ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2015
DIN: Petrosani
ÎNSCRIS: 03.02.15
FEB-2015

Condiții superbe de schiat în stațiunea Parâng - partea a doua

Revin la subiectul pe care l-am lansat în urma cu câteva zile, încercând să abordez alte aspecte ale condițiilor de schi din stațiunea Parâng. Dacă în primul articol am prezentat pârtiile din zona superioară și din zona nordică, în prezentul articol încerc o prezentare a pârtiilor din zona vestică a stațiunii Parâng.

Pârtiile din acestă zonă sunt practicabile în condițiile unor ierni bogate în zăpadă (cum este cea de acum) și sunt în general pârtii de dificultate medie iar pe anumite porțiuni sunt chiar din categoria pârtiilor ușoare.

Un prim traseu are ca punct de start stația de sosire a telescaunului vechi situată la cota 1700. Se pleacă pe pârtia "Sub telescaun", se trece pe lângă stația de sosire a telescaunului nou iar apoi se ocolește prin stânga stația meteo și se continuă pe pârtia "Culoarul porcului" până la culoarul de legătură către stația intermediară a telescaunului nou.

Un al doilea traseu are ca punct de plecare stația de sosire a telescaunului nou situată la cota 1550 și continuă pe traseul descris anterior. Acesta este un traseu mai scurt cu cca. 400 m care evită zona mai înclinată a pârtiei "Sub telescaun".

O variațiune a acestor trasee poate fi făcută prin urmărirea drumului (ce este închis circulației în perioada de iarnă) din punctul în care acesta este intersectat de pârtia "Culoarul porcului". Pe acest drum se poate ajunge la stația intermediară a telescaunului nou sau se poate continua coborârea până la stația de plecare a telescaunului nou, în zona Rusu situată la cota 1150.

Trimis de fan66hd in 07.02.15 20:28:17
Validat / Publicat: 08.02.15 08:02:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PARÂNG.

VIZUALIZĂRI: 1819 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fan66hd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Harta pârtiilor de schi din Stațiunea Parâng.

Dan&Ema
[08.02.15 11:45:47]

Se pare ca s-a dezvoltat binisor zona de acces in Parang via cabana Rusu. Am fost pe aici ultima data cu cortul la o tura superba de Parang in anii mineriadelor si ne-a cam fost frica nu de animale salbatice ci de mineri.

Pe la Rusu era haos total.

fan66hdAUTOR REVIEW
[08.02.15 18:33:34]

@Dan&Ema - Cred că nu ar fi lipsit de interes să reveniți în această zonă și s-ar putea să vă reconsiderați fundamental poziția față de oamenii acestor locuri.

Dan&Ema
[08.02.15 18:37:46]

@fan66hd: nu am o parere negativa despre oamenii locului. Am petrecut si un concediu la samizegetusa. Super! Am fost la hunedoara deva hateg pe transalpina, a propos de jud HD.

Atunci a fost o conjunctura politica, dar nu am patit ceva, a nu se intelege gresit

Dan&Ema, fan66hd
Alte impresii din această RUBRICĂRedescoperă Masivul Parâng: