ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2015
ÎNSCRIS: 14.08.12
MAY-2014
2- AD. + - COPII

Superb

Am fost cazati la acest hotel unde am avut all inclusive, printr-o agentie.

Hotelul este superb, curatenie zilnic, prosoape schimbate, consumabile la baie, bideu in baie, toata baia in marmura, f. mare, camera superba cu balcon cu vedere la mare si la pisicina.

Seara linga piscina era un bar inauntru cu programe artistice.

Personalul f. dragut, iar masa super, mincarea fiind extrem de diversificata, pe toate gusturile in regim bufet suedez. Personalul de la restaurant f. dragut, nimic de reprosat. In privinta plajei nu ma pot pronunta fiindca in luna mai nu am fost la plaja, erau oricum si valuri f. mari.

Am facut mai multe excursii cu agentia noastra, dar sincera sa fiu nu stiu daca a fost cea mai buna alegere, fiindca si costa un pic mai mult decit daca luam printr-o agetie din statiune sau de la receptie. Ceea ce este inconfortabil este faptul ca tot timpul esti pe fuga, ghidul grabinduse in permanenta.

Din aceasta cauza eu am patit un mare necaz, in Sevilllia, unde ghida si grupul se grabeau sa ajunga la vaporas, i-am pierdut din vedere citeva clipe si incepind sa fug dupa ei, avind portofelul in mina, si vroind sa-l pun in geanta de pe umar, l-am pus pe linga poseta, cazind pe drum.

Si aveam vreo 700 euro acolo!!! Noroc ca actele erau separat puse.

Deci aveti mare grija la bani, cel mai bine este sa nu-i luati cu voi, ci cel mai bine sa iei seif de la receptie!!! Merita investitia, decit sa patiti ca mine.

Si cum un necaz nu vine nicodata singur, am mai patit de la asta si altul. Suparata fiind de banii pierduti, in ziua plecarii mi s-a ridicat tensiunea la 20, si la aeroport nu am fost lasata sa zbor de catre medici, si asa am ajuns la spitalul din Toremonilllos, pt 3 zile. Nu mai comentez ce conditii aveau intr-un spital micut, de stat. Ca la un hotel de 5 stele! Iar personalul de nona 10 plus.

Referitor la transportul cu mijloace de tr. in comun, vreau sa atrag atentia ca in zona circula f. prost, la intervale mari. Nu se respecta orele trecute pe placutele din statii. Va sfatuiesc sa inchiriati o masina si astfel cu banii dati pe excursiile optionale, puteti vizita singuri orasele apropiate, fara a fi grabiti de ghizi. Eu nu am mai ajuns la Alhambra, fiindca agentia ne-a anuntat cu prea putin in urma, ca nu o mai fac. Oricum acolo trebuie facuta rezervare din timp, cred ca se poate si pe internet, inainte de a pleca.

Excursia in Maroc nu merita, dupa parera mea. Doar traversarea pe mare, ar face banii, in rest nu. Uleiul de argan cumparat de acolo, nu a meritat banii, era mai scump decit pe un site din Romania, si nu de cea mai buna calitate.

In Gibraltar si Sevilla mi-a placut cel mai mult. Este superb!!!

In Benalmadena am vizitat parcul de distractii si zoo, cu un spectacol de delfini super. Nu ratati portul, este f. frumos. Nu ratati, daca aveti ocazia, seara de dansuri spaniole si flamenco al trupei lui Vincente Renero, din Malaga, la El Segoviano, o locatie de vis, iar spectacolul de 2 ore este ceva de nedescris, absolut superbbb!!! Nota 10 cu felicitari.

Deci recomand pt acesta destinatie hotelul Best Benalmadena!

P.S.: Nu ratati sa cumparati de la supermaketul de vis a vis de hotel uleiul de masline la bidon de plastic de 5 l. A fost cel mai bun ulei de masline avut vreodata, mai bun decit cel adus din Tassoss de fiul meu, si cumparat direct de la producatori. Acesta cumparat din Benalmadena este deosebit de parfumat si bun!

Trimis de caliopeea in 03.02.15 20:43:11
Validat / Publicat: 03.02.15 22:43:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5106 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (caliopeea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33
[04.02.15 07:02:17]

@caliopeea -

Am fost cazati la acest hotel unde am avut all inclusive, printr-o agentie.

Prețul sejurului mi se pare unul foarte bun.

Sigur este vorba de all inclusive sau doar de pensiune completă?

Există internet free?

Mulțumesc

olteanul2010
[04.02.15 17:26:33]

Cand ati fost in mai?

Ati facut baie in mare?

Asa este pretul cu toate taxele si All este foarte bun.

caliopeeaAUTOR REVIEW
[04.02.15 19:43:11]

@olteanul2010 -

Da, in mai am fost. Am precizat ca nu am facut baie, si nici nu am vazut in alte zone sa se faca baie. Erau si f. mari valurile, drept pt. care excursia in Maroc s-a aminat vreo 3 zile. Dar la piscina erau persoane in apa, eu nu am incercat, din motive personale. Oricum, stiu de la baiatul meu care a fost de 3 ori in zona Marbella, in luni de vara iulie - august, ca apa in ocean este rece si vara. Ei abia au reusit sa intre in apa, doar barbatii. Poate depinde si de noroc, de cum sint curentii in zona.

Pretul a fost vreo 500 si ceva de euro, nu imi mai aduc aminte exact suma, cu all inclusive, si a meritat din plin.

caliopeeaAUTOR REVIEW
[05.02.15 22:29:52]

@nicole33 -

Internet doar in zone publice. Noi nu am folosit, nu am avut timp.

Masa a fost pensiune completa, cu bufet deschis.

La masa se servea 1/2 l de vin rosu sau alb si o sticla de 1/2 apa.

Pt. zilele cind eram plecati in excursii, dimineata gaseam la receptie un pachet cu hrana rece pt. fiecare (nu era cine stie ce...), sau ne luam noi de la mic dejun ce doream, nimeni nu se sinchisea daca faceam asta.

Este adevarat ca noi am avut sejur printr-o agentie cu programul seniori, dar cred ca se poate lua si de cei mai tineri, cu un cost suplimentar de 50 euro.

nicole33
[07.02.15 10:27:12]

@caliopeea -

Internet doar in zone publice. Noi nu am folosit, nu am avut timp.

Mulțumesc pentru precizări.

Nu întâmplător am întrebat dacă a fost vorba de all inclusive sau doar pensiune completă cu apă și vin.

Acest hotel a fost inclus mereu în ultimii 5-6 ani în ofertele programului pentru seniori pentru perioadele de extrasezon. Am văzut acest hotel în octombrie 2012, curioasă fiind dacă este mai bun sau nu decât cel la care am fost noi repartizați.

Am intrat pe site-ul hotelului înainte de a scrie primul ecou și am observat că oferă și all inclusive, dar la alți bani.

Din descrierea făcută de tine, constat că ai plătit un preț corect pentru serviciile oferite, nici nu aveai nevoie de mai mult, scopul principal fiind vizitarea obiectivelor turistice de pe Costa del Sol.

caliopeea, nicole33, olteanul2010
Alte impresii din această RUBRICĂBest Benalmadena Hotel: