ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Culoare si zgomot, mult zgomot

Hotelul nu are lift, ci doar doua etaje. Noi am stat la ultimul, dar mie-mi place sa fac sport si sa trag de fiare. Asa ca urcatul bagajelor nu a fost o problema... Prea mare.

In rest atmosfera hotelului e destul de prietenoasa si cocheta, colorata si oarecum familiara. Scarile interioare deschise, cu pereti inalti si luminosi, ticsiti de tablouri si afise dau un aer pitoresc si extrem de viu hotelului.

Resedinta noastra de top (am stat la la etaj deci pot sa ma laud cu chestia asta) era mai mare ca a vecinilor! Ajungand ultimii (WizzAir are obiceiul asta!) nu am mai prins o dubla si ne-au bagat la tripla. Adica un pat in plus - perfect pentru rasfiratul bagajelor - si inca un metru patrat de mocheta. Pe-ala l-am lasat neatins ca sa nu ni-l treaca la nota de plata...

Camera e simplu mobilata, cu patul tare si perne rigide. Macar e larg. Internetul functionabil, cu caderi regulate, poate chiar prea regulate. O fi intentionata toata chestia?

Pacat ca priza de curent e cat mai departe de masa - o idee complet anti-laptop, total nelaudabila intr-un oras cu renume in arta si moda. Daca eram in Pisa, nu comentam, stim cu totii ca aia o mai dau in bara din cand in cand...

Baia e colorata si pestrita, de voie buna si vacanta. In schimb nu are chiuveta. De fapt, exista un fel de chiuvetinno (cum ar denumi-o mucalita Coana Chirita) sau, pe romaneste spus, un breloc de chiuveta. Mica si haioasa, lucioasa si curata, insa total inutila pentru un spalat pe dinti sanatos si un barbierit cu adevarat masculin.

Am avut si bideu – si vai, ce impresionat am fost! O sa am ce povesti nepotilor... chiar daca nu l-am folosit. Si am avut pahare de plastic. Le urasc. Declar oficial ca urasc paharele de plastic. Cred ca o sa ma plang pe Booking de chestia asta...

Zgomotul e punctul forte al hotelului. Auzi in permanenta vecinii de palier (ala cu catelul si aia cu tocuri), vecinii de peste drum (patru la numar), gunoierii de foarte dimineata (ce harnici!) si de noapte (altii??), trollerele turistilor grabiti (de unde sa stie ei ca unii dorm la 5:18 dimineata?) E un festin al galagiei. De fapt, zgomotul recomanda hotelul ca ideal pentru doamnele care spera ca viata nocturna bogata din Florenta le poate trezi casnicia intrata-n sforaieli profunde. Daca intelegeti ce vreau sa spun...

Personalul Nuova Italia e extrem de serviabil, pacat doar ca nu prea am avut ce sa le cerem. Putina liniste, poate? Vorbesc bine engleza, sunt amabili si zambitori toata dimineata. Sunt atat de amabili incat ne-au sunat indatoritori si-n ziua plecarii “Voiam sa va reamintim ca mai sunt 5 minute pana la checkout! ” Ce draguti, nu-i asa?

Micul dejun e cam frugal, de ma intrebati pe mine, insa cochet si sanatos dupa parerea sexului sensibil. Doua croissante, un gem cu unt, un suc si o cafea – cat mai putine calorii “ca uite, draga, ce subtiri-s italienii”. Pai daca nu au bani de haine mari!

Mesele sunt reduse la un patratel de sah - daca le judecam rational si bi-dimensional, insa sexul slab (la geometrie) le vede drept intime din punct de vedere relational - asa cum se reflecta de altfel toata Italia prin ochii doamnelor. Oricum, imposibil de dat din coate fara a deranja rusoaicele de la masa din stanga sau familia de coreeni cazata in dreapta. Rusoaicele trebuiau sa fie mai frumoase ca sa merite un cot prietenos, iar coreenii erau disonant de linistiti ca sa-i mai deranjezi...

In mare, o experienta pitoreasca, cu plusuri, minusuri si mult, foarte mult zgomot. As mai repeta-o? In alta viata.

Trimis de korifeus in 08.02.15 11:34:36
    Validat / Publicat: 08.02.15 14:16:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (korifeus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

webmaster21 [08.02.15 14:16:03] »

Mutat în rubrica "Nuova Italia Hotel, FIRENZE (FLORENŢA)" (nou-creată pe sait)

amero [08.02.15 15:36:46] »

480 eur ai scris ca a costat intreg sejurul inclus transportul. Cat a costat insa numai cazarea imi poti spune? Am facut si eu o rezervare pentru Florenta, cat ma bucur ca am avut un feeling si am sarit peste acest hotel in ultimul moment... paharele de plastic imi produc oroare. Ai scris complet si cu mult umor.

korifeus [08.02.15 18:06:04] »

@webmaster21 - Acolo e, bine tintit!

Am uitat sa spun lumii ca-ntradevar unul din punctele forte ale hotelului e locatia ultra, super, extra centrala. De-aia l-am si ales, aproape de gara (de unde pleaca autobuze catre toate destinatiile de shopping) si in mijlocul Florentei, la o palma de toate atractiile.

korifeus [08.02.15 18:28:48] »

@amero - Am scris gresit la costuri, (doar) cazarea a fost 480, sau 830 incluzand plimbarea cu Wizz - eu, consoarta si geamantanul cel mare (si ala se plateste!!).

Sa fim seriosi, daca plateam 480 pe totul, atunci ma traznea Dzeu ca am mai avut si pretentii la banii aia! O sa rog adminul site-ului sa corecteze. Nu-s chiar asa de norocos... si nici atat de mincinos

webmaster21 [08.02.15 18:38:00] »

@korifeus - Fiind un set de impresii destinat cazării am lăsat în caseta tehincă prețul inițial. Am corectat în schimb mențiunea de transport. Este mai corect așa. Prețul total al cazării a fost 480 de euro.

Prețul întregului sejur îl poți trece în cadrul unui set de impresii de călătorie, nu?

amero [08.02.15 19:14:13] »

@korifeus - da, multam, Florenta e destul de scumpa la cazare dar locatia este intradevar centrala.

amero, korifeus