ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2015
ÎNSCRIS: 19.06.12
OCT-2014

Către satisfăcător

O pensiune excelenta pentru cazare

Pentru ca ma inspir de fiecare data, cand aleg o locatie de vacanta, de pe AFA, chiar si cu intarziere, as vrea sa scriu cateva cuvinte despre aceasta pensiune la care ne-am cazat 2 nopti la intoarcere de pe Transalpina. E situata la intrarea in Malaia, pe ruta Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi.

Dupa multe ore de condus, negasind pe traseu pensiuni cu masa asigurata (familia mea nu e fana, mergem, facem gratare, ne pregatim noi masa, nici gand! vreau sa mai fiu si eu servita, sa gust si alte preparate traditionale ale zonei respective; la drept vorbind, nici nu ma cazez in pensiuni unde turistii intra in bucatarie, sa-si gateasca) pe malul lacului Bradisor, la poale de munte, ne-am cazat la Casa Lacului.

O pensiune relativ noua, frumoasa si cocheta, stilul clasic-elegant, am ocupat o camera tripla suficient de mare, cu vedere la munte si lac, respectiv spatele pensiunii, unde era o curte mare, frumos amenajata, cu spatiu de joaca pentru cei mici, o casuta din lemn pentru joaca, trambulina, spatiu separat pentru foc de tabara, foisoare mai mari si mai mici pentru intimitate la o cafea si o pauza de odihna, un foisor suspendat intr-un copac, fix la marginea abrupta a malului lacului, scari ceva abrupte si nu prea, care te coborau la pontonul de la mal, unde daca nu era barat cu balustrada (cel putin cand am fost eu, asa era), ai fi putut sa ancorezi o barca, in schimb cei dornici de pescuit erau in elementul lor, si chiar aveau ce pescui, se vedeau pestisorii cu ochiul liber.

Frumoasa amenajare a unei curti de pensiune, exact ca si un parc, situata la malul apei, se mai vedeau crampeie de iarba „sanatoasa” de munte, desi toamna se simtea; in miezul zilei, inca se mai scoteau sezloguri printre foisoare, in locurile insorite, sa te bucuri de ultimele zile de toamna tarzie.

Salonul unde se lua masa era relativ maricel, frumos amenajat, iarasi elegant, nu traditional, aveau o terasa micuta, tot cu mese, gratar profesional, gratar separat pentru cei care isi gatesc singuri. Aveau bucatarie bine dotata, dar nu prea gateau pentru turisti, eventual, la cerere, in schimb ofereau in pretul camerei micul dejun, bogat, din produse de calitate, dar cumparate din marketuri nu traditionale sau facute in casa. Noi eram tare obositi si flamanzi, pentru cel mic am luat o supa pregatita la pranz de bucatar, foarte buna, seara am comandat clasicii cartofi prajiti cu gratar de porc (cam asta aveau mai simplu de pregatit), fiind in timpul saptamanii, nefiind bucatar, ni i-a pregatit proprietara pensiunii, care s-a straduit, saraca doamna, dar se vedea ca e o doamna care nu a taiat in viata ei o ceapa, am mai ajutat-o eu, sa mearga mai repede treaba.

Camerele, cel putin tripla noastra, dar si dublele, le-am vazut la curatenie, sunt mari, cei drept, noi nu am avut terasa, dar ferestrele mari au compensat lipsa, cu baie spatioasa, dotata cu tot necesarul, caldura, presiune la apa, minibar, televizor, lenjerii curate. Pe capat de etaj si la parter, alte terase mari, aranjate cu mobilier de ratan de foarte buna calitate.

Per total curatenie, camere foarte bune pentru cazare, camera amenajata cu masa ping-pong, air hockey, masa fotbal, alte jocuri, bar slabut aprovizionat, trafic mic de turisti in timpul saptamanii, asa se explica si lipsa bucatarului, care vine doar in weekend sau cand sunt grupuri.

Proprietara extrem de maleabila, atenta si serviabila (de ex. sa compenseze mesele pregatite, asa mai neprofesionist, tripla ne-a calculat-o in regim de dubla si nu a luat bani pentru micul dejun al copilului, ceea ce, mi s-a parut un gest extrem de indatoritor), probabil mai multe nopti m-as plictisi, dar 1-2 nopti e perfect, puteti sa va odihniti, sa va bucurati de prieteni, sa pescuiti, nu prea aveti ce vizita, decat mergand cu masina, iar drumurile sunt destul de prost asfaltate, dar pe o raza de pana la 40-50 km se afla Barajul Vidra cu lacul de acumulare, lacurile Petrimanu si Galbenul, Iezerul Latorita, cascada Moara Dracilor, iarna e amenajata partia Mioara, pentru doritori de schiat, iar vara, pentru noi era tarziu, se poate vizita rezervatia de bujori de munte de la Groapa Malaia.

Sa aveti vacante frumoase!

Trimis de meri1972 in 07.02.15 21:19:34
Validat / Publicat: 07.02.15 22:21:04

VIZUALIZĂRI: 3075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meri1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.02.15 21:50:03]

Mutat în rubrica "Pensiunea Casa Lacului [Mălaia], VOINEASA / VALEA LOTRULUI" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Lacului [Mălaia]: