ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.04.08
FEB-2015

Distracție de iarnă

Trebuie să menționez că am fost pentru prima oară într-un aqua-parc, de aceea poate impresiile nu sunt foarte obiective. Profitând de vacanța copiilor și de lipsa zăpezii, am hotarât să ne răsfățăm câteva zile la un ștrand. Am cochetat de mult cu ștrandurile ungurești de lângă frontieră și am ales acum varianta Szeged, din cauza distanței de casă si datorită mărimii ștrandului.

Cred că am avut o impresie greșită despre un aqua-parc acoperit, pentru că mă așteptam sa fie mult mai mare. Nu stiu de ce. În fine, după o mică dezamăgire relativ la mărime, am fost totuși fericiți deoarece copilul s-a simțit foarte bine. Noi adulții ne-am plictisit uneori, sătui de atâția bulbuci si jeturi de apă. Poate că 3 zile au fost prea multe pentru o singură locație.

Prima baie am făcut-o duminică după-amiaza, când funcționau toate toboganele și era destul de multă lume în ștrand. În schimb, a doua zi ne-am dat seama că programul ștrandului începe de la ora 10 (ora Ungariei) iar cel al bazinelor cu tobogane de la ora 12. Cum noi suntem destul de matinali, am petrecut fiecare dimineață în câte un centru comercial din Szeged, până la deschiderea bazinelor. În timpul săptămânii, majoritatea clienților erau bătrâni din oraș (dimineața) și clienții hotelului. Doar seara se mai anima ștrandul, probabil cu cei din oraș veniți la o baie.

Partea cu toboganele se deschide la ora 12, iar câte două ore (12-14,14-16,16-18,18-20) funcționează câte un grup de tobogane. Cele mai spectaculoase se deschid la ora 16 și 18. Măsurile de siguranță sunt foarte stricte, la fiecare tobogan fiind unul sau doi supraveghetori (sus și jos). Pe unele tobogane au acces doar copii mai înalți de 140 cm sau cu semnătura părintelui între 130 și 140 cm. Cele mai spectaculoase sunt cele două (anaconda și anaconda-kamikaze) care pleacă din turn, la care accesul se face doar cu liftul. Cel mai ciudat ca senzație este toboganul ceapă, în care după un scurt parcurs prin tub intri într-o semisferă deschisă (jumătate de ceapă) în care te rotești pe pereți datorită forței centrifuge iar apoi cazi ca o plăcintă într-un bazin adânc. Aici am vazut vigilența supraveghetorilor, în momentul în care cel de la ceapă a sărit în bazin pentru a ajuta un adult, cazut din ceapă, să iasă pe margine.

Pentru adulți există și partea de welness de familie, unde apa este mai caldă decât la tobogane și sunt multe variante de hidro-masaj. Tot de aici se iese în bazinul exterior, cu apă de 40 grade, unde sunt de asemenea, jeturi de apă și un fel de râu care te poartă cu viteză într-un traseu circular. Tot în aripa de welness există trei bazine cu apă termală, de culoare maronie.

Fiind cazați la hotelul parcului, am avut acces nelimitat la toate bazinele, iar adulții aveam câte trei ore pe zi acces la Silent Welness, zonă cu bazine de relaxare și câteva saune. Saune există și in celelalte zone ale ștrandului, iar la etaj se poate mânca și bea la câteva fast-food-uri. Impresia generală a fost bună, mai ales datorită curățeniei din ștrand și din apă.

Trimis de dognean in 08.02.15 16:06:14
Validat / Publicat: 08.02.15 17:51:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂAqua Park Aquapolis Szeged:

• pagină generată în 0.038320064544678 sec