt adepta acestora, dar cred eu ca nu ar fi nimic rau in asta, daca oamenii ar fi civilizati si, dupa ce s-ar infrupta din gratarul lor, ar face si curat la locul lor "de munca" grea (la infulecat pe rupte...). Iar poza ta, draga danoradea, in care arati "civilizatia" constand intr-un gunoi aruncat in apa limpede si curata, demonstreaza exact contrariul: necivilizatia si nesimtirea omului, care se descotoroseste de ce nu-i mai foloseste oriunde si oricum...Eu am un catel, deci este un animal, dar niciodata nu-si "arunca" gunoiul in drumul mare. L-am educat astfel incat sa-si gaseasca singur "calea" dar are si un bun simt, de unde multi dintre bipezi ar putea sa-l invete de la Dolly a mea...

[31.12.09 00:50:18]

Am incarcat acum niste poze de la Sfanta Ana, facute in patru ture diferite (in ianuarie, martie, mai si decembrie) si mi-am dat seama ca lacul si zona mi-au parut mult mai frumoase iarna. Asa ca cei care vor sa se deconecteze pot da o tura la Sfanta Ana, daca o mai fi zapada

[31.12.09 01:09:50]

mie in schimb imi plac foarte mult gratarele, dar cum zice si ileanaxperta, traind in Romania am ajuns sa le asociez cu cei care lasa mizerie in urma lor, si deci sa le evit...

krondia*
[24.01.10 16:06:19]

Cand am fost eu, acum 2 ani, era foarte curat. Existau cosuri de gunoi langa masutele amenajate in padure si chiar am ramas placut surprinsa ca nu erau resturi aruncate pe jos.

In padurea de lângă lac se află si o frumoasa capelă romano-catolică cu hramul Sfintei Ana.

[27.01.10 23:22:23]

krondia nu neg curatenia care exista aici, sunt convins ca fata de multe alte locuri din tara, aici se vede mana saseasca in aceasta privinta, din pacate la malul lacului, in special in zona cu barci se vedeau foarte "clar urmele civilizatiei" si e pacat...

Probabil ca in ciuda acestor mici neajunsuri, Lacul Sf. Ana va ramane unul dintre cele mai frumoase din tara, o zona cu un farmec aparte.

danoradea, ileanaxperta*, krondia*, lizuk
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Sfânta Ana: