Hunguest Hotels Forras  (stele cf clasif. AFA:  4*+)

08.02.2015
Avatar dognean
DIN Timisoara
înscris/ă în 22.04.08
MEMBRU: PREMIUM
FEB-2015
REGIM MASĂ DP

O mini-vacanță reușită

Comunicarea în limba română, prin e-mail, a mers foarte bine. Am cerut oferta și am primit foarte rapid răspunsul. Am făcut rezervarea și atât, fără plata în avans. Am ajuns la hotel duminică, înainte de ora 14, ora la care începe ziua hotelieră și am fost cazați rapid, după plata integrală a sejurului (400 euro, cu tot cu taxa de oraș). Ni s-au explicat pe scurt toate detaliile și am primit o foaie în limba română cu întregul program al hotelului și al aqua-parcului. Ni s-au dus bagajele în cameră și ne-au întrebat dacă avem nevoie de halat și pentru copil. Am confirmat și în câteva minute am primit halatul. Accesul în cameră și în toate facilitățile aqua-parcului se face pe baza unei brățări personale, de tip ceas de mână. Pentru pornirea curentului în cameră există o cartelă, care poate ramâne în locașul ei până la sfârșit. Seiful este gratuit, iar minibarul pe bani. Nu se fumează în hotel, doar afară în locuri special amenajate.

Camera este destul de spațioasă, curată, cu balcon unde în afara celor două scaune de plastic, ar fi fost bună și o măsuță. Noi am avut o cameră cu pat dublu și o canapea extensibilă (foarte comodă) pentru copil sau adult. Pentru accesul în aqua-parc se folosesc halatele albe si prosoapele verzi. Prosoapele albele sunt pentru cameră. Din păcate, apare problema uscării halatelor, deoarece singurul calorifer este în baie, de tip scară, pe perete. Am reușit sa uscăm costumele de baie, dar halatele grose se uscă destul de greu. Incalzirea în camera se face centralizat, existând un termostat de reglare a temperaturii, care functionează foarte bine.

Ca regim de masă, am avut demipensiune (mic dejun și cină). Micul dejul este între 7 și 10 (ora Ungariei), iar cina între 18 și 22. Micul dejun este foarte divers: ouă fierte, omletă, salamuri, șuncă, brânzeturi, unt, gemuri, cereale, lapte, ceai, cafea, legume, etc. La cină (tot bufet suedez) se servesc aperitive, două feluri de supă, câteva mâncăruri gătite, deserturi. Mâncarea este bună, nu poți să nu găsești ceva inclusiv pentru copii (paste, cartofi prajiți, etc.). Cafeaua de la micul dejun nu este bună, dar se poate comanda expresso de la bar, pe bani.

Accesul din hotel spre aqua-parc se face cu un lift care coboară direct la intrarea în parc. De acolo, cu brățara tip ceas intri peste tot (vezi impresii). Toată consumația din aqua-parc se poate trece pe brățară și se plătește la finalul sejurului, la recepție, fără a fi nevoit să umbli cu banii la tine.

Impresii încărcate de dognean in 08.02.2015 15:32:46

Validat / Publicat: 08.02.15 16:49:22

• A fost prima sa vizită/vacanţă în UNGARIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 10 voturi) nota2

[08.02.15 15:34:43]

@dognean - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

- dognean
[08.02.15 21:55:51]

@webmaster26 - E foarte ok.