ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2015
ÎNSCRIS: 05.01.15
JAN-2015

Un weekend de pomina in Predeal

Perioada: un weekend relaxant in toi de iarna

Misiunea: sa petrecem o zi de nastere frumoasa respirand aerul curat din imprejurimile muntilor

In ultimul weekend din ianuarie plecam spre munte cu autocarul, trecem prin Pucioasa si pe masura ce ajungem la cota 1000 putem vedea zapada, aici netopita inca. Cu greu ma abtin sa nu mi se faca rau pe serpentinele din apropiere de Sinaia. Cand intr-un final facem stanga de pe DN71 si iesim pe E60, vad varfurile muntilor acoperiti de zapada, si, desi trecusem de serpentine, simt ca mi se face rau. Ma mut pe scaunul din fata (care, din fericire, era liber) si admir privelistea. Nu apucam sa traversam Poiana Tapului ca deja autocarul incetineste, asteptand in spatele a zeci de masini. De-acum raul de mai devreme disparuse complet si imi aduc aminte orele petrecute pe acelasi drum in trecut, insa pe timp de vara (si la dus, si la intors). Ca de obicei, aglomeratia atinge cote maxime in Busteni, insa pe masura ce iesim din Azuga, drumul se elibereaza si se circula normal.

Ajunsi in Predeal, admiram decoratiunile de Sarbatori, nedemontate inca, apoi ne indreptam direct spre Hotel Bulevard (vezi impresii). Dupa ce facem cateva poze, urcam pana la Predeal Comfort Suites sa mancam. Pe drum admiram privelistea, aerul curat, tipic montan, suspinam cand trecem pe langa Hotel Hera (fiindca am tot venit aici in nenumarate randuri, in special vara). La intoarcere ne-am oprit si pe la Hotel Orizont (o alta dragoste de-a noastra), ne-am amuzat cand am citit ca banalul fel de mancare romanesc mamaliga, smantana si branza, la restaurantul Miorita se numeste taci si inghite, si apoi am oftat adanc cand am vazut destule persoane folosind piscina perfecta de la acest hotel. Fiindca mai ramasese destul timp din prima zi, am trecut pe la hotel sa mai punem un strat pe noi (se facuse racoare si incepuse sa ninga usor), si apoi ne-am indreptat spre oras si intr-un final spre partie. Am admirat nocturna si schiorii care se simteau in largul lor pe partiile Clabucet. Tot aici am mancat si un porumb fiert (mi-a adus aminte de porumbul din Anglia: numai aici porumbul lor fiert este foarte dulce si parca plin de unt).

A doua zi ne-am luat micul dejun in camera (am facut cumparaturi la Carrefour-ul din centru care era super aglomerat de turisti, cu o seara in urma), iar apoi am iesit la plimbare cu gandul de a face o vizita Brasovului. Inainte de a ne urca in tren ne-am oprit sa admiram Biserica ortodoxa Sfintii Imparati Constantin si Elena. Arhitectura bisericii este foarte diferita de stilul clasic al unei biserici ortodoxe, insa odata aflati in interior, nu aveti cum sa nu observati picturile specifice. Imi plac foarte mult culorile vii folosite pentru aceste picturi interioare, iar nuantele de albastru si soarele care patrunde dinspre ferestre spre altar transforma acest loc intr-unul cu adevarat divin. Incarcati de energii pozitive, ne-am urcat in tren si am continuat calatoria noastra in Brasov.

Duminica, in ultima noastra zi in Predeal, am lenevit in hotel pana la ora de eliberat camera. Apoi am mers sa mancam ceva in oras si sa ne plimbam, inainte de plecare. La penultima vizita in Predeal am pozat multe case vechi si ne-am plimbat pe toate stradutele din oras. Undeva prin spatele bancii BRD era o straduta (Str. Caprioarei), unde, in urma cu doi ani, am gasit un santier in lucru. Curioasa fiind de cum mai arata zona, am urcat (drumul este putin in panta prin spatele bancii) pana acolo sa vad schimbarile. Comparand cele doua imagini, am sapat mai adanc si am aflat cui apartine imensitatea de beton (Blidar Valer, supranumit si «regele vagoanelor»). Predeal, ca si alte statiuni montane, se schimba de la an la an. Un lucru este clar, va ramane un loc foarte drag mie si as reveni oricand aici, fie si pentru o plimbare scurta de un weekend.

Concluzia: ne-am bucurat de o vreme frumoasa la sfarsit de ianuarie prin Predeal. De ce tot Predeal? Pentru ca asociez muntele cu Predealul, pentru ca mi-e drag inca din copilarie, cand obisnuiam sa vin aici, si pentru ca vara e cea mai racoroasa statiune din Bucegi.

Trimis de DarkAng3L in 11.02.15 01:16:09
Validat / Publicat: 11.02.15 10:20:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DarkAng3L); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedere de la Predeal Comfort Suites

Cucu Bau
[11.02.15 20:39:56]

Frumoasa biserica! Intr-adevar, nu ai spune ca este ortodoxa, din cauza arhitecturii. Si mie imi place hotel Orizont, poate ne vei povesti mai mult despre el, in alt review.

• Alte impresii din această RUBRICĂRe/descoperă Predealul: