ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2015
ÎNSCRIS: 14.05.13
DEC-2014

De ce in Bulgaria?

Pentru ca anul trecut (2014) mi-au mai ramas cateva zile de concediu neefectuate si primind tot felul de oferte de “nerefuzat” din partea unor agentii de turism, m-am gandit sa-mi petrec Craciunul si Revelionul impreuna cu sotia in Bulgaria.

De ce in Bulgaria?

Pai fata de ofertele din Romania pretul la care am avut una dintre oferte a depasit orice inchipuire (pentru perioada selectata): 160 euro/ pers. la un han din zona Veliko Tarnovo.

Chiar daca stateam acasa cheltuiam poate mai mult :).

Pachetul cuprindea 4 nopti de cazare cu mic dejun,

Cina Festiva de Revelion in 31.12.2014,

DJ si spectacol,

brunch (mic dejun tarziu) 01.01.2015,

intrarea gratuita la centrul SPA – sauna, steam bath, jacuzzi, adventure shower, relaxation area, parcare gratuita,

Wi-Fi internet ~ acces gratuit in tot complexul,

taxe.

De la mine de acasa distanta pana acolo e cam ca de la Bucuresti la Sinaia, dar ajungi in putin peste 2 ore, fata de (am auzit de la prieteni) 6-7 ore. Iar de preturile din Romania nu mai incape comparatie.

Am mai consultat si alte site-uri de turism, am mai intrebat si pe unii prieteni despre locatie si am auzit numai cuvinte bune despre cazare, mancare, servicii, preturi, civilizatie.

De fapt nu este un han, ci un hotel de 3* (dupa mine - cu servicii si dotari e de 4*), foarte civilizat, decent. Se numeste Hanul Arbanashki si este situat in Arbanassi, un sat de langa Veliko Tarnovo, sat plin de hoteluri, pensiuni, retaurante, carciumi. Pentru toate buzunarele.

Hanul este cea mai veche cladire din sat, restaurata, dar pastrandu-se cu strictete arhitectura originala. In cladire sunt atat odai de locuit, la etaj (dar grupul sanitar propriu e un etaj mai jos), cat si bucataria si carciuma la mezanin/subsol formata din doua incaperi de servire + bar. Totul este amenajat in stil traditional cu ornamente specifice zonei (lavite/canapele foarte comode, mese si scaune de lemn, stergare si fete de mese cu modele traditionale, obiecte de ornament specifice agriculturii locate atarnate pe pereti), totul insa aranjat natural fara sa dea nici un pic impresia de kitch. Focul (adevarat) din vatra, intretinut permanent de catre gazde, are dublu rol: sa incalzeasca incaperea si sa incalzeasca apa din boilere si din instalatia de incalzire centrala a cladirii.

Hanul are o curte imensa cu ziduri de piatra (legate fara mortar), cu loc de joaca pentru copii, cu multa verdeata, copaci multi la umbra carora, cand nu e iarna, sunt asezate mese pentru oaspeti.

La intrare exista o receptie cu un bar unde poti servi o cafea, o racoritoare, o tarie, sau chiar un sandvich.

Pentru ca hanul a fost renovat, i s-a adaugat o cladire noua, cladire construita in acelasi stil arhitectural exterior, insa in interior cu camere la standardul vremurilor actuale. Camerele au dusumele de stejar, paturi mari, primitoare, minibar, dulap, loc pentru depozitare bagaje. Baia este dotata cu tot ce este necesar si normal sa gasesti la un hotel de cel putin 3 stele. Si la nivelul anului 2014. Chiar daca a fost implementat si aici (la usi, la mobila) lucratura originala, traditionala locala, nimic nu arata a kitch.

Curatenia a fost exemplara, personalul a fost discret si foarte eficient.

Si era o foarte mare liniste si seninatate, de parca erai la un sanatoriu (n-am fost in asa ceva, dar asa imi inchipui ca trebuie sa fie :).

Aceeasi liniste, curatenie si eficienta am intalnit-o si la spa, aflat la subsolul cladirii noi. Pentru noi toate procedurile au fost gratuite, dar preturile variau intre 20 si 30 de leva functie de procedura aleasa.

Alte preturi: un “schnaps”- tarie de a lor- 7 leva! , o bere la sticla: 3-4 leva, o cafea: 2,5 leva.

La circiuma: o frigaruie de pui: 3,60 leva, o frigaruie de porc: 4,20 leva, o pizza mare: 8 leva.

In general o masa pentru duoa persoane cu bautura inclusa (bere/fresh) poate fi intre 15 si 20-25 leva (in Veliko).

In sat poti sa ai acelasi lucru cu 15 leva. Mancarurile lor traditionale sunt foarte bune, gustoase si se servesc si cu o prezentare “speciala” pentru noi, dar normala acolo: in ceaun cu flacara dedesubt sau intr-o tigaie speciala specifica facuta din piatra, de asemenea cu mancare fierbinte.

M-am relaxat total in aceasta excursie, astfel incat ma voi mai duce acolo. Am cautat pe net o oferta pentru iunie si am gasit la un hotel vecin hanului, cu curte chiar mai mare si piscina exterioara, loc de joaca pentru copii, pret pentru o saptamana: 118 euro/ camera dubla. Hotelul l-am vazut, de mancat am mancat acolo, asa ca stiu cum e.

O fi rau ca nu caut alta oferta pe la noi?

Trimis de EmilianM in 06.02.15 11:50:07
Validat / Publicat: 06.02.15 15:23:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Varna, Burgas,

VIZUALIZĂRI: 1875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EmilianM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

Eugenia55* † [06.02.15 17:25:09] »

Suna ffff bine! Ceva poze?

Merci!

puiutea [06.02.15 18:18:19] »

Dacă TU ai fost mulțumit și este acceptabil ca preț, ce să mai ceri păreri? Du-te, simte-te bine și... povestește-ne! Toate cele bune!

webmaster70 [06.02.15 19:27:47] »

@EmilianM - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

EmilianM [07.02.15 17:07:00] »

@Eugenia55 - Imi pare rau nu am poze. Am avut aparatul la mine, dar au fost uneori chiar si - 22 de gradePozele celorlalti care au postat redau foarte bine ce e acolo. Si cum am zis, nu e sigurul loc frumos. Tot satul este plin de hoteluri, pensiuni, carciumi, vile. Toate de calitate.

EmilianM [07.02.15 17:09:01] »

@puiutea - Multumesc. Promit sa revin

EmilianM [07.02.15 17:16:35] »

@webmaster26 - salut, pozitia este un pic mai jos pe harta decat markerul 1 rosu. Pe harta, pe partea dreapta, mai jos este figurata pozitia exacta a hanului. Intrarea in han este (una din ele) este in dreptul intersectiei triple, iar cealalta intrare este la 30 m, fata in fata cu locatia parcarii gratuite a hanului.

webmaster70 [07.02.15 17:17:40] »

@EmilianM - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=13942.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • EmilianM [07.02.15 17:24:55] »

@webmaster26 - 43.0996759,25.6661316

EmilianM, Eugenia55*