ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2015
ÎNSCRIS: 11.08.09
FEB-2015

Schi in Poiana Brasov

Pentru o mini-vacanta de ski am ales Poiana Brasov (pentru ski), cu cazare in zona Bran; nu ca mi-as fi dorit neaparat sa fac zilnic naveta Bran - Poiana Brasov - Bran, ci pentru ca preturile la cazare si mancare in Poiana sunt usor prohibite pentru buzunarul meu ingust:)

Aceasta varianta s-a dovedit a fi nu chiar asa suparatoare, deoarece am parcurs drumul Bran - Poiana Brasov, via Rasnov, in doar 30-35 minute.

Loc de parcare am gasit intotdeauna, chiar daca nu chiar la baza partiei; cost parcare: 13 lei/zi

Poiana Brasov ramane in topul preferintelor noastre ca statiune de ski; si acum sa va expun si motivele:

- Exista un total de 25 km de partii, din care cea mai lunga (Drumul Rosu) are circa 5 km

- Mai nou, majoritatea partiilor sunt interconectate prin partii de legatura, ceea ce usureaza mult parcursul schiorilor

- In toata statiunea este valabil aceslasi ski-pass, nu sunt mai multi furnizori (asa cum se intampla, in mod neplacut in Azuga, Sinaia etc); asta inseamna ca-ti cumperi o singura cartela cu urcari sau abonament si te poti folosi te toate instalatiile de cablu din statiune, indiferent de tipul lor (telegondola, telecabina, telescaun, teleschi); in functie de tipul instalatiei, fiecare anuleaza un anumit numar de puncte (intre 1 si 6 puncte).

- Partiile sunt pentru toate preferintele: usoare, medii, grele; din pacate, singura partie cu nocturna este Bradul – partie usoara

- Gasesti si partii scurte, dotate cu teleschi, ideale pentru copii mici (Stadion si Bradul)

- La baza partiilor se afla un tabel electronic, unde sunt semnalizate partiile care sunt deschise, precum si instalatiile pe cablu care functioneaza; de asemenea, sunt amplasate harti cu “traseele” partiilor si instalatiile de cablu care le deservesc

- Toate partiile in stare excelenta, foarte bine administrate si intretinute; indata ce temperatura coboara sub zero grade, sunt pornite si tunurile de zapada artificiala

Ca si sfaturi utile:

- De preferat ar fi sa evitati perioadele aglomerate (sarbatori de iarna, weekenduri si vacantele copiilor)

- Insa chiar daca sunteti nevoiti sa mergeti in aceste perioade (cum a fost si cazul nostru), desi este aglomerat, nu este chiar de speriat; in zilele cele mai aglomerate am stat la urcare, la gondola, 20-30 minute. Daca insa esti la nivel mediu, poti opta pentru partia Lupului, de exemplu, care nu este chiar partie grea asa cum este clasificata…poate cel mult in prima portiune. Aceasta partie este deservita de telescaun Lupului, unde nu era aglomerat chiar deloc.

- Toate instalatiile pe cablu isi incep programul de functionare la orele 9.00; in cazul in care sunteti matinali defel, as recomanda sa fiti la ora 9.00 pe partie; veti avea posibilitate sa schiati 2 ore in conditii optime, pentru ca in jurul orelor 11.00 deja e aglomerat, atat la casele de unde iti procuri cartelele, cat si la urcarea cu instalatiile pe cablu

Preturile la ski-passuri pentru sezonul 2014-2015 si punctele necesare pentru fiecare instalatie, le puteti consulta aici: discoverpoiana.ro/ro/bile ... eric-telecabina. Copiii sub 6 ani nu platesc.

Mai jos, un tabel util cu: denumirea partiilor, gradul de dificultate, lungimea totala, diferenta de nivel, tipul transportului pe cablu care deserveste partia si dotarea cu nocturna (Sursa: www.roxy-world.ro)

Partie Dificultate Lungime Dif. de nivel Transp. cablu Nocturna
Subteleferic greu 2.200 m 280 m teleski, telecabina nu
Drumul Rosu usor 4.600 m 630 m telecabina, gondola nu
Icpat greu 1.000 m teleski, telecabina, gondola nu
Stadion usor 300 m 32 m   nu

Pentru cei carora le mai raman resurse dupa o zi de ski, recomand si patinoarul acoperit din Poiana Brasov; a fost dat in folosinta in anul 2013, cu ocazia Olimpiadei Tineretului European; este foarte mare, avand dimensiunile de 74*40 metri; nu l-am incercat, deci nu va pot da informatii despre starea ghetii, tarife etc

Vremea a tinut cu noi, a fost excelenta, cu temperaturi intre -2 si +4 grade; intr-o singura zi a fost cam vant, ceea ce a dus la oprirea temporara a gondolei; telescaunele au functionat insa fara probleme.

In rest, posibilitati de cazare, masa si distractie pentru toate buzunarele: vile si hoteluri (minim 50 euro camera/noapte), restaurante, terase, rulote fast-food pentru cei care vor sa manance in graba si ieftin (vin fiert, ceai, apa, sucuri, hot-dogs, kurtos-colacs, porumb fiert/copt etc), partii de sanius/tubbing, inchiriere saniute.

Trimis de Chloe in 06.02.15 12:04:15
Validat / Publicat: 06.02.15 15:24:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 4222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

claudiu 71
[06.02.15 16:58:43]

@Chloe -

Fain, chiar daca suntem inca in faza de pionierat in acest domeniu, viitorul arata bine.

Drumul Rosu cred ca a fost data in folosinta la standardele actuale acum vreo 2-3 ani, si din spate vine tare Transalpina ski Resort care cred ca o sa aiba peste 50 km. in total si clar ceea mai frumoasa panorama cel putin dupa foto trimise de amici care au schiat acolo.

Oricum Poiana Brasov este un fel de Kitzbühel al Romaniei in ceea ce priveste preturile sau in perioada sarbatorilor chiar peste.

Si altitudinea de la care porneste este ok as zice medie/1750m), pentru nivelul Carpatilor.

Pentru snowboard exista un parcurs separat?

ChloeAUTOR REVIEW
[06.02.15 17:23:20]

@claudiu 71 - la Vidra este foarte complicat cu infrastructura. Spatii de cazare si restaurante ai doar la Voineasa si e cam nasol sa faci zilnic 35 km dus+35 km intors. Plus ca nu au parcari amenajate si in perioadele aglomerate coada de masini de intinde si pe 1-2 km distanta de partie. Asa ca imagineaza-ti cum o fi sa mergi 1-2 km cu claparii in picioare pana la partie.

Peisaje sunt intr-adevar fabuloase dar ce te faci cu restul facilitatilor?!

Boarderii am vazut ca in general se dau pe partiile mai greute din Poiana

Larissa
[06.02.15 17:34:08]

Utile informatii ne-ai dat, multumim! Eu mi-am dus piticul anul trecut la schi in Poiana, prin decembrie, am avut mare noroc pentru ca in ianuarie sau februarie, cand am vrut sa repetam inca o saptamana, nu a mai fost zapada ci lapovita. Am incercat si eu cateva ore dar sunt prea batrana pentru sportul asta.

Concedii placute in continuare, vin iar zapezile!

ChloeAUTOR REVIEW
[06.02.15 17:52:52]

@larissa2015 - da, anul trecut nu a fost zapada decat in prima saptamana din februarie, in vacanta copiilor.

M-am grabit sa scriu acest review, ca vad ca vin intr-adevar iar zapezile si m-am gandit ca i-o fi cuiva util

multumesc pentru aprecieri si pentru vot!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.02.15 18:55:03]

Foarte bine punctate ideile de bază! De reținut ideea cu prezența matinală în timpul vacanței sau în weekenduri: la 8:45 găsești parcare aproape de stația de cablu, astfel încît la 9:10 cel tîrziu poți fi sus. Problema este că casele de bilete se deschid cel mult cu numai 5 minute înaintea gondolei/cabinei, deci dacă nu ai bilet, pierzi aici puțin timp. Apoi faci cel mult o coborîre pînă jos, după care rămîi la telescaunul de sus pînă pe la 10:30, cînd începe să se aglomereze. După care poți coborî la telescaunul de la baza pîrtiei Lupului, unde e încă liber pînă pe la 12. Oră la care, dacă ai tras tare, poți spune că ai schiat destul, și fără aglomerație, și te poți îndrepta spre alte distracții sau sporturi: patinoar, piscină, bowling etc.

Și pontul cu cazarea în Bran este de reținut.

De altfel, vorbesc în deplină cunoștință de cauză, întrucît mereu procedez cum zic mai sus și cum descrie și Chloe în review. Chiar acum sînt la Bran, și toată săptămîna am schiat în Poiană fără să simt aglomerația.

De acord și cu opiniile referitoare la întreținerea pîrtiilor: nu se face rabat, pîrtiile sînt bine întreținute, iar cablurile merg aproape toate, mereu (excepție 2 teleschiuri care de regulă nu prea merg, neavînd căutare).

Se găsesc pe net, după o căutare banală pe google, webcamuri din vreo 4 sau 5 locuri de pe pîrtiile din Poiană, deci vă puteți face idee despre calitatea pîrtiilor sau situația caburilor înainte de a pleca de la hotel. Iar în linkul dat de Chloe se găsește și situația instalațiilor de cablu.

abancor, Chloe, claudiu 71
Alte impresii din această RUBRICĂLa Schi în Poiana Brașov: