ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.04.08
FEB-2015

Prânzul în Szeged

Fiind cazați la Hunguest Hotel Forras (vezi impresii) cu demi-pensiune - mic dejun și cină, am fost nevoiți să mâncăm prânzul undeva. Așa că, profitând de poziția centrală a hotelului, am mâncat trei zile prânzul în oraș.

Prima zi, duminica, am decis sa vedem celebrul John Bulls Pub, așa că la ora 12.20 intram în restaurantul foarte elegant și rustic în același timp. Ne întâmpină un chelner și ne întreabă dacă avem rezervare. În acel moment, privind în jur, văd că toate mesele sunt rezervate. Chelnerul, de bun-simț, vazându-ne și cu copil, ne spune că dacă terminăm până la 13.30, ne poate da o masă. Acceptăm și primim meniul, în limba maghiară și engleză. Prețurile destul de mari, ne fac să decidem doar pentru un felul doi de fiecare. Mâncarea este foarte gustoasă, porțiile mari și sunt multe feluri de mâncare pe bază de pui, de porc, de vită, de pește și paste. Prețurile variaza între 10 și 30 euro pentru un fel de mâncare.

A doua zi, am ales al doilea renumit restaurant din Szeged, unul cu meniu specific maghiar. Se numește A Regihidoz adică La Podul Vechi (Old Bridge, cum apare pe site-uri). Este foarte aproape de John Bulls, la parterul singurului bloc turn de lângă podul central din Szeged. Localul este elegant, dar meniul este exclusiv în limba maghiară. Am ales de data asta două supe și o porție de paste carbonara cu snitel de pui. Prețurile sunt ceva mai mici decât la John Bulls, adică intre 8 și 20 euro de porție, dar calitatea mâncării la fel de bună.

Deoarece familia s-a săturat să treacă podul central peste Tisza, de la hotel spre centru, a treia zi am găsit un restaurant-pizzerie peste drum de intrarea la ștrand, la 100 m de hotel. Aici am mâncat o pizza foarte bună (4 euro), paste de asemenea foarte bune și un gulaș leves (supă gulaș) mare și foarte bun. Prețurile foarte bune, iar servirea super. Tot aici am băut cea mai bună și ieftină cafea expresso din Szeged (3 lei porția). Lângă această pizzerie (pe colț) există un cafe-bar care se deschide la ora 8 și unde se bea aceeasi cafea bună, la același preț bun. De aici, am plecat dimineața înapoi spre casă.

În concluzie, se poate mânca bine și scump sau bine și ieftin, funcție de locație. În general, supele se servesc fie la ceașcă (mică) fie la bol sau farfurie (mai mari), la prețuri diferite, evident. In centru există multe localuri (cofetării, cafenele) unde gasiți sigur ceva pe gustul vostru (prajituri, sărățele, pogăcele, kebab, patiserie). Nu ratați faimoasele retes-uri (ștrudele) cu diferite umpluturi: mac, nucă, brânză, etc.

Trimis de dognean in 08.02.15 16:40:09
Validat / Publicat: 08.02.15 18:21:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 6427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Szeged? :